آگهی
article

محافظت از مطالب وبلاگ در مقابل کپی غیر مجاز!

web-blog-copy-right

شاید یکی از دغدغه های همیشگی وبلاگ نویسان حرفه ای و مدیران سایت هایی که حاصل دسترنج خودشان را می خورند و اهل کپی غیر مجاز یا به طور صحیح تر، دزدی تحت وب نیستند، حفاظت از مطالبی باشد که بعضا حاصل ساعت ها صرف وقت و کار فکری است، متاسفانه این نوع مسائل حال به هر دلیلی، در بین برخی افراد بسیار رایج است و همیشه برخی در پی آنند که نابرده رنج گنج میسر کنند! جالب است که حتی پس از کپی بی نقص مطالب، نامی هم از نویسنده، مرجع مطلب و لینک آن ذکر نمی شود و برخی نیز از این فراتر رفته و عنوان خود را بر روی مطلب کپی شده، جعل می کنند! اگرچه این نوع رفتارها ریشه در فرهنگ جامعه و شخصیت افراد دارد و نمی توان به سادگی آن را تغییر داد، اما ما نیز ممکن است با رعایت نکردن برخی مسائل کار این سارقان خاموش وب را بیش از پیش آسان کنیم، این یادداشت نگاهی خواهد داشت به روش های کلی مقابله با این پدیده.

منظور از کپی غیر مجاز مطالب در وب چیست؟


قبل از اینکه به ادامه این مطلب بپردازیم، باید یادآور شویم که کپی غیر مجاز در وب، به حالتی گفته می شود که مطالب یک وبلاگ یا سایت، بدون کوچکترین تغییر یا تجزیه تحلیل، صرفا برای سوء استفاده از دسترنج دیگران و با آگاهی، کپی و بدون ذکر لینک منبع، در وبلاگ یا سایت دیگری درج می شود، بنابراین این مطلب شامل وبلاگ ها و سایت های با اخلاق حرفه ای، که همیشه لینک منابع مطالب را ذکر می کنند، نمی شود.

چه کسانی مطالب وبلاگ شما را کپی می کنند؟


پی بردن به اینکه چه کسانی مطالب وبلاگ یا سایت شما را کپی می کنند ممکن است در برخی مواقع کاری دشوار باشد، البته برعکس خیلی از موارد، در اینجا هر چه این کار دشوارتر باشد بهتر است، چون که کپی غیر مجاز توسط وبلاگ ها و سایت های کوچک، معمولا نمی تواند مسئله بزرگی برای یک وبلاگ یا سایت حرفه ای محسوب شود، مشکل زمانی است که یک وبلاگ یا سایت رقیب یا با شهرت کاذب، بدون توجه به زحمات یک وبلاگ نوپا اما قوی از لحاظ محتوا، دست به دزدی ناجوانمردانه محتوای آن می زند، در اینجاست که ممکن است به فرض در موتورهای جستجو، مطلبی که به نام شما است و خود، آن را برای اولین بار در وب منتشر کرده اید، به کام وبلاگ یا سایتی دیگر تمام شود، مثلا جستجوی عبارتی که در مطلب شماست منتهی به نمایش وبلاگ سارق مطالب شما شود، لذا یکی از روش های پی بردن به اینکه چه کسی مطالب وبلاگ را کپی می کند، استفاده از موتورهای جستجو است، یک روش دیگر نیز وجود دارد که البته لااقل کارایی اش برای وبلاگ های فارسی زبان اثبات نشده است و آن استفاده از سایت های پیدا کننده مطالب مشابه است، به فرض شما لینکی را در فیلد تعیین شده در این سایت ها درج می کنید و سایت مربوطه با جستجو در وب و صفحات ذخیره شده خود، مطالب مشابه با مطلب شما را نشان می دهد، یکی از معروف ترین ها در این زمینه www.copyscape.com است.

چگونه از مطالب وبلاگ در مقابل کپی شدن محافظت کنیم؟


واقعیت این است، راهی که بتواند صد در صد مطالب شما را در وب محافظت کند وجود ندارد، اما رعایت چند نکته می تواند کار کپی را برای سارقان مطلب نه غیر ممکن ولی لااقل تا حدودی سخت کند، چرا که بیشتر این افراد معمولا همیشه به دنبال راحت ترین روش ها یعنی یک کپی و به اصطلاح پیست ساده هستند و حتی حوصله تغییر چند عبارت را هم ندارند و این زحمت را به خودشان نمی دهند! از این رو رعایت چند روش پیشنهادی زیر می تواند تا حدودی مانعی باشد در مقابل این نوع افراد.

