article

نحوه قرار دادن کلیپ فلش در سایت و وبلاگ

web-flash-blog-site

زمانی نه چندان دور تکنیک فلش (Flash) به عنوان تحولی نوین در نمایش انیمیشن های تحت وب در بسیاری از صفحات اینترنت (سایت، وبلاگ و...) مورد استفاده قرار می گرفت، اما وابستگی آن به پلاگین ها و کدهای جانبی کار را مخصوصا برای وبمسترهای کم تر حرفه ای پیچیده و مبهم می کرد، از این گذشته هکرها و سازندگان برنامه های مخرب از نقاط ضعف فلش برای نفوذ به سیستم کاربران و انتشار بدافزارهای خود استفاده می کردند، این عوامل رفته رفته سبب شد تا فلش نقش کم رنگ تری در دنیای وب داشته باشد تا آنجا که ظاهرا شرکت Adobe (مالک فعلی فناوری فلش) از سال 2020 دیگر از این فناوری پشتیبانی نخواهد کرد، به هر صورت هنوز هم ممکن است به دلایل مختلف نیاز به پخش این فرمت در صفحات وب وجود داشته باشد، از این رو با آگاهی از پیشینه و آینده احتمالی این فناوری، این آموزش را به نحوه قرار دادن کلیپ فلش در سایت و وبلاگ اختصاص داده ایم.

کد پخش فایل فلش در HTML


فرمت فلش استاندارد HTML و جزئی از تگ های ذاتی آن نیست و برای نمایش این نوع فایل ها در صفحات وب نیاز به درج کدها و پلاگین های جانبی است، البته اگر در مرورگر خود پلاگین فلش پلیر (Flash Player) را نصب کرده باشیم بدون کدهایی که به کلیپ خود اضافه می کنیم نیز می توانیم آن را مشاهده کنیم اما برای اطمینان از نمایش بدون مشکل فایل در همه ی سیستم ها الزاما باید از کدی شبیه به نمونه زیر استفاده کنیم:
<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" 
codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=7,0,19,0" id="flashmovie" width="120" height="90">

<param name="flashmovie" value="flashmovie.swf">
<param name="bgcolor" value="#666666">
<param name="quality" value="high">
<param name="seamlesstabbing" value="false">
<param name="allowscriptaccess" value="samedomain">
<embed type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" name="flashmovie" width="120" height="90" src="flashmovie.swf" bgcolor="#666666" quality="high" seamlesstabbing="false" allowscriptaccess="samedomain">
</embed>
</object>
توضیح:
- کد نمایش فلش، درخواستی را به سایت macromedia می فرستد (که توسط شرکت Adobe خریداری شده) و در مقابل پلاگین را دریافت می کند.
- برای ساختن کلیپ فلش می توانیم از برنامه هایی نظیر Adobe Flash یا SWiSH Max استفاده کنیم، فرمت خروجی ما باید به صورت swf باشد.
- پس از اینکه کلیپ خود را با فرمت swf خروجی گرفتیم، باید آن را در یک سرور آپلود کنیم تا به صورت آنلاین در دسترس باشد، اگر سروری در اختیار نداشته باشیم، می توانیم از سرویس های رایگان (و ترجیحا داخلی) برای آپلود فایلمان استفاده کنیم و لینک مستقیم آن را (آدرس باید به swf ختم شود نه به فرض htm یا html و...) در کد جایگزین کنیم (آدرس کامل آن را به جای عبارات flashmovie.swf در نمونه کد بالا قرار می دهیم).
- دقت کنیم که کد فلش را باید به صورت HTML در سایت یا وبلاگمان درج کنیم نه اینکه مستقیم آن را در قسمت ارسال مطالب کپی نمائیم، به عبارت دیگر در قسمت ارسال مطالب در پنل سایت یا وبلاگ معمولا آیکنی تحت عنوان نمایش به صورت کد HTML یا نمایش به صورت کد و... وجود دارد که این گزینه مطالب را به صورت کد ساده HTML نشان می دهد، کد فلش را باید در آن قسمت کپی کنیم تا به درستی نمایش داده شود، همچنین امکان درج آن در قسمت ویرایش کد قالب اصلی سایت یا وبلاگ نیز نیز وجود دارد، البته برای دستکاری و ویرایش سورس قالب اصلی سایت یا وبلاگ، قبل از هر چیز باید از کد فعلی پشتیبان تهیه نمود تا در صورت بروز اشکالات ناخواسته امکان بازگشت به شرایط قبل به راحتی وجود داشته باشد.
- با توجه به کلیپمان، ممکن است اندازه طول و عرض فایل نیز نیاز به تنظیماتی داشته باشد، مقادیر در کد به صورت width و height مشخص هستند که باید آنها را با دقت و متناسب با کلیپ خود تغییر دهیم.

