article

مقدمه ای بر CSS و استایل دهی صفحات وب

css-magic

پس از آشنایی و تسلط بر کدنویسی HTML روند فراگیری مهارتهای حرفه ای وب با مبحث دیگری تحت عنوان CSS ادامه می یابد، CSS مخففی از سرواژه های Cascading Style Sheets و در اصطلاح به معنی شیوه ای جهت شکل دهی ظاهر و فرم صفحات وب است، CSS را باید به نوعی جادوگر طراحی وب نامید چرا که کدنویسی بی روح و اسکلتی HTML با کمک CSS تبدیل به طراحی جذاب و کاربر پسند می شود، فلسفه پیدایش این زبان به آسان کردن کار طراحان صفحات وب جهت شکل دهی و فرم بندی ایده هایشان بر می گردد، پیش از این برای اینکه به فرض رنگ فونت یک متن را در صفحات مختلف یک سایت تغییر دهیم ناچار بودیم در هر صفحه فونتمان را پیدا کرده و با صرف زمان زیاد، تک تک آنها را ویرایش کنیم، اما با معرفی CSS انجام این موارد بسیار ساده تر و البته حرفه ای تر شد، بنابراین می توان گفت گام دوم در یادگیری کدنویسی و طراحی وب فراگیری CSS است.

معنی و مفهوم CSS


همان طور که پیش از این اشاره شد، CSS مخفف عبارت Cascading Style Sheets است که با ترجمه کلمه به کلمه "شیوه نامه های آبشاری" معنی می شود، منظور از شیوه نامه این است که دستورات CSS به صورت جداگانه و معمولا در فایل هایی با فرمت css (یا به صورت داخلی در کدنویسی HTML) وارد شده و مرورگر با پیروی از این دستورات، به تگ های HTML جلوه مورد انتظار را نسبت می دهد، کلمه "آبشاری یا Cascading" نیز به این دلیل است که اولویت دستورات در CSS در حالت پیش فرض به صورت سلسله مراتبی (از پائین صفحه وب به بالا) هستند و در صورت تداخل صرفا یک ویژگی غالب می شود، به فرض اگر در یک فایل استایل که در بالای صفحه وب وارد شده برای بلاکی رنگ زمینه آبی در نظر گرفته شده باشد، فایل استایلی که در ادامه در صفحه وارد شود و برای همان بلاک رنگ زمینه خاکستری تعیین کند، ویژگی غالب می شود که در پائین ترین قسمت صفحه وجود داشته باشد، بنابراین با این توصیف، رنگ خاکستری به عنوان رنگ زمینه در نظر گرفته خواهد شد و ویژگی مشترک بالادستی (پس زمینه آبی) نادیده گرفته می شود.

فرمت بندی بدون استفاده از CSS


در ابتدای پیدایش HTML به عنوان ابزاری جهت ایجاد صفحات وب، جلوه های ظاهری مانند اندازه، رنگ، ویژگی های مربوط به متن و... توسط خاصیت های داخلی و اغلب به صورت خطی اعمال می شدند، این شیوه تا مدتها تنها راه اعمال استایل به صفحات وب بود تا اینکه رفته رفته با پیشرفت و توسعه وب، طراحان با محدودیت های مختلفی روبرو شدند که نیاز به معرفی روشی ساده تر و حرفه ای تر را یادآور می شد، از این رو در سال 1998 اولین نسخه از CSS توسط کنسرسیوم جهانی وب W3C معرفی و در کنار کدهای HTML در ساخت صفحات نوین وب به کار گرفته شد، با این پیش آگاهی دو نمونه کد که با دو روش قدیمی و جدید استایل دهی شده را با هم مقایسه می کنیم، کد اول بدون استفاده از CSS و صرفا توسط خاصیت های خطی HTML فرمت بندی شده است (برای تست کافی است کد را در یک ویرایشگر متنی یا HTML کپی، ذخیره و در مرورگر اجرا کنید، همچنین می توانید از پیش نمایش آنلاین استفاده نمائید):
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
<title>وبگو | صفحه وب بدون استفاده از CSS</title>
<!-- Webgoo.ir -->
</head>
<body bgcolor="#0099CC">
<div align="justify" dir="rtl">
<font color="#003366">
نمایش متن 1 بدون استفاده از CSS
</font>
</div>
<div align="justify" dir="rtl">
<font color="#003366">
نمایش متن 2 بدون استفاده از CSS
</font>
</div>
<div align="justify" dir="rtl">
<font color="#003366">
نمایش متن 3 بدون استفاده از CSS
</font>
</div>
</body>
</html>
پیش نمایش

