article

نحوه قرار دادن کلیپ فلش در سایت و وبلاگ

web-flash-blog-site

زمانی نه چندان دور تکنیک فلش (Flash) به عنوان تحولی نوین در نمایش انیمیشن های تحت وب در بسیاری از صفحات اینترنت (سایت، وبلاگ و...) مورد استفاده قرار می گرفت، اما وابستگی آن به پلاگین ها و کدهای جانبی کار را مخصوصا برای وبمسترهای کم تر حرفه ای پیچیده و مبهم می کرد، از این گذشته هکرها و سازندگان برنامه های مخرب از نقاط ضعف فلش برای نفوذ به سیستم کاربران و انتشار بدافزارهای خود استفاده می کردند، این عوامل رفته رفته سبب شد تا فلش نقش کم رنگ تری در دنیای وب داشته باشد تا آنجا که ظاهرا شرکت Adobe (مالک فعلی فناوری فلش) از سال 2020 دیگر از این فناوری پشتیبانی نخواهد کرد، به هر صورت هنوز هم ممکن است به دلایل مختلف نیاز به پخش این فرمت در صفحات وب وجود داشته باشد، از این رو با آگاهی از پیشینه و آینده احتمالی این فناوری، این آموزش را به نحوه قرار دادن کلیپ فلش در سایت و وبلاگ اختصاص داده ایم.

کد پخش فایل فلش در HTML


فرمت فلش استاندارد HTML و جزئی از تگ های ذاتی آن نیست و برای نمایش این نوع فایل ها در صفحات وب نیاز به درج کدها و پلاگین های جانبی است، البته اگر در مرورگر خود پلاگین فلش پلیر (Flash Player) را نصب کرده باشیم بدون کدهایی که به کلیپ خود اضافه می کنیم نیز می توانیم آن را مشاهده کنیم اما برای اطمینان از نمایش بدون مشکل فایل در همه ی سیستم ها الزاما باید از کدی شبیه به نمونه زیر استفاده کنیم:
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" 
codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=7,0,19,0" id="flashmovie" width="120" height="90">
<param name="flashmovie" value="flashmovie.swf">
<param name="bgcolor" value="#666666">
<param name="quality" value="high">
<param name="seamlesstabbing" value="false">
<param name="allowscriptaccess" value="samedomain">
<embed type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" name="flashmovie" width="120" height="90" src="flashmovie.swf" bgcolor="#666666" quality="high" seamlesstabbing="false" allowscriptaccess="samedomain">
</embed>
</object>
توضیح:
- کد نمایش فلش، درخواستی را به سایت macromedia می فرستد (که توسط شرکت Adobe خریداری شده) و در مقابل پلاگین را دریافت می کند.
- برای ساختن کلیپ فلش می توانیم از برنامه هایی نظیر Adobe Flash یا SWiSH Max استفاده کنیم، فرمت خروجی ما باید به صورت swf باشد.
- پس از اینکه کلیپ خود را با فرمت swf خروجی گرفتیم، باید آن را در یک سرور آپلود کنیم تا به صورت آنلاین در دسترس باشد، اگر سروری در اختیار نداشته باشیم، می توانیم از سرویس های رایگان (و ترجیحا داخلی) برای آپلود فایلمان استفاده کنیم و لینک مستقیم آن را (آدرس باید به swf ختم شود نه به فرض htm یا html و...) در کد جایگزین کنیم (آدرس کامل آن را به جای عبارات flashmovie.swf در نمونه کد بالا قرار می دهیم).
- دقت کنیم که کد فلش را باید به صورت HTML در سایت یا وبلاگمان درج کنیم نه اینکه مستقیم آن را در قسمت ارسال مطالب کپی نمائیم، به عبارت دیگر در قسمت ارسال مطالب در پنل سایت یا وبلاگ معمولا آیکنی تحت عنوان نمایش به صورت کد HTML یا نمایش به صورت کد و... وجود دارد که این گزینه مطالب را به صورت کد ساده HTML نشان می دهد، کد فلش را باید در آن قسمت کپی کنیم تا به درستی نمایش داده شود، همچنین امکان درج آن در قسمت ویرایش کد قالب اصلی سایت یا وبلاگ نیز نیز وجود دارد، البته برای دستکاری و ویرایش سورس قالب اصلی سایت یا وبلاگ، قبل از هر چیز باید از کد فعلی پشتیبان تهیه نمود تا در صورت بروز اشکالات ناخواسته امکان بازگشت به شرایط قبل به راحتی وجود داشته باشد.
- با توجه به کلیپمان، ممکن است اندازه طول و عرض فایل نیز نیاز به تنظیماتی داشته باشد، مقادیر در کد به صورت width و height مشخص هستند که باید آنها را با دقت و متناسب با کلیپ خود تغییر دهیم.

