article

آموزش ساخت فرم عضویت در سایت با PHP و MySQL

mysql-php-user-sign-up

در حال حاضر استفاده از PHP و MySQL شیوه ای پرکاربرد برای ایجاد صفحات وب و سایت های داینامیک است و معمولا یکی از امکاناتی که در این چارچوب مورد توجه قرار می گیرد لزوم وجود فرم عضویت جهت ثبت نام کاربران است، بسیاری از افراد تمایل دارند برای سایت یا صفحه خود فرم ثبت نام کاربران داشته باشند، به طور مثال برای ارسال خبرنامه و اطلاع رسانی در خصوص به روزرسانی های سایت یا فراتر از آن برای ایجاد محیط کاربری و امکان ورود و خروج کاربران به پنل مدیریت و خیلی ایده های مشابه دیگر، اما قبل از دست یافتن به این هدف ها نیاز به ساخت فرم ثبت نام و عضویت کاربر است تا اطلاعات لازم جهت کنترل ورود و خروج ایمن را در پایگاه داده ثبت شده داشته باشیم، از این رو برای آشنایی بیشتر در این آموزش قصد داریم روش ساخت سیستمی ساده و در عین حال کاربردی و حرفه ای جهت ثبت نام و عضویت در سایت را با PHP و MySQL آموزش دهیم.

ایجاد دیتابیس اطلاعات عضویت کاربران


اولین گامی که برای ساخت فرم عضویت کاربران در سایت مورد نیاز است وجود یا ایجاد دیتابیس در سیستم مدیریت پایگاه داده MySQL جهت نگهداری اطلاعات عضویت به فرض شامل نام، نام کاربری، کلمه عبور، شماره تماس و... است که بدین منظور دو حالت متصور است:
اگر از قبل دیتابیسی در سایت خود به فرض برای نگهداری مطالب ساخته باشیم معمولا نیازی به ساخت دیتابیس جدید نیست و می توانیم وارد گام بعدی یعنی ساخت جدول و ستون ها شویم.
اما اگر از قبل چنین دیتابیسی در سیستم مدیریت پایگاه داده نساخته باشیم قاعدتا باید یک دیتابیس جدید ایجاد کنیم، بدین منظور در سرور مجازی (Localhost) با استفاده از برنامه phpMyAdmin در آدرس:
http://localhost/phpmyadmin
و منوی Databases یک دیتابیس با نام دلخواه و Collation مناسب زبان فارسی (ترجیحا utf8_persian_ci) می سازیم، در سرور آنلاین ممکن است مجوز انجام این کار در برنامه phpMyAdmin فراهم نباشد و باید از امکانات سیستم مدیریت هاست به فرض برنامه cPanel، DirectAdmin و... استفاده کنیم، به طور مثال در برنامه cPanle می توانیم از منوی Databases وارد قسمت MySQL Databases شویم و از امکانات آن استفاده کنیم.
نکته: برای برقراری ارتباط با دیتابیس لازم است که یک نام کاربری و کلمه عبور در اختیار داشته باشیم، در لوکال هاست به صورت پیش فرض معمولا نام کاربری root بدون کلمه عبور کاربرد دارد اما در سرور آنلاین باید از قسمت ساخت دیتابیس یک نام کاربری و کلمه عبور نیز ایجاد و به دیتابیس متصل کنیم.

ایجاد جدول و ستون با دستور CREATE


در گام دوم و بعد از ساخت دیتابیس باید جدولی در پایگاه داده خود با نامی دلخواه بسازیم و ستون هایی را در آن برای نگهداری نام کاربری، کلمه عبور و سایر اطلاعات مورد نیاز ایجاد کنیم، بدین منظور از دستور CREATE TABLE در MySQL استفاده می کنیم، در نمونه کد زیر سه ستون id، username و password را در جدول فرضی users ساخته ایم.
<?php
//اتصال به دیتابیس
$conn = mysqli_connect("localhost", "username", "password", "dbname");
if(!$conn) {
    echo "PHP & MySQL Connection: Error! " . mysqli_connect_errno() . ' - ' . mysqli_connect_error();
    exit;
} else {
    echo "PHP & MySQL Connection: Ok!<br>";
    
    //نام جدول
    $tbl_name = "users";
    
