article

ایجاد بلاک و تصویر شفاف (Transparent) با استفاده از CSS3

css-transparency

امروزه در طراحی صفحات وب استفاده از بلاک ها و تصاویر شفاف یا به اصطلاح Transparent امری مرسوم است، به طور مثال طراحان قالب سایت ها و وبلاگ ها می توانند در طراحی هایشان پس زمینه مطالب را کمی شفاف در نظر بگیرند تا تصویری که در زیر بلاک مطالب قرار دارد به صورت نیمه شفاف و در واقع مخلوط با رنگ پس زمینه دیده شود، پیاده سازی این تکنیک پیشتر با تصاویر فرمت png صورت می گرفت اما مشکل و مانع همیشگی، مرورگر غیر استاندارد و ضعیف اینترنت اکسپلورر (IE) بود که قادر به نمایش این تصاویر با زمینه شفاف نبود و تصاویر را به درستی نمایش نمی داد لذا طراحان وب به فکر جایگزینی برای این تکنیک برآمدند و از قابلیت های CSS3 بدین منظور استفاده کردند، به جهت کاربردی بودن این تکنیک در این مطلب قصد داریم نحوه ایجاد تصاویر و بلاک های شفاف را با CSS آموزش دهیم.

معرفی خاصیت Opacity در CSS3


Opacity نخستین خاصیت استانداردی بود که برای ایجاد لایه های شفاف در CSS3 معرفی شد، این عبارت در لغت به معنی تاری و کدری است که به همین دلیل برای نامگذاری خاصیت ایجاد عناصر شفاف در CSS از آن استفاده شده است، Opacity در مرورگرهای امروزی به خوبی پشتیبانی می شود اما برای سازگاری با مرورگرهای قدیمی تر که از CSS3 پشتیبانی نمی کنند باید از خاصیت های اختصاصی ms-filter، filter، moz-opacity و khtml-opacity استفاده کنیم.

معرفی پارامتر Alpha برای خاصیت Background در CSS3


استفاده از کانال Alpha برای ایجاد پس زمینه شفاف در استاندارد RGB و کارهای گرافیکی از سال ها پیش مرسوم بوده است، اما پیشینه استفاده از این تکنیک در وب به معرفی تابع rgba در CSS3 برمی گردد، rgba تابعی است که جهت مقداردهی خاصیت Background می توانیم از آن استفاده کنیم، با استفاده از این قابلیت می توانیم علاوه بر کنترل سه رنگ اصلی Red، Green، Blue بر روی کانال Alpha که میزان شفافیت عنصر را مشخص می کند نیز در خاصیت Background کنترل داشته باشیم، لذا استفاده از این شیوه در کنار خاصیت Opacity دو گزینه جهت ایجاد عناصر شفاف (Transparent) در وب است.

تفاوت استفاده از Opacity و Alpha


هر دو روش Opacity و Alpha در ایجاد عناصر شفاف در وب کاربرد دارند با این تفاوت که در روش Opacity شفافیت علاوه بر عنصر والد (Parent) به تمام عناصر زیرمجموعه و فرزند (Child) نیز نسبت داده می شود، به طور مثال اگر برای بلاک div از خاصیت Opacity استفاده کنیم متن تگ p که درون تگ div قرار دارد نیز به همان صورت شفافیت را به ارث می برد و در حال حاضر این حالت غیر قابل تغییر است، اما در مورد پارامتر Alpha در حالت RGBA شفافیت صرفا بر روی عنصر هدف اعمال می شود و به عناصر زیرمجموعه سرایت نمی کند، علاوه بر این خاصیت Opacity هم برای رنگ و هم تصویر پس زمینه قابل استفاده است اما کانال Alpha در تابع rgba صرفا بر روی رنگ پس زمینه موثر است، با این توضیحات می توانیم بر طبق نیاز یکی از روش های گفته شده را استفاده کنیم.

