article

آنچه برای شروع طراحی قالب یک وبلاگ باید بدانیم

web-blog-template-design

تجربه نشان داده اغلب وبلاگ نویسان حرفه ای پس از سپری شدن مدت زمانی از فعالیتشان در این حوزه، به فکر ایجاد تغییرات سفارشی در قالب وبلاگشان یا حتی طراحی قالب اختصاصی می افتند، در این بین برخی ترجیح می دهند کار طراحی را به دیگران واگذار و برخی نیز دست به کار شده و مشقت راه یادگیری را به جان می خرند تا پس از فراگیری آموزش های مربوط به CSS ، HTML و... خودشان قالب طراحی کنند، در هر صورت چه یک وبلاگ نویس علاقمند باشیم و چه یک فرد حرفه ای، در آموزش پیش رو هدف این است تا نکات کلیدی که برای شروع طراحی قالب یک وبلاگ مورد نیاز است را به صورت خلاصه و تیتروار شرح دهیم، به این امید که مطالعه این مطلب برای طیف های مختلف وبلاگ نویسان و همچنین طراحان وب مفید واقع شود.

قالب وبلاگ چیست؟


بد نیست قبل از پرداختن به نکات فنی کار طراحی، تعریف ساده ای از قالب وبلاگ داشته باشیم، در این رابطه می توان گفت قالب یک وبلاگ در واقع پوسته ای است که برای نمایش محتوا و امکانات آن وبلاگ استفاده می شود، همان طور که در دنیای واقعی لوازم یک مغازه نیاز به قرارگیری در قفسه ها و ویترینی خاص دارند، در دنیای صفر و یک نیز در حوزه وبلاگ نویسی، مطالب و امکانات باید در ویترین خاصی جای گیرند که این ویترین با کمک ابزارهایی مانند کدهای HTML، استایل CSS و عناصر گرافیکی (مانند تصاویر و...) ساخته می شود که در مجموع به آن قالب می گوییم.

آیا هر سرویس وبلاگی، اصول طراحی قالب مخصوص به خود دارد؟


در پاسخ به این سوال می توان گفت که قسمت عمده کار طراحی قالب بین سرویس های وبلاگی مختلف مشترک است که همان بخش کدنویسی HTML و استایل CSS در کنار استفاده از گرافیک وب است، اما آنچه که باعث به اصطلاح سازگار و متمایز شدن قالب ها از هم (به فرض قالب میهن بلاگ، بلاگ اسکای، پرشین بلاگ و...) می شود در واقع استفاده از تگ های اختصاصی این سرویس ها در کنار کدنویسی HTML کار است، منظور از تگ اختصاصی عبارات کلیدی و منحصربفردی هستند (معمولا محصور شده با علامت <>، [] و...) که هر سرویس وبلاگی برای ترجمه امکانات خاص خود به خروجی HTML از آنها استفاده می کند، این کدها عموما سلیقه ای هستند و از این رو بین سرویس های مختلف رویه یکسانی وجود ندارد، مثال ساده زیر تگ اختصاصی مربوط به نمایش عنوان نویسنده مطلب را بین چند سرویس وبلاگی مختلف نمایش می دهد:
نویسنده مطلب در پرشین بلاگ:
<-PostAuthor->
نویسنده مطلب در بلاگ اسکای:
<BlogSky:Post AuthorName />
نویسنده مطلب در میهن بلاگ:
[cb:post_author_name]
اگر این تگ ها را در یک قالب مخصوص آن سرویس استفاده کنید، در خروجی به جای تگ، نام نویسنده مطلب نمایش داده می شود!

تگ های اختصاصی قالب ها را کجا پیدا کنیم؟


در پاسخ باید گفت که اغلب سرویس های وبلاگی، در بخش ویرایش کد قالب یا راهنمای ویرایش قالب، به لیست تگ های اختصاصی سرویس خود اشاره کرده اند، کافی است کمی در محیط آن سرویس یا در وب جستجو کنید، همچنین می توانید از نمونه سورس کد قالب های پیش فرض آن سرویس استفاده و با کارکرد هر تگ اختصاصی و نحوه استفاده از آنها بیشتر آشنا شوید.

