دسته بندی
×
دسترسی سریع
لیست کدهای وضعیت HTTP و معنی خطاهای سرور
کدهای وضعیت HTTP را چگونه بررسی کنیم؟
تفاوت HTTP 1/0 و HTTP 1/1
کدهای سری 100، مربوط به اطلاعات (Informational)
کد 100، ادامه ارسال (Continue)
کد 101، تعویض پروتکل ها (Switching Protocols)
کد 102، در حال پردازش (Processing)
کدهای سری 200، درخواست موفق (Success)
کد 200، پاسخ موفق (OK)
کد 201، ساخته شده (Created)
کد 202، موافقت شده (Accepted)
کد 203، اطلاعات غیر معتبر (Non-Authoritative Information)
کد 204، پاسخ بدون محتوا (No Content)
کد 205، بازنشانی محتوا (Reset Content)
کد 206، محتوای جزئی (Partial Content)
کدهای سری 300، انتقال (Redirection)
کد 300، انتخاب چندگانه (Multiple Choices)
کد 301، انتقال همیشگی (Moved Permanently)
کد 302، پیدا شد (Found)
کد 303، دیدن منبعی دیگر (See Other)
کد 304، بدون تغییر (Not Modified)
کد  305، استفاده از پروکسی (Use Proxy)
کد 306، تعویض پروکسی (Switch Proxy)
کد 307، انتقال موقت (Temporary Redirect)
کدهای سری 400، خطای سمت کاربر (Client Error)
کد 400، درخواست بد (Bad Request)
کد 401، دسترسی نا معتبر (Unauthorized)
کد 402، نیاز به پرداخت (Payment Required)
کد 403، دسترسی غیر مجاز (Forbidden)
کد 404، منبع درخواستی پیدا نشد (Not Found)
کد 405، متد غیر مجاز (Method Not Allowed)
کد 406، غیر قابل قبول (Not Acceptable)
کد 407، نیاز به مجوز پروکسی (Proxy Authentication Required)
کد 408، پایان حداکثر زمان درخواست (Request Timeout)
کد 409، تعارض (Conflict)
کد 410، محذوف (Gone)
کد 411، عدم ارسال طول درخواست (Length Required)
کد 412، پیش شرط رد شده(Precondition Failed)
کد 413، درخواست خیلی طولانی (Request Entity Too Large)
کد 414، آدرس وب خیلی طولانی (Request-URI Too Long)
کد 415، فرمت پشتیبانی نشده (Unsupported Media Type)
کد 416،  حد درخواستی غیر اقناع کننده (Requested Range Not Satisfiable)
کد 417، انتظارات رد شده(Expectation Failed)
کدهای سری 500، خطای سمت سرور (Server Error)
کد 500، خطای داخلی سرور (Internal Server Error)
کد 501، غیر مجهز یا تکمیل نشده (Not Implemented)
کد 502، خطای دروازه میانجی (Bad Gateway)
کد 503، سرویس خارج از دسترس (Service Unavailable)
کد 504، پایان حداکثر زمان دروازه میانجی (Gateway Timeout)
کد 505، نسخه HTTP پشتیبانی نمی شود (HTTP Version Not Supported)
آگهی
article

لیست کدهای وضعیت HTTP و معنی خطاهای سرور

web-http-status-code

هنگامی که در بستر پروتکل HTTP یا (Hypertext Transfer Protocol) در وب در حال گشت و گذار و مرور صفحات مختلف هستیم، با هر آدرس url ای که از طریق مرورگر خود از سرور سایت ها ی  مختلف درخواست می کنیم، کدهایی در پس زمینه بین واسط کاربری ما (مرورگر) و سرور رد و بدل می شوند که به آنها در اصطلاح کدهای وضعیت HTTP یا (HTTP response status codes) می گویند، این کدها توسط کنسرسیوم ها و بنیاد های جهانی استاندارد سازی وب از جمله IETF یا (Internet Engineering Task Force) و W3C یا (World Wide Web Consortium) تعریف و سازمان دهی شده اند و امروزه تقریبا سرور یا مرورگری وجود ندارد که از اصول آنها پیروی نکند،  کدهای وضعیت  HTTP چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ کاربری، کاربردهای فراوانی دارند و لذا آشنایی با جزئیات و مفاهیم آنها می تواند به میزان زیادی به توسعه دانش و اطلاعات عمومی وب، کمک کند.

کدهای وضعیت HTTP را چگونه بررسی کنیم؟


برای مشاهده کدهای وضعیت HTTP، می توانید از قابلیت های مرورگرها (مخصوصا مرورگرهای جدید) برای توسعه دهندگان وب (web developers) استفاده کنید، معمولا در مرورگرهایی مثل فایر فاکس، گوگل کروم، اپرا و... قسمتی تحت عنوان ابزارهای توسعه دهندگان (developers tools) یا عناوینی شبیه آن وجود دارد که تمام فعل و انفعالات واسط کاربری (user agent) و سرور را نشان می دهد.