حل مشکل اعتبار سنجی فلش در سرویس validator.w3.org


همانطور که پیش از این گفتیم کدهای فلش استاندارد HTML و جزئی از تگ های ذاتی آن نیستند، لذا برای کاربرانی که علاقمند هستند تا کدهایشان با معیار اعتبار سنجی سایت w3.org در آدرس
validator.w3.org
مطابقت داشته باشد هنوز روش معتبری وجود ندارد، در این جا یک راه حل جایگزین را ارائه می کنیم که به نظر مناسب است، این راه حل استفاده از جاوا اسکریپت برای درج کلیپ های فلش در صفحات وب است، برای این کار کد بالا را به صورت زیر می نویسیم:
<script type="text/javascript">
document.write('<object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=7,0,19,0" id="flashmovie" width="120" height="90">');
document.write('<param name="flashmovie" value="flashmovie.swf">');
document.write('<param name="bgcolor" value="#666666">');
document.write('<param name="quality" value="high">');
document.write('<param name="seamlesstabbing" value="false">');
document.write('<param name="allowscriptaccess" value="samedomain">');
document.write('<embed type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" name="flashmovie" width="120" height="90" src="flashmovie.swf" bgcolor="#666666" quality="high" seamlesstabbing="false" allowscriptaccess="samedomain">');
document.write('</embed>');
document.write('</object>');
</script>
<noscript>
مرورگر شما از جاوا اسکریپت پشتیبانی نمی کند یا این قابلیت غیر فعال شده است!
</noscript>
پیش نمایش
توضیح:
- برای خروجی گرفتن از کد جاوا اسکریپت از دستور document.write استفاده کرده ایم، این متد مقادیر را در صفحه مرورگر چاپ و اجرا می کند.
- این کد برای کاربرانی که جاوا اسکریپت در سیستم آنها غیر فعال باشد اجرا نمی شود و با در نظر گرفتن تگ noscript پیغام خطا ظاهر خواهد شد.
- با توجه به اینکه برخی سرویس های وبلاگی امکان درج کدهای جاوا اسکریپت بین مطالب را نمی دهند، استفاده از کد به روش اخیر ممکن است در برخی از سیستم های وبلاگی محدودیت هایی داشته باشد.

غیرفعال شدن پلاگین فلش در مرورگرها


به دلیل جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی و قدیمی شدن فناوری فلش رفته رفته شاهد این خواهیم بود که در اغلب مرورگرها پلاگین فلش به صورت پیش فرض غیرفعال شود و برای اجرای کلیپ های این فرمت باید ابتدا اجازه فعالسازی و پخش توسط کاربر داده شود.