آیا یادگیری HTML و CSS برای طراحی قالب ضروری است؟


شاید اغلب کسانی که مشتاق وبلاگ و وبلاگ نویسی هستند از شنیدن عبارت کدهای HTML و CSS، پیچیدگی و سختی کار را برداشت و گاها از طی ادامه مسیر منصرف شوند، هرچند این موضوع تا حدودی نیز درست است اما آنطور نیست که نتوانیم از عهده اش بربیاییم! باید توجه کنیم که طراحی قالب وبلاگ بدون آشنایی با کدهای HTML و استایل CSS عملا متصور نیست (حتی اگر از برنامه های آماده استفاده کنیم)، یادگیری این مهارت ها نیز آنطور که از دور سخت به نظر می رسد، پیچیده و مبهم نیست، آموزش های زیادی در وب و حتی به صورت کتاب وجود دارند که به راحتی شما را با دنیای تگ ها و استایل نویسی آشنا می کنند، طوری که پس از مدتی، کدنویسی وب جزء سرگرمی هایتان خواهد شد!

از چه برنامه ای برای کدنویسی و طراحی قالب وب استفاده کنیم؟


اصولا نوشتن کدهای HTML و CSS با هر ابزاری که قابلیت تایپ در آن باشد (مانند Notepad ساده) امکانپذیر است، اما در دنیای حرفه ای بهتر است از یک نرم افزار تخصصی کمک بگیرید تا هم سرعت کار افزایش، دقت کدنویسی مضاعف و هم لذت کارتان را حس کنید، در این خصوص می توان از بین نرم افزارهای تجاری (که به لطف هکرهای مثبت! به صورت رایگان در اختیار ما قرار می گیرند)، Adobe Dreamweaver را نام برد و از بین نرم افزارهای متن باز می توان به Eclipses و NetBeans IDE اشاره کرد، در کنار این برنامه ها بهتر است جایی نیز برای برنامه به ظاهر ساده اما واقعا کارآمد ++Notepad قائل شویم که در شرایط های مختلف می تواند دستیار خوبی برایمان باشد!

برای یک طراح وب شدن چقدر زمان مورد نیاز است؟


این سوالی است که اغلب علاقمندان به فراگیری این مهارت مطرح می کنند، واقعیت این است که هیچ پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد! اگر استعداد، علاقه و پشتکار لازم را داشته باشید خیلی زود این مسیر را طی خواهید کرد اما اگر سطحی به موضوع نگاه کنید و وقت کافی صرف نکنید، مطمئنا فرآیند تبدیل شدن به یک فرد حرفه ای به همان نسبت طولانی تر خواهد شد، اگر بخواهیم با عدد و ارقام صحبت کنیم شاید برای فردی که هیچ زمینه قبلی در این رابطه نداشته، مدت 2 سال تا سطح قابل قبول، زمان مناسبی باشد!

