i
در حال برنامه نویسی و آماده سازی نسخه جدید «وبگو» هستیم، در این نسخه قابلیت ها و ظاهر سایت به کلی متفاوت و کاملتر خواهد بود، این فرآیند زمانبر و از مدتی پیش شروع شده و همچنان ادامه دارد، روند پیشرفت پروژه در این قسمت به صورت درصدی مشخص است و به تناوب به روزرسانی می شود.
parsgreen.com
article

نگاهی به MySQL، پرکاربردترین سیستم مدیریت پایگاه داده

mysql

یکی از پرکاربردترین سیستم های مدیریت پایگاه داده که تقریبا در وب رقیبی ندارد، MySQL است؛ تا حدی که امروزه سایتهای بزرگ و معروف نیز از آن استفاده می کنند، فلسفه پیدایش این سیستم جهت تسهیل دسته بندی یکپارچه و منظم اطلاعات و دسترسی آسان تر به آنها است، مخصوصا اگر مطالب و محتوای سایتی مرتب به روز شود، نیاز به پایگاه داده کاملا احساس می شود؛ هر چند فراگیری زبان های برنامه نویسی وب به خودی خود مهم و ضروری است اما امروزه دیگر آموختن MySQL جزء جدا ناپذیری از این مجموعه شده است، خوشبختانه با تسلط نسبی بر روی PHP می توان در مدت کوتاهی نکات ضروری MySQL را فراگرفت و البته مسلما گسترده گی و تنوع قابلیت های سیستم و فراوانی نیازهای کاربران، کمی کار را پیچیده و مشکل می کند.

نکته مهم: کاربر گرامی لطفا توجه داشته باشید در نسخه های جدید PHP اکستنشن قدیمی mysql به مرور در حال منسوخ شدن است و به جای آن از mysqli و PDO استفاده می شود، اگرچه شیوه نگارش و استفاده از اکستنشن mysqli در حالت معمول شباهت زیادی به mysql دارد، اما صد در صد نیز مشابه نمی باشد، لذا سری آموزش های حاضر صرفا جهت مطالعه و آشنایی اولیه مناسب هستند، برای برنامه های کاربردی بهتر است از mysqli یا PDO استفاده کنید.

دسته بندی اطلاعات در پایگاه داده


شیوه کلی دسته بندی اطلاعات در پایگاه داده بر اساس جداول و فیلد هاست، به عنوان مثال فرض کنید می خواهیم اسامی دانش آموزان یک مدرسه را بر اساس سن در جداول مختلف نگهداری  و در صورت نیاز به آنها دسترسی پیدا کنیم، در یک بیان ساده می توانیم چند جدول کلی ایجاد کنیم با عناوینی مربوط به سن آنها (مثلا ردیف سنی 8 تا 10 سال و...) حال در هر جدول اطلاعات مربوط به هر دانش آموز را در ردیف های مشخصی وارد می کنیم (مثلا در جدول 8 تا 10 سال برای هر دانش آموز یک ردیف می سازیم و اطلاعات را وارد می کنیم، فرضا نام: احمد، سن: 8 سال، محل سکونت: تهران و...)؛ پس از ثبت اطلاعات بعدها می توانیم بر اساس نیازمان آنها را فراخوانی کنیم یا دسته بندی کرده و به نمایش دربیاوریم و یا پردازش کنیم.

مدیریت پایگاه داده با PHPMyAdmin و PHP


خوشبختانه در اکثر سرورها به همراه MySQL برنامه ی PHPMyAdmin نیز وجود دارد که به کمک آن به راحتی می توانید دستورات مروبط به پایگاه داده را اجرا کنید، به فرض پایگاه جدیدی ایجاد کنید، جداول بسازید، جداول را ستون بندی کرده، ردیف های دلخواه ایجاد و مدیریت کنید، یونیکدها را تغییر دهید و... نکته مهم تر از این، قابلیت کنترل پایگاه داده از طریق دستورات PHP است، خوشبختانه php تقریبا امکانات کاملی را در این خصوص در اختیارمان قرار می دهد، نتیجه اینکه برنامه PHPMyAdmin کار مدیریت مستقیم (با محیط کاربری) پایگاه داده را تسهیل می کند، اما در کدنویسی و برنامه های کاربردی، باید از php استفاده کنیم؛ برای آشنایی بیشتر از بحث تئوری می گذریم و برای شروع، توجه شما را به چند مثال جلب می کنیم.