    //ساخت جدول و ستون ها
    $sql = "CREATE TABLE $tbl_name(
    id INT NOT NULL AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY,
    username VARCHAR(255),
    password VARCHAR(255))
    ENGINE=MyISAM DEFAULT CHARACTER SET=utf8 COLLATE=utf8_persian_ci"
;
    $query = mysqli_query($conn, $sql);
    if(!$query){
        echo "Creating Table $tbl_name: Error! " . mysqli_error($conn);
    } else{
        echo "Creating Table $tbl_name: OK!";
    }
}
//پایان اتصال
mysqli_close($conn);
?>
توضیح:
- ابتدا در تابع mysqli_connect اطلاعات لازم جهت اتصال به پایگاه داده را تعریف می کنیم، نام کاربری و کلمه عبور اتصال به پایگاه داده در این تابع مورد نیاز است که در لوکال معمولا با نام کاربری root بدون کلمه عبور می توانیم ارتباط با دیتابیس را برقرار کنیم اما در سرور باید از محیط پنل مدیریت هاست یک کاربر برای دیتابیس خود تعریف کنیم.
- در پارامتر چهارم تابع mysqli_connect عنوان دیتابیس خود را درج می کنیم، گفتیم که این دیتابیس را باید در گام اول ایجاد کرده باشیم.
- در متغیر tbl_name عنوان جدول مد نظرمان را درج می کنیم که در اینجا از عبارت users استفاده کرده ایم.
- دستور CREATE TABLE سه ستون id با خاصیت افزایش خودکار (AUTO_INCREMENT)، ستون username و password از نوع VARCHAR می سازد و در نهایت موتور پیش فرض جدول را بر روی MyISAM تنظیم می کند.
- برای سازگاری با زبان فارسی از COLLATE utf8_persian_ci استفاده کرده ایم.
- در نهایت هم اتصال PHP و پایگاه داده با تابع mysqli_close به پایان می رسد.
نکته 1: با درج و اجرای این نمونه کد در یک فایل PHP با نام فرضی create.php ستون های مد نظر در دیتابیس ایجاد می شوند.
نکته 2: در این آموزش از اکستنشن MySQLi در حالت رویه ای (Procedural) استفاده شده است، در صورت تمایل می توانیم کدها را به حالت شی گرا (Object-oriente) یا با اکستشن PDO نیز بنویسیم.

فرم HTML جهت عضویت و ثبت نام کاربر


پس از ساختن دیتابیس، جدول و ستون ها نوبت به ساختن فرم HTML برای ایجاد امکان دریافت اطلاعات از کاربران و ثبت نام آنها است، در این گام با طراحی یک صفحه HTML و قرار دادن چند فیلد input یا textarea در آن به فرض برای درج نام کاربری و کلمه عبور می توانیم اطلاعات کاربران را به سرور ارسال و در جدول و ستون های تعیین شده ذخیره کنیم که در نمونه فرم ساده زیر این کار صورت گرفته است:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
<title>وبگو | فرم HTML ثبت نام کاربر در سایت</title>
<!-- Webgoo.ir -->
<style>
body{
font-family:Tahoma, Geneva, sans-serif;
direction:rtl;
font-size:12px;
}
</style>
</head>
<body>
<form action="users.php" method="post">
<label for="user">نام کاربری:</label>
<input name="username" id="user" type="text" maxlength="255" dir="ltr">
<label for="pass">کلمه عبور:</label>
<input name="password" id="pass" type="password" maxlength="255" dir="ltr">
<input type="submit" value="عضویت">
</form>
<hr>
قبل از اجرای این فایل ابتدا باید اطلاعات اتصال به دیتابیس را در دو فایل create.php و users.php در تابع mysqli_connect تعریف کرده باشیم، همچنین فایل create.php یک بار باید اجرا گردد تا جدول و ستون ها در دیتابیس ایجاد شوند.
</body>
</html>
توضیح:
- کدهای بالا را می توانیم در فایلی با نام فرضی index.html در دایرکتوری مربوط به ثبت نام کاربر درج کنیم.
- این فرم HTML دو فیلد input جهت درج نام کاربری و کلمه عبور ایجاد می کند.
- در قسمت action آدرس فایل users.php را قرار می دهیم (اطلاعات فرم به این فایل ارسال می شود).
- برای ارسال اطلاعات از متد POST استفاده کرده ایم، به همین دلیل در سمت سرور و فایل users.php نیز باید از متد POST برای دریافت اطلاعات استفاده کنیم.
- آنچه به عنوان مقدار یا value به فایل users.php ارسال می شود از قسمت مربوط به name در تگ input قابل شناسایی و دریافت است (در ادامه خواهیم دید).
- با قرار دادن خاصیت maxlength حداکثر تعداد کاراکترهای مجاز و قابل درج در فیلد متنی را تعیین می کنیم.
- قسمت مربوط به label جهت تعریف عناوین متنی (برچسب) برای تگ های فرم استفاده می شود.
- در نهایت اطلاعات با دکمه submit به فایل users.php ارسال می شود.
نکته: برای جلوگیری از پیچیده شدن مبحث و تمرکز بر روی کدنویسی سمت سرور ظاهر کار به صورت ساده ارائه شده است، با کمی آشنایی با CSS می توانیم جلوه ظاهری فرم را به نحو دلخواه سفارشی سازی کنیم.