استفاده از لوگو یا نوشته روی تصاویر


برای محافظت از تصاویر خود، بهتر است آنها را در برنامه هایی نظیر فتوشاپ ویرایش کرده و لوگو یا عبارت مورد نظر خود را بر روی آنها درج نمائید، معمولا دزدان وب از خیر تغییر چنین تصاویری می گذرند و آنها را همانگونه که هست، منتشر می کنند.

استفاده از متن copyright در وبلاگ


یکی دیگر از روش های محافظت مطالب وبلاگ در برابر سارقان وب، استفاده از متن کپی رایت یا حقوق مولف اثر است، البته این روش برای کسانی که خود را به خواب زده اند، موثر نخواهد بود اما برای آنها که ممکن است از روی ناآگاهی یا غفلت، مطالب را بدون ذکر منبع و لینک درج کنند، موثر خواهد بود؛ متن کپی رایت را می توانید در فوتر وبلاگ مثلا به صورت زیر درج کنید:
© 2012 https://webgoo.ir
یا آن را به صورت یک متاتگ در قسمت هدر قرار دهید:
<meta name="copyright" content="(c) 2012 https://webgoo.ir" />
و همچنین از روش درج متن های توضیحی در کدنویسی قالب وبلاگ استفاده کنید:
<!-- Copyright 2012 https://webgoo.ir -->
یادآور می شویم که استفاده از این روش، نمی تواند به طور صد در صد مطالب وبلاگ یا سایت شما را در مقابل کپی شدن محافظت کند، اما لااقل برای برخی افراد با وجدان، موثر خواهد بود.

استفاده از جاوا اسکریپت برای غیر فعال کردن کلیک راست


استفاده از جاوا اسکریپت برای غیر فعال کردن کلیک راست، یکی دیگر از روش های مرسوم محافظت از مطالب وبلاگ در مقابل کپی شدن است، البته این روش توصیه نمی شود، چون بیشتر کاربران وب هیچ سوء نیت خاصی ندارند و کمتر پیدا می شود افرادی که بخواهند از حاصل دسترنج دیگران سوء استفاده کنند، به همین دلیل صحیح نیست که به خاطر عده ای، تمام افراد را به زحمت بیندازیم، از طرفی آنها که کار حرفه ای! خود را سرقت تحت وب قرار می دهند، همیشه روش هایی برای کپی مطالب سایت یا وبلاگ شما پیدا خواهند کرد؛ به هر صورت کد زیر کلیک راست را در وبلاگ غیر فعال خواهد کرد:
<script type="text/javascript">
document.oncontextmenu=function(){
return false;
}
</script>

استفاده از آدرس کامل تصاویر به جای حالت دایرکتوری


این نکته مخصوصا در مورد وبسایت ها اهمیت زیادی دارد، چرا که اگر تصاویر و فایل ها را به صورت دایرکتوری در وب منتشر کنیم، کار کپی و انتقال غیر مجاز آنها بسیار راحت تر خواهد شد، منظور این است که به فرض تصویر را اگر به صورت زیر درج کنید:
../image/image.jpg
در مقابل این حالت:
http://www.example.com/image/image.jpg
حالت اول کار را برای کپی کنندگان بسیار آسان تر خواهد کرد تا اینکه بخواهند عناوین سایت شما را تک تک از مطالب حذف کنند، این کار مخصوصا برای مطالب طولانی یا به تعداد زیاد، حداقل باعث به زحمت افتادن طرف مقابل می شود و با توجه به خصیصه این گونه افراد، که پیش تر هم گفتیم، ممکن است از خیر تغییر آدرس ها نیز بگذرند.