ایجاد بلاک و تصویر شفاف با خاصیت Opacity در CSS3


کد زیر نمونه اولیه ایجاد بلاک و تصویر شفاف با خاصیت Opacity در CSS3 است، در این کد مقدار 0.5 برای میزان شفافیت در نظر گرفته شده است (مقدار Opacity می تواند از 0 تا 1 در نوسان باشد)، خاصیت مربوط به filter نیز برای سازگاری با مرورگر اینترنت اکسپلورر 8 و مابعد آن است.
<style type="text/css">
img {
    opacity:0.5;
    filter:alpha(opacity=50);
}
</style>

CSS Opacity Filter
در نمونه کد بالا خاصیت Opacity را در سلکتور img استفاده کرده ایم که با این کار تمام تصاویر صفحه 50% شفافیت خواهند داشت (مقادیر 1 وضوح کامل است که با گام های 0.1 می توانیم وضوح را کاهش و شفافیت را افزایش دهیم، به طور مثال 0.9، 0.8 و...، برای filter:alpha این مقادیر از 100 محاسبه می شوند).

ایجاد بلاک و تصور شفاف با خاصیت Opacity، سازگار با تمام مرورگرها


معرفی رسمی خاصیت Opacity در CSS3 صورت گرفت و به همین دلیل برخی مرورگرهای قدیمی تر از آن به طور کامل پشتیبانی نمی کنند، برای سازگاری این قبیل مرورگرها و اطمینان از اینکه استایل مد نظرمان به درستی برای همه کاربران پردازش می شود نمونه کد بالا را با پارامترهایی مانند ms-filter، moz-opacity و khtml-opacity توسعه می دهیم، به این صورت نسخه های قدیمی مرورگرهای اینترنت اکسپلورر، موزیلا فایرفاکس، سافاری و... از حالت شفافیت با خاصیت Opacity پشتیبانی خواهند کرد.
.transparent-opacity {
    width: 100%;
    -ms-filter:"progid:DXImageTransform.Microsoft.Alpha(Opacity=50)";
    filter: alpha(opacity=50);
    -moz-opacity:0.5;
    -khtml-opacity: 0.5;
    opacity: 0.5;
}
توضیح:
- خط اول کد (width: 100%) برای نسخه های قدیمی مرورگر اکسپلورر (5، 6 و 7) نیاز است (به جای آن می توانیم از مقادیر zoom: 1 نیز استفاده کنیم).
- مقادیر ms-filter و filter برای ایجاد حالت شفافیت در اینترنت اکسپلورر کاربرد دارند.
- moz-opacity و khtml-opacity برای نسخه های قدیمی مرورگر فایرفاکس (Firefox) و سافاری (Safari) است.
- مقادیر شفافیت برای مرورگر اکسپلورر به صورت اعدادی بین 0 تا 100 و برای سایر مرورگرها و در حالت استاندارد CSS3 عددی بین 0 تا 1 با گام های 0.1 است.
- به کاربردن این کلاس ممکن است از نظر سیستم های اعتبار سنجی که هنوز با ویژگی های CSS3 سازگاری ندارند، موجب نامعتبر تلقی شدن کدنویسی استایل CSS گردد که البته به لحاظ سئو فاکتور خیلی مهمی نیست.

ایجاد بلاک شفاف با پارامتر Alpha در CSS3


در طراحی صفحات وب گاهی صرفا پس زمینه بلاک حالت شفافیت و کم رنگی دارد و سایر عناصر از جمله متن، تصویر و... با وضوح عادی و شفافیت نرمال هستند، در این صورت استفاده از Opacity گزینه مناسبی نیست و باید از قابلیت دیگری در CSS تحت عنوان کانال Alpha استفاده کنیم، کانال Alpha در CSS3 و تابع rgba برای خاصیت Background در نظر گرفته شده است که به صورت مقادیری از 0 تا 1 با گام های 0.1 متغیر است، این پارامتر به عنوان آرگیومنت چهارم تابع rgba مقداردهی می شود، تابع rgba صرفا برای رنگ پس زمینه قابل استفاده است و تاثیری روی تصویر پس زمینه نخواهد داشت.
.transparent-rgba {
    background-color: rgba(0, 0, 0, 0.5);
}
توضیح:
- به طور کلی رنگ ها در CSS به چند روش مختلف قابل استفاده هستند از جمله کدهای Hexadecimal، توابع rgb، rgba، hsl، hsla و رنگ های از پیش تعریف شده (Predefined) مانند Red، Green، Blue و... که در تمام مرورگرها پشتیبانی می شوند.
- در روش RGBA که اکستنشنی از RGB است، سه مقدار اول عددهای مربوط به سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی را مشخص می کنند (مقادیری از 0 تا 255) و عدد چهارم میزان شفافیت کانال Alpha را تعیین می کند (مقداری از 0 تا 1).
- امکان استفاده از تابع rgba صرفا برای خاصیت Background و Background-color وجود دارد.
- روش RGBA صرفا رنگ پس زمینه را تحت تاثیر قرار می دهد و بر روی سایر عناصر صفحه از جمله متن و تصویر تاثیری ندارد.
- یک نمونه عملی از این روش ایجاد شفافیت می تواند استفاده به عنوان کادر متن توضیحات گالری تصاویر در صفحات وب باشد.

