آگهی
article

نحوه قرار دادن کلیپ فلش در سایت و وبلاگ

web-flash-blog-site

زمانی نه چندان دور تکنیک فلش (Flash) به عنوان تحولی نوین در نمایش انیمیشن های تحت وب در بسیاری از صفحات اینترنت (سایت، وبلاگ و...) مورد استفاده قرار می گرفت، اما وابستگی آن به پلاگین ها و کدهای جانبی کار را مخصوصا برای وبمسترهای کم تر حرفه ای پیچیده و مبهم می کرد، از این گذشته هکرها و سازندگان برنامه های مخرب از نقاط ضعف فلش برای نفوذ به سیستم کاربران و انتشار بدافزارهای خود استفاده می کردند، این عوامل رفته رفته سبب شد تا فلش نقش کم رنگ تری در دنیای وب داشته باشد تا آنجا که ظاهرا شرکت Adobe (مالک فعلی فناوری فلش) از سال 2020 دیگر از این فناوری پشتیبانی نخواهد کرد، به هر صورت هنوز هم ممکن است به دلایل مختلف نیاز به پخش این فرمت در صفحات وب وجود داشته باشد، از این رو با آگاهی از پیشینه و آینده احتمالی این فناوری، این آموزش را به نحوه قرار دادن کلیپ فلش در سایت و وبلاگ اختصاص داده ایم.

کد پخش فایل فلش در HTML


فرمت فلش استاندارد HTML و جزئی از تگ های ذاتی آن نیست و برای نمایش این نوع فایل ها در صفحات وب نیاز به درج کدها و پلاگین های جانبی است، البته اگر در مرورگر خود پلاگین فلش پلیر (Flash Player) را نصب کرده باشیم بدون کدهایی که به کلیپ خود اضافه می کنیم نیز می توانیم آن را مشاهده کنیم اما برای اطمینان از نمایش بدون مشکل فایل در همه ی سیستم ها الزاما باید از کدی شبیه به نمونه زیر استفاده کنیم:
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" 
codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=7,0,19,0" id="flashmovie" width="120" height="90">

<param name="flashmovie" value="flashmovie.swf">
<param name="bgcolor" value="#666666">
<param name="quality" value="high">
<param name="seamlesstabbing" value="false">
<param name="allowscriptaccess" value="samedomain">
<embed type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" name="flashmovie" width="120" height="90" src="flashmovie.swf" bgcolor="#666666" quality="high" seamlesstabbing="false" allowscriptaccess="samedomain">
</embed>
</object>
توضیح:
- کد نمایش فلش، درخواستی را به سایت macromedia می فرستد (که توسط شرکت Adobe خریداری شده) و در مقابل پلاگین را دریافت می کند.
- برای ساختن کلیپ فلش می توانیم از برنامه هایی نظیر Adobe Flash یا SWiSH Max استفاده کنیم، فرمت خروجی ما باید به صورت swf باشد.
- پس از اینکه کلیپ خود را با فرمت swf خروجی گرفتیم، باید آن را در یک سرور آپلود کنیم تا به صورت آنلاین در دسترس باشد، اگر سروری در اختیار نداشته باشیم، می توانیم از سرویس های رایگان (و ترجیحا داخلی) برای آپلود فایلمان استفاده کنیم و لینک مستقیم آن را (آدرس باید به swf ختم شود نه به فرض htm یا html و...) در کد جایگزین کنیم (آدرس کامل آن را به جای عبارات flashmovie.swf در نمونه کد بالا قرار می دهیم).
- دقت کنیم که کد فلش را باید به صورت HTML در سایت یا وبلاگمان درج کنیم نه اینکه مستقیم آن را در قسمت ارسال مطالب کپی نمائیم، به عبارت دیگر در قسمت ارسال مطالب در پنل سایت یا وبلاگ معمولا آیکنی تحت عنوان نمایش به صورت کد HTML یا نمایش به صورت کد و... وجود دارد که این گزینه مطالب را به صورت کد ساده HTML نشان می دهد، کد فلش را باید در آن قسمت کپی کنیم تا به درستی نمایش داده شود، همچنین امکان درج آن در قسمت ویرایش کد قالب اصلی سایت یا وبلاگ نیز نیز وجود دارد، البته برای دستکاری و ویرایش سورس قالب اصلی سایت یا وبلاگ، قبل از هر چیز باید از کد فعلی پشتیبان تهیه نمود تا در صورت بروز اشکالات ناخواسته امکان بازگشت به شرایط قبل به راحتی وجود داشته باشد.
- با توجه به کلیپمان، ممکن است اندازه طول و عرض فایل نیز نیاز به تنظیماتی داشته باشد، مقادیر در کد به صورت width و height مشخص هستند که باید آنها را با دقت و متناسب با کلیپ خود تغییر دهیم.