تفاوت HTTP 1/0 و HTTP 1/1


قبل از اینکه به بررسی کدهای وضعیت HTTP بپردازیم، بد نیست اشاره ای داشته باشیم به نسخه های مختلف آن، اعدادی که در مقابل تیتر بالا مشاهده می کنید (1/0 و 1/1) در واقع نسخه های مختلف پروتکل HTTP هستند که توسط گروه HTTP-WG که خود زیر مجموعه IETF یا (Internet Engineering Task Force) است، توسعه یافته، HTTP 1/0 نسخه ابتدایی و قدیمی این پروتکل است که در ابتدا مورد استفاده قرار می گرفت و به دلیل نقایص و نقاط ضعفی که وجود داشت، به تدریج توسعه داده شد و استاندارد HTTP 1/1 شکل گرفت، در بستر نسخه جدید پروتکل HTTP کدهای وضعیت بیشتری تعریف شده و امروزه بیشتر سرور ها و مرورگرها از آن استفاده می کنند.

کدهای سری 100، مربوط به اطلاعات (Informational)


اولین سری از کدهای HTTP، با عدد 100 شروع می شود که در مورد نقل و انتقال بسته های اطلاعات مثل ارسال و دریافت فایل، کاربرد دارند و حالت موقت پاسخ سرور را نشان می دهند، به فرض وقتی از متد POST در فرم های وب استفاده می کنیم، دریافت کد 100 به معنی این است که سرور درخواست ما را پذیرفته و فرایند پردازش اطلاعات ادامه دارد، االبته بدون ارسال کد 100 نیز این فرایند ادامه می یابد لذا ارسال آن از طرف سرور ضروری نیست و حتی در مرورگرهایی که از نسخه HTTP/1.0 استفاده می کنند، این کد قابل فهم و پردازش نیست.

کد 100، ادامه ارسال (Continue)


کد 100 به معنی این است که سرور درخواست مرورگر را دریافت کرده است و مرورگر می تواند ادامه اطلاعات را ارسال نماید، این کد مخصوصا در مواقعی که حجم زیادی از داده ها به فرض از طریق فرم های وب و متد POST ارسال می شود، کاربرد دارد و مرورگر با ارسال هدر Expect: 100-continue وضعیت سرور را جهت آمادگی ادامه ارسال اطلاعات بررسی می کند، اگر در جواب کد 100 را دریافت کند، ادامه اطلاعات را ارسال می کند، در غیر این صورت کد 417 Expectation Failed دریافت می شود.

کد 101، تعویض پروتکل ها (Switching Protocols)


کد 101 به معنی درخواست مرورگر از سرور جهت تعویض پروتکل نقل و انتقال داده است، در صورتی که سرور این تعویض پروتکل را مفید یا ضروری ارزیابی کند، از درخواست مرورگر پیروی خواهد کرد، به فرض تعویض پروتکل HTTP 1/0 به نسخه HTTP 1/1 می تواند مفید باشد، یا استفاده از پروتکل های real-time و همزمان (synchronous) نیز به همین صورت است، مثلا در برنامه هایی که از آژاکس (Ajax) استفاده می کنند، این کد می تواند کاربرد داشته باشد.

کد 102، در حال پردازش (Processing)


از آنجایی که درخواست های مرورگر از سرور ممکن است شامل انجام کارهای مختلفی باشد که هر کدام نیاز به پردازش جداگانه دارند، سرور با ارسال کد 102 به مرورگر می گوید که عملیات درخواستی، دریافت شده و در حال پردازش است، به این صورت مرورگر در انتظار پاسخ کامل سرور بوده و  از قطع ارتباط به دلیل به پایان رسیدن حداکثر زمان (time out)، جلوگیری می شود.

کدهای سری 200، درخواست موفق (Success)


کدهای سری 200، به این معنی است که درخواست ارسالی واسط کاربری (که می تواند مرورگر یا ابزار دیگری باشد)، با موفقیت دریافت، موافقت، پردازش و پاسخ داده شده است، کدهای سری 200 معمولا به معنی بی نقص بودن درخواست و عملکرد صحیح سرور است.

کد 200، پاسخ موفق (OK)


کد استاندارد HTTP در وب، با عدد 200 نشان داده می شود، دریافت پاسخ 200 از سرور به این معنی است که آدرس درخواستی (در متد GET) یا عملیات مورد نظر (در متد POST) به طور کامل و موفقیت آمیز توسط سرور انجام شده است، در یک ارتباط بدون نقص بین واسط کاربری (user agent) و سرور، کدهای سری 200 باید دریافت شوند.

کد 201، ساخته شده (Created)


کد HTTP 201 به معنی دریافت موفقیت آمیز درخواست و ساخته شدن یک منبع جدید در سرور است (به فرض ایجاد یک فایل یا صفحه جدید)، ارسال کد 201 تنها در صورتی صحیح است که سرور منبع جدید را ساخته باشد، در غیر اینصورت (اگر منبع هنوز ساخته نشده باشد) باید کد 202 را ارسال کند.

کد 202، موافقت شده (Accepted)


کد 202، به این معنی است که با درخواست واسط کاربری موافقت شده، اما پردازش عملیات به طور کامل صورت نگرفته است، به همین دلیل تا پایان پردازش عملیات درخواستی، ممکن است تقاضای کاربر کامل شده یا برعکس، رد شود.

کد 203، اطلاعات غیر معتبر (Non-Authoritative Information)


کد 203 که از ورژن HTTP 1/1 تعریف شده، به این معنی است که سرور درخواست واسط کاربری را به طور موفقیت آمیز پاسخ داده، ولی اطلاعات ارسالی (در پاسخ سرور) از یک منبع غیر معتبر است (به فرض کپی ازاطلاعاتی است که درستی آن تایید نمی شود)، تنظیم این کد در سرورها معمولا غیر ضروری است و می توان به جای آن کد 200 را ارسال کرد.