بررسی و ذخیره اطلاعات با فایل users.php


پس از اینکه کاربر اطلاعات خود را در فیلدهای input فرم بالا وارد می کند با زدن دکمه submit مقادیر با متد POST به فایل users.php ارسال و پارامترها در سرور قابل دریافت هستند، مثال زیر روشن است:
<?php
//دریافت و تعریف متغیر ها
$username = $_POST['username'];
$password = $_POST['password'];
?>
توضیح:
- با روش بالا نام کاربری از فیلد username دریافت و در متغیر username ذخیره می شود، همچنین کلمه عبور از فیلد password دریافت و در متغیر password ذخیره می شود، با این کار اطلاعات کاربر در هنگام اجرای برنامه PHP در دسترس است و می توانیم پردازش های مورد نظر را روی آن اعمال کنیم.
- دقت کنیم معمولا آنچه برای PHP در کار با فرم HTML اهمیت دارد متد استفاده شده (POST یا GET) و پارامتر name فیلدها است، سایر موارد مانند ID صرفا جنبه سمت کاربر دارند و به سرور ارسال نمی شوند.

بررسی معتبر بودن اطلاعات


در ادامه و پس از اینکه اطلاعات فیلدها را در متغیرهای PHP دریافت کردیم باید معتبر بودن مقادیر ارسال شده را بررسی کنیم، به طور مثال مقادیر فیلد نباید خالی باشد یا ممکن است کلمه عبور را محدود به کاراکترهای خاصی کنیم، برای اعتبارسنجی این موارد به کدنویسی فایل users.php دستورات زیر را اضافه می کنیم:
<?php
//دریافت و تعریف متغیر ها
$username = $_POST['username'];
$password = $_POST['password'];

//پیش فرض
$check_error = 0;

/* بررسی معتبر بودن اطلاعات ارسالی کاربر */
//نام کاربری
if(!isset($username) || empty($username)) {
    echo "فیلد نام کاربری نباید خالی باشد!";
    $check_error = 1;
} //کلمه عبور
elseif(!isset($password) || empty($password)) {
    echo "فیلد کلمه عبور نباید خالی باشد!";
    $check_error = 1;
} //مجاز بودن انتخاب حروف انگلیسی به عنوان نام کاربری
elseif(preg_match('/^[a-z0-9_-]+$/i', $username) === 0) {
    echo "نام کاربری دارای کاراکترهای غیر مجاز است!";
    $check_error = 1;
}
?>
توضیح:
- در دستور شرطی if تنظیم شدن و خالی نبودن نام کاربری را با توابع isset و empty بررسی می کنیم، اگر نام کاربری خالی باشد پیامی به کاربر نشان داده و متغیری به نام check_error (نام دلخواه است) را برابر 1 قرار می دهیم تا در ادامه وضعیت آن را بررسی کنیم.
- در دستور elseif اول بررسی های بالا را روی کلمه عبور انجام می دهیم تا از خالی نبودن آن یا ارسال اشتباه فرم توسط کاربر اطمینان حاصل کنیم.
- در قسمت elseif آخر نیز با تابع preg_match بررسی می کنیم تا ببینیم آیا کاراکترهای وارد شده توسط کاربر صرفا شامل حروف و اعداد انگلیسی می شود یا خیر، همچنین دو کاراکتر- و _ را هم جزء کاراکترهای مجاز قرار داده ایم، اگر کاراکتری خارج از این موارد ارسال شود بررسی preg_match نادرست یا false شده (وضعیت با عدد صفر برگردانده می شود) و پیام خطا برای کاربر نمایش داده خواهد شد.
نکته: بررسی اعتبار اطلاعات فرم بسته به اینکه هدف و خواسته ما چه چیزی باشد متفاوت و سلیقه ای است، لذا مثال های عنوان شده صرفا جهت نمونه است و هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.

