article

جستجو در مطالب سایت با استفاده از MySQL Full-Text

mysql-fulltext

جستجو در اطلاعات پایگاه داده را می توان جزء اولین و مهمترین نیازهای برنامه های تحت وب برشمرد که تقریبا هر برنامه نویسی در طی تجربه کاری خود با آن مواجه خواهد شد، در MySQL این جستجو از دو طریق میسر است، استفاده از دستور ساده LIKE و توابع Full-Text، دستور LIKE را در آموزش های مقدماتی به صورت جداگانه و مفصل توضیح داده ایم اما یکی از قابلیت های خوب MySQL که از نسخه 3.23 به بعد به آن اضافه شده، توابع Full-Text است که می تواند جهت کسب نتایج جستجوی سریع و تقریبا دقیق مورد استفاده قرار گیرد، هرچند برخی از قابلیت های Full-Text مربوط به کلمات انگلیسی است ولی توانایی آن برای کلمات فارسی آنقدر هست که بتوانیم بدون مشکل از آن استفاده کنیم و یا لااقل یکی از متدهای جستجو را بر مبنای آن قرار دهیم و در متدهای دیگر به فرض از LIKE استفاده نمائیم، در ادامه به توضیح اینکه چرا و چگونه از این قابلیت در کدهای PHP استفاده کنیم خواهیم پرداخت.

چرا باید از Full-Text به جای LIKE یا در کنار آن استفاده کنیم؟


واقعیت این است هر کدام از روش های بالا دارای معایب و محاسنی هستند، به عنوان مثال استفاده از دستور LIKE معمولا نتایج بیشتری را برمی گرداند، شیوه نگارش و استفاده از LIKE ساده تر و به اصطلاح دم دستی تر است اما در عوض ممکن است نتایجی نامربوط یا تکراری داشته باشیم، از طرفی جستجو با متد LIKE در پایگاه داده MySQL مخصوصا در مورد جداولی که محتوای زیادی دارند در مقایسه با Full-Text زمانبرتر است و پردازش کار در این حالت به طور معمول فشار بیشتری به سرور وارد می کند که این موضوع برای سرورهای با توان سخت افزاری پائین می تواند یک مشکل اساسی باشد، علاوه بر موارد گفته شده برخی قابلیت های Full-Text با دستور LIKE بدست نمی آیند که این به ماهیت متفاوت این دو روش برمی گردد.

ایجاد قابلیت Full-Text در جداول MySQL


قابلیت جستجوی Full-Text بر روی ستون هایی از نوع CHAR ,VARCHAR و TEXT و موتور MyISAM قابل اعمال است و هم زمان با ایجاد جدول یا بعد از آن نیز می توانیم به ستون مورد نظر آن را اضافه کنیم، به طور مثال در پرس و جوی نمونه زیر هم زمان با ساخت جدول، قابلیت جستجوی Full-Text را برای ستون فرضی title در نظر گرفته ایم:
CREATE TABLE post(
title VARCHAR(255),
FULLTEXT KEY title(title)) ENGINE=MyISAM
همان طور که اشاره شد می توانیم بعد از ساخت جدول و ستونها نیز جستجوی Full-Text را اضافه کنیم، برای افزودن این قابلیت بعد از ساختن جدول و ستونها، مقادیر SQL زیر را اجرا می کنیم:
ALTER TABLE post ADD FULLTEXT(title);
به این صورت این قابلیت به جدول و ستون موجود اضافه می شود.

شیوه جستجو در Full-Text


شیوه جستجو در Full-Text بر اساس MATCH() ... AGAINST صورت می گیرد:
SELECT title FROM post
WHERE MATCH (title) AGAINST ('$searchword');
برای جستجو از چند ستون در مقادیر MATCH می توانیم از کاما استفاده کنیم، همچنین می توان از قابلیت امتیاز دهی (score) این تابع نیز جهت چینش نتایج استفاده کرد:
SELECT *, MATCH (title) AGAINST ('$searchword') AS score FROM post
WHERE MATCH (title) AGAINST ('$searchword') ORDER BY score ASC
باید توجه کرد که Full-Text برای ایندکس کلمات محدودیت هایی اعمال می کند، از جمله اینکه اگر کلمه ای کمتر از 4 کاراکتر باشد ایندکس نمی شود، اگر کلمه ای در بیش از 50% ردیف ها تکرار شود ایندکس نمی شود، اگر کلمه ای در لیست Stopword ها باشد ایندکس نمی شود (البته این ویژگی مخصوص حروف انگلیسی است) و نهایتا اینکه برای شروع ایندکس کلمات برای جستجوی  Full-Text نیاز به وجود حداقلی از اطلاعات در ردیف ها است.