ارتباط پایگاه داده با php


برای اینکه بتوانیم با پایگاه داده ارتباط بر قرار کنیم قبل از هر چیز باید یوزر و پسورد (نام کاربری و کلمه عبور) و همچنین پایگاه داده ایجاد کنیم، انجام این کار در قسمت مربوط به پایگاه داده و برنامه PHPMyAdmin یا به صورت کدهای php ممکن است (در سرور یا در لوکال هاست)  اکنون همه چیز آماده است تا با کد php پایگاه داده را مدیریت نمائیم.
کد زیر مثالی برای ایجاد ارتباط با پایگاه داده است:
<?php
mysql_connect("localhost", "user", "pass") or die(mysql_error());
echo "ارتباط برقرار شد!<br />";
mysql_select_db("db") or die(mysql_error());
echo "ارتباط با پایگاه داده برقرار شد!<br />";
mysql_close;
?>
اطلاعات پایگاه خود را در مقادیر مشخص شده وارد می کنیم، به جای یوزر نام کاربری، در قسمت پسورد کلمه عبور و در قسمت db نام پایگاه داده (دیتابیس) را می نویسیم، اگر همه چیز درست باشد پیام "ارتباط برقرار شد" و "ارتباط با پایگاه داده برقرار شد" را در خروجی خواهیم داشت در غیر این صورت قسمت or die اجرا شده و خطای مربوطه نشان داده می شود؛ نهایتا نیز با دستور mysql_close به ارتباط پایان می دهیم.
اکنون فرض کنید قصد داریم جدولی با نام school و سه فیلد (ستون) ایجاد کنیم، برای این کار از کد زیر استفاده می نمائیم:
<?php
mysql_connect("localhost", "user", "pass") or die(mysql_error());
echo "ارتباط برقرار شد!<br />";
mysql_select_db("db") or die(mysql_error());
echo "ارتباط با پایگاه داده برقرار شد!<br />";

mysql_query("CREATE TABLE school(
id INT NOT NULL AUTO_INCREMENT,
PRIMARY KEY(id),
name VARCHAR(300),
age VARCHAR(30))")
or die(mysql_error());  

echo "جدول ساخته شد!<br />";