استایل دهی با استفاده از CSS


شاید با اجرای کد بالا و مشاهده نتیجه در مرورگر به این فکر افتاده باشید که وقتی می توان به شیوه خطی به هدفمان برسیم، چه نیازی به CSS است؟! در پاسخ باید گفت که صفحات در پروژه های وب معمولا به یک یا چند مورد محدود نمی شوند که بتوانیم مورد به مورد با استایل خطی به آنها ویژگی های ظاهری را نسبت دهیم، اغلب نیاز است که یک ویژگی و حالت به تگ های مختلفی در صفحات مختلف نسبت داده شود، واضح است که به شیوه خطی باید تک تک این صفحات و تگ ها ویرایش شوند که از نظر حرفه ای قابل قبول و بهینه نیست، در دنیای حرفه ای و مخصوصا در کدنویسی وب این قانون نانوشته جاری است که کم بنویس و زیاد استفاده کن! لذا CSS با این هدف که بتوانیم یک بار استایل را تعریف و در جاهای مختلف از آن استفاده کنیم ایجاد شد، حال همان کد را به شیوه جدید استایل دهی می کنیم:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
<title>وبگو | صفحه وب با استفاده از CSS</title>
<!-- Webgoo.ir -->
<style type="text/css">
body{
    background-color:#0099CC;
}
.mydiv{
    text-align:justify;
    direction:rtl;
    color:#003366;
}
</style>
</head>
<body>
<div class="mydiv">
نمایش متن 1 با استفاده از CSS
</div>
<div class="mydiv">
نمایش متن 2 با استفاده از CSS
</div>
<div class="mydiv">
نمایش متن 3 با استفاده از CSS
</div>
</body>
</html>
پیش نمایش
در کد دوم اگرچه چند بلاک div وجود دارد، اما برای فرمت بندی آنها صرفا از یک شیوه استفاده شده، در واقع یکی از قابلیت های اصلی و کلیدی CSS امکان ایجاد و تعریف کلاس (Class) و آی دی (ID) است، به اینصورت که به طور مثال با تعریف یک کلاس، از آن در صفحات مختلف و بدون تکرار کدنویسی، به دفعات دلخواه استفاده می کنیم.
چند توضیح:
- CSS یک زبان کمکی است، یعنی به خودی خود کاربرد خاصی ندارد، ولی به تگ های HTML شکل و قالب می دهد.
- برای دیدن و مقایسه کد صفحات وب قسمت پیش نمایش، کلیک راست کرده و View Page Source را انتخاب نمائید.
- کدهای CSS در صفحات وب یا به صورت درون صفحه ای یا ایمپورت به صورت فایل خارجی هستند، در شیوه درون صفحه ای استایل CSS در قسمت head صفحه یا بین تگ های HTML به صورت خطی (Inline) تعریف می شود، در شیوه ایمپورت به صورت فایل خارجی نیز استایل CSS به صورت یک فایل خارجی در قسمت head صفحه و در تگ link درج می شود.
- تگ style برای ایجاد و تعریف کدهای CSS درون صفحه ای کاربرد دارد، مانند آنچه در صفحات بالا دیدیم.
- برای ایمپورت یک فایل CSS خارجی، از تگ link و خاصیت های آن، درون تگ head استفاده می کنیم، به طور مثال:
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style/style.css">
در این رابطه در آموزش های بعدی بیشتر خواهیم گفت.
sectionدسته بندی: آموزش مقدماتی » CSS
related مطالب بیشتر:
» کاربرد ویژگی position و float در CSS
» نحوه تنظیم لیست با تگ ul li در CSS
» خاصیت Background و ویژگی های آن در CSS
» کاربرد خاصیت height و width در CSS
» کاربرد خاصیت display در CSS
commentنظرات (۳۵ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: داوود
۱۱:۳۳ ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