قابلیت های جستجو در Full-Text


قابلیت های دیگر این تابع جستجوی IN BOOLEAN MODE است که امکانات بیشتری در اختیارمان قرار می دهد (اضافه شده به MySQL از نسخه 4.0.1)، با استفاده از این قابلیت می توانید شمول ابتدا و انتهای یک کلمه را در جستجو تعیین کنید:
SELECT * FROM post WHERE MATCH (title) AGAINST ('+phpcode -htmlcode' IN BOOLEAN MODE);
در مثال بالا اگر کاربر عبارت code را جستجو کند، تیترهای حاوی عبارت phpcode در جستجو خواهند آمد اما تیتر های حاوی عبارت htmlcode در لیست نتایج ظاهر نمی شوند، از ویژگی های جستجو در حالت BOOLEAN MODE نادیده گرفتن قانون 50% است.
اما قابلیت Full-Text با امکان دیگری کامل می شود که Query Expansion نام دارد، همانطور که از معنی Expansion (توسعه) برمی آید نتایج جستجوی معمولی با Full-Text به دلیل اعمال محدودیت ها و سخت گیری در ایندکس کلمات و یا استفاده از Stopword ها، ممکن است بعضا دربرگیرنده همه نتایج نباشد، با افزودن Query Expansion حداقل به لحاظ تئوری می توانیم موارد معمولی تر را نیز در لیست جستجو نشان دهیم:
SELECT title FROM post
WHERE MATCH (title)
AGAINST ('$searchword' WITH QUERY EXPANSION);
sectionدسته بندی: آموزش کاربردی » MySQL
related مطالب بیشتر:
» آموزش ساخت پنل ورود و خروج سایت با PHP و MySQL
» آموزش ساخت فرم عضویت در سایت با PHP و MySQL
» صفحه بندی مطالب و محتوا با PHP و MySQL
» آموزش ساخت فرم تماس با PHP و MySQL
» هوشمند سازی پنل ورود و خروج سایت با PHP و MySQL
commentنظرات (۶۷ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: سروش
۱۸:۰۴ ۱۳۹۱/۰۵/۱۰
سلام
استاد اگه بخواهیم از نمره ی بیست به شما امتیاز بدم نمره 5/19 رو میدم مطالب عالیه ولی خیلی مطالب کمه.
پاسخ: 
نظر لطف شماست، به هر صورت با وجود سایر مشغله های روزمره، ما تمام سعی خود را می کنیم که مطالب مورد نیاز کاربران هر چه زودتر در سایت قرار گیرد، ولی باید توجه نمود که کیفیت را نمی توان فدای کمیت نمود! اکثر مطالب باید چندین بار تست و بررسی شوند و سپس در سایت قرار گیرند.
نویسنده: جواد
۱۴:۰۷ ۱۳۹۱/۰۵/۱۸
با سلام
من تو پیداه سازی این کدها چندتا مشکل داشتم
1. چرا وقتی از WITH QUERY EXPANSION استفاده میکنم وقتی دنبال یه کلمه میگردم یه سری کلمات بی ربط با کلمه ای که دنبالش هست در خروجی برام میاره
2. من ومپ سرورم فارسی پوشش نمیده و همه حروف فارسیو به صورت علامت سوال ذخیره میکنه
پاسخ: 
مشکل اول معمولا به دلیل ذخیره نشدن اطلاعات به حد کافی در دیتابیس است، ظاهرا این امکان بعد از ذخیره میزان خاصی از داده ها عمل می کند، همین طور است در مورد خود Full-Text که باید مقادیر ذخیره شده به حد لازم برسد تا کلمات را ایندکس کند.