هوش مصنوعی ربات های خرنده گوگل


خوشبختانه موتور جستجوی گوگل که تقریبا می توان عنوان غول جستجو را بر آن نهاد، در زمینه شناسایی مطالب اصلی از مطالب کپی شده، تا حدود زیادی به صورت هوشمندانه عمل می کند و حتی ممکن است وبلاگ ها یا سایت های خاطی را در دراز مدت از لیست جستجوی خود حذف نماید، اینکه گوگل چگونه پی به اصلی یا کپی بودن یک مطلب می برد، در درجه اول به تاریخ ایندکس شدن آن بر می گردد، وقتی گوگل یک مطلب را ایندکس می کند، در برخورد با موارد مشابه بعد از ایندکس مطلب اصلی، برچسب کپی یا همسان به آنها می دهد و در لیست جستجو، ابتدا مطلب اصلی قرار می گیرد و مطالب کپی شده ممکن است در ردیف های بعدی قرار گیرند یا به کل حذف گردند؛ تکنیک دیگر گوگل در این رابطه، این است که اگرچه ممکن است برخی وبلاگ ها یا سایت های زرد، بدون درج لینک، اقدام به کپی غیر مجاز مطالب کنند، اما در دراز مدت، وبلاگ ها و سایت های با اخلاق حرفه ای (که تعدادشان خیلی بیشتر است)، در صورت استفاده از محتوای شما، به مطلب اصلی لینک می دهند و این باعث شناسایی شدن مطالب اصلی از مطالب کپی  شده در جستجوی گوگل می شود.