Flex فناوری جایگزین Flash


در خاتمه این آموزش بد نیست اشاره ای داشته باشیم به فناوری Flex که ظاهرا رفته رفته تبدیل به استانداردی فراگیر و جایگزین Flash می شود، Flex فریم ورکی قوی و متن باز است که قابلیت ساخت برنامه هایی با امکان اجرا در سطح وسیعی از پلتفرم ها (Browser, Desktop, iOS, Android و...) را فراهم می کند، خوشبختانه در صورت آشنایی قبلی با HTML، CSS و Ajax فراگیری این فناوری ساده تر خواهد بود، جهت آشنایی بیشتر می توانیم به سایت زیر رجوع کنیم:
https://www.tutorialspoint.com/flex/index.htm
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » وبلاگ نویسی
related مطالب بیشتر:
» نحوه درج تصویر در وبلاگ و سایت
» نحوه قرار دادن فاوآیکن (Favicon) در نوار آدرس سایت و وبلاگ
» پلیر قدرتمند، ساده و زیبا برای پخش آهنگ در وب
» آنچه برای شروع طراحی قالب یک وبلاگ باید بدانیم
» فوت و فن وبلاگ نویسی حرفه ای چیست؟!
commentنظرات (۱۳ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
۲۰:۰۴ ۱۳۹۲/۰۵/۳۰
من به هر سایت یا وبلاگی که سر می زنم حتما در قسمت نظرات بخشی رو به عنوان تشکر به خاطر زحمات مدیر آن وبلاگ یا وبسایت در نظر می گیرم.
ممنون به خاطر مطالب مفیدتون
به من که خیلی کمک کردید
پاسخ: 
خواهش می کنیم، نظر لطف شما است.
نویسنده: said
۲۲:۱۷ ۱۳۹۲/۰۶/۰۸
thank you = webgoo.ir
نویسنده: خلیل
۰۱:۴۲ ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
بازم ممنون
نویسنده: بهرام
۱۵:۴۹ ۱۳۹۲/۰۸/۱۲
سلام ، می خواستم بدونم چه جوری میشه در یک مطلب از گالری تصاویر یا همان اسلاید شو استفاده کرد. در خارج یا بالای صفحه رو می دونم اما برای درج یک مطلب در پست جدید و قراردادن اسلاید برای آن چطوری باید عمل کرد؟ ممنون
پاسخ: 
تا آنجا که اطلاع داریم، به دلیل ایجاد محدودیت هایی از طرف سایت بلاگفا، امکان درج اسکریپت در مطالب وجود ندارد.
نویسنده: مرتضی مختاری
۱۶:۴۵ ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
سلام ممنون از مطلب بسیار مفیدتون. میخواستم درخواست کنم در مورد امنیت فایل های فلش هم یک پست بنویسید. چرا فایل های فلش رویه مرورگرهای جدید اجرا نمیشه یا اینکه میگن توسط فایل فلش میشه کوکی کاربران رو دزدید آیا درسته یا خیر و راه مقابله با اون چیه؟ تشکر
پاسخ: 
راه حل اصلی برای مشکلات بالا، آپدیت کردن یا نصب آخرین نسخه از نرم افزار فلش است.
نویسنده: SeyedMuhammad
۱۸:۴۷ ۱۳۹۲/۱۲/۲۴
ممنون مطالب سایتتون خیلی بدردم خورد.
نویسنده: جواد
۲۳:۱۰ ۱۳۹۳/۰۳/۱۹
سلام با تشکر لطفا آموزش هاتون رو بصورت تصویری بزارید
پاسخ: 
به لحاظ فنی امکانپذیر نیست!
نویسنده: مریم آفرینش
۱۸:۱۴ ۱۳۹۳/۰۸/۱۹
واییییییی ممنونم خیلی خوب بود اما ای کاش ابزار مثل adobe flash در دسترس من بود یا راحت تر میشد این کد رو درست کرد ایکاش...
نویسنده: فاطمه
۱۲:۵۳ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲
با سلام مطالب خوبی در اختیار بقیه میدهید. میخواستم سوالی بپرسم : اگر کد تصویری در نظرها نیامد چگونه نظر را به ثبت برسانیم لطفا جواب دهید.
پاسخ: 
در مورد بلاگفا ظاهرا این مشکل به دلیل مسدود بودن برخی سرورهای این سایت در ISP های داخلی است، از یک برنامه پراکسی استفاده کنید!
نویسنده: مهیار
۱۴:۳۸ ۱۳۹۴/۰۲/۰۳
سلام با پراکسی هم رفتم ولی بلاگفا میزنه کد ممنوع کار دیگه ای نمیشه کرد؟
پاسخ: 
بحث ممنوع بودن درج کد با عدم نمایش تصویر امنیتی متفاوت است، در این مورد باید ببینید چه کدی را در نظرات درج کرده اید که بلاگفا آن را قبول نمی کند!
نویسنده: Amirreza
۲۲:۳۴ ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
با سلام. چطور بین یک متن یک تصویر بزاریم؟ ( بلاگفا)
پاسخ: 
لطفا عبارت "نحوه درج تصویر در وبلاگ" را در وب جستجو کنید!
نویسنده: احسان
۱۷:۲۷ ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
سلام من با نرم افزار ادوب انیمیت یک ویدئوی تعاملی درست کردم که فرمتش html5 است و می خوام اونو داخل سایتم بذارم ولی نمیدونم چطوری... شما میتونید کمکم کنید؟
پاسخ: 
با تگ video در HTML5 می توانید این کار را انجام دهید، مثال:
<video width="300" height="220" controls="controls">
<source src="your-movie.mp4" type="video/mp4">
<source src="your-movie.ogg" type="video/ogg">
<source src="your-movie.webm" type="video/webm">
متاسفانه مرورگر شما از این قابلیت پشتیبانی نمی کند
</video>
همان طور که مشخص است باید فایل را به سه فرمت تبدیل، آپلود و سپس آدرس URL را در قسمت src جایگزین نمائید.
نویسنده: Yousefzadeh
۱۹:۱۰ ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
ضمن عرض تشكر از مطالب مفيدتون
در مورد قرار دادن فايل فلش در وبلاگ فرمودين اول بايد در يك سايت آپلود بشه ولي مثلاً من در پيكو فايل آپلود مي كنم اينجوري ميشه:
http://s8.picofile.com/file/8276727392/Wearing.swf.html
و پسوند آخرش بجاي swf كه گفتين بايد ختم بشه به html ختم ميشه و در نتيجه اين كد جواب نميده ...
ميشه لطفاً راهنمايي كنين كجا و در چه سايتي و به چه شكل بايد فايل فلش آپلود بشه كه پسوند آخرش swf باشه و بشه ازش در كدي كه معرفي كردين استفاده كرد.
خيلي برام مهمه لطفً پاسخ بدهيد.
ممنون
پاسخ: 
سرویس هایی که لینک مستقیم (انتهای آدرس به swf ختم شود) ارائه می کنند برای آپلود مناسب هستند، متاسفانه امکان معرفی سایت خاصی مقدور نیست، لطفا عبارت "آپلود فلش با لینک مستقیم" را در گوگل جستجو کنید و پس از بررسی اعتبار و تست امکانات با آپلود نمونه فایل، یک سرویس را انتخاب نمائید.
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ کوتاه و مختصر داده خواهد شد!
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لطفا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.