حل مشکل اعتبار سنجی فلش در سرویس validator.w3.org


همانطور که پیش از این گفتیم کدهای فلش استاندارد HTML و جزئی از تگ های ذاتی آن نیستند، لذا برای کاربرانی که علاقمند هستند تا کدهایشان با معیار اعتبار سنجی سایت w3.org در آدرس
validator.w3.org
مطابقت داشته باشد هنوز روش معتبری وجود ندارد، در این جا یک راه حل جایگزین را ارائه می کنیم که به نظر مناسب است، این راه حل استفاده از جاوا اسکریپت برای درج کلیپ های فلش در صفحات وب است، برای این کار کد بالا را به صورت زیر می نویسیم:
<script type="text/javascript">
document.write('<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=7,0,19,0" id="flashmovie" width="120" height="90">');
document.write('<param name="flashmovie" value="flashmovie.swf">');
document.write('<param name="bgcolor" value="#666666">');
document.write('<param name="quality" value="high">');
document.write('<param name="seamlesstabbing" value="false">');
document.write('<param name="allowscriptaccess" value="samedomain">');
document.write('<embed type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" name="flashmovie" width="120" height="90" src="flashmovie.swf" bgcolor="#666666" quality="high" seamlesstabbing="false" allowscriptaccess="samedomain">');
document.write('</embed>');
document.write('</object>');
</script>
<noscript>
مرورگر شما از جاوا اسکریپت پشتیبانی نمی کند یا این قابلیت غیر فعال شده است!
</noscript>
پیش نمایش
توضیح:
- برای خروجی گرفتن از کد جاوا اسکریپت از دستور document.write استفاده کرده ایم، این متد مقادیر را در صفحه مرورگر چاپ و اجرا می کند.
- این کد برای کاربرانی که جاوا اسکریپت در سیستم آنها غیر فعال باشد اجرا نمی شود و با در نظر گرفتن تگ noscript پیغام خطا ظاهر خواهد شد.
- با توجه به اینکه برخی سرویس های وبلاگی امکان درج کدهای جاوا اسکریپت بین مطالب را نمی دهند، استفاده از کد به روش اخیر ممکن است در برخی از سیستم های وبلاگی محدودیت هایی داشته باشد.

غیرفعال شدن پلاگین فلش در مرورگرها


به دلیل جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی و قدیمی شدن فناوری فلش رفته رفته شاهد این خواهیم بود که در اغلب مرورگرها پلاگین فلش به صورت پیش فرض غیرفعال شود و برای اجرای کلیپ های این فرمت باید ابتدا اجازه فعالسازی و پخش توسط کاربر داده شود.

