آگهی
article

آنچه برای شروع طراحی قالب یک وبلاگ باید بدانیم

web-blog-template-design

تجربه نشان داده اغلب وبلاگ نویسان حرفه ای پس از سپری شدن مدت زمانی از فعالیتشان در این حوزه، به فکر ایجاد تغییرات سفارشی در قالب وبلاگشان یا حتی طراحی قالب اختصاصی می افتند، در این بین برخی ترجیح می دهند کار طراحی را به دیگران واگذار و برخی نیز دست به کار شده و مشقت راه یادگیری را به جان می خرند تا پس از فراگیری آموزش های مربوط به CSS ، HTML و... خودشان قالب طراحی کنند، در هر صورت چه یک وبلاگ نویس علاقمند باشیم و چه یک فرد حرفه ای، در آموزش پیش رو هدف این است تا نکات کلیدی که برای شروع طراحی قالب یک وبلاگ مورد نیاز است را به صورت خلاصه و تیتروار شرح دهیم، به این امید که مطالعه این مطلب برای طیف های مختلف وبلاگ نویسان و همچنین طراحان وب مفید واقع شود.

قالب وبلاگ چیست؟


بد نیست قبل از پرداختن به نکات فنی کار طراحی، تعریف ساده ای از قالب وبلاگ داشته باشیم، در این رابطه می توان گفت قالب یک وبلاگ در واقع پوسته ای است که برای نمایش محتوا و امکانات آن وبلاگ استفاده می شود، همان طور که در دنیای واقعی لوازم یک مغازه نیاز به قرارگیری در قفسه ها و ویترینی خاص دارند، در دنیای صفر و یک نیز در حوزه وبلاگ نویسی، مطالب و امکانات باید در ویترین خاصی جای گیرند که این ویترین با کمک ابزارهایی مانند کدهای HTML، استایل CSS و عناصر گرافیکی (مانند تصاویر و...) ساخته می شود که در مجموع به آن قالب می گوییم.

آیا هر سرویس وبلاگی، اصول طراحی قالب مخصوص به خود دارد؟


در پاسخ به این سوال می توان گفت که قسمت عمده کار طراحی قالب بین سرویس های وبلاگی مختلف مشترک است که همان بخش کدنویسی HTML و استایل CSS در کنار استفاده از گرافیک وب است، اما آنچه که باعث به اصطلاح سازگار و متمایز شدن قالب ها از هم (به فرض قالب میهن بلاگ، بلاگ اسکای، پرشین بلاگ و...) می شود در واقع استفاده از تگ های اختصاصی این سرویس ها در کنار کدنویسی HTML کار است، منظور از تگ اختصاصی عبارات کلیدی و منحصربفردی هستند (معمولا محصور شده با علامت <>، [] و...) که هر سرویس وبلاگی برای ترجمه امکانات خاص خود به خروجی HTML از آنها استفاده می کند، این کدها عموما سلیقه ای هستند و از این رو بین سرویس های مختلف رویه یکسانی وجود ندارد، مثال ساده زیر تگ اختصاصی مربوط به نمایش عنوان نویسنده مطلب را بین چند سرویس وبلاگی مختلف نمایش می دهد:
نویسنده مطلب در پرشین بلاگ:
<-PostAuthor->
نویسنده مطلب در بلاگ اسکای:
<BlogSky:Post AuthorName />
نویسنده مطلب در میهن بلاگ:
[cb:post_author_name]
اگر این تگ ها را در یک قالب مخصوص آن سرویس استفاده کنید، در خروجی به جای تگ، نام نویسنده مطلب نمایش داده می شود!

تگ های اختصاصی قالب ها را کجا پیدا کنیم؟


در پاسخ باید گفت که اغلب سرویس های وبلاگی، در بخش ویرایش کد قالب یا راهنمای ویرایش قالب، به لیست تگ های اختصاصی سرویس خود اشاره کرده اند، کافی است کمی در محیط آن سرویس یا در وب جستجو کنید، همچنین می توانید از نمونه سورس کد قالب های پیش فرض آن سرویس استفاده و با کارکرد هر تگ اختصاصی و نحوه استفاده از آنها بیشتر آشنا شوید.