از چه منبعی برای یادگیری دانش طراحی وب استفاده کنیم؟


پاسخ این سوال کمی به سلیقه شما بستگی دارد، برخی با یادگیری از طریق کتاب میانه خوبی دارند، برخی به صورت ویدئو و عده ای نیز وب را ترجیح می دهند، به هر حال امروزه در زمینه یادگیری CSS، HTML و در کل طراحی وب، سایت های زیادی (چه به زبان فارسی و چه انگلیسی) مشغول فعالیت هستند که در بهترین حالت می توانید ترکیبی از چند سایت را هم زمان داشته باشید، همچنین کتاب های تالیفی یا ترجمه شده خوبی در این زمینه وجود دارد که برای اطلاعات بیشتر کافی است سری به کتاب فروشی ها بزنید!
در پایان این مطلب باید یادآور شویم که فراگیری طراحی یا برنامه نویسی وب باید به صورت تدریجی و پلکانی صورت گیرد، بدین معنی که هیچ گاه بدون مطالعه و تمرین کافی در مباحث مقدماتی، به مباحث پیشرفته تر رجوع نکنید، در غیر این صورت ممکن است موجبات دلسردی شما فراهم شده و از ادامه مسیر منصرف گردید، اگر با حوصله پیش بروید بعد از مدتی آنقدر مسلط خواهید شد که هر نوع طرحی را به راحتی کدنویسی کنید!
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » وبلاگ نویسی
related مطالب بیشتر:
» نحوه قرار دادن فاوآیکن (Favicon) در نوار آدرس سایت و وبلاگ
» محافظت از مطالب وبلاگ در مقابل کپی غیر مجاز!
» نحوه قرار دادن کلیپ فلش در سایت و وبلاگ
» نحوه درج تصویر در وبلاگ و سایت
» پلیر قدرتمند، ساده و زیبا برای پخش آهنگ در وب
commentنظرات (۱۰ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: محمد حسین
زمان: ۱۲:۲۳:۰۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۱/۲۸
خوشحالم که باز می نویسید :)
پاسخ: 
:-)
نویسنده: بهنام
زمان: ۰۴:۳۱:۲۴ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۵/۱۹
خیلی خوشحال شدم استاد عزیزم ادامه بدین ما پی گیر هستیم :)
پاسخ: 
ممنون دوست گرامی :-)
نویسنده: حامد
زمان: ۱۴:۵۸:۵۹ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۵/۲۹
ممنون از مطالب آموزنده ای که گذاشتید.
نویسنده: Amirhosein
زمان: ۲۱:۵۷:۱۶ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
با سلام
واقعا سایت خوبی دارید من نکته های خیلی ریزی از اینجا گرفتم
آموزش جی کوئری رو نمیذارید؟ آیا؟
پاسخ: 
سلام
در کوتاه مدت خیر، اما در آینده بخشی برای فریم ورک ها و کتابخانه ها در نظر گرفته خواهد شد.
نویسنده: داوود
زمان: ۱۱:۱۵:۰۴ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۹/۱۴
سلام آقای مهندس؛ ممنونم ازتون بخاطر مقاله خوبتون. واقعا زیبا بود. استاد احساس میکنم فرایند یادگیری طراحی وب مثل زبان یه خورده طاقت فرسا و مداوم باید باشه، یعنی اینکه شما باید همیشه تمرین داشته باشی و در کنارش مطالعه اگه نه چیزهایی رو که یادگرفتیم به زودی فراموش خواهیم کرد. روندش یه خورده سخت و طولانی مدت هستش ولی در عوض بعد از یادگیری احساس میکنم لذت بخش و جذابه. استاد دو تا سوال برام پیش اومده:
1- اینکه مثلا میگن از قالبهای رایگان و نال شده استفاده نکنین یعنی چی؟ آخه قالب اگه نال باشه که مثل نرم افزار نمیتونه آسیب برسونه به ما.
2- اینکه میگن قالبهای نال شده ممکنه مخرب باشن منظورشون یعنی همون لینکهای کد گذاری شده در داخل قالب هستش؟؟ یعنی چون ما نمیایم و کل کدهای قالب رو نگاه کنیم ممکنه لینک کد مخربی توش باشه؟؟ چون خود css که به تنهایی نمیتونه ویروسی باشه مگه اینکه به جایی لینک بخوره. البته من قبلا یه جا شنیده بودم که با css هم میشه ویروس نوشت ولی نمیدونم چجوری منظورشون بوده.
مرسی و متشکرم از لطفتون.
پاسخ: 
سلام