حفظ امنیت اطلاعات و دیتابیس


اگر همه چیز درست باشد و کاربر فیلدها را به طور کامل تکمیل و ارسال نماید نوبت به مرحله ذخیره اطلاعات در دیتابیس است، اما قبل از اینکه به این گام بپردازیم یک امر مهم را نباید فراموش کنیم:
حفظ امنیت اطلاعات و پایگاه داده!
در برنامه نویسی PHP و هنگام ارتباط با MySQL رعایت مسائل امنیتی کار با پایگاه داده ضروری است، اگرچه عمده کاربران هیچ سوء نیتی نداشته و صرفا به دنبال محتوای مدنظرشان هستند اما ممکن است هکرهایی پیدا شوند که مترصد کوچکترین فرصتی برای نفوذ و آسیب زدن به برنامه ما باشند، از طرفی ذخیره اطلاعات حساس و به فرض کلمه عبور کاربران باید به صورت رمزی شده باشد تا امکان هر نوع سوء استفاده احتمالی را از بین ببرد و ضریب امنیت را افزایش دهد، باید همواره زمانی را فرض کنیم که بخشی از اطلاعات پایگاه داده به هر دلیل در اختیار هکرها قرار گرفته است، در این حالت اگر اطلاعات رمزی شده باشد قاعدتا استفاده چندانی برای مهاجم نخواهد داشت و حداقل اگر نگوئیم ناممکن ولی احتمال بازیابی بسیار بعید خواهد بود، به هر صورت در برنامه نویسی رویه ای PHP با اکستنشن MySQLi بدین منظور از توابع mysqli_real_escape_string و crypt استفاده کرده ایم:
<?php
//دریافت و تعریف متغیر ها
$username = $_POST['username'];
$password = $_POST['password'];

//پیش فرض
$check_error = 0;

/* بررسی معتبر بودن اطلاعات ارسالی کاربر */
//نام کاربری
if(!isset($username) || empty($username)) {
    echo "فیلد نام کاربری نباید خالی باشد!";
    $check_error = 1;
} //کلمه عبور
elseif(!isset($password) || empty($password)) {
    echo "فیلد کلمه عبور نباید خالی باشد!";
    $check_error = 1;
} //مجاز بودن انتخاب حروف انگلیسی به عنوان نام کاربری
elseif(preg_match('/^[a-z0-9_-]+$/i', $username) === 0) {
    echo "نام کاربری دارای کاراکترهای غیر مجاز است!";
    $check_error = 1;
}

//بررسی خطا
if($check_error === 0){
    //اتصال به دیتابیس
    $conn = mysqli_connect("localhost", "username", "password", "dbname");
    if(!$conn) {
        echo "PHP & MySQL Connection: Error! " . mysqli_connect_errno() . ' - ' . mysqli_connect_error();
        exit;
    } else {
        echo "PHP & MySQL Connection: Ok!<br>";