آیا یادگیری HTML و CSS برای طراحی قالب ضروری است؟


شاید اغلب کسانی که مشتاق وبلاگ و وبلاگ نویسی هستند از شنیدن عبارت کدهای HTML و CSS، پیچیدگی و سختی کار را برداشت و گاها از طی ادامه مسیر منصرف شوند، هرچند این موضوع تا حدودی نیز درست است اما آنطور نیست که نتوانیم از عهده اش بربیاییم! باید توجه کنیم که طراحی قالب وبلاگ بدون آشنایی با کدهای HTML و استایل CSS عملا متصور نیست (حتی اگر از برنامه های آماده استفاده کنیم)، یادگیری این مهارت ها نیز آنطور که از دور سخت به نظر می رسد، پیچیده و مبهم نیست، آموزش های زیادی در وب و حتی به صورت کتاب وجود دارند که به راحتی شما را با دنیای تگ ها و استایل نویسی آشنا می کنند، طوری که پس از مدتی، کدنویسی وب جزء سرگرمی هایتان خواهد شد!

از چه برنامه ای برای کدنویسی و طراحی قالب وب استفاده کنیم؟


اصولا نوشتن کدهای HTML و CSS با هر ابزاری که قابلیت تایپ در آن باشد (مانند Notepad ساده) امکانپذیر است، اما در دنیای حرفه ای بهتر است از یک نرم افزار تخصصی کمک بگیرید تا هم سرعت کار افزایش، دقت کدنویسی مضاعف و هم لذت کارتان را حس کنید، در این خصوص می توان از بین نرم افزارهای تجاری (که به لطف هکرهای مثبت! به صورت رایگان در اختیار ما قرار می گیرند)، Adobe Dreamweaver را نام برد و از بین نرم افزارهای متن باز می توان به Eclipses و NetBeans IDE اشاره کرد، در کنار این برنامه ها بهتر است جایی نیز برای برنامه به ظاهر ساده اما واقعا کارآمد ++Notepad قائل شویم که در شرایط های مختلف می تواند دستیار خوبی برایمان باشد!

برای یک طراح وب شدن چقدر زمان مورد نیاز است؟


این سوالی است که اغلب علاقمندان به فراگیری این مهارت مطرح می کنند، واقعیت این است که هیچ پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد! اگر استعداد، علاقه و پشتکار لازم را داشته باشید خیلی زود این مسیر را طی خواهید کرد اما اگر سطحی به موضوع نگاه کنید و وقت کافی صرف نکنید، مطمئنا فرآیند تبدیل شدن به یک فرد حرفه ای به همان نسبت طولانی تر خواهد شد، اگر بخواهیم با عدد و ارقام صحبت کنیم شاید برای فردی که هیچ زمینه قبلی در این رابطه نداشته، مدت 2 سال تا سطح قابل قبول، زمان مناسبی باشد!