در مورد مشکل دوم، به احتمال قوی مشکل از استفاده نکردن جداول MySQL شما از یونیکد UTF-8 است، برای سازگاری دیتابیس با زبان فارسی باید موقع ایجاد دیتابیس یونیکد زیر را انتخاب کنید:
utf8_persian_ci
و در هنگام ساختن جداول در برنامه خود COLLATE ها را نیز بر روی utf8_persian_ci تنظیم کنید، به طور مثال:
mysqli_query($conn, "ALTER TABLE tb_name
DEFAULT CHARACTER SET utf8
COLLATE utf8_persian_ci;")
or die(mysqli_error($link));
در هنگام فراخوانی و گرفتن خروجی از داده ها در صفحات نیز از کد زیر در هدر صفحه استفاده کنید:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
نویسنده: جواد
۲۳:۳۴ ۱۳۹۱/۰۵/۱۸
با سلام و تشکر فراوان
در مورد موضوع اولتون ممنون راهنمایی خوبی بود درباره موضوع دوم من این کارایی که گفته بودید و قبلا انجام داده بودم ولی جواب نداده بود، چه مستقیم در خود ومپ سرور اضافه کنی چه از طریق صفحه وب، ولی من فهمیدم که درسته نمیشه خوندش ولی سرچ کار میکنه ولی افسوس برای کلمات انگلیسی اونایی که چهار حرف به بالا هستن و برای فارسی ده تا حرف به بالا ولی من میخوام مثل سایت خودتون کلمات کوچیکم سرچ کنه، اون سری توی سرچ سایتتون نوشتم "به" باز برام تمام کلماتی که به داشتو برام آورد حتی کلمه محاس"به" میخواستم ببینم شما خودتون هم از همین کدا استفاده کردین یا از like استفاده کردین البته ببخشید چنین سوالی پرسیدم شاید نخواسته باشید جواب بدین. اگه یه راهنمایی کوچولو هم بکنین خیلی ممنون میشم
پاسخ: 
در مورد اینکه برای زبان فارسی حداقل 10 حرف نیاز است، بررسی دقیق نکرده ایم، اما واقعیت این است که تابع Full-Text به تنهایی نمی تواند گزینه مناسبی برای جستجو مخصوصا به زبان فارسی باشد، چرا که برخی قابلیت های آن تنها با حروف انگلیسی سازگار است، با این حال همانطور که در آموزش یادآور شده ایم، می تواند یکی از گزینه ها باشد، در سیستم جستجوی فعلی «وبگو» نیز از ترکیب تقریبا هوشمندی از LIKE و Full-Text استفاده شده است، اگر کلمه مورد نظر کاربر جزء کلمات ایندکس شده بوده و نتایج به حد نصاب لازم برسد، از Full-Text و در غیر این صورت از LIKE و به صورت داینامیک استفاده می شود.
نویسنده: حیاتی
۱۰:۲۲ ۱۳۹۱/۱۰/۱۰
سلام. من هم دقیقا با مشکل آقا جواد روبرو شدم و هر کاری می کردم ومپ سرور حروف فارسی رو به صورت علامت سوال ذخیره میکرد. تمام کارهایی هم که شما گفته بودید انجام دادم درست نشد. تا اینکه دستور زیر رو نوشتم:
mysql_query("SET NAMES 'utf8' ");
همه چی درست شد!
پاسخ: 
خیلی ممنون از به اشتراک گذاری.