کد 204، پاسخ بدون محتوا (No Content)


کد 204 به معنی دریافت و پردازش صحیح درخواست واسط کاربری است، اما پاسخ سرور شامل محتوای خاصی نیست و می تواند به فرض تنها اطلاعات مربوط به، به روز رسانی منبع درخواستی باشد، معمولا دریافت این پاسخ از سرور، بدین معنی است که آدرس درخواستی هیچ گونه تغییری از آخرین درخواست تا لحظه کنونی نداشته است و فایل یا صفحه مربوطه به همان صورت قبلی نشان داده می شود.

کد 205، بازنشانی محتوا (Reset Content)


کد 205 شباهت زیادی به عملکرد کد 204 دارد، یعنی در اینجا نیز هیچ محتوایی از طرف سرور ارسال نمی شود، اما در سمت کاربر، اطلاعات فعلی بازنشانی یا Reset می گردند که این معمولا منجر به ایجاد محتوای خالی می شود، این کد مخصوصا برای پاک کردن اطلاعات فرم های وب می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

کد 206، محتوای جزئی (Partial Content)


کد 206، برای حالت هایی که به فرض از امکاناتی نظیر ادامه دانلود (resume download) استفاده می کنیم، کاربرد دارد، با ارسال این کد توسط سرور، به قسمت خاصی از درخواست واسط کاربری به صورت جزئی پاسخ داده می شود، با این شیوه برنامه هایی که از GNU Wget یا نقل و انتقال داده از سرور پشتیبانی می کنند، قادر خواهند بود حتی پس از قطع ارتباط نیز به ادامه دریافت اطلاعات بپردازند، البته این قابلیت باید توسط سرور نیز پشتیبانی شود.

کدهای سری 300، انتقال (Redirection)


کدهای سری 300 مربوط به مواردی هستند که پاسخ به درخواست واسط کاربری از سرور، باید با انجام اعمال دیگری (در سمت کاربر) کامل شود، این عملیات معمولا توسط واسط کاربری (مثلا مرورگر) و بدون دخالت کاربر (به صورت خودکار) انجام می شود، به فرض عمل ریدایرکت یا انتقال خودکار از یک آدرس به آدرس دیگر، با ارسال کدهای سری 300 انجام می شود، نکته مهم در اینجا این مسئله است که ریدایرکت ها نباید در یک درخواست، بیش از 5 بار تکرار شوند، در غیر اینصورت در اکثر مرورگر ها، فرض بر حلقه (Loop) بی انتها شده و ارتباط قطع خواهد شد.

کد 300، انتخاب چندگانه (Multiple Choices)


کد 300 برای مواقعی است که سرور در پاسخ به درخواست واسط کاربری، چند منبع مختلف را پیشنهاد می دهد (مثلا یک فایل با فرمت های مختلف) و انتخاب یک url را به عهده مرورگر کاربر می گذارد، عمل انتخاب نیز معمولا یا به صورت خودکار انجام می شود یا اینکه سرور یکی از url ها را به عنوان پیش فرض برگزیده و همراه پاسخ خود ارسال می کند.

کد 301، انتقال همیشگی (Moved Permanently)


کد 301 یکی از مهم ترین و حساس ترین کدهای HTTP مخصوصا در علم سئو است، دریافت این کد از طرف سرور، به معنی انتقال همیشگی یک آدرس وب، به آدرسی دیگر است، از این کد مخصوصا هنگامی که در آدرس لینک های سایت، به هر دلیل تغییراتی ایجاد می شود، می توان جهت هدایت ربات های خزنده یا کاربران به لینک اصلی، استفاده کرد.

کد 302، پیدا شد (Found)


کد 302 به این معنی است که منبع درخواستی یافت شده، اما مرورگر باید موقتا به آدرس دیگری منتقل شود (Moved Temporarily)، این حالت با کد 301 متفاوت است،  در اینجا انتقال به صورت موقت انجام شده و آدرس اصلی همچنان معتبر و در دسترس خواهد بود، اما در ریدایرکت 301، منظور از انتقال، انتقال همیشگی، حذف آدرس فعلی و جایگزینی آن با آدرس جدید است.

کد 303، دیدن منبعی دیگر (See Other)


کد 303 نیز مشابه کد 302 عمل می کند، تفاوت در اینجا، تاکید روی متد GET است، در کد 303 آدرس فعلی و آدرسی که کاربر به آن منتقل می شود، باید از طریق متد GET درخواست شوند که در حالت معمول نیز به اینصورت خواهد بود.

کد 304، بدون تغییر (Not Modified)


کد 304 مربوط به مواقعی است که مرورگر همراه درخواست خود، تقاضای اطلاعات مربوط به آخرین تغییرات فایل یا منبع را نیز از سرور می نماید، اگر در فایل مورد نظر، از آخرین درخواست تا لحظه فعلی، تغییری صورت نگرفته باشد (با هر تغییر در فایل ها، تاریخ آخرین تغییر در قسمت اطلاعات فایل، ذخیره می شود)، سرور در پاسخ، کد 304 Not Modified را ارسال می کند، این کار علاوه بر اینکه باعث صرفه جویی در منابع سرور می شود، در افزایش سرعت پردازش در سمت کاربر نیز نقش بسیار موثری دارد.