mysql_close;
?>
توضیح:
- mysql_query یک دستور مربوط به پایگاه داده را برایمان اجرا می کند.
- CREATE TABLE یکی از query های mysql است که یک جدول و ستون های آن را ایجاد می نماید.
- در کد بالا ردیف (ستون) id با مقادیر INT (عدد صحيح) و NOT NULL (در صورت خالی بودن، بی مصرف نیست) و AUTO_INCREMENT (عملکرد افزایش خودکار) ایجاد می شود و ویژگی کلید اولیه را به آن می دهیم (در این باره بعدا بیشتر خواهیم گفت).
- دو فیلد name و age با خاصیت VARCHAR ایجاد شده اند که مقدار حداکثر مجاز کاراکتر را در خود دارند.
تا اینجا صرفا جهت آشنایی با شیوه نگارش دستوارت mysql و نحوه ارتباط آن با php مثال هایی را ذکر کردیم، درک کامل نحوه عملکرد mysql، نیاز به بررسی مثال ها و مباحث آموزشی بیشتری دارد که در مطالب بعدی به جزئیات و قابلیت های گوناگون آن خواهیم پرداخت.
sectionدسته بندی: آموزش مقدماتی » MySQL
related مطالب بیشتر:
» توابع تجمعی (Aggregate Functions) در MySQL
» استفاده از ORDER و GROUP در MySQL
» به روز رسانی ردیف ها در MySQL با UPDATE
» ساخت دیتابیس، جدول و ردیف با دستور CREATE در MySQL
» حذف مقادیر از MySQL با دستور DELETE
commentنظرات (۴۴ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
نویسنده: محسن طحانیان
زمان: ۰۹:۵۴:۴۹ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۷/۰۳
سلام خسته نباشید
من هر کاری می کنم که MySQL رو توی ویندوزم پیکربندی کنم نمیتونم، البته با نرم افزار XAMPP دارم آموزش می بینم
اگه براتون امکان داره کمکم کنید
راستی توی ویندوز7 میشه این پیکربندی رو انجام داد؟؟؟؟
با تشکر از سایت خوب و پربارتون
پاسخ: 
سلام
لطفا اطلاعات دقیق تری از مشکل ارائه دهید تا بتوانیم راهنمایی کنیم، همچنین در این مورد در صفحه زیر مشکلات مشابهی مطرح شده:
http://www.sevenforums.com/software/22151-xampp-not-working-windows-7-a.html
نویسنده: javad
زمان: ۱۶:۵۱:۲۳ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۸/۱۹
سلام...
آیا برای مدیریت یک سایت حتما نیاز به آن داریم که یک پایگاه داده برای اون سایت ایجاد کنیم؟؟؟؟
من یه سایتی طراحی کردم و می خوام آپلودش کنم باید پایگاه داده بسازم؟!!!
پاسخ: 
سلام
استفاده یا عدم استفاده از پایگاه داده بستگی به هدف، زبان برنامه نویسی و نوع صفحات سایت شما دارد، اگر مطالب سایت شما خیلی به ندرت به روز می شود و در واقع سایت متشکل از چند یا چندین صفحه از پیش طراحی شده ثابت است، نیازی به دیتابیس نیست، اما اگر مانند خیلی از سایت ها، از بخش هایی تشکیل شده که به تناوب باید به روز و به صورت سیستماتیک مدیریت شوند، الزاما باید از پایگاه داده استفاده کنید و آن را با سیستم مدیریت سایت خود ارتباط دهید.
نویسنده: مصطفي
زمان: ۲۱:۵۱:۳۶ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۹/۱۷
با سلام و تشكر من دارم يك سايت ميسازم و نياز به پايگاه داده داره لطفا راهنمايي كنيد من اول بايد نرم افزار ماي اسكيو ال را نصب كنم و داخل آن ديتابيس بسازم -- چطوري؟ و بعد توي سايتم با پي اچ پي به آن كانكت شم يا اينكه از داخل سايت يك ديتابيس بسازم لطفا منو راهنمايي كنيد من عجله دارم
پاسخ: 
سلام
باید ابتدا با php و mysql به اندازه کافی آشنا باشید تا بعد اقدام به طراحی و راه اندازی سایت کنید! به هر صورت، استفاده از پایگاه داده در دو صورت امکان پذیر است، از طریق سیستم شخصی (لوکال هاست) و از طریق سرور (هاست آنلاین)، برنامه های سرور مجازی یا همان لوکال هاست مانند wampserver تنها یک شبیه ساز هستند، یعنی امکان تبدیل کامپیوتر شخصی به یک سرور مجازی را فراهم می کنند و ارتباطی به یک سایت آنلاین ندارند، پس از نصب یک برنامه لوکال هاست و اجرای برنامه، اگر آدرس localhost را در مرورگر وارد کنید، صفحه اول سرور مجازی شما قابل دسترس خواهد بود که در همان جا معمولا برنامه phpmyadmin نیز قابل استفاده است، برای سایت هایی که قصد انتشار در وب دارند باید از کنترل پنل هاست دیتابیس بسازید و از برنامه هایی مانند phpmyadmin (که در پنل هاست وجود دارد) آن را مدیریت کنید.
نویسنده: نیما
زمان: ۲۰:۳۸:۳۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۵/۲۹
با سلام
من سایتی طراحی کردم و برای قسمت سفارش کالا در نظر دارم اطلاعات رو به صاحب سایت ایمیل کنم اما اطلاعات فارسی رو به صورت کاراکتر های اسکی نمایش می ده و نمی دونم باید چه کنم؟
از متد post استفاده کردم و 5 html و charecter: utf-8
پاسخ: 
سلام
باید هدرهای مربوط به utf-8 را به همراه ایمیل خود نیز ارسال کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر آموزشی مفصل در سایت وجود دارد، عبارت "ایمیل" را در قسمت جستجو وارد کنید.
نویسنده: hamed
زمان: ۱۰:۳۱:۲۹ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