از چه منبعی برای یادگیری دانش طراحی وب استفاده کنیم؟


پاسخ این سوال کمی به سلیقه شما بستگی دارد، برخی با یادگیری از طریق کتاب میانه خوبی دارند، برخی به صورت ویدئو و عده ای نیز وب را ترجیح می دهند، به هر حال امروزه در زمینه یادگیری CSS، HTML و در کل طراحی وب، سایت های زیادی (چه به زبان فارسی و چه انگلیسی) مشغول فعالیت هستند که در بهترین حالت می توانید ترکیبی از چند سایت را هم زمان داشته باشید، همچنین کتاب های تالیفی یا ترجمه شده خوبی در این زمینه وجود دارد که برای اطلاعات بیشتر کافی است سری به کتاب فروشی ها بزنید!
در پایان این مطلب باید یادآور شویم که فراگیری طراحی یا برنامه نویسی وب باید به صورت تدریجی و پلکانی صورت گیرد، بدین معنی که هیچ گاه بدون مطالعه و تمرین کافی در مباحث مقدماتی، به مباحث پیشرفته تر رجوع نکنید، در غیر این صورت ممکن است موجبات دلسردی شما فراهم شده و از ادامه مسیر منصرف گردید، اگر با حوصله پیش بروید بعد از مدتی آنقدر مسلط خواهید شد که هر نوع طرحی را به راحتی کدنویسی کنید!
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » وبلاگ نویسی
related مطالب بیشتر:
» نحوه قرار دادن فاوآیکن (Favicon) در نوار آدرس سایت و وبلاگ
» فوت و فن وبلاگ نویسی حرفه ای چیست؟!
» پاسخ به سوالات و حل مشکلات وبلاگ نویسان
» نحوه درج تصویر در وبلاگ و سایت
» محافظت از مطالب وبلاگ در مقابل کپی غیر مجاز!
commentنظرات (۱۳ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: محمد حسین
زمان: ۱۲:۲۳:۰۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۱/۲۸
خوشحالم که باز می نویسید :)
پاسخ: 
:-)
نویسنده: بهنام
زمان: ۰۴:۳۱:۲۴ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۵/۱۹
خیلی خوشحال شدم استاد عزیزم ادامه بدین ما پی گیر هستیم :)
پاسخ: 
ممنون دوست گرامی :-)
نویسنده: حامد
زمان: ۱۴:۵۸:۵۹ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۵/۲۹
ممنون از مطالب آموزنده ای که گذاشتید.
نویسنده: Amirhosein
زمان: ۲۱:۵۷:۱۶ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
با سلام
واقعا سایت خوبی دارید من نکته های خیلی ریزی از اینجا گرفتم
آموزش جی کوئری رو نمیذارید؟ آیا؟
پاسخ: 
سلام
در کوتاه مدت خیر، اما در آینده بخشی برای فریم ورک ها و کتابخانه ها در نظر گرفته خواهد شد.
نویسنده: داوود
زمان: ۱۱:۱۵:۰۴ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۹/۱۴
سلام آقای مهندس؛ ممنونم ازتون بخاطر مقاله خوبتون. واقعا زیبا بود. استاد احساس میکنم فرایند یادگیری طراحی وب مثل زبان یه خورده طاقت فرسا و مداوم باید باشه، یعنی اینکه شما باید همیشه تمرین داشته باشی و در کنارش مطالعه اگه نه چیزهایی رو که یادگرفتیم به زودی فراموش خواهیم کرد. روندش یه خورده سخت و طولانی مدت هستش ولی در عوض بعد از یادگیری احساس میکنم لذت بخش و جذابه. استاد دو تا سوال برام پیش اومده:
1- اینکه مثلا میگن از قالبهای رایگان و نال شده استفاده نکنین یعنی چی؟ آخه قالب اگه نال باشه که مثل نرم افزار نمیتونه آسیب برسونه به ما.
2- اینکه میگن قالبهای نال شده ممکنه مخرب باشن منظورشون یعنی همون لینکهای کد گذاری شده در داخل قالب هستش؟؟ یعنی چون ما نمیایم و کل کدهای قالب رو نگاه کنیم ممکنه لینک کد مخربی توش باشه؟؟ چون خود css که به تنهایی نمیتونه ویروسی باشه مگه اینکه به جایی لینک بخوره. البته من قبلا یه جا شنیده بودم که با css هم میشه ویروس نوشت ولی نمیدونم چجوری منظورشون بوده.
مرسی و متشکرم از لطفتون.
پاسخ: 
سلام
- قالب های به اصطلاح نال شده و از منابع نامشخص اغلب دارای کدهای رمزی یا encode شده هستند که ممکن است یک کد مخرب یا تبلیغاتی PHP، JavaScript و... درون آنها مخفی باشد!، عمده ضرر این گونه کدها هم متوجه سرور و سایت شما است نه الزما سیستم عامل! لذا اگر تمام سورس ها بررسی شده و هیچ عبارت رمزی خاصی دیده نمی شود، قاعدتا استفاده از آن قالب به این لحاظ مشکلی نخواهد داشت!
- دستورات CSS به خودی خود قابلیت اجرا به آن صورت که به سیستم آسیبی برسانند ندارند، منتها ممکن است درون فایل های CSS به یک لینک (به فرض آدرس URL یک تصویر پس زمینه) اشاره شده باشد که در واقع لینک به یک ویروس باشد! یا حتی خود فایل CSS دستکاری شده و به پسوند های قابل اجرا مانند php, exe, aspx و... تغییر ماهیت دهد، در هر حال رعایت نکات امنیتی ساده در سیستم عامل و سرور می تواند از اینگونه موارد جلوگیری کند!
نویسنده: ثمین
زمان: ۱۳:۰۰:۰۴ - تاریخ: ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
با سلام و خسته نباشید.
وبلاگ من چند وقت پیش از طریق سایت بلاگفا حذف شد و کل مطالبی که نوشته بودم از بین رفت. اگه همون وبلاگ رو به سایت تبدیل کنم آیا مطالب قبلی که نوشته بودم دوباره با همون عنوان و تاریخی که ثبت کرده بوم در سایتم نمایش داده میشن؟ لازم به توضیح اینکه من از مطالبم backup نگرفتم. لطفا راهنمایی کنید.
ممنون
پاسخ: 
سلام