شکایت از وبلاگ ها و سایت های خاطی


یکی دیگر از روش هایی که می توان با آن از مطالب وبلاگ محافظت کرد، شکایت از وبلاگ ها یا سایت های خاطی است، این شکایت هم می تواند تقریبا از سه طریق صورت گیرد، روش اول تماس با مدیر وبلاگ یا سایت مربوطه و اعلام نقض قوانین مربوط به حقوق مولف مطلب است، شاید تصور کنید این روش جوابگو نیست، البته تا حدود زیادی حق با شماست، اما توجه داشته باشید که همیشه افراد از روی عمد، مطالب شما را بدون ذکر منبع و لینک، کپی نمی کنند، برخی به دلایل مختلف از جمله ناآگاهی، عجله در کار و... بدون سوء نیت و سهوا مرتکب این خطا می شوند، بنابراین تماس با اینگونه افراد قطعا نتیجه خواهد داد، اما برای دسته دوم که از روی عمد مطالب شما را می دزدند، یا باید از طریق سرویس دهنده آنها اقدام کنید یا اینکه از این فراتر رفته و به موتور جستجوی گوگل نقض قوانین کپی برداری را گزارش دهید، در بیشتر موارد اگر واقعا حق با شما باشد، پس از مدتی گوگل آن وبلاگ یا سایت را تنبیه خواهد کرد! چون خوشبختانه این شرکت تاکید زیادی بر جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری و کپی شده دارد؛ با مراجعه به آدرس زیر می توانید از طریق گوگل شکایت خود را پیگیری کنید.
تماس با گوگل:
http://www.google.com/intl/en/contact
شکایت و بررسی تخلفات:
http://www.google.com/support/bin/static.py?page=ts.cs&ts=1114905&hl=en
در پایان این مطلب، خوشحال می شویم نظر شما را در رابطه با پدیده کپی غیر مجاز مطالب دیگران در وبلاگ ها و وبسایت ها، که مخصوصا در بین برخی از هم وطنانمان نیز شایع است، بدانیم.
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » وبلاگ نویسی
related مطالب بیشتر:
» اشتباهات رایج در وبلاگ نویسی غیر حرفه ای!
» پلیر قدرتمند، ساده و زیبا برای پخش آهنگ در وب
» نحوه قرار دادن فاوآیکن (Favicon) در نوار آدرس سایت و وبلاگ
» نحوه قرار دادن کلیپ فلش در سایت و وبلاگ
» آنچه برای شروع طراحی قالب یک وبلاگ باید بدانیم
commentنظرات (۳۶ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: مهسا
زمان: ۱۵:۲۰:۳۳ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۶/۰۹
سلام مطالب جالب دارین. من یه سوال دارم خواهش میکنم اگه میدونین کمکم کنین. من نمیتونم وبلاگمو اپ کنم اخطار وجود اسکریپت یا لینک غیر مجاز میده.
همه رو میپاکم ولی بازم همونو مینویسه. چیکارش کنم؟ کلا قاطی کرده هیچ چیزی هم نمیتونم تو وبلاگم تغییر بدم.
خواهش میکنم یه راهی نشونم بدید. مرسی
پاسخ: 
سلام
این مشکل مربوط به سرویس دهنده شما و محدودیت هایی است که از طرف آن اعمال می شود، سه راه حل وجود دارد:
- کد قالب و بخش اسکریپت های کاربر خود را به دقت بررسی کنید تا آدرس سایت های دیگر در آنها نباشد.
- قالب خود را به کل تغییر دهید (از قسمت انتخاب قالب).
- با پشتیبانی سرویس دهنده خود تماس بگیرید و مشکل را مطرح کنید.
نویسنده: شلم شوربا
زمان: ۰۸:۵۲:۴۲ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۶/۱۵
عالی بود
نویسنده: narges
زمان: ۰۱:۰۱:۴۲ - تاریخ: ۱۳۹۱/۱۰/۱۷
سلام... ممنون از مطالب خوبتون
دقیقا من قسمتی از داستانم رو یه نفر توی سایتش گذاشته بود... و من بهشون اطلاع دادم که لطفا منبع رو ذکر کنید. ظاهرا کسی هم اون داستان رو براشون فرستاده بود... حالا خدا میدونه خودشون خبر داشتن یا نه! به هرحال آخرش هم منبع رو ذکر نکردن...
تازه توی سایتشون کامنت من رو بصورت عمومی درج کردن و نوشته بود من رو تهدید نکنید!!!
بعد اینکه یه جواب کامل و قانع کننده از تاریخ مطلب گرفته تا چیزای دیگه دادم و من هم بطور عمومی پاسخشون رو در وبلاگم دادم، دیگه خبری نشد..!!
من هم تقریبا از بعدش مطلب رو رمزدار کردم تا ببینیم و تعریف کنیم چطور ادامه ی داستان رو مینویسند!!!
میتونید 1- رمز دار کردن ادامه مطلب، 2- و همچنین رمز دار کردن صفحه اصلی - با استفاده از کد مخصوصش که فقط به مخاطبانی که رمز رو دارن، اجازه ی ورود به وب رو میده - رو هم به مطلبتون اضافه کنید.
با تشکر و احترام
خدانگهدار
پاسخ: 
سلام
ممنون از به اشتراک گذاری تجربه و پیشنهادتان، البته رمزدار کردن مطالب ایده ی خوبی است مخصوصا برای کسانی که مدیر وبلاگ های شخصی هستند، اما عیب و شاید در عین حال مزیت آن این است که ربات های موتورهای جستجو و سایر بازدیدکنندگان نیز نمی توانند به مطالب دسترسی داشته باشند.
نویسنده: Hesam
زمان: ۱۱:۵۰:۳۴ - تاریخ: ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
با سلام