نکته: با توجه به قدیمی و منسوخ شدن اکستنشن mysql بهتر است از mysqli یا PDO استفاده کنید.
نویسنده: محمد مهدی احمدی
۲۳:۳۸ ۱۳۹۲/۰۱/۲۰
سلام
من هم همین مشکل رو داشتم
که برطرفش کردم اولا که حروف فارسی اگر در utf8_persian_ci قرار بگیرن حجم دیتایبس بسیار بسیار کمتر میشه تا اینکه نوع دیگه باشه!
اینجا چند تا راه است که توضیح میدم
1. نوع COLLATE رو utf8_persian_ci قرار بدین
2. تو htaccess. دستور
AddDefaultCharset utf-8
رو بنویسید
3. قبل از متغیر های دیتابیس یا کد های اتصال دیتابیس دستور
 mysqli_query($conn, "SET NAMES 'utf8' ");
رو تایپ کنید صد در صد مشکلتون برطرف میشه
در اخر هم از سایت وبگو متشکریم بابت آموزش هاش
10 درصد پیشرفت پروژم رو مدیون این سایت هستم مرسی
پاسخ: 
خیلی ممنون از اینکه مختصر و مفید این موارد را یادآور شدید، مخصوصا مورد htaccess که باعث سازگاری کامل سورس تمام صفحات سایت با UTF-8 می شود.
نویسنده: مجید
۱۸:۰۶ ۱۳۹۲/۰۲/۲۶
سلام. من می خواهم با php یک مقدار مثلا "سلام" را از یک فایل ساده txt جستجو کنم و مقدار true یا false را برام بگردونه. میشه کمک کنید؟
پاسخ: 
انجام این کار به روش های مختلف امکان پذیر است، سریع ترین راه استفاده از تابع strpos است، ابتدا محتوای فایل را با تابع file_get_contents استخراج و سپس با استفاده از تابع strpos وجود یک عبارت را در محتوا بررسی می کنیم، اگر عبارت وجود داشت، تابع مقدار TRUE برمی گرداند و اگر وجود نداشت مقدار FALSE برمی گرداند:
<?php
$file = file_get_contents('file.txt');
if(strpos($file,'سلام') !== false){
echo 'این عبارت وجود دارد';
}
else{
echo 'این عبارت وجود ندارد';
}
?>
نویسنده: بهنام
۲۰:۰۶ ۱۳۹۲/۰۴/۰۶
با سلام و تشکر
من از کد شما استفاده کردم ولی این کدم:
mysqli_query($conn, "ALTER TABLE news ADD FULLTEXT(title)") or die(mysqli_error($conn));
این خطا را میدهد:
The used table type doesn't support FULLTEXT indexes
به نظر شما مشکل از کجاست؟
پاسخ: 
به احتمال زیاد موتور جداول شما بر روی InnoDB قرار دارد، قابلیت FULL TEXT تنها در موتور MyISAM قابل اعمال است، جهت تغییر نوع موتور جدول می توانید پرس و جوی زیر را اجرا کنید:
ALTER TABLE tbl ENGINE = MYISAM
نکته: تغییر موتور جدول ممکن است روی سایر قسمت های برنامه اثر بگذارد، لذا در این زمینه باید آگاهی کامل داشته باشید.
نویسنده: ابوالفضل
۲۳:۵۴ ۱۳۹۲/۰۴/۱۰
با سلام این کد جستجوگر سایت من هستش:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
<form method="get" action="email.php">
<p>
<input type="text" name="q" size="20">
<input type="submit" value="Search">
</p>
</form>
<?php