سلام استاد عزیزم؛ وقتتون بخیر و خوشی انشاالله
آقای مهندس من داشتم در خصوص clear مطالعه میکردم، بعدش اومدم که اینجا هم مطالب نهایی رو بخونم و یه خورده جمع و جور کنم مطالب رو؛
الف) ولی انگار تو سایتمون جایی رو برای آموزش clear نذاشتین، درست میگم؟؟ آخه تو فهرست هم نبود. البته یه سرچ اینجوری توسط گوگل داشتم ولی خیلی نکته خاصی دستگیرم نشد.
https://www.google.com/?gws_rd=ssl#q=clear+site:webgoo.ir&start=0
ب) در واقع وقتی ما میایم و به یه عنصر خاصیت یا همون property با مقدار یا attribute از نوع clear میدیم، یعنی میگیم با توجه به عناصر قبلی و بعدی بیا خودت رو وفق بده! درست میگم؟؟ یعنی اگه قبلش عنصری نباشه، عنصر ما هیچ تکونی نمیخوره یا اینکه تاثیر پذیر نیست از clear.
ممنون میشم حالا که تو درسها، clear نیست، یه توضیح دو خطی رو مرقوم بفرمایین. (البته راستش رو بخواین مطلب در این خصوص خوندم ها ولی چون شیوه نوشتن شما خیلی خوب و طوریه که بهتر می فهمیم برای این گفتم).
پاسخ: 
- مطالب بخش ها هنوز کامل نیست و پس از به روزرسانی سایت به نسخه جدید، تکمیل خواهند شد!
- خاصیت clear به معنی پاکسازی کردن، در مواردی استفاده می شود که بخواهیم تعیین کنیم آیا یک عنصر می تواند در کنار عنصر شناور (float شده) دیگر قرار گیرد یا خیر، اگر از clear استفاده کنیم عنصر زیرین به انتهای عنصر float شده منتقل می شود (البته موارد استثناء نیز وجود دارد، مانند حالتی که عنصر زیرین خاصیت position با مقادیر absolute دارد).
نکته: در طراحی کاربردی مواردی پیش می آید که از یک بلاک clear:both برای هدایت کردن عناصر زیرین به انتهای عناصر شناور استفاده می شود.
نویسنده: داوود
۱۱:۴۸ ۱۳۹۴/۰۴/۱۶
سلام آقای مهندس، وقتتون بخیر؛
در اینجا که فرمودین "اگر از clear استفاده کنیم عنصر زیرین به انتهای عنصر float شده منتقل می شود". ببینید منظورتون از عنصر زیرین همون عنصری هست که در اون قرار گرفتیم و داریم بهش clear میدیم دیگه درسته؟؟ الان برای یک footer مثلا ما میخوایم بگیم که بیاد زیر sidebar و content هم ردیف sidebar ها قرار بگیره؛ خوب در این حالت ما باید به footer خاصیت clear رو اعمال کنیم دیگه! درست عرض می کنم خدمتتون؟؟
این کد رو اگه زحمتی نیست امکانش هست یه copy و paste بفرمایین و ببینید منظورم رو؟؟
http://jsfiddle.net/jhkokggh
البته برای اینکه وقتتون گرفته نشه فقط همین دو خط منظور حقیر هستش:
<div class="clear"></div>
<div id="footer"></div>
الان اینجا طبق فرمایش شما که کاملا هم صحیح هستش ما داریم برای عنصر زیرین که footer هستش تعیین تکلیف می کنیم.
خوب اگه همین clear رو بصورت inline و درون خطی کدهای html می نوشتیم تو footer اونوقت دیگه زیرین نمیشد و میشد عنصر فعلی و جاری که در اون هستیم.
<div style="clear:both" id="footer"></div>
ببخشید که وقتتون رو گرفتم و واقعا عذرخواهم.
پاسخ: 
منظور از عنصر زیرین یعنی همان عنصری که بر اساس HTML DOM در سطح پائین تر از عنصر float شده قرار می گیرد، اما اینکه به همان عنصر clear را نسبت دهید یا از یک بلاک واسط دیگر استفاده کنید، بستگی به شرایط دارد (گاهی clear شدن خود عنصر زیرین باعث ایجاد مشکلات دیگر می شود، لذا در اینگونه موارد از یک بلاک واسط استفاده می کنند که همان نقش را دارد و محتوا را به انتهای عنصر float شده هدایت می کند).