Flex فناوری جایگزین Flash


در خاتمه این آموزش بد نیست اشاره ای داشته باشیم به فناوری Flex که ظاهرا رفته رفته تبدیل به استانداردی فراگیر و جایگزین Flash می شود، Flex فریم ورکی قوی و متن باز است که قابلیت ساخت برنامه هایی با امکان اجرا در سطح وسیعی از پلتفرم ها (Browser, Desktop, iOS, Android و...) را فراهم می کند، خوشبختانه در صورت آشنایی قبلی با HTML، CSS و Ajax فراگیری این فناوری ساده تر خواهد بود، جهت آشنایی بیشتر می توانیم به سایت زیر رجوع کنیم:
https://www.tutorialspoint.com/flex/index.htm
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » وبلاگ نویسی
related مطالب بیشتر:
» فوت و فن وبلاگ نویسی حرفه ای چیست؟!
» پاسخ به سوالات و حل مشکلات وبلاگ نویسان
» اشتباهات رایج در وبلاگ نویسی غیر حرفه ای!
» پلیر قدرتمند، ساده و زیبا برای پخش آهنگ در وب
» آنچه برای شروع طراحی قالب یک وبلاگ باید بدانیم
commentنظرات (۱۲ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
زمان: ۲۰:۰۴:۳۰ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۵/۳۰
من به هر سایت یا وبلاگی که سر می زنم حتما در قسمت نظرات بخشی رو به عنوان تشکر به خاطر زحمات مدیر آن وبلاگ یا وبسایت در نظر می گیرم.
ممنون به خاطر مطالب مفیدتون
به من که خیلی کمک کردید
پاسخ: 
خواهش می کنیم، نظر لطف شما است.
نویسنده: said
زمان: ۲۲:۱۷:۴۴ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۰۸
thank you = webgoo.ir
نویسنده: خلیل
زمان: ۰۱:۴۲:۱۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
بازم ممنون
نویسنده: بهرام
زمان: ۱۵:۴۹:۲۷ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۸/۱۲
سلام ، می خواستم بدونم چه جوری میشه در یک مطلب از گالری تصاویر یا همان اسلاید شو استفاده کرد. در خارج یا بالای صفحه رو می دونم اما برای درج یک مطلب در پست جدید و قراردادن اسلاید برای آن چطوری باید عمل کرد؟ ممنون
پاسخ: 
تا آنجا که اطلاع داریم، به دلیل ایجاد محدودیت هایی از طرف سایت بلاگفا، امکان درج اسکریپت در مطالب وجود ندارد.
نویسنده: مرتضی مختاری
زمان: ۱۶:۴۵:۲۹ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
سلام ممنون از مطلب بسیار مفیدتون. میخواستم درخواست کنم در مورد امنیت فایل های فلش هم یک پست بنویسید. چرا فایل های فلش رویه مرورگرهای جدید اجرا نمیشه یا اینکه میگن توسط فایل فلش میشه کوکی کاربران رو دزدید آیا درسته یا خیر و راه مقابله با اون چیه؟ تشکر
پاسخ: 
راه حل اصلی برای مشکلات بالا، آپدیت کردن یا نصب آخرین نسخه از نرم افزار فلش است.
نویسنده: SeyedMuhammad
زمان: ۱۸:۴۷:۴۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۲/۲۴
ممنون مطالب سایتتون خیلی بدردم خورد.
نویسنده: جواد
زمان: ۲۳:۱۰:۴۱ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۳/۱۹
سلام با تشکر لطفا آموزش هاتون رو بصورت تصویری بزارید
پاسخ: 
به لحاظ فنی امکانپذیر نیست!
نویسنده: مریم آفرینش
زمان: ۱۸:۱۴:۱۳ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
واییییییی ممنونم خیلی خوب بود اما ای کاش ابزار مثل adobe flash در دسترس من بود یا راحت تر میشد این کد رو درست کرد ایکاش...
نویسنده: فاطمه
زمان: ۱۲:۵۳:۱۶ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
با سلام مطالب خوبی در اختیار بقیه میدهید. میخواستم سوالی بپرسم : اگر کد تصویری در نظرها نیامد چگونه نظر را به ثبت برسانیم لطفا جواب دهید.
پاسخ: 
در مورد بلاگفا ظاهرا این مشکل به دلیل مسدود بودن برخی سرورهای این سایت در ISP های داخلی است، از یک برنامه پراکسی استفاده کنید!
نویسنده: مهیار
زمان: ۱۴:۳۸:۳۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۲/۰۳
سلام با پراکسی هم رفتم ولی بلاگفا میزنه کد ممنوع کار دیگه ای نمیشه کرد؟
پاسخ: 
بحث ممنوع بودن درج کد با عدم نمایش تصویر امنیتی متفاوت است، در این مورد باید ببینید چه کدی را در نظرات درج کرده اید که بلاگفا آن را قبول نمی کند!
نویسنده: Amirreza
زمان: ۲۲:۳۴:۴۹ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
با سلام. چطور بین یک متن یک تصویر بزاریم؟ ( بلاگفا)
پاسخ: 
لطفا عبارت "نحوه درج تصویر در وبلاگ" را در وب جستجو کنید!
نویسنده: احسان
زمان: ۱۷:۲۷:۲۶ - تاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
سلام من با نرم افزار ادوب انیمیت یک ویدئوی تعاملی درست کردم که فرمتش html5 است و می خوام اونو داخل سایتم بذارم ولی نمیدونم چطوری... شما میتونید کمکم کنید؟
پاسخ: 
با تگ video در HTML5 می توانید این کار را انجام دهید، مثال:
<video width="300" height="220" controls="controls">
<source src="your-movie.mp4" type="video/mp4">
<source src="your-movie.ogg" type="video/ogg">
<source src="your-movie.webm" type="video/webm">
متاسفانه مرورگر شما از این قابلیت پشتیبانی نمی کند
</video>
همان طور که مشخص است باید فایل را به سه فرمت تبدیل، آپلود و سپس آدرس URL را در قسمت src جایگزین نمائید.
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
3 × 4
 refresh
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشد که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
آخرین دیدگاه ها
form وحید پوربشیری
در:
سلام لطفا یکی که خوب جاوا اسکریپت بلده بیاد به این آیدی ت.ل.گ.ر.ا.م Alpha2020@ یه کد برام بنویسه پول هم میدم
۱۱:۱۲:۳۲ ۱۳۹۸/۱۱/۰۲