- قالب های به اصطلاح نال شده و از منابع نامشخص اغلب دارای کدهای رمزی یا encode شده هستند که ممکن است یک کد مخرب یا تبلیغاتی PHP، JavaScript و... درون آنها مخفی باشد!، عمده ضرر این گونه کدها هم متوجه سرور و سایت شما است نه الزما سیستم عامل! لذا اگر تمام سورس ها بررسی شده و هیچ عبارت رمزی خاصی دیده نمی شود، قاعدتا استفاده از آن قالب به این لحاظ مشکلی نخواهد داشت!
- دستورات CSS به خودی خود قابلیت اجرا به آن صورت که به سیستم آسیبی برسانند ندارند، منتها ممکن است درون فایل های CSS به یک لینک (به فرض آدرس URL یک تصویر پس زمینه) اشاره شده باشد که در واقع لینک به یک ویروس باشد! یا حتی خود فایل CSS دستکاری شده و به پسوند های قابل اجرا مانند php, exe, aspx و... تغییر ماهیت دهد، در هر حال رعایت نکات امنیتی ساده در سیستم عامل و سرور می تواند از اینگونه موارد جلوگیری کند!
نویسنده: ثمین
زمان: ۱۳:۰۰:۰۴ - تاریخ: ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
با سلام و خسته نباشید.
وبلاگ من چند وقت پیش از طریق سایت بلاگفا حذف شد و کل مطالبی که نوشته بودم از بین رفت. اگه همون وبلاگ رو به سایت تبدیل کنم آیا مطالب قبلی که نوشته بودم دوباره با همون عنوان و تاریخی که ثبت کرده بوم در سایتم نمایش داده میشن؟ لازم به توضیح اینکه من از مطالبم backup نگرفتم. لطفا راهنمایی کنید.
ممنون
پاسخ: 
سلام
متاسفانه خیر، سایت و وبلاگ در چنین شرایطی حتی در صورت تشابه اسمی، ارتباطی به لحاظ فنی با هم ندارند، مگر اینکه سایت شما از اطلاعات دیتابیس های قبلی (بلاگفا) استفاده کند که در عمل چنین کاری با توجه به حذف اطلاعات میسر نیست و بلاگفا هم سابقه خوبی در این زمینه ندارد!
نویسنده: yousefi
زمان: ۱۸:۳۵:۱۴ - تاریخ: ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
با تشکر از شما من از صفحه شما چیز های زیادی یاد گرفتم
من یک سوال داشتم وبلاگ من وقتی که بخش مدیریتش فعال نیست بالا نمیاد
میشه راهنمایی کنید
پاسخ: 
منظورتان از "بخش مدیریتش فعال نیست" مشخص نیست؟! حدس ما این است که مشکل مربوط به Down شدن سرورهای بلاگفا می باشد، یعنی سرورهای بلاگفا به دلایل مختلف ممکن است به صورت مقطعی نتوانند سرویس ارائه کنند و وبلاگ شما از دسترس خارج شود!
نویسنده: طراحی سایت
زمان: ۱۰:۵۲:۳۲ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
سپاس از شما من یه وبلاگ تو tumblr دارم ولی مطالبش ایندکس نمیشه نمیدونید مشکل از کجاس؟
پاسخ: 
این مشکل ممکن است علت های مختلف داشته باشد، از جمله اشکال در کدنویسی قالب وبلاگ یا مواردی مانند تازه تاسیس و شناخته نشده بودن آن! در هر صورت بدون درج آدرس وبلاگ، امکان بررسی و ارائه پاسخ دقیق وجود ندارد!
نویسنده: sobhan
زمان: ۰۱:۰۹:۲۷ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۶/۲۲
سلام:
من وبلاگ موزیک دارم و نمی خوام وقت دانلود سایت اپلود باز شود چیکار کنم البته سایت سرویس دهنده من بلاگفا می باشد
با تشکر فراوان
پاسخ: 
متاسفانه راه حل کاربردی برای این موضوع وجود ندارد، اکثر سایت های آپلود رایگان برای مقاصد تجاری کاربر را ابتدا به سایت خود هدایت می کنند، تنها راه حل حرفه، استفاده از یک دامنه و هاست شخصی است!
نویسنده: amin
زمان: ۲۱:۳۸:۰۵ - تاریخ: ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
ممنون از مطالب بسیار مفیدتون... .واقعا دمتون گرم
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
4 × 1
 refresh
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشد که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
آخرین دیدگاه ها
form مهدی
در:
سلام من مهدی هستم. چجوری باید برای سایتی که ساختم آدرس بسازم که وقتی در سرچ گوگل بنویسیم برایمان بیاورد.
۱۹:۴۶:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۸