نویسنده: داوود
۱۰:۵۶ ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
سلام؛
آقای مهندس یه جا دیدم یه تعریف از import رو اینجوری نوشته بود:
"با استفاده از دستور import@ می توان دستورات css را به هر دو صورت استایل داخلی و استایل خارجی در یک فایل وارد کرد"
میخواستم ببینم درست نوشته؟ آخه ما دستوراتمون یا خارجی هستش یا داخلی یا Inline ، اینکه اینجوری نوشته یعنی در واقع به چه منظوری هستش؟؟
<style type="text/css">
@import url(style.css)
</style>
پاسخ: 
شاید منظور نویسنده این بوده که دستور import علاوه بر صفحه HTML (بین تگ style) در خود فایل CSS نیز قابل استفاده است، البته بهتر است خیلی به فکر استفاده از این دستور منسوخ شده نباشید!
نویسنده: amirARSHAN
۱۹:۳۱ ۱۳۹۴/۰۵/۱۳
سلام؛ خسته نباشید. می خواستم بدونم که زبان css به حروف بزرگ و کوچک حساس است؟ (لطفا پاسخ را به ایمیل بنده ارسال نمایید)
پاسخ: 
خیر، CSS به حروف بزرگ یا کوچک حساس نیست!
نویسنده: داوود
۰۹:۴۸ ۱۳۹۴/۰۶/۰۷
سلام آقای مهندس، صبحتون بخیر و خوشی
استاد یه سوال داشتم ازتون، این سایت رو ببینید:
http://oxdemo.ow-visuals.com/index?layout=flatty
بالای صفحه یه پنجره drop down ی داره که میذاره یه template رو انتخاب کنی، اون برای چه مواقعی کاربرد بیشتری داره؟ اونوقت با توجه به سوالاتی که ازتون میپرسم و سطح من رو تقریبا میدونید، خیلی طول میکشه ما به این حد برسیم؟ همچنین در همین طرح flatty-responsive که فکر کنم بصورت default هم همین فعال باشه، اون پس زمینه ای که مثلا به گزینه های Slideshow ، Users ،Video و یا Blogs رو داده میشه با خود css هم ایجاد کنیم، درست میگم؟؟
پاسخ: 
به طور کلی تگ های مربوط به فرم (از قبیل select یا همان پنجره Drop Down) برای رد و بدل کردن اطلاعات و پارامترهایی از صفحه وب (سمت کاربر) به سرور (سمت سرور) در چارچوب متدهای GET یا POST کاربرد دارند که در اینجا برای انتقال مقادیر layout انتخاب شده توسط کاربر به سرور (در آدرس URL مشخص است) از طریق متد GET از این قابلیت استفاده شده، پس زمینه ای که به تیتر باکس ها نسبت داده شده را می توان با یک آیکن وکتور ساده و استفاده از خاصیت background در CSS ایجاد کرد، قاعدتا مواردی مثل background-position و background-repeat نیز باید به کار گرفته شوند.
نویسنده: فرهاد ف
۱۸:۱۷ ۱۳۹۴/۰۸/۰۴
با عرض سلام
خیلی خوشحالم که امروز با سایت خوب و وزین شما آشنا شدم؛ با پوزش برخی سوالاتم رو ازتون میپرسم. استاد چرا در این کدی که من نوشتم کد css سوم من کار نمی کند.
ببینید این کد css من هستش:
p{
background-color: aqua;
}
p.span{
background-color: chocolate;
}
p .span{
background-color: red;
}
منظور از آخرین خاصیت css ی که نوشته ام این است که کلیه span هایی که بچه تگ p هستند را تحت پوشش خود بگیر ولی انگار بخاطر کلمه کلیدی span این کد عمل نمی کند. آیا دلیلش رو میشه بگید.
<p>in p tag only</p>
<p class="span">in p tag and span class</p>
<p><div class="span">in p tag father and span is child </div></p>
ولی اگر همین کلمه span را به myspan تغییر دهم و کد html را هم بدین روش تغییر بدم عمل میکنه.
