i
در حال برنامه نویسی و آماده سازی نسخه جدید «وبگو» هستیم، در این نسخه قابلیت ها و ظاهر سایت به کلی متفاوت و کاملتر خواهد بود، این فرآیند زمانبر و از مدتی پیش شروع شده و همچنان ادامه دارد، روند پیشرفت پروژه در این قسمت به صورت درصدی مشخص است و به تناوب به روزرسانی می شود.
parsgreen.com
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشند که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
article

فوت و فن وبلاگ نویسی حرفه ای چیست؟!

professional-weblog

اگر تا به حال مدیر وبلاگی بوده باشید حتما این سوال به ذهتان رسیده که به راستی فوت و فن وبلاگ نویس حرفه ای بودن در چیست، اصلا چیزی به نام وبلاگ نویسی حرفه ای وجود دارد یا بیشتر هیاهوی سایت ها و وبلاگ ها به این اصطلاح آب و تاب داده است، واقعیت مطلب این است که انجام هر کاری (کم و بیش) نیاز به داشتن دانش آن دارد، وب نویسی نیز نتنها از این قاعده مستثنی نیست بلکه نمودی برجسته از آن است، وبلاگ های زیادی هر روز ایجاد و به روزرسانی می شوند اما به ندرت کاربردی و پرمخاطب می گردند یا اگر هم مخاطبی داشته باشند، ثابت نیستند و ممکن است یک بار برای همیشه باشند! در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم.

اگر می خواهید از زحمتی که برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگتان می کشید حداکثر نتیجه را داشته باشید داشتن چند فاکتور و رعایت چند نکته کافی است تا شما را به یک وبلاگ نویس حرفه ای تبدیل کند! البته گستردگی دنیای وب باعث می شود تا راه ترقی و فراگیری چیز های جدید همواره گشوده باشد.
-

محتوا حرف اول را می زند!


یک وبلاگ خوب در درجه اول باید محتوای خوبی داشته باشد، مهم نیست در چه زمینه ای می نویسید، مهم این است که در هر کاری نهایت دقت و حوصله را به خرج دهید تا مطالبی شایسته مخاطبان داشته باشید، برخی فکر می کنند نوشتن کار ساده ای است و صفحات وبلاگ ها و سایت ها خود به خود و به آسانی ایجاد می شوند اما وقتی خودشان قلم به دست می گیرند برای نوشتن یک مطلب ساده ساعتها وقت صرف می کنند! ایده ها و عناوین مطالب وبلاگتان را با نیازهای مخاطبانتان تطبیق دهید و سعی کنید همواره خودتان مطلب بنویسید و محتوایی جدید ایجاد کنید، نه اینکه از این و آن کپی برداری کنید یا اگر هم این کار را انجام می دهید حتما منبع و لینک آن را ذکر نمائید؛ با این کار به مخاطبانتان می گویید که شما به اصول اخلاقی و حقوق پدیدآورنده پایبند هستید و اعتماد آنها به وبلاگ شما بیشتر خواهد شد؛ یکی دیگر از روش های ایجاد محتوای خوب ترجمه از زبانهای دیگر به فارسی است، به عنوان مثال ترجمه از چندین سایت مرجع و ایجاد یک مقاله خوب.
-

صفحه بندی مطالب را در حد استاندارد قرار دهید.


تعداد مطالب صفحه نخست و سایر صفحات وبلاگتان را در حد استاندارد قرار دهید (به عنوان مثال 10 مورد)، وبلاگ هایی که در صفحه نخستشان بعضا بیش از 30 مطلب را به مخاطبان نشان می دهند، باعث بارگذاری دیرتر و حتی انصراف بازدیدکننده از منتظر ماندن جهت بارگذاری کامل می شوند.
-

html و css را یاد بگیرید.


- متاسفانه بیشتر دوستان وبلاگ نویسمان آگاهی چندانی از کدهای پایه html و css ندارند و حتی با بروز مشکلات کوچک در وبلاگشان دست به دامن دیگران می شوند یا به فرض قالب وبلاگشان را کامل عوض می کنند؛ html زبان پایه برنامه نویسی وب است و یادگیری آن چندان زمان نمی برد، بیشتر قالبهای امروزی نیز برای شکل دهی و فرمت بندی از css استفاده می کنند که یک زبان کمکی و استاندارد است.
-

استفاده از فونت و ظاهر استاندارد.