        //ایمن سازی پارامترها
        $username = mysqli_real_escape_string($conn, $username);
        $password = crypt($password);
    }
    //پایان اتصال
    mysqli_close($conn);
}
?>
توضیح:
- تابع mysqli_real_escape_string نیاز به آبجکت اتصال به پایگاه داده (متغیر conn) دارد در غیر اینصورت با خطا مواجه خواهیم شد، از این تابع برای جلوگیری از حملات موسوم به MySQL Injection یا نفوذ به دیتابیس استفاده می کنیم.
- از تابع crypt برای رمزی کردن یک طرفه رشته ها استفاده می کنیم، اگرچه هیچ سیستمی به طور کامل ایمن نیست اما با استفاده از تابع crypt تا حدود زیادی امنیت کلمه های عبور کاربران حفظ می شود.
نکته 1: کلمه های عبور رمزنگاری شده با تابع crypt به هیچ وجه قابل بازیابی به حالت اولیه نیستند و برای کاربرانی که کلمه عبور خود را فراموش کرده اند باید سیستم بازیابی کلمه عبور جدید در نظر گرفته شود.
نکته 2: برای تطبیق کلمه عبور به طور مثال در هنگام ورود کاربر به سایت باید اطلاعات ارسالی مجدد از فیلتر تابع crypt به صورت نمونه زیر عبور کند:
//روش تطبیق برای ورود کاربران
$password = crypt($password, $db_hashed_password);
if(hash_equals($db_hashed_password, $password)) {
    //کاربر مجاز به ورود است!
}
در این شیوه متغیر password مقادیر ارسال شده از فرم HTML و متغیر db_hashed_password مقادیر موجود در دیتابیس است، مهم است که مشابه نمونه بالا مقدار رمزی شده کلمه عبور موجود در دیتابیس به عنوان Salt در آرگیومنت دوم تابع crypt تنظیم شود در غیر اینصورت قاعدتا نتیجه تطبیق اطلاعات همواره false خواهد بود، همچنین از تابع hash_equals برای جلوگیری از حملات Timing استفاده کرده ایم، این تابع از نسخه 5.6 PHP در دسترس است اما در نسخه های قدیمی می توانیم از تابع جایگزین زیر استفاده کنیم:
<?php
if(!function_exists('hash_equals')) {
    function hash_equals($str1, $str2) {
        if(strlen($str1) != strlen($str2)) {
            return false;
        } else {
            $res = $str1 ^ $str2;
            $ret = 0;
            for($i = strlen($res) - 1; $i >= 0; $i--) {
                $ret |= ord($res[$i]);
            }
            return !$ret;
        }
    }
}
?>
نکته 3: توجه داشته باشیم تابع md5 نیز در تئوری روش رمزنگاری بدون بازگشت است، در واقع برگردان پسوردهای قوی رمزنگاری شده با این تابع در سیستم های متداول بسیار زمانبر و دشوار است، با این حال با توجه به قدرت سخت افزاری سیستم های جدید و امکان وقوع حملات Brute-force استفاده از این تابع برای رمزنگاری کلمه عبور دیگر توصیه نمی شود و بهتر است از روش های جایگزین مانند تابع crypt استفاده شود.

بررسی عدم ثبت نام کاربری فعلی در دیتابیس


علاوه بر اعتبارسنجی اولیه مقادیری که برای ثبت نام در سایت ارسال می شوند باید از قابل ثبت و آزاد بودن نام کاربری نیز مطمئن شویم، منظور از قابل ثبت و آزاد بودن این است که بررسی کنیم نام کاربری درخواستی از قبل در دیتابیس وجود نداشته باشد، دلیل این کار روشن است و مشخص است که دو یا چند نام کاربری مشابه در یک سیستم باعث ایجاد مشکل در شناسایی کاربران از هم خواهد شد، بدین منظور پرس و جوی SELECT زیر را به کدهای برنامه اضافه می کنیم:
$sql = "SELECT username FROM $tbl_name WHERE `username` = '$username' LIMIT 1";
$query = mysqli_query($conn, $sql);
$count = mysqli_num_rows($query);

<?php
//دریافت و تعریف متغیر ها
$username = $_POST['username'];
$password = $_POST['password'];

//پیش فرض
$check_error = 0;

/* بررسی معتبر بودن اطلاعات ارسالی کاربر */
//نام کاربری
if(!isset($username) || empty($username)) {
    echo "فیلد نام کاربری نباید خالی باشد!";
    $check_error = 1;
} //کلمه عبور
elseif(!isset($password) || empty($password)) {
    echo "فیلد کلمه عبور نباید خالی باشد!";
    $check_error = 1;
} //مجاز بودن انتخاب حروف انگلیسی به عنوان نام کاربری
elseif(preg_match('/^[a-z0-9_-]+$/i', $username) === 0) {
    echo "نام کاربری دارای کاراکترهای غیر مجاز است!";
    $check_error = 1;
}