کد  305، استفاده از پروکسی (Use Proxy)


کد 305، به معنی این است که سرور برای دسترسی به منبع درخواستی باید از یک پروکسی استفاده کند، پروکسی در واقع سرور میانجی بین واسط کاربری و سرور اصلی است، از این رو و به دلایل امنیتی برخی مرورگرها مانند فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر، از این قابلیت پشتیبانی نمی کنند.

کد 306، تعویض پروکسی (Switch Proxy)


کد 306 هم مشابه کد 305 است و مربوط به درخواست تغییر پروکسی، این کد در حال حاضر کاربردی ندارد.

کد 307، انتقال موقت (Temporary Redirect)


کد 307 مربوط به مواقعی است که منبع لینک اصلی، موقتا در آدرسی دیگر قابل دسترسی است، این حالت با ریدایرکت 302 و 303 فرق دارد، در اینجا انتقال نیاز به تایید کاربر داشته و به صورت خودکار انجام نمی شود، متدهای استفاده شده نیز باید بین لینک اصلی و لینک انتقالی مشترک باشد، بقیه شرایط مشابه کدهای 302 و 303 است و واسط کاربری باید لینک فعلی را همچنان و در مراجعات بعدی به عنوان لینک اصلی مد نظر قرار دهد.

کدهای سری 400، خطای سمت کاربر (Client Error)


کدهای سری 400 مربوط به رویداد خطایی از جانب کاربر (سمت کاربر) در ارائه درخواست به سرور است، در پاسخ، سرور معمولا و به طور پیش فرض، به همراه کدهای HTTP عباراتی در توضیح خطای رخ داده ارسال می کند و دائمی یا موقتی بودن مشکل به وجود آمده را نیز تعیین خواهد کرد.

کد 400، درخواست بد (Bad Request)


کد 400 به دلیل درک نشدن شیوه نگارش (syntax) درخواست واسط کاربری از سرور رخ می دهد، در این حالت مفهوم تقاضای کاربر برای سرور روشن نیست و درخواست قابل پردازش نمی باشد، این خطا ممکن است به دلایل دیگر، از جمله نقص در انتقال داده ها (به فرض به دلیل قطع یا افت سرعت ارتباط) نیز رخ دهد.

کد 401، دسترسی نا معتبر (Unauthorized)


کد 401 به معنی دسترسی غیر مجاز است، در این حالت منبع درخواستی به طور کامل محدود نشده است، بلکه درخواست کاربر نیاز به تایید مجوزهای دسترسی (به طور معمول نام کاربری و کلمه عبور) دارد، به همین دلیل سرور در پاسخ خود یک فرم از نوع WWW-Authenticate را ارسال کرده و از کاربر می خواهد تا اعتبار خود را اثبات کند.

کد 402، نیاز به پرداخت (Payment Required)


کد 402 استفاده جاری ندارد و برای مقاصدی در آینده وضع شده است، هدف از تعریف آن مربوط به حساب های کاربری است که نیاز به پرداخت وجه دارند، البته در عمل تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده است و از کد 402 استفاده چندانی نمی شود.

کد 403، دسترسی غیر مجاز (Forbidden)


کد 403 مربوط به مواقعی است که کاربر درخواست منبعی را از سرور دارد که دسترسی به آن برای همه کاربران محدود شده است، این حالت با کد 401 متفاوت است، در اینجا حتی با ورود نام کاربری و کلمه عبور نیز امکان دسترسی مقدور نخواهد بود، معمولا مدیران سایت ها، دسترسی مستقیم به فولدر ها و نمایش فایل ها به صورت لیست را غیر فعال می کنند، در نتیجه وقتی آدرس یک فولدر را از آن سرور درخواست می کنیم، با خطای 403 مواجه خواهیم شد.

کد 404، منبع درخواستی پیدا نشد (Not Found)


کد 404 در مواقعی رخ می دهد که واسط کاربری تقاضای منبعی (به طور مثال یک فایل یا صفحه) را از سرور دارد که در حال حاضر موجود نبوده یا حذف شده است (و یا ممکن است نام آن تغییر کرده باشد)،  البته احتمال دارد در آینده مجددا آن منبع ایجاد شده و در دسترس قرار گیرد.

کد 405، متد غیر مجاز (Method Not Allowed)


کد 405 به این معنی است که متد استفاده شده توسط کاربر برای درخواست یک منبع از سرور مجاز نمی باشد، به فرض استفاد ه از متد GET در حالتی که منبع درخواستی نیاز به ارسال منابعی از طریق متد POST دارد، یا استفاده از PUT در نوشتن یک فایل، برای فایل هایی که فقط حالت خواندنی دارند (read-only)، در این حالت، معمولا سرور در پاسخ، متد مجاز را نیز ارسال خواهد کرد.

کد 406، غیر قابل قبول (Not Acceptable)


کد 406 ممکن است به دلیل وجود کاراکترهای غیر استاندارد در درخواست ارسالی رخ دهد، برخی از سرورها به دلایل امنیتی نیز ممکن است این کد را در پاسخ ارسال کنند، به طور مثال ماژول mod_security در سرورهای Apache از پذیرفتن برخی آدرس های وب (که از نظر امنیت، سرور آنها را مشکوک تشخیص دهد) خودداری کرده و پیام  Not Acceptable دریافت خواهید کرد.