مثال و پیش نمایش آنلاین


بحث ایجاد بلاک و تصویر شفاف (Transparent) با استفاده از CSS3 را با بررسی یک مثال و پیش نمایش آنلاین آن به پایان می بریم.
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
<title>وبگو | بلاک و تصویر شفاف با CSS</title>
<!-- Webgoo.ir -->
<style type="text/css">
html, body {
    margin: 0px;
    padding: 0px;
    font-family: Tahoma, Geneva, sans-serif;
    font-size: 12px;
    direction: rtl;
    line-height:22px;
}
.transparent-wrap {
    display:inline-block;
    background: #A4BC1C;
    width: 200px;
    height: 200px;
}
.transparent-text {
    color: #FFFD00;
}
.transparent-opacity {
    background-color: #000000;
    zoom: 1;
    -ms-filter: "progid:DXImageTransform.Microsoft.Alpha(Opacity=50)";
    filter: alpha(opacity=50);
    -moz-opacity: 0.5;
    -khtml-opacity: 0.5;
    opacity: 0.5;
}
.transparent-rgba {
    background-color: rgba(0, 0, 0, 0.5);
}
</style>
<script type="text/javascript">
function getSetRang(rang_id, opacity_id, rgba_id, value_id){
    var value = document.getElementById(rang_id).value;
    