ببخشید یعنی اول در محیط مشکی رنگ نرم افزار mysql پایگاه داده رو بسازیم بعد با php به اون وصل شیم یا از طریق php هم میشه پایگاه داده رو طراحی کرد. تو محیط نرم افزار هم میشه تصاویر رو ذخیره کرد؟
پاسخ: 
چه از طریق کدنویسی و چه از طریق برنامه phpMyAdmin می توانید دیتابیس را مدیریت کنید، اما برای ساخت دیتابیس بهتر است به صورت دستی و در محیط برنامه phpMyAdmin این کار را انجام دهید، اما مسلما و در نهایت برنامه شما باید با کد از دیتابیس اطلاعات را دریافت یا در آن ذخیره کند، اما اگر موردی اقتضاء کند، همین کار را می توان از طریق نرم افزار نیز انجام داد.
در مورد ذخیره تصاویر، این کار به دلایل مختلف توصیه نمی شود، بهتر است صرفا اطلاعات متنی تصاویر (مانند نام فایل، حجم و...) را در دیتابیس ذخیره کنید و فایل اصلی را در هارددیسک سرور قرار دهید، با این حال ذخیره تصاویر در دیتابیس به صورت مستقیم با استفاده از نوع داده Blob امکانپذیر است.
نویسنده: amir
زمان: ۲۱:۴۹:۰۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۹/۰۹
میخوام پایگاه داده طراحی کنم محیط عملیاتی داروخانه چگونه با نرم افزار xampp کار کنم
پاسخ: 
کار با این برنامه خیلی سخت نیست، پس از نصب کافی است فایل ها را به دایرکتوری www منتقل و از طریق
http://localhost
به آنها دسترسی داشته باشید، پایگاه داده نیز در آدرس
http://localhost/phpmyadmin
در دسترس خواهد بود.
نویسنده: حمید
زمان: ۰۸:۵۱:۳۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۰/۰۱
با سلام
میشه یه مقدار درباره ی mysqli و مزایاش نسبت به mysql توضیح بدید و ایا توصیه می کنید از این روش استفاده بشه
پاسخ: 
سلام
در PHP برای ارتباط با پایگاه داده می توان از سه اکستنشن (برنامه اضافه شده به هسته مفسر) یا سه راه متفاوت استفاده کرد:
mysql (اکستنشن اولیه PHP) 
mysqli (نسخه بهبود یافته mysql)
PDO (PHP Data Object)
از آنجایی که mysql اکستنشن قدیمی PHP محسوب می شود و در آینده و به مرور حذف خواهد شد، توصیه می شود که حداقل برای برنامه های جدید از mysqli یا PDO استفاده شود، mysqli دو نوع برنامه نویسی عادی و شی گراء را پشتیبانی می کند، علاوه بر این تمام امکانات mysql را دارد + امنیت و راحتی بیشتر نسبت به mysql ، اکستنشن PDO نیز شیوه حرفه ای در این زمینه محسوب می شود که تنها از حالت شی گراء پشتیبانی می کند، syntax متفاوت تری نسب به mysql دارد و برخی امکانات mysqli در آن به صورت مستقیم وجود ندارد، مزیت PDO حداقل در تئوری نسبت به mysqli این است که امکان کار با چند نوع پایگاه داده را فراهم می کند.
نویسنده: hadis booshadi
زمان: ۱۳:۰۸:۲۰ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۰/۰۶
سلام
من در سایت بانک دارم که از mysql استفاده کردم. وقتی سایت رو اپلود کردم با خطای
Host 'static.88-198-206-49.clients.your-server.de' is blocked because of many connection errors; unblock with 'mysqladmin flush-hosts'
مواجه شدم.میشه راهنماییم کنید.
ممکنه مشکل از connection string باشه؟
ممنون
پاسخ: 
سلام
این خطا ممکن است ناشی از دلایل زیر باشد:
- خطا در کدها به طور مثال نبستن ارتباط پس از برقراری آن، به فرض در اکستنشن mysql باید در انتها تابع close را فراخوانی کنیم.
- پائین بودن حداکثر تعداد خطا در تنظیمات MySQL (این مورد را یا باید از طریق افزودن دستور
max_connect_errors = 10000
به فایل my.ini در ریشه MySQL انجام دهید یا از طریق MySQL Console و تایپ دستور
mysql> SET GLOBAL max_connect_errors = 10000;
).
نکته: روش های بالا نیاز به داشتن سطح دسترسی ادمین سرور است.
نویسنده: محمدحسین
زمان: ۱۸:۵۴:۵۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۰/۱۲
من اصلا نتونستم واردش بشم!
باید برم تو PHPMyAdmin؟
اونجا یوزر و پس رو چی بزنم؟؟ :D
پاسخ: 
آدرس phpMyAdmin در سرور مجازی معمولا به صورت زیر است:
http://localhost/phpmyadmin
برای ورود (در صورت درخواست سیستم) در حالت پیش فرض از نام کاربری root و بدون کلمه عبور (فیلد را خالی بگذارید) استفاده کنید.
نویسنده: محمدحسین
زمان: ۱۵:۴۶:۲۴ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
خیلی متشکرم واقعا اینا رو جایی نیاورده بود...!
نویسنده: سید عباس
زمان: ۲۳:۳۹:۳۰ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۲
استاد خسته نباشید میخواستم بدونم آیا راهی هست با کدی از نوع php که به ما معرفی کنید تا از دیتابیس بکاپ تهیه کنید و دیگر وارد کنترل پنل نشویم؟
بسیار مچکر
پاسخ: 
آموزش گرفتن پشتیبان از دیتابیس با کدهای PHP خیلی مختصر نیست که بتوانیم در این قسمت آن را توضیح دهیم، نیاز به طرح در یک مطلب مجزا دارد! اما اگر کد را بدون آموزش بخواهید می توانید از تابع آماده زیر استفاده کنید (تست نشده):
<?php
backupTables('localhost', 'username', 'password', 'blog');