<p><span class="myspan">in p tag father and span is  child </span></p>
و البته کد css هم این خواهد شد:
p .myspan{
background-color: red;
}
با عرض تشکر و امتنان از شما استاد گرامی.
پاسخ: 
زمانی که دستور را به شکل زیر تعریف می کنید:
p .span
در واقع مفهوم آن این است: عناصری که داخل تگ p باشند و کلاس span داشته باشند را انتخاب کن، اگر بخواهید کلیه span هایی که فرزند تگ p هستند را انتخاب کنید باید دستور مطابق زیر باشد:
p span
نکته: علامت . برای کلاس استفاده می شود!
نویسنده: بهنام
۱۰:۴۴ ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
سلام استاد عزیز
تشکر میکنم بابت جوابایی که دادین مشکلاتم به تدریج حل شد امیدوارم همیشه موفق باشید...
سوالی راجع به direction داشتم و در input کاربر که فونت کامپیوترش روی فارسی باشه خود به خود direction از راست به چپ تنظیم شه و هر زمان که روی انگلیسی گذاشت direction از چپ به راست تنظیم شه و text-align نیز از چپ و در شرایط فارسی از راست ایا همچین امکانی هست؟؟
پاسخ: 
برای تغییر direction لطفا مطلب زیر را مطالعه کنید:
http://imohsen.net/change-input-direction-depend-on-language/
برای تغییر text-align می توانید نمونه کد زیر را با کد بالا ترکیب کنید:
 document.getElementById("id").style.textAlign = "left";
نویسنده: فرهاد ف
۱۸:۰۰ ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
درود استاد؛
حرف شما کاملا درست هستش. پس چرا این کد پاسخ نمیده:
کد css :
p .span{
color:green;
}
و کد html:
<p><div class="span">into p tag and span class</div></p>
و یا حتی این کد تغییر یافته css :
p div.span{
color:green;
}
و باز هم همون کد Html خط بالاتر:
<p><div class="span">into p tag and span class</div></p>
مزید امتنان است اگه هر دو تا مثال css رو با کد html ی که اعمال میشه بهش برام توضیح بدید.
البته میشه با این کد جواب گرفت ولی من هدفم این هستش که چرا با گذاشتن div انگار مشکل پیدا میشه.
پاسخ: 
استفاده از تگ div درون تگ p به لحاظ استاندارد HTML w3.org صحیح (valid) نیست، تگ p صرفا می تواند تگ های inline مانند span را درون خود داشته باشد!، برای پی بردن به معتبر بودن کدنویسی HTML می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:
https://validator.w3.org
نویسنده: فرهاد ف
۱۸:۱۴ ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
استاد این کد را هم مشاهده کنید:
p div.myspan{
background-color: blue;
}
الان چرا این کد از بالایی تاثیر نمی گیرد؟
<p><div class="myspan">test</div></p>
پاسخ: 
قبلا گفتیم که تگ div نمی تواند داخل تگ p استفاده شود!
نویسنده: بهنام
۱۹:۳۳ ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
راجع به سوال کاربر اخری
p.span
p .span
فرق میکنند یا هر دو یکی هستند؟
پاسخ: 
- وقتی سلکتور را به شکل div.class استفاده می کنید، یعنی کلیه div هایی را انتخاب کن که کلاس مورد نظر را داشته باشند.
- وقتی سلکتور را به شکل div .class استفاده می کنید، یعنی کلیه تگ هایی که کلاس مورد نظر را داشته و در تگ div نیز قرار گرفته باشند را انتخاب کن.
نکته: این قواعد در صورتی عمل می کنند که کدنویسی HTML شما معتبر یا به اصطلاح Valid باشد.
نویسنده: غریب