    document.getElementById(opacity_id).style.opacity = value;
    document.getElementById(rgba_id).style.backgroundColor = "rgba(0, 0, 0, " + value + ")";
    document.getElementById(value_id).innerHTML = value;
}
</script>
</head>
<body>
<div class="transparent-wrap">
<div id="transparent-opacity" class="transparent-opacity">
<p class="transparent-text">
متن با پس زمینه شفاف - خاصیت Opacity و Filter
</p>
</div>
</div>
<div class="transparent-wrap">
<div id="transparent-rgba" class="transparent-rgba">
<p class="transparent-text">
متن با پس زمینه شفاف - کانال Alpha روش RGBA
</p>
</div>
</div>
<hr>
<label for="transparent-rang">تغییر میزان شفافیت:</label>
<input id="transparent-range" type="range" min="0" max="1" step="0.1" value="0.5" dir="ltr" oninput="getSetRang(this.id, 'transparent-opacity', 'transparent-rgba', 'transparent-value');" onchange="getSetRang(this.id, 'transparent-opacity', 'transparent-rgba', 'transparent-value');">
<br>
میزان فعلی شفافیت: <span id="transparent-value">0.5</span>
<br>
- برای مشاهده تفاوت و بررسی تاثیر تغییرات روش Opacity و روش RGBA بر عناصر صفحه می توانیم از Range اسلایدر بالا استفاده کنیم (صرفا سازگار با مرورگرهایی که از HTML5 پشتیبانی می کنند!).
<br>
- برای سازگاری با تمام مرورگرها از خاصیت Filter و Opacity در کنار هم استفاده کرده ایم.
<br>
- همان طور که گفتیم شفافیت در خاصیت Opacity به صورت کلی بر روی عنصر والد و عناصر فرزند اعمال می شود (شامل متن، رنگ و تصویر پس زمینه) که در این مثال نیز با تغییر میزان شفافیت بلاک div اصلی متن درون آن (تگ p) به همان صورت تغییر می کند، اما در صورت استفاده از کانال Alpha در روش RGBA میزان شفافیت صرفا روی رنگ پس زمینه عنصر هدف تاثیرگذار است و سایر عناصر صفحه وب از جمله متن و تصاویر را شامل نمی شود.
</body>
</html>
پیش نمایش
sectionدسته بندی: آموزش کاربردی » CSS
related مطالب بیشتر:
» چسبیدن فوتر قالب به پائین صفحه با CSS
» ساخت منوی آبشاری (عمودی) با تگ ul li و CSS
» آموزش استفاده از فونت فارسی در وب با CSS
» ساخت بلاک شناور عمودی با CSS
» تنظیم موقعیت در وسط و حذف حاشیه ها با CSS
commentنظرات (۱۰ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: chmd
۱۱:۵۱ ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
سلام
می شه بگین این کد ها کجا قرار می گیرن؟
پاسخ: 
کدهای CSS باید به صورت کلاس، آی دی یا استایل خطی به عناصر HTML نسبت داده شوند، این کار را برای وبلاگ باید در قسمت ویرایش کد قالب انجام دهید و البته باید با استایل نویسی CSS و کدهای HTML تا حدودی آشنا باشید، به طور مثال به یک بلاک DIV به صورت زیر می توان ویژگی های CSS را نسبت داد:
<div style="width: 100%; -ms-filter: progid:DXImageTransform.Microsoft.Alpha(Opacity=50); filter: alpha(opacity=50); -moz-opacity:0.5; -khtml-opacity: 0.5; opacity: 0.5;"></div>
نویسنده: fatemeh
۰۹:۵۲ ۱۳۹۱/۱۲/۱۷
سلام
خسته نباشید
سایتتون خیلی عالیه
یه سوال کلی
نرم افزاری وجود داره که ما رو تو طراحی قالب کمک کنه
و کار رو برامون راحتتر کنه؟
آخه اگه بخوایم جزء به جزء کار رو خودمون انجام بدیم خیلی سخته!
اگه میشه جوابم رو تو قسمت نظرات وبلاگم بزارید ممنون
پاسخ: 
تا جایی که اطلاع داریم، نرم افزاری که بدون کدنویسی با آن قالب حرف ای وبلاگ طراحی کنید وجود ندارد، اما برای موارد کمتر حرفه ای برنامه Artisteer و برای کدنویسی حرفه ای، نرم افزار Adobe Dreamweaver پیشنهاد می شود.
نویسنده: elaheh
۲۳:۴۳ ۱۳۹۲/۰۲/۲۰
سلام
یک سوال ازتون داشتم
من برای اینکه ستون قالبم آروم آروم از حالت شفاف به حالت عادی برگرده از کد
webkit-transition
استفاده میکنم
اما این کد تو فایرفاکس جواب نمیده
چیکار کنم؟
پاسخ: 
پیشوند webkit برای مرورگرهای وابسته به شرکت Apple مانند safari است، برای سایر مرورگرها باید از transition خالی نیز در کنار آن استفاده کنید، مثال:
<style type="text/css">
.transition{
width:100px;
height:100px;
background:#999;
transition:width 1s, height 1s;
-webkit-transition:width 1s, height 1s; /* Safari */
}
.transition:hover{
width:200px;
height:200px;
}
</style>
<div class="transition"></div>
نویسنده: hossein
۱۴:۰۶ ۱۳۹۳/۰۸/۱۲
سلام و خسته نباشید
من این روش رو روی منوی کشویی استفاده کردم میخوام وقتی منو باز میشه پشت منو معلوم بشه اما با این روش فقط رنگ پس زمینه منو که مشکیه به رنگ خاکستری تبدیل میشه و هیچ شفافیتی نداره اگه میشه راهنمایی کنید ممنون.
پاسخ: 
این روش در صورت استفاده صحیح بر روی تمام تگ های HTML قابل اعمال است و از این جهت محدودیتی وجود ندارد، ممکن است رنگ پس زمینه منوی شما از تگ دیگری ناشی شده باشد و ویژگی شفافیت به اشتباه به تگی دیگر داده شده باشد (سورس HTML صفحه + استایل CSS باید بررسی شود).
نویسنده: مرتضی
۱۸:۲۶ ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
با سلام و خسته نباشید
من یه div دارم که opacity: 0.5 بهش میدم تا پشت این div دیده بشه.
اما همه ی محتوای داخل این div هم کم رنگ میشن. یعنی میخوام رنگ متن های داخل این div با opacity: 1 باقی بمونه.
مثلا یه span داخل اون div میسازم و opacity: 1 میدم ، اما عمل نمیکنه.
ممنون میشم راهنماییم کنید.
پاسخ: 
متاسفانه این قابلیت چندان انعطاف پذیر نیست!، به نظر برای منظور شما استفاده از تصاویر png راه حل معقول تری است.
نویسنده: مرتضی
۱۱:۴۱ ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
درود . . . بله درسته ، تصاویر png بهتره.
خیلی ممنون از راهنماییتون. یا علی
نویسنده: viva
۲۲:۴۸ ۱۳۹۴/۰۴/۰۸
با سلام
رفیق من یه وبلاگ ساختم که میخوام ببنیش
wowservers.blogfa.com
اگه نگاه کنی پس زمینه نوشته ها آبی هستش کدی میخوام که پس زمینه نوشته ها حالت کمرنگ بشه حالت شیشه ای که تصویری که به عنوان پس زمینه اصلی هستش پشت نوشته ها دیده بشه توی سایتای زیادی رفتم اما همش برای کمرنگ کردن تصاویر بوده نه رنگ
پاسخ: 
نمونه کد زیر را در قسمت ویرایش کد قالب وبلاگ، بین دو تگ style و در انتها قرار دهید (در قسمت ابتدایی کدها تگ style مشخص است):
.bodyposts{
color:#000000;
background:rgb(204, 204, 204); /* Fallback for older browsers without RGBA-support */
background:rgba(204, 204, 204, 0.5);
}
نکته: دقت کنید که کد بالا را باید قبل از بسته شدن تگ style درج کنید، یعنی دقیقا قبل از قسمت زیر:
</style>
<script language="javascript">
function GetBC(lngPostid)
نویسنده: خودمم
۱۰:۲۳ ۱۳۹۴/۱۰/۳۰
سلام. خسته نباشید
من برای طراحی سایتم خیلی از سایت شما کمک گرفتم
موفق و پیروز باشید
نویسنده: علیرضا نیکپور
۰۱:۴۲ ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
سلام
واقعا دستتون درد نکنه بابت مطالب آموزنده و پر محتوایی که تو سایت میزارید من یه دوماهی میشه طراحی وب رو شروع کردم یه سوال در مورد رنگ آمیزی بلاک و صفحات دارم دارم ما چطور میتونیم رنگهای یک بلاک رو برجسته کنیم منظورم اینه که فلان قسمت بلاک مشکی باشه ولی اونطرف بلاک رنگ مشکی روشن تر به نظر بیاد
پاسخ: 
لطفا به لینک زیر مراجعه نمائید:
http://css3gen.com/box-shadow
نویسنده: محمود
۲۱:۵۰ ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
با سلام
چگونه به متن متحرک opacity های مختلف و اندازه سایز متن مختلف بدهم. یعنی متن متحرک را از حالت محو مثلن با opacity0.2 و سایز 13 در حین حرکت وقتی به وسط صفحه یا div رسید opacity آن تا 1 و اندازه متن هم 24 شود. با html و css
متشکر
پاسخ: 
متاسفانه کد آماده این افکت را در اختیار نداریم، ایجاد حالت مد نظرتان نیاز به کدنویسی زمانبر و پیشرفته دارد و احتمالا علاوه بر HTML و CSS باید از JavaScript نیز استفاده شود.
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ کوتاه و مختصر داده خواهد شد!
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لطفا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.