/* backup the db OR just a table */
function backupTables($host, $user, $pass, $name, $tables = '*'){
$link = mysql_connect($host, $user, $pass);
mysql_select_db($name, $link);

//get all of the tables
if($tables == '*'){
$tables = array();
$result = mysql_query('SHOW TABLES');
while($row = mysql_fetch_row($result)){
$tables[] = $row[0];
}
}
else{
$tables = is_array($tables) ? $tables : explode(',',$tables);
}

//cycle through
foreach($tables as $table){
$result = mysql_query('SELECT * FROM '.$table);
$num_fields = mysql_num_fields($result);

$return.= 'DROP TABLE '.$table.';';
$row2 = mysql_fetch_row(mysql_query('SHOW CREATE TABLE '.$table));
$return.= "\n\n".$row2[1].";\n\n";

for ($i = 0; $i < $num_fields; $i++){
while($row = mysql_fetch_row($result)){
$return.= 'INSERT INTO '.$table.' VALUES(';
for($j=0; $j<$num_fields; $j++){
$row[$j] = addslashes($row[$j]);
$row[$j] = ereg_replace("\n","\\n",$row[$j]);
if (isset($row[$j])) { $return.= '"'.$row[$j].'"' ; } else { $return.= '""'; }
if ($j<($num_fields-1)) { $return.= ','; }
}
$return.= ");\n";
}
}
$return.="\n\n\n";
}

//save file
$handle = fopen('db-backup-'.time().'-'.(md5(implode(',', $tables))).'.sql','w+');
fwrite($handle,$return);
fclose($handle);
}
?>
نویسنده: siyavash
زمان: ۱۸:۵۰:۱۲ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
با سلام و عرض خسته نباشید :
من از یک سیستم مدیریت محتوای خیلی ساده استفاده می کنم و ازش راضی هستم .
میخواستم برای پست هام یه عکس بند انگشتی بزارم ولی هر کاری کردم نشد و اموزش درست و حسابی هم تو نت پیدا نکردم
میشه یه راهنمایی کنید
با تشکر
اینم تیبل پست تو دیتابیس هستش
CREATE TABLE `news` (
`id` INT NOT NULL AUTO_INCREMENT ,
`title` TEXT NOT NULL ,
`content` TEXT NOT NULL ,
`fullcontent` TEXT NOT NULL ,
`date` VARCHAR( 20 ) NOT NULL ,
PRIMARY KEY ( `id` )
) TYPE = MYISAM;
پاسخ: 
سلام
برای اینگونه موارد تقریبا هیچ آموزش خاصی پیدا نمی کنید، این نوع مشکلات به علت داشتن جزئیات زیاد تنها با بلد بودن برنامه نویسی به معنی کلی (یعنی کدنویسی PHP، کار با دیتابیس و...) قابل حل است، به طور مثال برای مشکل شما باید تصاویری در یک دایرکتوری داشته باشید و آدرس تصویر مربوط به هر مطلب در یک ستون دیتابیس (به فرض از نوع TEXT یا VARCHAR) ذخیره شود، سپس هنگام نمایش مطالب، آدرس تصویر مورد نظر و متناظر با آن از دیتابیس استخراج و با تگ img در قسمت src از دایرکتوری سرور فراخوانی می شود.
نویسنده: سید عباس
زمان: ۱۳:۲۰:۱۹ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
استاد کدی که ارائه کردید 100 درصد توسط بنده تست شد و مشکلی نداشت فقط در قسمت
$return.= 'DROP TABLE '.$table.';';
اگر DROP TABLE بجای آن خالی بگذارید بهتراست چون در غیر این صورت موقع اپلود بکاپ در دیتابیس ارور میده.
فقط یه سوال من کدی دارم به شکل ذیل که محتویات پوشه رو نمایش میده میخوام بهش قابلیت حذف اضافه کنم باید چی کار کنم لطفا کمک کنید
<?php
function list_files($dir)
{
if(is_dir($dir))
{
if($handle = opendir($dir))
{
while(($file = readdir($handle)) !== false)
{
if($file != "." && $file != ".." && $file != "Thumbs.db")
{
echo '<a target="_blank" href="'.$dir.$file.'">'.$file.'</a><br>'."\n";
}
}
closedir($handle);
}
}
}