if(!isset($_GET["q"]))
die("The Search key word is not set!");

$key = $_GET["q"];
if($key == "")
die("The Search key word must be entered!");
$DbConn = mysql_connect("localhost", "root", "mysql" ) or die(mysql_error());
mysql_select_db("test",$DbConn) or die("Can Not Select DataBase Because: ". mysql_error());
$sql = "SELECT * FROM `text` WHERE `title` LIKE '%".$key ."%';";

$SearchResult = mysql_query($sql) or die(mysql_error(). "SQL: ". $sql);

$TotalResults = mysql_num_rows($SearchResult);

if($TotalResults <= 0)
die("Not found any record for your key word!");

for($i = 0; $i != $TotalResults; $i++ )
{
//<!-- Start of Print Results...

$TextTitle = mysql_result($SearchResult, $i, 1);
$TextBody = mysql_result($SearchResult, $i, 2);

print($TextTitle ." ==> ". $TextBody ."<br /><br />");

//End of Print Results. -->
}

?>
<?php echo $TotalResults; ?>
دو تا مشکل وجود دارد:
1. امکان جستجوی عبارت فارسی نیستش در صورتی که در دیتابیس اطلاعات به فارسی ذخیره می شود
2. اگر نتایج جستجو هزار تا هم باشد در یک صفحه نشان می دهد مثلا من می خوام نتایج جستجو را در صفحات مختلف نمایش بدهد و هر صفحه ده تا نتیجه جستجو بیشتر نباشد
پاسخ: 
قابلیت LIKE در MySQL از یونیکد utf-8 و به تبع از زبان فارسی پشتیبانی می کند، اما در صورتی که نحوه ذخیره سازی کاراکترها با نحوه فراخوانی یا مطابقت آنها یکی باشد، در اینجا اگر اطلاعات به حروف فارسی در دیتابیس ذخیره شده اند، شاید لازم باشد پرس و جوی زیر را نیز بعد از اتصال به دیتابیس اجرا کنید:
$DbConn = mysql_connect("localhost", "root", "mysql" ) or die(mysql_error());
$SetUTF8 = mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
اما برای حل مشکل دوم، آموزش جامعی در خصوص نحوه صفحه بندی محتوا در سایت وجود دارد، از قسمت جستجو عبارت "صفحه بندی" را وارد کنید.
نکته: اکستنشن mysql قدیمی و در حال منسوخ شدن است، بهتر است از mysqli یا PDO استفاده کنید.
نویسنده: نیلوفر
۰۲:۳۳ ۱۳۹۲/۰۴/۲۶
سلام من این دستور رو نوشتم
mysqli_query($conn, "SET NAMES 'utf8' ");
و موقع ایجاد دیتابیسم هم
utf8_persian_ci
رو انتخاب کردم وتوی تمام صفحاتم این رو
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
نوشتم حالا وقتی از دیتابیسم یه چیزی میخونم فارسیش درسته اما بقیه صفحه که با HTML نوشتم عجق و جق میاد چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟ راستی وقتی توی دستور آخری که گفتم به جای
charset=windows-1256 ،charset=utf-8 
رو میذارم بقیه صفحه خوبه اما اطلاعاتی که از جداول دیتابیس میخونه عجق وجقه؟ واقعا ممنون میشم اگه زودتر جواب بدید.
پاسخ: 
سلام
یونیکد دیتابیس را قبل از ذخیره اطلاعات
utf8_persian_ci
انتخاب کنید، فایل های خود را با ویرایشگر ++Notepad باز کرده و سپس از قسمت Encoding گزینه Encoding UTF-8 without BOM را انتخاب و فایل خود را مجددا ذخیره نمائید، در صورتی که در htaccess دستوری مربوط به یونیکد وجود دارد، موقتا آن را حذف کنید، سعی کنید از یک ویرایشگر حرفه ای مانند phpStorm برای کدنویسی استفاده کنید، با انجام این موارد به احتمال زیاد مشکل حل خواهد شد.
نویسنده: ansherli
۰۰:۱۴ ۱۳۹۲/۰۵/۱۶
با سلام
تشکر بابت مطالب و راهنمایی های عالی شما
یه سوال داشتم
من کد جستجوم رو با like نوشتم درستم کار میکنه منتها من توی نشان دادن نتیجه جستجو مشکل دارم
توی سایت شما وقتی مثلا کلمه جستجو رو سرچ می کنیم و نتایج میاد ، عنوان مطلبی که در این صفحه هست میاد به صورت لینک به همین صفحه . آدرس صفحه تغییری نکرده ! یعنی اگر توی مطالب بگردیم به همین صفحه میایم و با جستجو هم همین طور.
من نتایج جستجوم رو توی یه صفحه میارم که با کلیک روی هر کدوم توی یه صفحه دیگه نمایش داده میشه ولی نه اون صفحه ای که دقیقا مطلب مورد نظرم توی سایت هست!
میخوام بدونم چطوری میشه از طریق جستجو دقیقا به همون صفحه ای که یه مطلب قرار گرفته رفت ؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
پاسخ: 