متاسفانه خیر، سایت و وبلاگ در چنین شرایطی حتی در صورت تشابه اسمی، ارتباطی به لحاظ فنی با هم ندارند، مگر اینکه سایت شما از اطلاعات دیتابیس های قبلی (بلاگفا) استفاده کند که در عمل چنین کاری با توجه به حذف اطلاعات میسر نیست و بلاگفا هم سابقه خوبی در این زمینه ندارد!
نویسنده: yousefi
زمان: ۱۸:۳۵:۱۴ - تاریخ: ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
با تشکر از شما من از صفحه شما چیز های زیادی یاد گرفتم
من یک سوال داشتم وبلاگ من وقتی که بخش مدیریتش فعال نیست بالا نمیاد
میشه راهنمایی کنید
پاسخ: 
منظورتان از "بخش مدیریتش فعال نیست" مشخص نیست؟! حدس ما این است که مشکل مربوط به Down شدن سرورهای بلاگفا می باشد، یعنی سرورهای بلاگفا به دلایل مختلف ممکن است به صورت مقطعی نتوانند سرویس ارائه کنند و وبلاگ شما از دسترس خارج شود!
نویسنده: طراحی سایت
زمان: ۱۰:۵۲:۳۲ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
سپاس از شما من یه وبلاگ تو tumblr دارم ولی مطالبش ایندکس نمیشه نمیدونید مشکل از کجاس؟
پاسخ: 
این مشکل ممکن است علت های مختلف داشته باشد، از جمله اشکال در کدنویسی قالب وبلاگ یا مواردی مانند تازه تاسیس و شناخته نشده بودن آن! در هر صورت بدون درج آدرس وبلاگ، امکان بررسی و ارائه پاسخ دقیق وجود ندارد!
نویسنده: sobhan
زمان: ۰۱:۰۹:۲۷ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۶/۲۲
سلام:
من وبلاگ موزیک دارم و نمی خوام وقت دانلود سایت اپلود باز شود چیکار کنم البته سایت سرویس دهنده من بلاگفا می باشد
با تشکر فراوان
پاسخ: 
متاسفانه راه حل کاربردی برای این موضوع وجود ندارد، اکثر سایت های آپلود رایگان برای مقاصد تجاری کاربر را ابتدا به سایت خود هدایت می کنند، تنها راه حل حرفه، استفاده از یک دامنه و هاست شخصی است!
نویسنده: amin
زمان: ۲۱:۳۸:۰۵ - تاریخ: ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
ممنون از مطالب بسیار مفیدتون... .واقعا دمتون گرم
نویسنده: mahdi
زمان: ۰۱:۳۵:۳۳ - تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
سلام استاد عزیز ، یه سوال داشتم ، توی لوکس بلاگ میخوام یه قالب طراحی کنم بعد نمیدونم چطوری بین پست ها فاصله ایجاد کنم ، یعنی پست ها به هم چسیده هستن ولی من میخوام بینشون یه مارجین باشه ، یعنی منظورم اینه که میخوام هر پست یه باکس جا باشه بعد یه فاصله تا پست بعدی داشته باشه ، ممنون میشم راهنماییم کنی
پاسخ: 
معمولا سیستم های وبلاگی برای ایجاد قسمت مطالب در قالب تگ اختصاصی در نظر می گیرند به فرض برای لوکس بلاگ در حال حاضر این تگ به صورت نمونه زیر است:
<LOXBLOG>
کدهای قسمت مطالب
</LOXBLOG>
در هنگام چاپ خروجی به تعداد مطالب کدهای درون این بلاک به صورت دور تکرار (Loop) اجرا می شود، یعنی به فرض اگر کد این قسمت به شکل زیر باشد:
<LOXBLOG>
<div class="blog-posts">
<div class="blog-posts-title">
<a href="<-PostLink->"><-PostTitle-></a>
</div>
<div class="blog-posts-content">
<-PostContent->
</div>
</div>
</LOXBLOG>
در خروجی نهایی بسته به تعداد مطالب چندین بلاک با کلاس blog-posts خواهیم داشت:
<div class="blog-posts">
</div>
<div class="blog-posts">
</div>
<div class="blog-posts">
</div>
به این ترتیب با در نظر گرفتن margin در استایل CSS می توانیم بین بلاک های مطالب فاصله ایجاد کنیم.
نویسنده: mahdi
زمان: ۰۹:۴۸:۴۹ - تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
سلام استاد ، فهمیدم چطوریه نیازی به پاسخ نیست، چقدرم ساده بود :) مرسی
پاسخ: 
بسیار خوب، برای اطلاع و استفاده احتمالی سایر کاربران پاسخ منتشر شد :)
نویسنده: mahdi
زمان: ۱۸:۱۱:۳۳ - تاریخ: ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
سلام استاد ، بخش نظرات قالب لوکس بلاگ یعنی طرح کل صفحش رو چطوری دسترسی داشته باشیم که خودمون بتونیم طراحیش کنیم ؟ منظورم اینه که مثلا من از بخش نظراتش خوشم میاد و میخوام خودم طراحیش کنم ، کدهایی که نوشتم رو کجا باید قرار بدم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنی
پاسخ: 
تا آنجا که اطلاع داریم متاسفانه این بخش از سرویس های وبلاگی توسط کاربران قابل تغییر و سفارشی سازی نیست و برای تمام وبلاگ ها به یک شکل نمایش داده می شود، با این حال برای اطمینان امکانات معرفی شده سرویس دهنده را در صفحه اصلی سایت آن مطالعه و چند وبلاگ مختلف از این سرویس دهنده را بررسی کنید، در صورتی که تفاوتی در بخش نظرات وجود داشت ممکن است چنین امکانی در بخش ویرایش کدهای قالب در نظر گرفته شده باشد.
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
5 × 6
 refresh
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشد که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
آخرین دیدگاه ها
form mahdi
در:
سلام استاد ، بخش نظرات قالب لوکس بلاگ یعنی طرح کل صفحش رو چطوری دسترسی داشته باشیم که خودمون بتونیم طراحیش کنیم ؟ منظورم اینه...
۱۸:۱۱:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۰۱