محتويات سايت من كه با زحمت يك گروه گردآوري ميشه توسط شخصي file_get_contents شده و همه ي مطالب رو در سايت ديگري بدون هيچ زحمتي كش رفته و نمايش ميده ... آيا راهي براي جلوگيري و بستن اون وجود داره؟
من ip و آدرس سايتش رو در هاست بلاك كردم ولي فكر مي كنم از هاست واسطه استفاده كرده و دور زده ...
يكي از دوستان ميگفت يك دستور در htaccess هست كه از اين كار جلوگيري مي كنه .
ممنون ميشم بنده را در اين رابطه راهنمايي بفرماييد .
با سپاس
موفق باشيد
پاسخ: 
واقعیت این است که محتوای منتشر شده در وب در کل قابل کپی است چون وقتی افراد عادی به محتوا دسترسی دارند، سارقین مطالب هم می توانند به آن دسترسی داشته باشند، آنچه که باید وجود داشته باشد اخلاق حرفه ای است که متاسفانه بعضا برخی از آن بی بهره اند.
اما در مورد مشکل سایت شما، چند راه حل نسبی وجود دارد، htaccess کاری متفاوت با آنچه کنترل پنل می کند انجام نمی دهد، نهایتا بتوانید واسط کاربری (User Agent) که به سرور شما درخواست ارسال می کند را شناسایی کرده و آن را هم بلاک کنید، برای این کار لازم است که در فایل htaccess مشابه دستورات زیر را قرار دهید:
RewriteEngine On 
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^Bot1 [OR]
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^Bot2 [OR]
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^Bot3
RewriteRule ^.* - [F,L]
که به جای Bot باید قسمت اصلی از نام User Agent فرد سارق را قرار دهید (این کار باید با دقت انجام شود، اگر واسط کاربری فرد سارق با دیگران مشترک باشد، تمام آنها خطای 403 و دسترسی غیر مجاز دریافت می کنند).
نکته: این روش برای مورد شما کاربرد چندانی ندارد و شخص می تواند به راحتی نام واسط کاربری را تغییر دهد.
اما یک راه حل بهتر این است که در بین محتوای خود به تناوب با لینک هایی به سایتتان ارجاع دهید، این کار باعث می شود که به مرور فرد خسته شده و دست از سایت شما بردارد.
یک راه حل دیگر برای بلاک کردن نمایش تصاویر هم می تواند استفاده از Hotlink Protection در کنترل پنل باشد.
نویسنده: Hesam
زمان: ۱۴:۰۷:۵۳ - تاریخ: ۱۳۹۱/۱۰/۲۸
تمام اقداماتي كه در اين صفحه راجع به آن صحبت شد انجام دادم ولي متاسفانه بازهم مطالب را كپي مي كردند!
دوستان گفتند به احتمال زياد ايشان كل مطالب را در اديتور وردپرس كپي مي كنند و بعد از ويرايش مطالب ، آن را ارسال مي كنند .
جالب اينجاست كه در آن سايت ، در پايين همه ي مطالب نوشته شده كپي برداري بدون ذكر منبع ممنوع است !!!
با يك نامه به مديريت آن سايت گويا امروز از كپي برداري دست كشيده اند !
.
.
از راهنمايي هاي دوستان عزيز سپاسگزارم
موفق باشيد
نویسنده: دانیال
زمان: ۱۷:۱۲:۰۰ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۰۸
سلام.
جالب است ولی من کد نویسی را زیاد سر در نمی آورم تا بتوانم در پایین وبلاگم به صورت گرافیکی جمله تمامی حقوق محفوظ است را بگذارم. من ابزار هایم را در پایین صفحه می گذارم. یعنی اگر من این متن را کنار ابزار هایم بگذارم افراد به قول خودتان با وجدان شک نمی کنند؟
پاسخ: 
سلام
مهم این است که این نکته در معرض دید کاربران باشد، درج در فوتر به جهت رعایت استاندارد و اصول وب توصیه می شود و الزامی در آن نیست.
نویسنده: Karimi
زمان: ۰۲:۳۸:۰۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۱۶
من خودم برای سایتم تمام این کار ها رو انجام میدم و مطالبم رو هم از بقیه سایت ها کپی میکنم و سایتی که اصل مطلب درونش قرار داشته است رو به گوگل گزارش می دهم .
پاسخ: 
:-)
نویسنده: بنده خدا
زمان: ۱۷:۴۸:۵۴ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۲/۲۶
سلام : ممنون از این کد جنابعالی ، قابل استفاده و مفید بود .
سپاسگزارم .... یا علی
نویسنده: ا
زمان: ۱۶:۴۵:۲۴ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
سلام میشه مرجع شکایت ایرانی رو معرفی کنین
خیلی برام دردناکه یکی اومده الگوهایی رو که من تا نیمه شب زحمت کشیدم براش با مطالبش رو تو سایتی قرار داده و پولم میخواد و اکثر مطالبش هم از سایتهای مختلفه ممنونم
پاسخ: 
سلام
متاسفانه مرجع خاصی در ایران در این زمینه فعال نیست، البته در صورت اهمیت موضوع شاید بتوان از طریق پلیس فتا شکایت را پیگیری کرد.
نویسنده: مدوسا
زمان: ۱۴:۱۶:۳۹ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۵/۰۷
سلام. خیلی ممنون از مطالبتون.
یه نفر نوشته هام رو کپی کرده بود، من با احترام کامل بهشون گفتم که کپی بدون منبع کار ناشایستیه. برگشته میگه اکثر نوشته ها مال خودمه و شما چرا میای هر چی دلت می خواد میگی. خدایی خیلی اعصاب خورد کنه که بیای یه مطلبی رو بنویسی و به اشتراک بذاری بعد یه عده آدم بیان کپی کنن و تازه ادعا هم بکنن که دست نوشته های خودشونه و تو این وسط بشی بدهکار. کاش یه سازمانی چیزی می بود برای رسیدگی به این نوع قضایا...