کد 407، نیاز به مجوز پروکسی (Proxy Authentication Required)


عملکرد کد 407 نیز شبیه کد 401 است، با این تفاوت که در اینجا ابتدا کاربر (واسط کاربری) باید از طریق یک پروکسی اعتبار خود را اثبات کند.

کد 408، پایان حداکثر زمان درخواست (Request Timeout)


کد 408 زمانی رخ می دهد که سرور در انتظار درخواست واسط کاربری است، اما هیچ پاسخی در زمان استاندارد دریافت نمی شود، به این صورت سرور کد 408 را ارسال می کند و واسط کاربر می تواند مجددا و در دفعات بعدی درخواست خود را ارسال کند.

کد 409، تعارض (Conflict)


کد 409 به معنی تداخل یا تعارض درخواست کاربر با عملیاتی دیگر در سرور بر روی منبع مورد نظر است، به طور مثال وقتی دو کاربر به صورت همزمان در حال ویرایش یک فایل هستند و هر دو آن را ذخیره می کنند، ممکن است این خطا رخ دهد که باید به صورت دستی آن را رفع کرد.

کد 410، محذوف (Gone)


کد 410 به معنی حذف همیشگی منبع درخواستی از سرور است، بر خلاف خطای 404، کد 410 به واسط کاربری یا موتورهای جستجو می گوید که نباید مجددا آن منبع را درخواست کنند، چرا که برای همیشه حذف شده است، البته در عمل موارد استفاده از این کد خیلی محدود است و تنظیم خطای 404 بهتر و اصولی تر است.

کد 411، عدم ارسال طول درخواست (Length Required)


کد 411 به این معنی است که سرور از پاسخ به درخواست واسط کاربری خودداری می کند، چرا که در درخواست ارسالی اندازه یا طول محتوا (Content-Length) وجود ندارد، در این حالت معمولا واسط کاربری باید در سربرگ های HTTP درخواست خود آن را اضافه کند.

کد 412، پیش شرط رد شده(Precondition Failed)


کد 412 به معنی این است که در درخواست واسط کاربری مواردی ارسال شده است (به فرض متد استفاده شده) که منبع سرور از آن طریق قابل دسترس نیست و نتیجه بررسی اولیه سرور false شده است.

کد 413، درخواست خیلی طولانی (Request Entity Too Large)


کد 413 در حالتی رخ می دهد که طول رشته درخواست ارسالی، بیش از حد توان و انتظار سرور است، لذا ارتباط توسط سرور قطع خواهد شد، اما اگر این حالت موقتی باشد، معمولا در پاسخ، سربرگ Retry-After نیز ارسال می شود و واسط کاربری مجددا و در دفعات بعدی می تواند درخواست خود را ارسال کند.

کد 414، آدرس وب خیلی طولانی (Request-URI Too Long)


این خطا به معنی بیش از حد طولانی بودن آدرس وب (URI) درخواستی است و سرور قادر به پردازش آن نیست.

کد 415، فرمت پشتیبانی نشده (Unsupported Media Type)


کد 415 به دلیل ارسال فرمتی به همراه درخواست ارسالی (به فرض آپلود یک فایل یا تصویر) است که از نظر سرور قابل پذیرش نیست و سرور فرمت دیگری را پشتیبانی می کند.

کد 416،  حد درخواستی غیر اقناع کننده (Requested Range Not Satisfiable)


این کد به دلیل ارسال درخواست قسمتی از یک منبع (به فرض بخشی از یک فایل) از سرور است، در حالی که آن قسمت وجود ندارد، به طور مثال کاربر قسمتی از یک فایل را درخواست می کند (به فرض در هنگامی که از ادامه دانلود استفاده می شود) که از حداکثر طول قسمت های آن بیشتر است.

کد 417، انتظارات رد شده(Expectation Failed)


کد 417 به معنی این است که سربرگ های HTTP ارسالی واسط کاربری با انتظارات و موارد مورد نیاز سرور همخوانی ندارد یا سربرگی ارسال نشده است.

کدهای سری 500، خطای سمت سرور (Server Error)


کدهای سری 500 به معنی نقص داخلی سرور است، با این حال سرور در مجموع سالم بوده و احتمالا به طور موقت در حال انجام به روزرسانی یا تغییراتی است و در ساعات آینده مشکل رفع خواهد شد.

کد 500، خطای داخلی سرور (Internal Server Error)


کد 500 به معنی وقوع یک خطای داخلی در سرور است و معمولا به دلیل نقص تنظیمات یا انجام به روزرسانی نرم افزاری یا سخت افزاری رخ می دهد، تنظیم این کد در مواقعی که می خواهیم در سایت، تغییراتی اعمال کنیم که باعث از دسترس خارج شدن آن می شود، می تواند مفید باشد.

کد 501، غیر مجهز یا تکمیل نشده (Not Implemented)


این خطا بدین معنی است که سرور قادر به پردازش درخواست واسط کاربری  نیست (معمولا به دلیل پشتیبانی نشدن متد ارسالی یا نقص امکانات مورد نیاز).

کد 502، خطای دروازه میانجی (Bad Gateway)


کد 502 به دلیل عدم دریافت پاسخ از سرورهای بالادست (upstream) است و سرور فعلی به عنوان یک دروازه میانجی عمل می کند، در این حالت معمولا بین سرور اصلی و واسط کاربری، دروازه های میانجی (Gateway) وجود دارند که قادر به تکمیل فرایند ارسال و دریافت پاسخ نیستند، این حالت معمولا با چند بار تلاش مجدد از سمت کاربر رفع خواهد شد.