همیشه از یک فونت غالب و اندازه مناسب استفاده نمائید، فونت های رنگارنگ و با اندازه های مختلف اگر با توجه به موضوع وبلاگتان غیر ضروری استفاده شده باشند، حرفه ای بودن کارتان را زیر سوال خواهد برد، روزنامه ای را تصور کنید که برای درج مطالبش از چندین فونت رنگارنگ استفاده می کند، تصور شما از این روزنامه چه خواهد بود؟!
-

اسکریپت های جاوا را در حد نیاز استفاده کنید.


برخی فکر می کنند باید وبلاگشان را با کدهای جاوا اسکریپتی پر کنند تا کاربران را مات و مبهوت نمایند! تصور کنید وارد وبلاگی می شوید و به دنبال مطلبی هستید، قبل از ورود چندین پیام خوش آمد و نظر دهید و... ظاهر می شود، در نوار وضعیت مطالبی می آیند و می روند، دور نشانه گر هزاران پرنده و چرنده در حرکت هستند، پشت زمینه بارانی می بارد و... توصیه می کنیم در استفاده از این اسکریپت ها به حد نیاز اکتفا کنید.
-

از امکانات جانبی در حد نیاز استفاده کنید.


یکی دیگر از اشتباهاتی که متاسفانه وبلاگ نویسان مرتکب می شوند استفاده زیاد از برنامه های سوم شخص است، برنامه هایی مثل سیستم آمارگیر، کد ضرب المثل، پیج رنک، پخش موزیک و... اگر به تعداد کم استفاده شوند چندان مشکلی پیش نمی آید ولی استفاده بیش از حد موجب کند شدن سرعت بارگذاری صفحه و ناهمگونی در وبلاگ می شود، بیشتر این ابزارها نیز لینک های غیر استاندارد، تبلیغاتی و پنهانی در خود دارند که ممکن است رتبه شما را در موتورهای جستجو کاهش دهد.
-

تبلیغات بیش از حد در وبلاگ ممنوع!