پاسخ: 
سلام
متاسفانه خیلی ها هنوز متوجه نیستند که نوشتن یک مطلب چقدر کار پر زحمتی است، برخی هم خودشان را به خواب زده اند که فقط می توان به حال آنها تاسف خورد.
نویسنده: حسین انصاری
زمان: ۱۲:۱۴:۰۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۵/۱۴
سلام میشه یه کد برام بسازید که کسی نتونه مطالبم رو
بذاره وبش
پاسخ: 
سلام
مطلب را مطالعه کرده اید؟!
راه های موجود و امکانپذیر حفاظت از مطالب گفته شده!
نویسنده: محمد رضا3000
زمان: ۱۰:۴۹:۳۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۱۷
سلام من مطالب زیادی رو ثبت کردم ولی بعد از چندی بسیاری از مطالب قدیمی نشان داده نمی شوند چه کار کنم؟ زود جواب بدهید
پاسخ: 
لطفا آدرس وبلاگتان را درج کنید، مشکلتان نیاز به بررسی بیشتر دارد.
نویسنده: حسین
زمان: ۱۷:۲۹:۱۱ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۱۹
سلام
آقا واقعاً شما حرف دل ما زدید.
کل بدی ما ایرانی ها اینه که تا وقتی خودمون چیزی تولید نکنیم فکر می کنیم خیلی کار ساده ایه و براحتی از دیگران کپی می کنیم اما وقتی خودشون یه مطلب حتی 5 خطی می نویسن از کپی شدنش ناراحت میشن.
امام علی علیه السلام درباره این موضوع حدیثی فرمودند.
هر چه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند.
اگر حداقل این دوستان کپی بردار به این حدیث اعتقاد داشتن و بهش عمل میکردن هیچ وقت شاهد دزدی های این چنینی نبودیم.
قربون خدا برم آدم در هر موقعیتی باشه به قرآن و کتاب های اعمه رجوع کنه میبینه یه آیه یا حدیثی دربارش نوشتن انگار خدا تا روز قیامت انسان ها را پیش بینی کرده بعد به امامانش گفته.
از شما هم به خاطر این مطلب آموزنده متشکرم اما هیچ راهی نیست که جلوی کپی برداری را گرفت.
با تشکر
پاسخ: 
سلام
خیلی ممنون از اینکه نظرتان را در این مورد بیان و در این بحث مشارکت کردید.
نویسنده: يزدان
زمان: ۰۵:۲۷:۴۲ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
سلام"اقا يه دنيا دوست داريم.......
نویسنده: بیتا
زمان: ۱۶:۳۳:۵۰ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
مطلب جالبی بود. :)
ولی داشتم نظرات رو میخوندم مورد جالبی به نظرم اومد. آقای حسین که این همه مثال و حدیث میارن، ویندوزشون اورجیناله؟ برنامه های نصب شده روی ویندوزشون همش با حفظ قانون کپی رایته و همه رو اورجینال خریدن؟ اگه این طوره که احسنت دارن. وقتی یه برنامه ای که سالها برای نوشتنش وقت و انرژی و هزینه ی چندین نفر تلف شده رو به راحتی به صورت رایگان یا خیلی با قیمت کم تهیه می کنیم فکر نمی کنم دیگه چهار خط از نوشته های خودمون رو اگه کسی برداشت حق شکایت داشته باشیم. من طرفداری نمی کنم، کار اونایی هم که بدون ذکر منبع مطالب رو بر میدارن اشتباهه ولی یه سوزن به خودمون بعد اره برقی به سمت دیگران :)
پاسخ: 
هرچند کلیت دیدگاه شما را قبول داریم، اما به نظر بحث کپی رایت ویندوز و نرم افزار ها، کمی با کپی مطالب فرق می کند:
- در بحث ویندوز نوعی ناچاری و ضرورت وجود دارد (اگر ویندوز نصب نکنیم عملا کامپیوتری بی مصرف خواهیم داشت، البته بحث لینوکس و... به جای خود، ولی قبول کنیم که سیستم عاملی فراگیر و راحت مانند ویندوز وجود ندارد)، اما در بحث کپی مطلب ضرورت به آن معنا معمولا نیست.
- ساز و کاری وجود ندارد که بتوانیم نرم افزار ها را به صورت اصلی تهیه کنیم، اگر هم وجود داشته باشد به علت محاسبه قیمت ها با سطح درآمد بین المللی، نسبت به بودجه اغلب کاربران ایرانی قیمت های گزافی خواهد بود، (شاید هزینه یک نرم افزار اصل برابری کند با قیمت یک کامپیوتر!)، در چنین شرایطی خیلی نمی توان توقع داشت، در صورتی که در بحث کپی مطلب چنین موردی وجود ندارد.
- در بحث کپی مطلب، صحبت این نیست که فرد هیچ استفاده ای از محتوا نکند، بلکه کافی است این عمل را با درج لینک منبع انجام دهد، این کار خیلی سخت به نظر نمی رسد!
- در استفاده از سیستم عامل یا نرم افزارها، کمتر دیده شده که حداقل نام شرکت سازنده و ... تغییر داده شود، در حالی که در کپی مطالب این نوع کارها اغلب مرسوم است!
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
5 × 1
 refresh
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشد که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
آخرین دیدگاه ها
form نادی
در:
سلام من دارم تو ری اکت از تگ p استفاده میکنم باید چیکار کنم که نقطه رو نچسبونه به اول خط!؟
۱۰:۵۹:۵۴ ۱۳۹۹/۰۱/۱۱