کد 503، سرویس خارج از دسترس (Service Unavailable)


دریافت کد 503 به معنی غیر قابل دسترس بودن سرور به دلیل ترافیک زیاد (overload) یا انجام به روزرسانی است، معمولا این حالت موقتی بوده و پس از چند دقیقه یا چند ساعت رفع خواهد شد.

کد 504، پایان حداکثر زمان دروازه میانجی (Gateway Timeout)


کد 504 نیز بدین معنی است که سرور به عنوان یک دروازه میانجی (Gateway) قادر به دریافت پاسخ از سرورهای بالا دست (upstream) در حداکثر زمان مجاز نیست.

کد 505، نسخه HTTP پشتیبانی نمی شود (HTTP Version Not Supported)


کد 505 به معنی پشتیبانی نشدن نسخه HTTP پروتکلی است که واسط کاربری از آن استفاده می کند، معمولا سرور دلیل پشتیبانی نکردن از آن نسخه را نیز به همراه سربرگ های پاسخ خود ارسال می کند.
علاوه بر موارد گفته شده که طبق استاندارد RFC 2616 W3C است، کدهای دیگری مربوط به سرورهای مایکروسافت و سایر پروتکل های وب وجود دارد که به جهت کاربردی نبودن از ذکر آنها خودداری کرده ایم.
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » دانستنی ها
related مطالب بیشتر:
» آموزش کاربردی عبارات با قاعده (Regular Expressions)
» چگونه با برنامه Outlook ایمیل ارسال و دریافت کنیم؟
» اصطلاحات و مفاهیمی که مدیر سایت باید بداند!
» حمله DDoS چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟
» جلوگیری از بلاک یا ارسال ایمیل به اسپم با SPF
commentنظرات (۱۲۲ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: davood
زمان: ۱۶:۵۷:۵۱ - تاریخ: ۱۳۹۱/۱۰/۱۵
با سلام وخسته نباشید
اگه ممکنه راه خلاصی از خطای 502 اینترنت را بگین چون هر سایتی فعلا میخوام باز کنم باهاش مواجه ام
قبلا این مشکل رو نداشتم
پاسخ: 
سلام
خطای 502 معمولا به علت استفاده از پراکسی یا V.P.N رخ می دهد، در واقع سرور پراکسی شما دچار مشکلی است یا اینکه در ارتباط با برخی سرورها (برخی کشورها) دچار مشکل می شود.
نویسنده: hamooon
زمان: ۱۱:۵۶:۰۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۱۱
سلام.
اگه امکانش هست میشه بگین خطای 406 رو میتونم رفعش کنم یا نه؟
پاسخ: 
سلام
اگر مدیر سایت هستید، لینکتان را بررسی کنید و موارد مشکوکی مانند عبارات و دستوراتی که مربوط به دیتابیس هستند (مانند delete و...) را حذف نمائید، در غیر این صورت باید به مدیر سایت مربوطه اطلاع دهید، چون این مشکل به کامپیوتر و مرورگرتان ارتباط ندارد و از سرور آن سایت است.
نویسنده: حامد دیولاخ
زمان: ۰۱:۵۶:۰۲ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
proxy error 502 and proxy error 504
... قبلا مشکلی نداشتم ولی الان بدون ... هیچ سایتی نمیتونم برم ... با ... هم با مکافات میتونم برم.
پاسخ: 
تنظیمات مرورگر اینترنت اکسپلورر یا فایرفاکس را بررسی کنید، در اکسپلورر از سربرگ Tools گزینه Internet Options را انتخاب کنید و از قسمت Connection تنظیمات Settings و LAN Settings را بررسی کنید، در این دو قسمت نباید تیک استفاده از پراکسی فعال باشد (ارتباط باید از درگاه عادی صورت گیرد)، در مرورگر فایرفاکس از سربرگ Tools گزینه Options را انتخاب کنید، سپس از منوی Advanced سربرگ Network و Settings دقت کنید که تنظیمات روی حالت No Proxy باشد.
نویسنده: sta69
زمان: ۱۲:۳۳:۰۹ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
عزیز منم مشکل حامد رو دارم توی سایتای دیگه زده بود که باید داخل 127.0.0.1: http و داخل port:8580 بزنیم من این کار و کردم ولی بازم اخطار 502 و 504 رو داشتم آخرش نفهمیدیم باید سریال بزنیم یا روی نو پراکسی تیک بزنیم؟
پاسخ: 
حالت no proxy برای مواردی است که می خواهید به صورت عادی به وب دسترسی داشته باشید، اما برای استفاده از درگاه یک پراکسی باید اطلاعات پورت و لوکال هاست را تنظیم کنید.
نویسنده: hista
زمان: ۱۱:۵۰:۴۹ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۲۲
سلام . من قبلا با پراکسی 8580 میتونستم تو سایتای ... برم اما الان خیلی وقته دیگه نمیتونم . با مروگر گوگل کروم یا ترچ میرم که ارور 324 یا 504 رو به من میده. تو رو خدا منو راهنمایی کنید که چی کار باید بکنم. با اکسپلویر هم سرعت خیلی پایینه و همش قطع میشه
پاسخ: 
سلام
متاسفانه در این مورد نمی توانیم کمکی کنیم.
نویسنده: حامد
زمان: ۱۶:۴۱:۵۴ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۲۲
http/1.0 403 Forbidden
سلام
برای رفع این مشکل چیکار باید کرد؟؟
پاسخ: 
سلام
این خطا یعنی شما مجوز دسترسی به فایل یا صفحه مورد نظر را ندارید!
اگر پیغام اشتباه است، با مدیر سایت مربوطه در میان بگذارید.
نویسنده: نخست
زمان: ۲۱:۵۲:۴۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۲۷
سلام لطفا بگویید که چطور ازدست خطای bad request میتوان رهایی پیدا کرد من برای باز کردن ادامه مطلب در وبلاگم برای هر پست با این مشکل مواجه میشوم.ممنون میشم از راهنماییتون
پاسخ: 
سلام
تگی در قالب وبلاگ شما به صورت ناقص است که باعث می شود در لینک URL ادامه مطلب، عباراتی غیر استاندارد اضافه شود، باید قالب وبلاگ خود را ویرایش کرده و تگ نادرست را اصلاح کنید.
نویسنده: نخست
زمان: ۱۰:۳۲:۴۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۲۸