//بررسی خطا
if($check_error === 0){
    //اتصال به دیتابیس
    $conn = mysqli_connect("localhost", "username", "password", "dbname");
    if(!$conn) {
        echo "PHP & MySQL Connection: Error! " . mysqli_connect_errno() . ' - ' . mysqli_connect_error();
        exit;
    } else {
        echo "PHP & MySQL Connection: Ok!<br>";

        //ایمن سازی پارامترها
        $username = mysqli_real_escape_string($conn, $username);
        $password = crypt($password);

        //نام جدول
        $tbl_name = "users";

        //اانتخاب اطلاعات از جدول و ستون
        $sql = "SELECT username FROM $tbl_name WHERE `username` = '$username' LIMIT 1";
        $query = mysqli_query($conn, $sql);

        if(!$query){
            echo "Selecting From Table $tbl_name: Error! " . mysqli_error($conn) . '<br>';
        } else {
            //تعداد ردیف های انتخاب شده
            $count = mysqli_num_rows($query);

            if($count === 0) {
            } else {
                echo "این نام کاربری قبلا ثبت نام کرده است!";
            }
        }
    }
    //پایان اتصال
    mysqli_close($conn);
}
?>
منطق این روش ساده است، با اجرای پرس و جوی SELECT وجود نام کاربری درخواستی را در دیتابیس بررسی می کنیم، اگر این نام کاربری از قبل وجود داشته باشد تابع mysqli_num_rows مقادیر 1 را برمی گرداند و در نتیجه امکان ثبت کاربر جدیدی با نام مشابه میسر نیست، اما اگر تابع mysqli_num_rows مقادیر 0 را برگرداند یعنی چنین نام کاربری قبلا در سیستم ثبت نشده و به اصطلاح آزاد است در نتیجه ادامه کدها اجرا می شود.

ذخیره اطلاعات با دستور INSERT در MySQL


در نهایت نوبت به گام آخر است، در این مرحله اطلاعات کاربر با دستور INSERT INTO در دیتابیس و جدول users (ستون های username و password) ذخیره می شود تا در برنامه خود از آنها استفاده کنیم، با این هدف کدنویسی فایل users.php به صورت زیر تکمیل می گردد:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
<title>وبگو | بررسی و ثبت اطلاعات کاربر در سایت</title>
<!-- Webgoo.ir -->
<style>
body{
font-family:Tahoma, Geneva, sans-serif;
direction: rtl;
font-size: 12px;
}
</style>
</head>
<body>
<?php
//دریافت و تعریف متغیر ها
$username = $_POST['username'];
$password = $_POST['password'];

//پیش فرض
$check_error = 0;

/* بررسی معتبر بودن اطلاعات ارسالی کاربر */
//نام کاربری
if(!isset($username) || empty($username)) {
    echo "فیلد نام کاربری نباید خالی باشد!";
    $check_error = 1;
} //کلمه عبور
elseif(!isset($password) || empty($password)) {
    echo "فیلد کلمه عبور نباید خالی باشد!";
    $check_error = 1;
} //مجاز بودن انتخاب حروف انگلیسی به عنوان نام کاربری
elseif(preg_match('/^[a-z0-9_-]+$/i', $username) === 0) {
    echo "نام کاربری دارای کاراکترهای غیر مجاز است!";
    $check_error = 1;
}

//بررسی خطا
if($check_error === 0){
    //اتصال به دیتابیس
    $conn = mysqli_connect("localhost", "username", "password", "dbname");
    if(!$conn) {
        echo "PHP & MySQL Connection: Error! " . mysqli_connect_errno() . ' - ' . mysqli_connect_error();
        exit;
    } else {
        echo "PHP & MySQL Connection: Ok!<br>";

        //ایمن سازی پارامترها
        $username = mysqli_real_escape_string($conn, $username);
        $password = crypt($password);

        //سازگاری با حروف فارسی
        $sql = "SET NAMES 'utf8'";
        $query = mysqli_query($conn, $sql);

        //نام جدول
        $tbl_name = "users";