form amir
در:
سلام و ارادت سال نو مبارک ... من یه صفحه دارم که شامل یه سری پست هست و میخوام امکان لایک مطالب پست...
۱۳:۲۲:۲۱ ۱۳۹۹/۰۱/۱۰

form hadis
در:
سلام من تازه کارم میخاستم بدون اون قسمت درباره وبلاگ تعداد سطرها رو بیشتر و هم طرف راست و هم طرف چپ باشه میشه...
۰۴:۵۲:۱۸ ۱۳۹۹/۰۱/۱۰

form نیلوفر
در:
سلام من منوی سایتم فونتش بهم ریخته من هیچ دستکاری نکردم سایت وردپرسی هستش لطفا اگر اطلاعاتی دارین به من بدید ممنونم
۱۸:۵۹:۵۲ ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

form محمود
در:
سلام. ممنون از راهنمایتان و متشکرم. دوباره مزاحم می شوم.
۱۰:۵۹:۴۷ ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز ، عذر میخوام من سوال زیاد میپرسم ، میخواستم بدونم چه توی css و چه javascript ما ie8 رو در نظر بگیریم...
۱۲:۱۳:۲۸ ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

form محمود
در:
سلام و عرض ادب. وقتی روی فایل pdf روی سایتم کلیک می شود ،PDF در همان تب باز می شود ولی من می خام...
۱۱:۵۵:۱۸ ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز ، Bubble یا حباب دقیقا یعنی چی ؟ یعنی گسترده شدن رویداد یک عنصر تا عنصر فرزندش؟
۱۰:۴۱:۵۴ ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

form D.A.Y.A.N.A
در:
سلام یه سوال داشتم وقتی که میخوام وب رو تو موتورهای جست و جو قرار بدیم اون که کد به ما...
۱۴:۵۳:۲۶ ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

form محمود
در:
سلام و احترام. خیلی عالی بود، بسیار متشکر هستم، تمام.
۱۲:۵۴:۲۳ ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

form mimi
در:
سلام. روی میهن بلاگ وبلاگ دارم و قالبش رو خودم تهیه کردم. چند ماهه که قالب وبلاگ همینه. رفرنس کدهای css در یک سایت...
۱۰:۰۲:۱۳ ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

form محمود
در:
سلام استاد گرامی قبلن از اینکه سایت بسیار پر بار ، عالی و بدرد بخور دارید به شما تبریک می گویم. من می...
۱۳:۰۸:۲۰ ۱۳۹۹/۰۱/۰۲

form mahdi
در:
سلام استاد ، یه سوالی داشتم ، من باید دونه دونه ایونت ها رو یاد بگیرم ؟ چون خیلیاشون رو دیدم که اصلا الکی هستن...
۲۰:۲۸:۱۴ ۱۳۹۹/۰۱/۰۱

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز و گرامی و با معرفت ، سال نو رو تبریک میگم بهت امیدوارم خودت و خانوادت سالم و سلامت و همدل و...
۱۹:۴۶:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹

form Meysam
در:
با سلام میخواستم وقتی پست وبلاگ باز میشه بجای post130 بیاد عنوان پست تو لینک قرار بگیره یجوری میخوام باشه که وقتی پست تو...
۱۱:۴۲:۴۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
آگهی