form sadegh
در:
سلام من میخوام قالب وبلاگم رو تغییر بدم و تاریخ یا تعداد کامنت های مطالب پربازدید رو بهش اضافه کنم ولی طبق جدولی که...
۱۲:۳۰:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۸

form امیر علی
در:
سلام من یه وبلاگ برای امان زمان ساختم الان وقتی میخوام از مدیریت برم توش میاره که فیلتره ولی وقتی ادرسش رو سرچ میکنم میاره...
۲۰:۲۶:۲۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷

form حمید شیخلر
در:
سلام خسته نباشید دوست عزیز من یه راهنمایی میخواستم یه شخصی برنامه بله رو دانلود کرده ولی مخفیانه شماره تلفن من رو داده پیامک کد...
۱۷:۴۷:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۶

form سید محسن
در:
من داخل وبلاگم تو بلاگفا یک متن نوشتم ولی 4 بار تکرار شده علتش چیه؟
۱۵:۰۵:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۴

form ainaz
در:
سلام من در صفحم عکس گذاشتم ولی عکسم تیکه تیکه افتاده باید چکار کنم
۲۰:۵۶:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۳

form zb84
در:
هنگام آپدیت افزونه های وردپرس به این ارور برخورد میکنم لطفا راهنمایی کنید.
۲۱:۳۴:۲۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۲

form esmaeel
در:
سلام من فونتا رو اوکی می کنم تو وبسایت وقتی با کامپیوتر میرم فونتا درسته ولی وقتی با گوشی میرم فونت نمیاد مشکلش چی میتونه...
۱۹:۲۹:۰۹ ۱۳۹۸/۱۰/۱۹

form john
در:
سلام خدمت شما ببخشید آیا میشه از کد های پی اچ پی هم داخل وبلاگ استفاده کرد؟
۱۳:۴۴:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۱۸

form ابوالفضل شیخیانی
در:
عالی بود، ممنون بابت این پستتون
۲۲:۳۰:۴۰ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶

form بهنام
در:
سلام من میخوام برای یک متغیر دو تا مقدار تعیین کنم مثلا هم باشه واضح تر بگم میخوام بگم اگه...
۱۷:۱۶:۳۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶

form مهدی
در:
می خوام در صفحه ای رنگ آبی گزینه نام و نام خانوادگی نوشته بشود و جای خالی برای آنها گذاشته شود و در آخر داخل...
۱۴:۲۱:۳۸ ۱۳۹۸/۱۰/۱۳

form Mmdrez
در:
خسته نباشی وقتي کدها رو وارد میکنم در sublime وقتی در مرورگر باز میکنم همون کدها میان بالا.
۱۲:۰۳:۰۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱۰

form اسماعیل
در:
ممنون از سایت بسیار عالیتون من الان مسلط به html و php و css هستم و برنامه های java و ajax رو هم تا 50...
۱۶:۰۶:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۰۸

form محمد مهدی احمدی
در:
سلام مجدد ببخشید منظورم رو درست نرسوندم میخوام اطلاعات از یک جدول ولی چند فیلد مختلف جستجو بشه و نمایش بده مثل جستجو در فیلد...
۰۱:۲۲:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
آگهی
موسسه خیریه سگال