جستجو در دیتابیس ارتباط مستقیمی به نحوه ایجاد لینک ندارد، در واقع این دو مقوله جدا هستند، به فرض اگر یک سیستم یا روش ایجاد لینک داشته باشید که خروجی متشکل از id و title مطالب باشد، در هنگام جستجو در مطالب، می توانید در نتایج باز از همان id و title برای ایجاد لینک استفاده کنید تا نتیجه به یک شکل باشد، به طور مثال پرس و جوی ساخت لینک (دریافت اطلاعات مورد نیاز برای لینک) در حالت عادی:
SELECT id, title FROM tbl
همان پرس و جو برای حالت جستجو:
SELECT id, title FROM tbl WHERE title LIKE '%$search%' OR article LIKE '%$search%'
ملاحظه می کنید که در هر دو پرس و جو id و title که در ساخت لینک کاربرد دارند، فراخوانی می شوند و می توان از آنها استفاده کرد.
نویسنده: مومني موگويي
۲۱:۱۹ ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
سلام خسته نباشيد بنده ماي اس كيو ال رو تو ويندوز سون نصب كردم وقتي تو cmsdos يوزر با پسورد رو وارد مي كنم برنامه قطع ميشه براي رفع اين اشكال بايد چكار كنم با تشكر
پاسخ: 
سوالتان واضح نیست!
منظور از cmsdos مشخص نیست؟
توصیه می کنیم از برنامه هایی مانند WampServer استفاده کنید.
نویسنده: مومني موگويي
۰۹:۴۳ ۱۳۹۲/۰۶/۲۰
باز هم سلام بنده منظورم اينكه وقتي ماي اس كيو ال رو نصب مي كنم بعد وقتي يوزر پسورد رو وارد mysql command line client مي كنم بعد از چند ثانيه برنامه ماي اس كيو ال يه بوق مي زنه و كلا قطع ميشه به نظر شما مشكل از نصب ماي اس كيو ال هست يا از چيز ديگه ممنون
پاسخ: 
متاسفانه اطلاعات زیادی در این خصوص نداریم، با توجه به وجود برنامه های سرور مجازی آماده، بیشتر تمایل به استفاده از این برنامه ها مانند WampServer و... است که فرآیند نصب پایگاه داده را نیز به صورت خودکار انجام می دهند، با این حال می توانید از دستورالعمل لینک زیر پیروی کنید:
http://www.webdevelopersnotes.com/how-do-i/install-mysql-windows-7.php
ممکن است در قسمتی دچار اشتباه شده باشید.
نویسنده: مومني موگويي
۱۸:۳۲ ۱۳۹۲/۰۶/۲۰
سلام دوست گرامي يه دنيا ممنون از لطفتون موفق باشيد
نویسنده: سعید
۱۰:۳۹ ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
سلام
خسته نباشید
اگر برای ساخت موتور جستجوی سایت از کد زیر استفاده کنیم ایرادی ندارد؟ چون من قبلاً با کلمه REGEXP برخورد نکرده بودم.
$check = mysqli_query($conn, "SELECT id FROM tbl WHERE tit REGEXP '$item2|$item1|$item3'") or die(mysqli_error($conn));
اخه میدونید توی دستورات mysql یه دستور like داریم اما نمی دونم این دستور یهو از کجا پیداش شد. جالب اینجاست که خیلی هم دستور جمع و جوریه!
چون این دستور نتیجه میده صد در صد هم وجود داره اما می خواستم بدونم جزو توابع mysql حساب میشه یا ساختار اصلیه!
با تشکر و سپاس از شما
پاسخ: 
عملگر REGEXP جزء موارد استاندارد MySQL است:
http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/regexp.html
که با آن امکان استفاده از عبارات با قاعده در پرس و جوهای دیتابیس مهیا می شود، باید توجه داشته باشید که در کل LIKE روش سریع تر و بهینه تری نسبت به REGEXP است (هر چند REGEXP در مواردی کاربردهای خاص خود را دارد)، به همین دلیل استفاده از REGEXP در زمانی که می توانید از LIKE استفاده کنید، توصیه نمی شود.
نویسنده: sanobar
۱۱:۲۶ ۱۳۹۲/۰۸/۱۶
سلام
اگه بخواهیم چند تا جمله یا کلمه رو در دیتابیس سرچ کنیم و هر ردیف که یکی از اون جمله های رو داشت به نتایج برگشتی اضافه کنه چطور باید با MATCH AGAINST نوشت ؟
مثلا این کلمات رو داریم :
hello , test
با like اینطوری میشه :
where `name` like "%hello%" or `name` like "%test%"
یه روش ساده تر هم هست
where `name` IN('test','hello')
حالا با MATCH AGAINST چطوری میشه نوشت ؟
پاسخ: 
از نمونه زیر استفاده کنید:
SELECT * FROM `tbl` WHERE MATCH(`col_1`) AGAINST('word_1') OR MATCH(`col_2`) AGAINST('word_2');
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ کوتاه و مختصر داده خواهد شد!
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لطفا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.