وبلاگهایی که تبلیغات زیادی را در گوشه و کنار به مخاطبان نشان می دهند یا از آنها برای کلیک بر روی آگهی دعوت می نمایند، از دید بازدیدکنندگان به وبلاگ های زرد تعبیر می شوند که معمولا هدفی جزء تبلیغات ندارند؛ بهتر است از آگهی های سایتهای استاندارد، مرتبط و به حد نیاز استفاده کنید و حتما مکانی مشخص را به آن اختصاص دهید تا اگر کاربران خواستند خودشان بر روی آنها کلیک کنند، نه اینکه ناخواسته یا اجباری باشد.
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » وبلاگ نویسی
related مطالب بیشتر:
» پلیر قدرتمند، ساده و زیبا برای پخش آهنگ در وب
» نحوه قرار دادن فاوآیکن (favicon) در نوار آدرس وبلاگ و سایت
» آموزش نحوه درج تصویر در وبلاگ
» آنچه برای شروع طراحی قالب یک وبلاگ باید بدانیم
» چگونه از تمام امکانات وبلاگ خود استفاده کنیم؟
commentنظرات (۴۸ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
نویسنده: sin- spell
زمان: ۱۹:۱۷:۱۳ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۹/۲۲
بخدا که من مغزم اندازه جلبکه اقا من این وبگو شما رو بالا پایین کردم ولی اصن هیچی نفمیدم به حضرت ادیسون قسم که نمی فمم من یه وبلاگ درست کردم می خوام فضاش رو فارسی کنم واسش هدر بزارم ولی کو توانایی اگه وقت داشتی یه کمکی در راه اسلام و دیگر ادیان به این مغز فندقی بکن
پاسخ: 
خودتان را دست کم نگیرید، وقت بگذارید و html و css را یاد بگیرید!
نویسنده: sin- spell
زمان: ۱۲:۵۰:۱۳ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۹/۲۳
از کجا باید شروع کنم یعنی جزوه ای چیزی
پاسخ: 
منابع به اندازه کافی چه به صورت کتاب و چه در وب وجود دارد.
نویسنده: نیما
زمان: ۱۹:۰۹:۴۶ - تاریخ: ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
سلام دوست عزیز یه سوال دارم
من یه دارم که میخوام سایتی رو که این عکس ازش گرفته شده رو پیدا کنم کسی که این عکس رو در وبش قرار داده اپلودش کرده راهی هست که ادرس اصلیش رو پیدا کنم
ممنون میشم جواب بدین منتظرم
تشکر فراوان
پاسخ: 
سلام
سوالتان واضح و منظورتان مشخص نیست!
نویسنده: نیما
زمان: ۲۲:۵۶:۴۰ - تاریخ: ۱۳۹۱/۱۲/۱۱
توی یه سایتی عکسی رو دیدم که میخوام بدون منبعش چه سایتیه
عکسه اپلود شده بود
راهی هست که بفهمم سایت اصلیه عکس کدومه؟
پاسخ: 
اگر اسم یا اندازه تصویر تغییر پیدا کرده باشد، امکان پی بردن به منبع اصلی آن ضعیف است، اما اگر اسم و اندازه تصویر تغییر پیدا نکرده است، با یک جستجوی معمولی در قسمت تصاویر گوگل و با تنظیم اندازه دقیق تصویر در قسمت search tools -> any size -> exactly تقریبا می توان به منابع اصلی آن رسید، با این حال اگر اسم یا اندازه تغییر کرده باشد باید به دنبال تصاویر مرتبط باشید که البته شانس پیدا شدن آن پائین است.
تا آنجا که می دانیم راه دیگری برای این مورد وجود ندارد.
نویسنده: عسل
زمان: ۱۲:۴۷:۱۵ - تاریخ: ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
سلام
من یه قالب وبلاگ خارجی دانلود کردم اما بلاگفا ارور میده و میگه که باید شامل کد<blogfa> باشه میشه کمکم کنین که تبدیلش کنم؟
پاسخ: 
سلام
تبدیل قالب فرآیند زمانبری است و باید با یک طراح قالب موضوع را مطرح کنید.
نویسنده: سجاد
زمان: ۰۴:۳۳:۲۹ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۲/۲۱
سلام ، امشب تقریبا کل وبگو رو زیر و رو کردم.
علاوه بر سوادی که در وب دارید سواد بالایی حتی در نوشتن دارید که من واقعا برای همچنین اساتیدی مثل شما احترام ویژه قائلم.
وبگو با همین آموزش های رایگان الان در 4000 الکسای ایران قرار داره و بنظرم خیلی عالیه.
امیدوارم موفق و سربلند باشید ، انسان شریف و سخت کوشی بنظر میاید نویسنده عزیز.
به امید دیدار
پاسخ: 
سلام
نظر لطف شما است، آرزوی موفقیت داریم.
نویسنده: دانشجو
زمان: ۱۹:۰۰:۳۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۲/۲۵
با عرض سلام وخسته نباشی
خواستم بدونم چطور میشه کدهایی رو که استفاده می کنیم ( مثل تقویم و ساعت و...) به جای اینکه در انتهای وبلاگ نمایش داده بشوند ، در کنار وبلاگ باشند.
با تشکر
پاسخ: 
سلام