۰۳:۳۶ ۱۳۹۵/۰۲/۲۳
سلام عزیز
در دو نمونه ای که گذاشتید ذکر کردید بارگذاری صفحه ای که از استایل خارجی استفاده میکنه بهتره حجم صفحات پایین میاد کاملا درسته ولی ایا خود فراخوانی فایل سی اس اس بارگذاری صفحه رو کندتر نمیکنه ؟
یعنی مرورگر جای اینکه بره فایل رو فراخونی کنه و بخونه و بعد برگرده صفحه رو بخونه ایا سی اس اس همون داخل باشه این کار سریعتر اتفاق نمیفته ؟ اخه تا الان اعتقاد من این بوده و متاسفانه همین کارم کردم در بعضی جاها حتی جاوا اسکریپت رو ممنون میشم تجربتون رو در اختیارم بزارید در این خصوص مرسی و موفق باشید
پاسخ: 
با توجه به اینکه پس از یک بار فراخوانی فایل ها، اطلاعات در حافظه موقت و در سیستم نگهداری می شوند، در صفحات دیگر از سایت دیگر نیازی به بارگذاری مجدد همان فایل ها نیست و سرور با ارسال تاریخ آخرین ویرایش فایل در سربرگ های HTTP، به مرورگر این امکان را می دهد که صرفا در صورت تغییر فایل، نسخه جدید را بارگذاری نماید، اما در حالتی که کدها داخل صفحه باشند، مرورگر در هر بارگذاری باید کل محتوا را دانلود کند که این از نظر اصول حرفه ای و بهینه سازی صحیح نیست!
نویسنده: غریب
۰۳:۰۶ ۱۳۹۵/۰۲/۲۴
واقعا ممنون استاد این مورد رو واقعا نمیدونستم ممنون کمک بزرگی کردید من هر وقت سوالی داشته باشم به سایت شما سر میزنم چون از نظر علمی در این مورد واقعا قبولتون دارم پس مزاحمتهام رو ببخشید
موفق باشید
پاسخ: 
ممنون نظر لطف شما است، جای خوشحالی است اگر بتوانیم کمکی کنیم.
نویسنده: محمد
۲۱:۱۸ ۱۳۹۵/۰۴/۱۷
سلام سايت شما واقعا عاليه خدا خيرتون بده انشاالله موفق باشيد
محمد
مدير سايت مجله شلوغ
نویسنده: mojtabaabdi
۱۴:۴۴ ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
سلام یه سایت دادم یه نفر برام نوشته با css و html این سایتو خودش بارگذاری کرد و رفت سایتو من deactive کردم الان بعد از حدود 1 ماه میخوام همون کد هارو بارگذاری کنم ولی متاسفانه بعد از بارگذاری کلا 4 تا نوشته میاد نه خبری از جدولا هست و نه از عکس ها ممنون از سایت خوبتون
پاسخ: 
حل این نوع مشکلات نیاز به بررسی دقیق سایت شما است، صرفا با شرح ماجرا نمی توان نظر خاصی ارائه کرد!
نویسنده: محسن(مبتدی)
۲۲:۵۱ ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
سلام وقت بخیر آقای مهندس
استاد من اگه بخوام کدهای CSS یک قالب رو تو یه فایل دیگه تفکیک کنم چیکار باید بکنم تا این دو فایل بهم متصل بشن
پاسخ: 
سوالتان مبهم است! منظور از اتصال دو فایل مشخص نیست! استایل هایی که در صفحه وارد می شوند نباید دارای کلاس ها و در کل سلکتورهای مشترک باشند، در غیر اینصورت بر اساس قوانین الویت بندی در CSS، صرفا یک حالت اعمال می شود، لذا تا حد امکان از تداخل دستورات جلوگیری کنید.
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- موارد غیرمرتبط با مباحث آموزش ها را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ مختصر داده خواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- از درج عناوین تبلیغاتی در فیلدها خودداری کنید، در صورتی که یادداشت تبلیغاتی تشخیص داده شود حذف خواهد شد.
- تمام یادداشت ها بررسی و زمانی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لطفا از طرح سوالات متعدد خودداری کنید.