ممنون از راهنماییتون ولی من دقیقا متوجه نشدم که چکار باید بکنم این تگ رو که میگید کجای قالب وجود دارد؟ ممنون میشم که کمی بیشتر و واضحتر توضیح دهید.
پاسخ: 
به جهت اینکه به سورس قالب شما دسترسی نیست، نمی توان دقیقا گفت مشکل از کجای قالب است، اما در کل باید در بلاک BLOGFA به دنبال قسمتی شبیه به خط زیر باشید:
<BlogExtendedPost><br><a href="<-PostLink->">ادامه مطلب</a></BlogExtendedPost>
نویسنده: نخست
زمان: ۱۴:۱۰:۲۷ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۲۸
خیلی ممنون از راهنماییتون مشکل کاملا حل شد .ممنون از لطفتون
نویسنده: سارا
زمان: ۱۰:۴۴:۲۲ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۲/۲۶
سلام. سیستم من مدام ارور 504 میده و بدون استفاده از ... هیچ سایتی حتی گوگل رو باز نمی کنه. خواهش می کنم راهنماییم کنید.
پاسخ: 
سلام
به احتمال زیاد مرورگر شما به صورت پیش فرض از تنظیمات پراکسی استفاده می کند، برای تغییر این تنظیمات در مرورگر فایرفاکس مسیر زیر را دنبال کنید:
Tools->Options->Advanced->Network->Settings
در این قسمت تنظیمات را بر روی No proxy قرار دهید.
نویسنده: مرتضی
زمان: ۰۳:۵۴:۳۱ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۲/۳۰
سلام . فداتون بشم چقدر کمکم کردید . دستتون درد نکنه
نویسنده: استاتیرا
زمان: ۰۰:۲۹:۲۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۳/۲۰
سلام. تمام مرورگرهای من همین مشکلات دوستان رو دارن که خودم قبلا خودم در حالت no proxy گذاشته بودمشون.
ولی من سایت هایی رو که احتیاج به پراکسی دارن رو احتیاج دارم!
خیلی برام ضروری هست.
آیا اینترنت ملی شده؟؟ هیچ پراکسی جواب نمیده...
پاسخ: 
سلام
خیر! از کار افتادن مواردی که اشاره کردید ارتباطی به ملی شدن اینترنت یا به طور صحیح تر، شبکه اینترانت ملی ندارد.
نویسنده: استاتیرا
زمان: ۰۰:۳۰:۵۰ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۳/۲۰
ارور 118 به چه معناست؟؟؟
پاسخ: 
این خطا معمولا مربوط به مرورگر گوگل کروم است و علت آن عدم امکان برقراری ارتباط با سرور درخواستی است که خود می تواند دلایل متعددی داشته باشد:
- down بودن سرور آدرس درخواستی
- استفاده از پراکسی و...
- قطع اتصال توسط فایروال ها، آنتی ویروس ها و...
- وجود مشکل در ISP
اگر مکشل تنها با برخی سایت ها وجود دارد، تنظیمات سیستم و مرورگرتان صحیح است، اما اگر برای همه سایت ها این مشکل هست، باید تنظیمات مرورگر و سیستم را چک کنید.
نویسنده: mina
زمان: ۰۰:۱۹:۳۴ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۴/۰۱
سلام . ببخشید من وقتی با گوگل کروم یه آدرس رو وارد می کنم ارور 324 میده . نمیدونم چیکار باید بکنم !!!!! ضمن اینکه معمولا این ارور رو برای یه صفحه خاص میده .
ممنون میشم اگه کمکم کنین
پاسخ: 
سلام
خطای
Error 324 (net::ERR_EMPTY_RESPONSE): The server closed the connection without sending any data.
مربوط به تنظیمات خاص گوگل کروم برای افزایش سرعت اتصال از طریق SSL یا TLS است (قابلیت False Start)، از آنجایی که این قابلیت نیاز به پشتیبانی سرور سایت درخواستی دارد و از طرفی در برخی سرورها هنوز فعال نیست، لذا خطای فوق یا مشابه آن (مانند
Error 101 (net::ERR_CONNECTION_RESET): Unknown error.
) رخ می دهد.
برای غیر فعال کردن این قابلیت بر روی آیکن گوگل کروم کلیک راست و گزینه Properties را انتخاب کنید، در قسمت Target آدرس فایل اجرایی برنامه را مشاهده می کنید، به طور مثال:
"C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe"
نکته: این آدرس ممکن است با توجه به نسخه سیستم عامل متفاوت باشد.
تنها کاری که باید انجام دهید، ویاریش قسمت Target به صورت یکی از حالت های زیر است:
"C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe" –use-system-ssl
یا
"C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe" –disable-ssl-false-start
و یا
"C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe" –use-system-ssl –disable-ssl-false-start
نکته 1: فاصله خالی بین دستورات باید تنها به اندازه یک کاراکتر باشد.
نکته 2: آدرس محل نصب در کدهای بالا فرضی است و لذا تنها به قست بعد از علامت " توجه کنید.
نویسنده: سمیرا
زمان: ۱۸:۵۹:۰۷ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۴/۱۶
سلام
من در مرورگر فایرفاکس برای بعضی سایت ها با خطای 400
مواجه می شم Bad Request
ولی همان سایت ها را روی سیستم های دیگه به راحتی می تونم ببینم چطور این مشکل رو حل کنم
ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدید
پاسخ: 
سلام
ظاهرا این مشکل یک باگ در مرورگر فایرفاکس (برخی نسخه ها) است و تا این لحظه راه حل منظقی برای آن ارائه نشده، یک راه حذف کوکی ها و اطلاعات cache شده از آن سایت در مرورگر است:
Tools > Advanced > Network > Cached Web Content: "Clear Now"
Tools > Privacy > Cookies: "Show Cookies"
راه حل دیگر حذف نسخه فعلی و نصب آخرین نسخه فایرفاکس است.
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
7 × 3
 refresh
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشد که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
آخرین دیدگاه ها
form نادی
در:
سلام من دارم تو ری اکت از تگ p استفاده میکنم باید چیکار کنم که نقطه رو نچسبونه به اول خط!؟
۱۰:۵۹:۵۴ ۱۳۹۹/۰۱/۱۱