form امین
در:
سلام تشکر بابت راهنماییتون. منظور من این بود که: الان با ثبت نام کاربر a در سایت اطلاعاتش در دیتابیس ثبت میشه و یک پوشه...
۰۳:۱۲:۴۰ ۱۳۹۸/۱۱/۰۲

form شریفی
در:
سلام معنی متن زیر چیست؟
۱۸:۲۸:۰۹ ۱۳۹۸/۱۱/۰۱

form امین
در:
سلام خسته نباشید یه اسکریپت دارم که وقتی کاربر ثبت نام میکنه یه پوشه و محتواش ایجاد میشه. میخوام یه صفحه با هر ثبت نام...
۱۴:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰

form Admin
در:
سلام دوست عزیز. میشه بگویید چگونه میتوان در وبلاگ کادری را باز کرد که بازدید کنندگان بتوانند در آن چیزی بنویسند. ممنون میشم...
۱۱:۲۸:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰

form مهدی
در:
سلام میشه به من کمک کنید من چجوری برای وب سایتم لینک بزارم؟ اگه میشه برای ایمیلم جواب را ارسال کنید.
۲۰:۲۹:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹

form مهدی
در:
سلام من مهدی هستم. چجوری باید برای سایتی که ساختم آدرس بسازم که وقتی در سرچ گوگل بنویسیم برایمان بیاورد.
۱۹:۴۶:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۸

form sadegh
در:
سلام من میخوام قالب وبلاگم رو تغییر بدم و تاریخ یا تعداد کامنت های مطالب پربازدید رو بهش اضافه کنم ولی طبق جدولی که...
۱۲:۳۰:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۸

form امیر علی
در:
سلام من یه وبلاگ برای امان زمان ساختم الان وقتی میخوام از مدیریت برم توش میاره که فیلتره ولی وقتی ادرسش رو سرچ میکنم میاره...
۲۰:۲۶:۲۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷

form حمید شیخلر
در:
سلام خسته نباشید دوست عزیز من یه راهنمایی میخواستم یه شخصی برنامه بله رو دانلود کرده ولی مخفیانه شماره تلفن من رو داده پیامک کد...
۱۷:۴۷:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۶

form سید محسن
در:
من داخل وبلاگم تو بلاگفا یک متن نوشتم ولی 4 بار تکرار شده علتش چیه؟
۱۵:۰۵:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۴

form ainaz
در:
سلام من در صفحم عکس گذاشتم ولی عکسم تیکه تیکه افتاده باید چکار کنم
۲۰:۵۶:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳

form zb84
در:
هنگام آپدیت افزونه های وردپرس به این ارور برخورد میکنم لطفا راهنمایی کنید.
۲۱:۳۴:۲۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲

form esmaeel
در:
سلام من فونتا رو اوکی می کنم تو وبسایت وقتی با کامپیوتر میرم فونتا درسته ولی وقتی با گوشی میرم فونت نمیاد مشکلش چی میتونه...
۱۹:۲۹:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱۹

form john
در:
سلام خدمت شما ببخشید آیا میشه از کد های پی اچ پی هم داخل وبلاگ استفاده کرد؟
۱۳:۴۴:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
آگهی