4 × 4
 refresh

آخرین دیدگاه ها
more برای دسترسی سریع به یادداشت مربوطه می توانید از لینک مطلب در کادر زیر استفاده کنید.
form عبدالمالت ریالی
در:
سلام علیک میشه از چند فونت در یک صفحه html استفاده کرد.؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۱

form مبینا
در:
سلام من برنامه ای میخواستم که داخل ارایه 5 رنگ قرار گرفته باشه. و با استفاده از حلقه for این یک متنو به اون پنج...
۱۳۹۹/۰۸/۰۱

form mohadeseh
در:
ممنون از راهنماییتون مشکلم حل شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۸

form محمد
در:
سلام. یک کد نوشته ام بدین صورت: وقتی صفحه باز شده یک پنجره پیام خالی با یک ok باز شده هر چه ok را...
۱۳۹۹/۰۷/۲۸

form فایز پور جهانبخشی
در:
سلام اگر بخواهیم برنامه ای که داخل متلب نوشتیم تا یک ثانیه اجرا شود و بعد از ثانیه اول در حالت خطا که...
۱۳۹۹/۰۷/۲۸

form mohadeseh
در:
الان کد من که توی تگ <head> گزاشتم میخواستم بدونم ایا امکانش هست که توی تگ link که ایکون رو باهاش اوردم بتونم...
۱۳۹۹/۰۷/۲۷

form mohadeseh
در:
سلام ببخشید لطفا راهنمایی کنید که چجوری title برای favicon در html بزارم؟ جوری که وقتی موس روی icon قرار بگیره متن...
۱۳۹۹/۰۷/۲۷

form ryomaechizen
در:
سلام. اگه حافظه وب پر بشه و مجبورا عکسا کپی باشن چطور باید مشکل بارگزاریشون حل بشه؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۶

form رونا
در:
پرونده فرستاده شده نمی‌تواند به wp-content/uploads/2020/10 برود. سلام این ارور برای چی رخ می ده
۱۳۹۹/۰۷/۲۵

form reza
در:
سلام خوبید انشاالله؟ خواستم بدونم این نوار ابزار رو چطور باید اونایی رو دوست دارم بزارم سمت راست وبلاگم. هر چی کد و ......
۱۳۹۹/۰۷/۲۴

form سینا
در:
چگونه میتوانیم با استفاده از HTML فرمول شیمیایی مواد را بنویسیم؟ با عدد اتمی، جرمی و بار اتمی
۱۳۹۹/۰۷/۲۱

form فاطمه
در:
سلام ممنونم... خیلی ساده و روون توضیح دادین.. اونقدر که تشویق شدم محتوای یه فایل تکس رو با ایجکس درون یه div بیارم ولی...
۱۳۹۹/۰۷/۲۱

form امیرحسین
در:
خب متوجه شدم. که باید خط اول عدد فانکشن رو تغییر بدم. بسته به تعداد آرایه یا هر عدد دیگه تغییر بدم جوابمو...
۱۳۹۹/۰۷/۲۱

form امیرحسین
در:
عالی بود. خیلی ممنونم. ولی هر چند کلمه داخل آرایه داشته باشم به همون میزان خروجی گرفته میشه. من اگه 10 کلمه در آرایه داشته...
۱۳۹۹/۰۷/۲۱