        //اانتخاب اطلاعات از جدول و ستون
        $sql = "SELECT username FROM $tbl_name WHERE `username` = '$username' LIMIT 1";
        $query = mysqli_query($conn, $sql);

        if(!$query){
            echo "Selecting From Table $tbl_name: Error! " . mysqli_error($conn) . '<br>';
        } else {
            //تعداد ردیف های انتخاب شده
            $count = mysqli_num_rows($query);

            if($count === 0) {
                //ذخیره اطلاعات کاربر در دیتابیس
                $sql = "INSERT INTO $tbl_name(`username`, `password`) VALUES('$username', '$password')";
                $query = mysqli_query($conn, $sql);

                if(!$query) {
                    echo "Inserting Into Table $tbl_name: Error! " . mysqli_error($conn);
                } else {
                    echo "Inserting Into Table $tbl_name: OK!";
                }
            } else {
                echo "این نام کاربری قبلا ثبت نام کرده است!";
            }
        }
    }
    //پایان اتصال
    mysqli_close($conn);
}
?>
</body>
</html>
توضیح:
- ساختار دستور INSERT INTO بسیار ساده است، اطلاعات را در ستون های تعیین شده به شیوه آرایه (کلید و مقدار) ذخیره می کند، برای جدا سازی ستون ها و مقادیر آنها از علامت , استفاده می کنیم.
- در کد بالا صرفا جهت مثال و آشنایی بیشتر چند ستون را جهت نمونه استفاده کرده ایم، در برنامه های کاربردی می توانیم با توجه به نیازمان قابلیت های بیشتری برای ثبت نام و عضویت کاربران در نظر بگیریم و از این لحاظ محدودیتی نیست.
- برای استفاده از اطلاعات ذخیره شده ی اعضای سایت نیاز به تعریف و نوشتن کدهای دیگری است که در این مجال فرصت پرداختن به آنها نیست، این امر را به آموزش های بعدی موکول می کنیم.

دانلود نمونه فایل های آموزش


برای جمع بندی کار می توانیم فایل هایی که در این آموزش بررسی کردیم را از لینک زیر دریافت کنیم:
دانلود نمونه فایل های آموزش ساخت فرم عضویت در سایت با PHP و MySQL
sectionدسته بندی: آموزش کاربردی » MySQL
related مطالب بیشتر:
» تعویض کد امنیتی Captcha با Ajax و MySQL
» جستجو در مطالب سایت با استفاده از MySQL Full-Text
» آموزش حذف گروهی اطلاعات از MySQL با استفاده از چک باکس
» صفحه بندی مطالب و محتوا با PHP و MySQL
» ایجاد لینک دانلود مدت دار با PHP و MySQL
commentنظرات (۱۸۷ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: سید محسن سادات رسول
زمان: ۰۲:۰۶:۴۳ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۵/۲۴
سلام اگر بخوایم موارد گرفته شده توسط فرم ثبت نام در همان صفحه ثبت نام استفاده کنیم چه باید کرد؟
مثلا منظورم اینه که مثلا در قسمت نام کاربری نوشت علی سریعا جلوی نام بنویسد این نام وجود دارد
با تشکر
پاسخ: 
سلام
برای این کار باید از آژاکس و توابع جاوا اسکریپت استفاده کنید، به فرض با اجرای رویداد onfocus یک درخواست مبتنی بر آژاکس ارسال کرده و پاسخ سرور را در یک بلاک div به طور هم زمان نشان می دهیم.
نویسنده: Mohamad Hosein
زمان: ۱۷:۲۲:۱۷ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۶/۱۰
سلام. میشه یه سایتی که دیتابیس تو اون ایجاد کنیم رو نام ببرید. ممنون
پاسخ: 
سلام
دیتابیس را باید در کنترل پنل هاست خود ایجاد کنید، جهت موارد آزمایشی نیز از برنامه هایی نظیر Wamp Server یا همان لوکال هاست در سیستم خود استفاده نمائید.
نویسنده: yeki
زمان: ۱۲:۱۸:۲۸ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۶/۱۲
سلام. من دیتابیس رو برای فرم عضویت وبلاگم میخوام که اونو اگه ایجا کنید ممنون میشم
پاسخ: 
سلام
متاسفانه برای وبلاگ هایی که از سرویس های رایگان استفاده می کنند، امکان ایجاد دیتابیس میسر نیست، از سایت هایی که خدمات و ابزارهای رایگان ارائه می دهند استفاده کنید.
نویسنده: محمدرضا
زمان: ۱۸:۴۲:۵۹ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۶/۱۶
سلام خدمت استاد عزیز.
سوالم اینه که من یک دیتابیس آماده دارم ، اما الان میخوام یک سایت دیگه هم راه اندازی کنم که دیگه نیاز به ثبت نام مجدد اعضا نباشه ، خب من هر کاری میکنم نمیتونم به دیتابیس سایتم اتصال پیدا کنم.
برای اتصال به پایگاه داده از confi... استفاده میکنم.
لطفا راهنماییم کنید.
از کد زیر استفاده میکنم:
<?
include('configuration.php');
if(isset($_POST['logare'])) {
$dbres = mysql_query("SELECT * FROM `amp_a_users` WHERE `username`='$in[username]' AND `password`=md5('$in[password]),1");