form علیرضا سهیلی
در:
سلام من وقتی میخوام شارژ بزنم این کد واسم میاد معنیش یعنی چی
۱۴:۳۳:۱۴ ۱۳۹۸/۱۲/۰۱

form mahdi
در:
سلام استاد ، فهمیدم چطوریه نیازی به پاسخ نیست، چقدرم ساده بود :) مرسی
۰۹:۴۸:۴۹ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز ، یه سوال داشتم ، توی لوکس بلاگ میخوام یه قالب طراحی کنم بعد نمیدونم چطوری بین پست ها فاصله ایجاد کنم...
۰۱:۳۵:۳۳ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰

form majid_comp
در:
با سلام من چطور میتونم در دیتاپیکر تاریخ شمسی انتخاب کنم و موقع ارسال اطلاعات به دیتابیس تاریخ تبدیل به میلادی بشه؟ از...
۱۶:۲۲:۰۱ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶

form Agahi90.iR
در:
هو الرزاق سلام و احترام من برای یک تصویر برای لینک دار کردن این 2 کد رو بصورت جداگانه استفاده کردم ولی خطای...
۱۶:۲۵:۰۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۲

form امیر
در:
یه منبع مقدماتی یعنی شروع در حد الفبا برای کد نویسی معرفی می کنین. خیلی شوتم تو این داستان رشته ام مهندسی مکانیک...
۱۶:۳۰:۱۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۰

form وبدانه
در:
آموزش هاتون عالیه همرو دنبال می کنم فقط ظاهر سایتتون قدیمیه اگه میشه بروز کنید! webdane.ir
۱۴:۴۵:۵۳ ۱۳۹۸/۱۱/۲۰

form امیر
در:
سلام داداش جوابم رو حتما بده کد زیر رو من بخواهم ul های داخلی menu-top (خود menu-top فقط ul های داخش) رو با...
۰۱:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۰

form Saji
در:
من میخوام یه سایت تک صفحه ایی درست کنم الان یه html دارم که یه header داره توی header یه سری تگ های a دارم...
۱۵:۲۳:۱۳ ۱۳۹۸/۱۱/۱۶

form سبحان
در:
سلام. اصلا کلمه (راجب) وجود ندارد و یک کلمه من درآوردی ساخته شده ی بیسوادی دنیای مجازی هست میتونید توی دیکشنری ها سرچ کنید ‌‌‌‌‌یا...
۰۵:۰۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱۱/۱۶

form عطاران
در:
سلام سایت من قسمت های زیادی داره که زیر منوی بعضی از منوها تعدادش زیاد میشه و از صفحه بیرون می زنه و دیده...
۰۲:۱۹:۰۱ ۱۳۹۸/۱۱/۱۶

form علی
در:
با سلام. من از طریق سایت یک مجله معتبر مقاله ای را ارسال کردم. برای ارسال در قسمت سابمیت در سایت مجله صفحه اوت لوکی...
۰۷:۳۶:۳۵ ۱۳۹۸/۱۱/۱۱

form عادل
در:
بازم سلام. ممنون مثل همیشه کمک کردی. برای شروع ssl رو از سی پنل پاک کردیم. گوگل فقط صفحه اول رو https ایندکس کرده...
۲۱:۵۴:۱۱ ۱۳۹۸/۱۱/۱۰

form Reyhan
در:
سلام میخواستم بدونم چه فرقی میان " " با ' ' داره؟
۱۸:۱۶:۳۹ ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
آگهی