حل مشکل اعتبار سنجی فلش در سرویس validator.w3.org


همانطور که پیش از این گفتیم کدهای فلش استاندارد HTML و جزئی از تگ های ذاتی آن نیستند، لذا برای کاربرانی که علاقمند هستند تا کدهایشان با معیار اعتبار سنجی سایت w3.org در آدرس
validator.w3.org
مطابقت داشته باشد هنوز روش معتبری وجود ندارد، در این جا یک راه حل جایگزین را ارائه می کنیم که به نظر مناسب است، این راه حل استفاده از جاوا اسکریپت برای درج کلیپ های فلش در صفحات وب است، برای این کار کد بالا را به صورت زیر می نویسیم:
<script type="text/javascript">
document.write('<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=7,0,19,0" id="flashmovie" width="120" height="90">');
document.write('<param name="flashmovie" value="flashmovie.swf">');
document.write('<param name="bgcolor" value="#666666">');
document.write('<param name="quality" value="high">');
document.write('<param name="seamlesstabbing" value="false">');
document.write('<param name="allowscriptaccess" value="samedomain">');
document.write('<embed type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" name="flashmovie" width="120" height="90" src="flashmovie.swf" bgcolor="#666666" quality="high" seamlesstabbing="false" allowscriptaccess="samedomain">');
document.write('</embed>');
document.write('</object>');
</script>
<noscript>
مرورگر شما از جاوا اسکریپت پشتیبانی نمی کند یا این قابلیت غیر فعال شده است!
</noscript>
پیش نمایش
توضیح:
- برای خروجی گرفتن از کد جاوا اسکریپت از دستور document.write استفاده کرده ایم، این متد مقادیر را در صفحه مرورگر چاپ و اجرا می کند.
- این کد برای کاربرانی که جاوا اسکریپت در سیستم آنها غیر فعال باشد اجرا نمی شود و با در نظر گرفتن تگ noscript پیغام خطا ظاهر خواهد شد.
- با توجه به اینکه برخی سرویس های وبلاگی امکان درج کدهای جاوا اسکریپت بین مطالب را نمی دهند، استفاده از کد به روش اخیر ممکن است در برخی از سیستم های وبلاگی محدودیت هایی داشته باشد.

غیرفعال شدن پلاگین فلش در مرورگرها


به دلیل جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی و قدیمی شدن فناوری فلش رفته رفته شاهد این خواهیم بود که در اغلب مرورگرها پلاگین فلش به صورت پیش فرض غیرفعال شود و برای اجرای کلیپ های این فرمت باید ابتدا اجازه فعالسازی و پخش توسط کاربر داده شود.