form سعادتی
در:
سلام کاش روش برطرف کردن این بهم ریختگی رو هم توضیح میدادید. ممنون
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
form امیرحسین
در:
موفق شدم اینو پیدا کنم. ولی میخوام کلمات تکراری داخلشون نباشه. مثال AAA فقط یک بار در اون خط وجود داشته باشه.
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
form امیرحسین
در:
سلام. نه محدودیت زمانی وجود نداره.
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
form امیرحسین
در:
سلام خسته نباشید. میخوام از این تابع برای بدست آوردن لیست های متفاوت استفاده کنم. مثلا یه آرایه داشته باشم. امیدوارم کمکم...
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
form ابوالفضل
در:
سلام وقتتون بخیر من میخوام یه افزونه برای مرورگر کروم طراحی کنم و میخوام یه متنی رو هر سری از سایت دریافت کنه و...
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
form mahdi
در:
سلام چطور می تونم از ip خارجی استفاده کنم؟ برای دریافت لانچر میخام. مرسی
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
form احسان عباسی
در:
با سلام و تشکر از سایت خوبتون من یه کد تعریف کردم که در بورس ایران سهم مدنظرمو بیاره .. میخواستم ببینم امکانش هست دستوری...
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
form شبنم
در:
سلام وقتتون بخیر، ببخشید از کلمه event یا e دقیقا چه زمانی توی فانکشن استفاده میکنیم؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
form احمد
در:
با عرض سلام مجدد ساختار کلی دستورم به این صورت هست. بعد از حلقه وایل اون دیو کلاس 1 و 2 و 3 میخواهم...
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
form احمد
در:
با عرض سلام ببخشید چطوری میتونم یه قسمت از تگ ها رو داخل حلقه وایل رد کنم دوباره تگ های بعدی داخل حلقه قرار بگیرن...
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
form ابوالفضل
در:
سلام واقعا من خیلی گشتم تا بتونم این آموزش رو پیدا کنم چون واقعا نمی دونستم چی بنویسم تا یک رتبه بندی برای نتایج جستجو...
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
form mahtab
در:
سلام وقتتون بخیر ببخشید میشه بفرمایید چجوری کلیپ رو بزاریم وبلاگ ؟؟ بی زحمت کامل بفرمایین ممنون و متشکر
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
form Saeid Azari
در:
سلام ببخشید اگه امکانش هست سوال منو جواب بدید یکم گیج شدم...من یک کد html دارم که باید یک سایت درست کنم و ان را...
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
form ابوالفضل
در:
سلام یک سوال دارم چجوری یک متنی که درون تگ td هست و بعد تگ br هست (تگ br درون تگ td است) رو...
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
form parnian
در:
با سلام با توجه به این که این مطلب در سال 91 نوشته شده ایا تغیری هم کرده؟ مثلا استفاده و مهم بودن تگ های...
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
form fahimeh
در:
سلام من دارم پروژه واسه دانشگاه مینویسم طراحی سایتو کردم برای کار با پایگاه داده دستور insert و delete کار میکنه ولی...
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
form امین
در:
با عرض سلام ببخشید یه فرم دارم اخر فرمم یه دکمه دارم میخواستم بدونم چطوری باید بعد از کلیک کردن دکمه به صفحه دیگه انتقال...
۱۳۹۹/۰۷/۱۱
form محسن
در:
سلام من از فرم ساز گرویتی استفاده میکنم آیا امکان استفاده همچین چیزی رو میتونم داخلش داشته باشم آیا کدی داره که در قسمت...
۱۳۹۹/۰۷/۱۱
form مالکی
در:
چرا وبلاگم بالا نمی یاد
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
form احمد
در:
با عرض سلام مجدد و خسته نباشید ببخشید نمونه کد رو اگر امکانش هست نگاه کنید که چطوری این متغییری رو که بدست اوردم در...
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
form الناز
در:
سلام وقتتون بخیر. چطور میشه برنامه ای رو در php نوشت که کدملی رو تبدیل به شماره دانشجویی کنه اگه برام بنویسید ممنون میشم.
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
form محمد
در:
سلام من میخواستم بدونم چه طوری میشه بدون اینکه از کاربر بپرسی که میخواهد از حساب خروج پیدا کند خود سایت بفهمد که کاربر از...
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
form احمد
در:
با سلام ببخشید چطوری باید در جکوری از یک متغییر در صفحات دیگه استفاده کنم مثال دو عدد را باهم جمع کردم و ریختم داخل...
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
form مهسا
در:
سلام و خسته نباشید مشکلی برای وبلاگ من پیش اومده موقع ورود بهم پیام میده وبلاگ داره بروز رسانی میشه و بعدا وارد وبلاگ شوید...
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
form Moshtagh
در:
سلام و خسته نباشید بنده چند روزه که وقتی اطلاعات ورود به وبلاگم رو وارد تیترها و کلیک میکنم با چنین پاسخی مواجه میشم...
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
form mahtab
در:
سلام خسته نباشین ببخشید چرا بلاگفا باز نمیکنه ؟؟؟ میرم مدیریت وبلاگ نه تو بروز شده ها وبی هستم نه هم که...
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
form جواد
در:
سلام و عرض ادب. سایت من هک شده و یک کد ریدایرکت تو دیتابیس هاستم بارگزاری شده که آخر همه پست ها تو...
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  در انتظار بررسی: ۰
 پاسخگویی به سوالات ممکن است تا 24 ساعت زمان ببرد.