9 × 4
 refresh
آخرین دیدگاه ها
more برای دسترسی سریع به یادداشت مربوطه می توانید از لینک مطلب در کادر زیر استفاده کنید.
form Iman Mafakheri
در:
سلام من یه قالب خارجی اوردم راست چینش کردم حتی فونتشم تغییر دادم اما متاسفانه وقتی متن فارسی مینویسم حروف رو جدا جدا مینویسه نمیدونم...
۱۳۹۹/۰۶/۳۰

form میثم صدیق
در:
سلام برای اضافه کردن یک المان با (append) من یک کلید گذاشتم اضافه میشه ولی با هر بار کلیک کردن اضافه میشود اگر بخواییم یک...
۱۳۹۹/۰۶/۲۹

form amin
در:
سلام و خسته نباشید می خواستم Slash ( / ) رو به صورت اتوماتیک از تمامی URL ها حذف کنم البته با کمک htaccess...
۱۳۹۹/۰۶/۲۵

form محمد
در:
سلام وقت بخیر من یه همچین کدی دارم میشه لطفا راهنمایی کنید مشکلش چیه؟ سپاسگزارم
۱۳۹۹/۰۶/۲۴

form سروش
در:
سلام . من اطلاعات را از دیتابیس دریافت میکنم و در جدول میبینم . میخوام مثلا 6 مورد آخر را در یک ردیف ببینم و...
۱۳۹۹/۰۶/۲۳

form Behdad kanani
در:
سلام اصلا نمی شه اینکارو انجام داد
۱۳۹۹/۰۶/۲۲

form جعفری
در:
سلام قبل از تبدیل تاریخ نوشتید مثلا خب این مقدار تاریخ برای من در دیتابیس در جدولی بنام startedtm بصورت یونیکس...
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

form احمد
در:
با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید برای فایل دانلودی باید از چه دستوری استفاده کنم فایل با پسوند pdf رو میخوام بزارم اگر امکانش...
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

form شیما
در:
سلام آیا وقتی در قسمت وبلاگ دوستان وبلاگی رو ثبت میکنیم صاحب وبلاگ با استفاده از برنامه های خاصی میتونه متوجه بشه ؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۹

form mahtab
در:
سلام خسته نباشین من نمیدونم چرا مدیریت وبم برام باز میشه اما وقتی میزنم مشاهده وب رو میزنم نمیاره واسم فقط امیدوارم هک...
۱۳۹۹/۰۶/۱۸

form ساناز محمدی
در:
سلام دوباره این ساب دامین بنده هست اگر یکی از مطالب را مشاهده کنید هر محصولی که ارسال شده داخل از طریق مدیریت یک...
۱۳۹۹/۰۶/۱۷

form محسن
در:
سلام و عرض ادب مجدد کد زیر هم کار نمیکنه مشکل چی میتونه باشه ؟!
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

form ساناز محمدي
در:
سلام بنده یه ساب دامین دارم با دامنه شخصی حالا داخل این ساب دامین طرف آدرس سایت خودش رو داخل ساب دامین بنده میذاره مثلآ...
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

form محسن
در:
سلام و عرض ادب لطفا راهنمایی کنید مشکل کد زیر چیه
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

form احمد
در:
با عرض سلام ببخشید من با دستور append میخوام یه سطری رو به سبدم اضافه کنم ولی چطوری باید داخل append تگ ها رو بنویسم...
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
form احمد
در:
با عرض سلام مجدد و خسته نباشید ببخشید طبق فرمایش شما من قبل از دستور else دستور if را نوشته بودم تا جایی که اطلاع...
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
form احمد
در:
با سلام ببخشید طریقه استفاده از دستور else در ایجکس به چه صورت هست ایا باید دوباره فانکشن دان رو در هنگام شرط گذاشتن بزارم....
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
form مجتهد
در:
سلام ابتدائا از سایت مفیدتون تشکر می کنم. من خیلی از آموزه هام رو از سایت شما یاد گرفتم. یه سوال دارم...
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
form محمد حسین
در:
سلام لینک های من وقتی کلیک شوند اررور 404 تولید میکنند. علت چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
form حسین
در:
سلام بر شما و با تشکر از سایت خوبتون. من ابتدا با تابع mail پیش رفتم و یک if ایجاد کردم که اگر ایمیل...
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
form mehdi
در:
خطای -22 مربوط به چیه؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
form فرشته
در:
سلام چه جوری میتونم متن رو ستونی بنویسم؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
form افسانه
در:
سلام من در قسمت نظرات گزینه ویرایش وجود نداره و نوشته خصوصی حالا چطور جواب بدهم ؟؟ ممنون میشم زود جواب بدید یا جواب رو...
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
form احمد
در:
با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید یه مشکل دارم اینکه یه تگ دارم بهش کلاس دادم و میخوام از طریق ایجکس وقتی روش کلیک...
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  در انتظار بررسی: ۰
 پاسخگویی به سوالات ممکن است تا 24 ساعت زمان ببرد.