Flex فناوری جایگزین Flash


در خاتمه این آموزش بد نیست اشاره ای داشته باشیم به فناوری Flex که ظاهرا رفته رفته تبدیل به استانداردی فراگیر و جایگزین Flash می شود، Flex فریم ورکی قوی و متن باز است که قابلیت ساخت برنامه هایی با امکان اجرا در سطح وسیعی از پلتفرم ها (Browser, Desktop, iOS, Android و...) را فراهم می کند، خوشبختانه در صورت آشنایی قبلی با HTML، CSS و Ajax فراگیری این فناوری ساده تر خواهد بود، جهت آشنایی بیشتر می توانیم به سایت زیر رجوع کنیم:
https://www.tutorialspoint.com/flex/index.htm
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » وبلاگ نویسی
related مطالب بیشتر:
» آنچه برای شروع طراحی قالب یک وبلاگ باید بدانیم
» نحوه قرار دادن فاوآیکن (Favicon) در نوار آدرس سایت و وبلاگ
» فوت و فن وبلاگ نویسی حرفه ای چیست؟!
» محافظت از مطالب وبلاگ در مقابل کپی غیر مجاز!
» چگونه از تمام امکانات وبلاگ خود استفاده کنیم؟
commentنظرات (۱۲ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
زمان: ۲۰:۰۴:۳۰ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۵/۳۰
من به هر سایت یا وبلاگی که سر می زنم حتما در قسمت نظرات بخشی رو به عنوان تشکر به خاطر زحمات مدیر آن وبلاگ یا وبسایت در نظر می گیرم.
ممنون به خاطر مطالب مفیدتون
به من که خیلی کمک کردید
پاسخ: 
خواهش می کنیم، نظر لطف شما است.
نویسنده: said
زمان: ۲۲:۱۷:۴۴ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۰۸
thank you = webgoo.ir
نویسنده: خلیل
زمان: ۰۱:۴۲:۱۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
بازم ممنون
نویسنده: بهرام
زمان: ۱۵:۴۹:۲۷ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۸/۱۲
سلام ، می خواستم بدونم چه جوری میشه در یک مطلب از گالری تصاویر یا همان اسلاید شو استفاده کرد. در خارج یا بالای صفحه رو می دونم اما برای درج یک مطلب در پست جدید و قراردادن اسلاید برای آن چطوری باید عمل کرد؟ ممنون
پاسخ: 
تا آنجا که اطلاع داریم، به دلیل ایجاد محدودیت هایی از طرف سایت بلاگفا، امکان درج اسکریپت در مطالب وجود ندارد.
نویسنده: مرتضی مختاری
زمان: ۱۶:۴۵:۲۹ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
سلام ممنون از مطلب بسیار مفیدتون. میخواستم درخواست کنم در مورد امنیت فایل های فلش هم یک پست بنویسید. چرا فایل های فلش رویه مرورگرهای جدید اجرا نمیشه یا اینکه میگن توسط فایل فلش میشه کوکی کاربران رو دزدید آیا درسته یا خیر و راه مقابله با اون چیه؟ تشکر
پاسخ: 
راه حل اصلی برای مشکلات بالا، آپدیت کردن یا نصب آخرین نسخه از نرم افزار فلش است.
نویسنده: SeyedMuhammad
زمان: ۱۸:۴۷:۴۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۲/۲۴
ممنون مطالب سایتتون خیلی بدردم خورد.
نویسنده: جواد
زمان: ۲۳:۱۰:۴۱ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۳/۱۹
سلام با تشکر لطفا آموزش هاتون رو بصورت تصویری بزارید
پاسخ: 
به لحاظ فنی امکانپذیر نیست!
نویسنده: مریم آفرینش
زمان: ۱۸:۱۴:۱۳ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
واییییییی ممنونم خیلی خوب بود اما ای کاش ابزار مثل adobe flash در دسترس من بود یا راحت تر میشد این کد رو درست کرد ایکاش...
نویسنده: فاطمه
زمان: ۱۲:۵۳:۱۶ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
با سلام مطالب خوبی در اختیار بقیه میدهید. میخواستم سوالی بپرسم : اگر کد تصویری در نظرها نیامد چگونه نظر را به ثبت برسانیم لطفا جواب دهید.
پاسخ: 
در مورد بلاگفا ظاهرا این مشکل به دلیل مسدود بودن برخی سرورهای این سایت در ISP های داخلی است، از یک برنامه پراکسی استفاده کنید!
نویسنده: مهیار
زمان: ۱۴:۳۸:۳۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۲/۰۳
سلام با پراکسی هم رفتم ولی بلاگفا میزنه کد ممنوع کار دیگه ای نمیشه کرد؟
پاسخ: 
بحث ممنوع بودن درج کد با عدم نمایش تصویر امنیتی متفاوت است، در این مورد باید ببینید چه کدی را در نظرات درج کرده اید که بلاگفا آن را قبول نمی کند!
نویسنده: Amirreza
زمان: ۲۲:۳۴:۴۹ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
با سلام. چطور بین یک متن یک تصویر بزاریم؟ ( بلاگفا)
پاسخ: 
لطفا عبارت "نحوه درج تصویر در وبلاگ" را در وب جستجو کنید!
نویسنده: احسان
زمان: ۱۷:۲۷:۲۶ - تاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
سلام من با نرم افزار ادوب انیمیت یک ویدئوی تعاملی درست کردم که فرمتش html5 است و می خوام اونو داخل سایتم بذارم ولی نمیدونم چطوری... شما میتونید کمکم کنید؟
پاسخ: 
با تگ video در HTML5 می توانید این کار را انجام دهید، مثال:
<video width="300" height="220" controls="controls">
<source src="your-movie.mp4" type="video/mp4">
<source src="your-movie.ogg" type="video/ogg">
<source src="your-movie.webm" type="video/webm">
متاسفانه مرورگر شما از این قابلیت پشتیبانی نمی کند
</video>
همان طور که مشخص است باید فایل را به سه فرمت تبدیل، آپلود و سپس آدرس URL را در قسمت src جایگزین نمائید.
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
7 × 8
 refresh
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشد که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
آخرین دیدگاه ها
form زهرا
در:
سلام وقت بخیر من برای وبلاگم کد ماوس رو کپی میکنم طبق دستورهایی که هست ولی شکل ماوس من در وبلاگ تغییر نمیکند ممنون میشم...
۲۰:۰۰:۲۵ ۱۳۹۸/۰۶/۲۳