form amir
در:
سلام و ارادت سال نو مبارک ... من یه صفحه دارم که شامل یه سری پست هست و میخوام امکان لایک مطالب پست...
۱۳:۲۲:۲۱ ۱۳۹۹/۰۱/۱۰

form hadis
در:
سلام من تازه کارم میخاستم بدون اون قسمت درباره وبلاگ تعداد سطرها رو بیشتر و هم طرف راست و هم طرف چپ باشه میشه...
۰۴:۵۲:۱۸ ۱۳۹۹/۰۱/۱۰

form نیلوفر
در:
سلام من منوی سایتم فونتش بهم ریخته من هیچ دستکاری نکردم سایت وردپرسی هستش لطفا اگر اطلاعاتی دارین به من بدید ممنونم
۱۸:۵۹:۵۲ ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

form محمود
در:
سلام. ممنون از راهنمایتان و متشکرم. دوباره مزاحم می شوم.
۱۰:۵۹:۴۷ ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز ، عذر میخوام من سوال زیاد میپرسم ، میخواستم بدونم چه توی css و چه javascript ما ie8 رو در نظر بگیریم...
۱۲:۱۳:۲۸ ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

form محمود
در:
سلام و عرض ادب. وقتی روی فایل pdf روی سایتم کلیک می شود ،PDF در همان تب باز می شود ولی من می خام...
۱۱:۵۵:۱۸ ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز ، Bubble یا حباب دقیقا یعنی چی ؟ یعنی گسترده شدن رویداد یک عنصر تا عنصر فرزندش؟
۱۰:۴۱:۵۴ ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

form D.A.Y.A.N.A
در:
سلام یه سوال داشتم وقتی که میخوام وب رو تو موتورهای جست و جو قرار بدیم اون که کد به ما...
۱۴:۵۳:۲۶ ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

form محمود
در:
سلام و احترام. خیلی عالی بود، بسیار متشکر هستم، تمام.
۱۲:۵۴:۲۳ ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

form mimi
در:
سلام. روی میهن بلاگ وبلاگ دارم و قالبش رو خودم تهیه کردم. چند ماهه که قالب وبلاگ همینه. رفرنس کدهای css در یک سایت...
۱۰:۰۲:۱۳ ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

form محمود
در:
سلام استاد گرامی قبلن از اینکه سایت بسیار پر بار ، عالی و بدرد بخور دارید به شما تبریک می گویم. من می...
۱۳:۰۸:۲۰ ۱۳۹۹/۰۱/۰۲

form mahdi
در:
سلام استاد ، یه سوالی داشتم ، من باید دونه دونه ایونت ها رو یاد بگیرم ؟ چون خیلیاشون رو دیدم که اصلا الکی هستن...
۲۰:۲۸:۱۴ ۱۳۹۹/۰۱/۰۱

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز و گرامی و با معرفت ، سال نو رو تبریک میگم بهت امیدوارم خودت و خانوادت سالم و سلامت و همدل و...
۱۹:۴۶:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹

form Meysam
در:
با سلام میخواستم وقتی پست وبلاگ باز میشه بجای post130 بیاد عنوان پست تو لینک قرار بگیره یجوری میخوام باشه که وقتی پست تو...
۱۱:۴۲:۴۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
آگهی