?>

<?php
list_files("bakup_db/");
?>
پاسخ: 
برای حذف فایل باید کار با تابع unlink در PHP را بلد باشید (در وب جستجو کنید).
نویسنده: سید عباس
زمان: ۱۴:۳۷:۱۰ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
استاد متاسفانه با کدی که شما داده بودید بکاپ میسازه اما در ایمپورت دیتابیس ارور میده راستی من یه کد پی اچ پی در یک سایت انگلیسی زبان پیدا کردم که بسیار عالی جواب داد لطفا یک تستی کنید و لذت ببرید
<?php
$hostname_conn = "localhost";
$database_conn = "root";
$username_conn = "root";
$password_conn = "";
$connection=mysql_connect($hostname_conn,$username_conn,$password_conn);
$selectdb=mysql_select_db($database_conn) or die("Database could not be selected");
$result=mysql_select_db($database_conn)
or die("database cannot be selected <br>");

function backup_db(){
/* Store All Table name in an Array */
$allTables = array();
$result = mysql_query('SHOW TABLES');
while($row = mysql_fetch_row($result)){
$allTables[] = $row[0];
}
foreach($allTables as $table){
$result = mysql_query('SELECT * FROM '.$table);
$num_fields = mysql_num_fields($result);
$return.= 'DROP TABLE IF EXISTS '.$table.';';
$row2 = mysql_fetch_row(mysql_query('SHOW CREATE TABLE '.$table));
$return.= "\n\n".$row2[1].";\n\n";
for ($i = 0; $i < $num_fields; $i++) {
while($row = mysql_fetch_row($result)){
$return.= 'INSERT INTO '.$table.' VALUES(';
for($j=0; $j<$num_fields; $j++){
$row[$j] = addslashes($row[$j]);
$row[$j] = str_replace("\n","\\n",$row[$j]);
if (isset($row[$j])) { $return.= '"'.$row[$j].'"' ; }
else { $return.= '""'; }
if ($j<($num_fields-1)) { $return.= ','; }
}
$return.= ");\n";
}
}
$return.="\n\n";
}

// Create Backup Folder
$folder = 'DB_Backup/';
if (!is_dir($folder))
mkdir($folder, 0777, true);
chmod($folder, 0777);

$date = date('m-d-Y-H-i-s', time());
$filename = $folder."db-backup-".$date;

$handle = fopen($filename.'.sql','w+');
fwrite($handle,$return);
fclose($handle);
}

// Call the function
backup_db();
?>
پاسخ: 
امکان تست به دلیل کمبود فرصت میسر نیست! ممنون از به اشتراک گذاری.
نویسنده: mav
زمان: ۱۸:۱۲:۱۲ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
من در برنامه PHPmyadmin یک بانک اطلاعاتی را می سازم و سپس برای ایجاد جدول دو ستونه اقدام می کنم . لیکن وقتی وارد صفحه تعریف ستون های جدول می گردم با پیغام ذیل روبرو می گردم . لطفا مرا راهنمائی نمائید.
 Could not save recent table 
#1146 - Table 'phpmyadmin.pma_recent' doesn't exist
پاسخ: 
ظاهرا باگی در نسخه MySQL شما وجود دارد، این مشکل به راحتی قابل حل نیست و بسته به برنامه یا سرورتان راه حل های متفاوت دارد (باید اطلاعات بیشتری از برنامه یا سرورتان ارائه کنید تا بررسی شود).
paged صفحه 1 از 3
more لطفا دقت کنید که یادداشت های زیر منتشر نشده و حذف خواهند شد:
- یادداشت های خارج از موضوع این مطلب.
- سوالات کلی، غیر ضروری و مشکلاتی که هیچ تلاشی برای رفع آن نکرده باشید.
- نظرات حاوی کدها و اسکریپت های خیلی طولانی (به طور مثال کد کامل قالب وبلاگ).

1 × 9
 refresh
آگهی
رنگین کمان عکس
Ranginkamaan.com

آرشیو عکس های باکیفیت با موضوعات متنوع...
پرشین آی تی
Persianit.net

آموزش و دانلود پروژه های برنامه نویسی سی شارپ (#C)