6 × 5
 refresh
آخرین دیدگاه ها
more برای دسترسی سریع به یادداشت مربوطه می توانید از لینک مطلب در کادر زیر استفاده کنید.
form Iman Mafakheri
در:
سلام من یه قالب خارجی اوردم راست چینش کردم حتی فونتشم تغییر دادم اما متاسفانه وقتی متن فارسی مینویسم حروف رو جدا جدا مینویسه نمیدونم...
۱۳۹۹/۰۶/۳۰

form میثم صدیق
در:
سلام برای اضافه کردن یک المان با (append) من یک کلید گذاشتم اضافه میشه ولی با هر بار کلیک کردن اضافه میشود اگر بخواییم یک...
۱۳۹۹/۰۶/۲۹

form amin
در:
سلام و خسته نباشید می خواستم Slash ( / ) رو به صورت اتوماتیک از تمامی URL ها حذف کنم البته با کمک htaccess...
۱۳۹۹/۰۶/۲۵

form محمد
در:
سلام وقت بخیر من یه همچین کدی دارم میشه لطفا راهنمایی کنید مشکلش چیه؟ سپاسگزارم
۱۳۹۹/۰۶/۲۴

form سروش
در:
سلام . من اطلاعات را از دیتابیس دریافت میکنم و در جدول میبینم . میخوام مثلا 6 مورد آخر را در یک ردیف ببینم و...
۱۳۹۹/۰۶/۲۳

form Behdad kanani
در:
سلام اصلا نمی شه اینکارو انجام داد
۱۳۹۹/۰۶/۲۲

form جعفری
در:
سلام قبل از تبدیل تاریخ نوشتید مثلا خب این مقدار تاریخ برای من در دیتابیس در جدولی بنام startedtm بصورت یونیکس...
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

form احمد
در:
با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید برای فایل دانلودی باید از چه دستوری استفاده کنم فایل با پسوند pdf رو میخوام بزارم اگر امکانش...
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

form شیما
در:
سلام آیا وقتی در قسمت وبلاگ دوستان وبلاگی رو ثبت میکنیم صاحب وبلاگ با استفاده از برنامه های خاصی میتونه متوجه بشه ؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۹

form mahtab
در:
سلام خسته نباشین من نمیدونم چرا مدیریت وبم برام باز میشه اما وقتی میزنم مشاهده وب رو میزنم نمیاره واسم فقط امیدوارم هک...
۱۳۹۹/۰۶/۱۸

form ساناز محمدی
در:
سلام دوباره این ساب دامین بنده هست اگر یکی از مطالب را مشاهده کنید هر محصولی که ارسال شده داخل از طریق مدیریت یک...
۱۳۹۹/۰۶/۱۷

form محسن
در:
سلام و عرض ادب مجدد کد زیر هم کار نمیکنه مشکل چی میتونه باشه ؟!
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

form ساناز محمدي
در:
سلام بنده یه ساب دامین دارم با دامنه شخصی حالا داخل این ساب دامین طرف آدرس سایت خودش رو داخل ساب دامین بنده میذاره مثلآ...
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

form محسن
در:
سلام و عرض ادب لطفا راهنمایی کنید مشکل کد زیر چیه
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

form احمد
در:
با عرض سلام ببخشید من با دستور append میخوام یه سطری رو به سبدم اضافه کنم ولی چطوری باید داخل append تگ ها رو بنویسم...
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
form احمد
در:
با عرض سلام مجدد و خسته نباشید ببخشید طبق فرمایش شما من قبل از دستور else دستور if را نوشته بودم تا جایی که اطلاع...
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
form احمد
در:
با سلام ببخشید طریقه استفاده از دستور else در ایجکس به چه صورت هست ایا باید دوباره فانکشن دان رو در هنگام شرط گذاشتن بزارم....
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
form مجتهد
در:
سلام ابتدائا از سایت مفیدتون تشکر می کنم. من خیلی از آموزه هام رو از سایت شما یاد گرفتم. یه سوال دارم...
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
form محمد حسین
در:
سلام لینک های من وقتی کلیک شوند اررور 404 تولید میکنند. علت چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
form حسین
در:
سلام بر شما و با تشکر از سایت خوبتون. من ابتدا با تابع mail پیش رفتم و یک if ایجاد کردم که اگر ایمیل...
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
form mehdi
در:
خطای -22 مربوط به چیه؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
form فرشته
در:
سلام چه جوری میتونم متن رو ستونی بنویسم؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
form افسانه
در:
سلام من در قسمت نظرات گزینه ویرایش وجود نداره و نوشته خصوصی حالا چطور جواب بدهم ؟؟ ممنون میشم زود جواب بدید یا جواب رو...
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
form احمد
در:
با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید یه مشکل دارم اینکه یه تگ دارم بهش کلاس دادم و میخوام از طریق ایجکس وقتی روش کلیک...
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  در انتظار بررسی: ۰
 پاسخگویی به سوالات ممکن است تا 24 ساعت زمان ببرد.