form نانا
در:
سلام! ممنون از سایت خوبتون.. راستش من توی اتوپلی کردن موزیک مشکل داشتم.. این بخش موزیکمه:
حذف شد
فکر کنم یه ذره قاطی شد.....
۱۶:۵۰:۱۰ ۱۳۹۸/۰۶/۲۱

form Fatemeh
در:
سلام لطفا یکی جواب منو بده میخام ۴۰ تا ایمیل بسازم و با ۴۰ ایمیل عضو یه سایت بشم ولی ارور میده و میگه شما...
۱۵:۵۷:۰۱ ۱۳۹۸/۰۶/۱۶

form احمدی
در:
سلام ببخشید مثال اول که نوشتید بر اساس مسیر فایلی که من دارم به چه شکل میشه؟
http://localhost/up/one_info/personal /one_info_personal_1425.png
در...
۱۴:۵۲:۳۴ ۱۳۹۸/۰۶/۱۰

form sareh
در:
سلام در مورد فرم ها سوال داشتم . اگر من دو فرم مستقل از هم داشته باشم چه طوری میتونم این فرم ها...
۱۴:۰۷:۴۰ ۱۳۹۸/۰۶/۱۰

form مهسا
در:
سلام وقت بخیر من یک فرم طراحی کردم input ها به صورت دو ستونه گذاشتم. میخواستم با زدن تب از input اولی در...
۱۳:۰۱:۴۶ ۱۳۹۸/۰۶/۰۲

form behzad
در:
مرسی خوب بود
۱۲:۱۵:۱۴ ۱۳۹۸/۰۶/۰۲

form zeynab
در:
سلام یه سوال دارم برای اینکه بتونم رنگ رو ذخیره کنم تو جدولم در قسمت پایگاه داده چیکار باید کنم ؟؟ من...
۱۷:۰۶:۳۵ ۱۳۹۸/۰۵/۲۸

form علی
در:
سلام من میخوام تو صفحه html همچین طرحی رو بندازم میشه راهنماییم کنید (به صورت جداگانه یعنی هر کدوم توی یه صفحه) ***** ...
۱۶:۴۶:۳۶ ۱۳۹۸/۰۵/۲۷

form Zeynab
در:
سلام . وقت بخیر . من از کدهای htaccess برای سایت استفاده کردم . روی لوکال هاست مشکلی ندارم اجرا میشن . ...
۲۲:۴۲:۵۴ ۱۳۹۸/۰۵/۲۳

form bahman
در:
عالی
۲۲:۱۵:۵۰ ۱۳۹۸/۰۵/۲۳

form Abbas rahmati
در:
سلام همه چی توی قسمت اینکه اس اس ال چطور کار میکنه درست بود فقط اخرشو درست نگفتید
۱۴:۱۶:۴۰ ۱۳۹۸/۰۵/۲۳

form مهدی فراهانی
در:
در آکولاد if، می خواهم پس از صحت پرداخت کاربر، کاربر به یک صفحه html برای دانلود فایل لینک شود. چه دستوری در حلقه if...
۱۲:۰۸:۳۲ ۱۳۹۸/۰۵/۲۳

form احسایدر
در:
شما از چه روشی برای لینک دادن به قسمت‌های نوشته استفاده کردید که با کلیک کردن چیزی به آدرس نوشته اضافه نمیشه؟
۱۸:۵۷:۰۵ ۱۳۹۸/۰۵/۲۲

form Mahyar
در:
سلام خسته نباشید اگه بخواهیم که یک pop up با کلیک به خارج از کادر pop up یا کلیک به روی دکمه esc...
۱۱:۴۸:۵۶ ۱۳۹۸/۰۵/۱۹