6 × 9
 refresh
آخرین دیدگاه ها
more برای دسترسی سریع به یادداشت مربوطه می توانید از لینک مطلب در کادر زیر استفاده کنید.
form Iman Mafakheri
در:
سلام من یه قالب خارجی اوردم راست چینش کردم حتی فونتشم تغییر دادم اما متاسفانه وقتی متن فارسی مینویسم حروف رو جدا جدا مینویسه نمیدونم...
۱۳۹۹/۰۶/۳۰

form میثم صدیق
در:
سلام برای اضافه کردن یک المان با (append) من یک کلید گذاشتم اضافه میشه ولی با هر بار کلیک کردن اضافه میشود اگر بخواییم یک...
۱۳۹۹/۰۶/۲۹

form amin
در:
سلام و خسته نباشید می خواستم Slash ( / ) رو به صورت اتوماتیک از تمامی URL ها حذف کنم البته با کمک htaccess...
۱۳۹۹/۰۶/۲۵

form محمد
در:
سلام وقت بخیر من یه همچین کدی دارم میشه لطفا راهنمایی کنید مشکلش چیه؟ سپاسگزارم
۱۳۹۹/۰۶/۲۴

form سروش
در:
سلام . من اطلاعات را از دیتابیس دریافت میکنم و در جدول میبینم . میخوام مثلا 6 مورد آخر را در یک ردیف ببینم و...
۱۳۹۹/۰۶/۲۳

form Behdad kanani
در:
سلام اصلا نمی شه اینکارو انجام داد
۱۳۹۹/۰۶/۲۲

form جعفری
در:
سلام قبل از تبدیل تاریخ نوشتید مثلا خب این مقدار تاریخ برای من در دیتابیس در جدولی بنام startedtm بصورت یونیکس...
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

form احمد
در:
با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید برای فایل دانلودی باید از چه دستوری استفاده کنم فایل با پسوند pdf رو میخوام بزارم اگر امکانش...
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

form شیما
در:
سلام آیا وقتی در قسمت وبلاگ دوستان وبلاگی رو ثبت میکنیم صاحب وبلاگ با استفاده از برنامه های خاصی میتونه متوجه بشه ؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۹

form mahtab
در:
سلام خسته نباشین من نمیدونم چرا مدیریت وبم برام باز میشه اما وقتی میزنم مشاهده وب رو میزنم نمیاره واسم فقط امیدوارم هک...
۱۳۹۹/۰۶/۱۸

form ساناز محمدی
در:
سلام دوباره این ساب دامین بنده هست اگر یکی از مطالب را مشاهده کنید هر محصولی که ارسال شده داخل از طریق مدیریت یک...
۱۳۹۹/۰۶/۱۷

form محسن
در:
سلام و عرض ادب مجدد کد زیر هم کار نمیکنه مشکل چی میتونه باشه ؟!
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

form ساناز محمدي
در:
سلام بنده یه ساب دامین دارم با دامنه شخصی حالا داخل این ساب دامین طرف آدرس سایت خودش رو داخل ساب دامین بنده میذاره مثلآ...
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

form محسن
در:
سلام و عرض ادب لطفا راهنمایی کنید مشکل کد زیر چیه
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

form احمد
در:
با عرض سلام ببخشید من با دستور append میخوام یه سطری رو به سبدم اضافه کنم ولی چطوری باید داخل append تگ ها رو بنویسم...
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
form احمد
در:
با عرض سلام مجدد و خسته نباشید ببخشید طبق فرمایش شما من قبل از دستور else دستور if را نوشته بودم تا جایی که اطلاع...
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
form احمد
در:
با سلام ببخشید طریقه استفاده از دستور else در ایجکس به چه صورت هست ایا باید دوباره فانکشن دان رو در هنگام شرط گذاشتن بزارم....
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
form مجتهد
در:
سلام ابتدائا از سایت مفیدتون تشکر می کنم. من خیلی از آموزه هام رو از سایت شما یاد گرفتم. یه سوال دارم...
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
form محمد حسین
در:
سلام لینک های من وقتی کلیک شوند اررور 404 تولید میکنند. علت چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
form حسین
در:
سلام بر شما و با تشکر از سایت خوبتون. من ابتدا با تابع mail پیش رفتم و یک if ایجاد کردم که اگر ایمیل...
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
form mehdi
در:
خطای -22 مربوط به چیه؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
form فرشته
در:
سلام چه جوری میتونم متن رو ستونی بنویسم؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
form افسانه
در:
سلام من در قسمت نظرات گزینه ویرایش وجود نداره و نوشته خصوصی حالا چطور جواب بدهم ؟؟ ممنون میشم زود جواب بدید یا جواب رو...
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
form احمد
در:
با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید یه مشکل دارم اینکه یه تگ دارم بهش کلاس دادم و میخوام از طریق ایجکس وقتی روش کلیک...
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  در انتظار بررسی: ۰
 پاسخگویی به سوالات ممکن است تا 24 ساعت زمان ببرد.