کدها را از بخش تنظیمات وبلاگ، در محل درج کدها و اسکریپت های اختصاصی کاربر وارد کنید نه در قسمت ویرایش قالب وبلاگ.
زمان: ۱۵:۳۴:۵۲ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۳/۱۶
سلام عکس ها در وبلاگ کامل نمی آید چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لطفا جواب دهید
پاسخ: 
سلام
به احتمال زیاد سرور تصاویر وبلاگتان دچار مشکلی است، فایل ها را در سایتی دیگر آپلود کنید.
نویسنده: حسام
زمان: ۱۱:۰۷:۱۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
عالی بود
نویسنده: Alireza
زمان: ۰۹:۳۰:۱۲ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۱۷
بهترین و کاملترین وب سایت آموزشی هستش که توی این 2 سال دیدم مطالب شما خیلی کاربردی هستش فکر اینکه تمام این مطالب رو خودتون درست کردید ادم رو حیرت زده میکنه
ممنون از شما نویسنده گرامی که تجربیات خودتون رو در اختیار دیگر کاربر ها قرار میدید ;)
پاسخ: 
خواهش می کنیم، نظر لطف شما است.
نویسنده: نیلوفر
زمان: ۱۳:۰۷:۵۳ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۲
من نه بلدم عکس بذارم تو وبلاگ، نه فلششو طرح دار کنم...کاری از دستتون برمیاد آیا؟
پاسخ: 
متاسفانه خیر! باید وقت بگذارید و اطلاعاتتان را در این زمینه ها افزایش دهید.
زمان: ۰۱:۰۷:۴۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۵
با سلام یک سوال از شما دارم که جوابش را در هیچ جایی ندیده ام فکر کنم از فوت و فن وبلاگ نویسی باشد امیدوارم یاری ام کنید
سوال:
بنده می خواهم برای وبلاگم در بلاگفا صفحات مختلف طراحی کنم البته نه به شکلی که در خود کنترل پنل سایت بلاگفا امکانش هست، من می خواهم به طریقه ایی این کار را کنم که هر چه من مطالب را زیاد تر می کنم تعداد صفحات خود به خود زیاد تر شود مثل سایت گوگل که در پایین آن تعداد صفحات مشخص است. به این چنین
Gooooooogle
12345678910
و ساده تر بگویم می خواهم تعداد صفحات وبلاگ من در پایین صفحه ی اصلی نمایش داده شود، چون که این طوری صفحه ی اصلی وبلاگ من خیلی بزرگ شده است
تو رو خدا کمکم کنید. یا حق
پاسخ: 
سلام
واقعیت مطلب را بخواهید، امکانات سیستم های وبلاگی محدود به موارد تعریف شده آنها است و خارج از چارچوب موجود، خیلی نمی توان مانور داد! به عبارتی امکانات اینچنین نیاز به برنامه نویسی به زبان های سمت سرور (مانند ASP، PHP و...) دارد که این زبان ها چیزی نیستند که در وبلاگ قابل اجرا باشند، در واقع چنین امکاناتی را تنها مدیریت بلاگفا می تواند برای کاربرانش تعریف کند، با کدنویسی جاوا اسکریپت و HTML قابل اجرا نیست.
نویسنده: رضا@
زمان: ۰۴:۵۲:۲۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۹
سلام خدمت شما بنده یک سوال در مورد موتور های جستجو داشتم که فکر می کنم جزو فوت و فن وبلاگ نویسی باشد:
بنده وبلاگم را در گوگل ثبت کردم و سپس این پیغام را دیدم
Your request has been received and will be processed shortly.
میدونید باید چکار کنم. لطفا راهنمایی ام کنید
پاسخ: 
سلام
معنی پیام:
درخواست شما دریافت و در زمانی کوتاه پردازش خواهد شد.
لذا کار خاصی نباید انجام دهید!
نویسنده: دکی
زمان: ۰۹:۲۹:۳۷ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۷/۲۵
سلام خسته نباشید
من کد امارگیر وبلاگم رو توی بخش کدهای جاوای بلاگفا وارد میکنم اما توی وبلاگم نشون داده نمیشه
اشکال از چیه؟
پاسخ: 
سلام
وبلاگ شما بررسی شد، مشکلی از این نظر دیده نشد!
نویسنده: خلیل
زمان: ۰۱:۳۱:۳۷ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
خیلی ممنون از مطالب زیباتون
paged صفحه 1 از 4
more لطفا دقت کنید که یادداشت های زیر منتشر نشده و حذف خواهند شد:
- یادداشت های خارج از موضوع این مطلب.
- سوالات کلی، غیر ضروری و مشکلاتی که هیچ تلاشی برای رفع آن نکرده باشید.
- نظرات حاوی کدها و اسکریپت های خیلی طولانی (به طور مثال کد کامل قالب وبلاگ).

9 × 4
 refresh
آگهی
رنگین کمان عکس
Ranginkamaan.com

آرشیو عکس های باکیفیت با موضوعات متنوع...
پرشین آی تی
Persianit.net

آموزش و دانلود پروژه های برنامه نویسی سی شارپ (#C)