if($data2->accept > 1){
echo "<script type=\"text/javascript\">
alert(\"خطای ورود\");
</script>";
}
}else if($num > 0) {

$dbres = mysql_query("SELECT * FROM `amp_a_users` WHERE `username`='$in[username]'");

$_SESSION['data'] = mysql_fetch_object($dbres);
$_SESSION['username'] = $in[username];
echo "<script>document.location.href='buy.php'</script>";
}
else{
echo "<script type=\"text/javascript\">
alert(\"خطا: نام کاربري يا رمز عبور اشتباه مي باشد\");
</script>";
}
}
?>
پاسخ: 
سلام
باید ببینید mysql چه خطایی نشان می دهد، query را به صورت زیر تغییر دهید تا خطای mysql نشان داده شود:
$dbres = mysql_query("SELECT * FROM `amp_a_users` WHERE `username`='$in[username]'")
or die(mysql_error());
نویسنده: محمدرضا
زمان: ۲۰:۲۶:۴۷ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۶/۱۶
سلام و واقعا ممنون از پاسخگویی سریع شما.
من کد رو بصورتی که فرمودید تغییر دادم و این خطا اومد:
Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: Access denied for user 'host'@'localhost' (using password: NO) in /home/public_html/header.php on line 2

Warning: mysql_query() [function.mysql-query]: A link to the server could not be established in /home/public_html/header.php on line 2
Access denied for user 'host'@'localhost' (using password: NO)
مشکل من اینه که مثل اینکه به دیتابیس اتصال پیدا میکنه اما نمیتونه یوزر و پسورد رو بخونه!!
یعنی با دستکاری که کردم دیگه ارور دیتابیس نمیاد اما موقع لاگین شدن اخطار میده که : نام کاربري يا رمز عبور اشتباه مي باشد!
خب با توجه به کدی که بالا خدمتتون ارائه دادم مشکل باید از مچ شدن با دیتابیس باشه؟؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
بازم تشکر
پاسخ: 
خواهش می کنیم؛ خطاها به معنی عدم اتصال به دیتابیس به دلیل تطبیق نداشتن اطلاعات کاربری mysql با اطلاعات موجود در فایل اتصال است، ابتدا از تطبیق اطلاعات کاربری mysql با اطلاعات اتصال اطمینان حاصل کنید، اگر مشکل حل نشد، در صورت تمایل فایل configuration.php را از طریق ایمیل ارسال کنید تا بررسی گردد، آدرس ایمیل در بخش تماس با ما موجود است.
نویسنده: کمال
زمان: ۰۴:۲۶:۱۵ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۶/۲۰
با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
یه تقاضایی از شما داشتم که تمام دستورات لازم را برای ایجاد عضویت و ورود به سایت را بطور کامل و پشت سر بنویسید.
با تشکر
پاسخ: 
سلام
اگر در مطالب بخش آموزش کاربردی mysql دقت کنید؛ این کار در حد امکان انجام شده است.
نویسنده: الهه
زمان: ۱۱:۵۷:۱۷ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۷/۰۸
با سلام. میخواستم بدونم اگه بخوام ارور های اعتبارسنجی رو تو همون صفحه فرم نشون بده باید چیکار کنم؟ میشه بیشتر راهنمایی کنید. این سوال مطرح شده بود
پاسخ: 
سلام
برای این کار دو راه وجود دارد:
- راه حل اول اینکه برنامه خود را طوری بنویسید که فرم به همان فایل فعلی ارسال شود و اعتبار سنجی نیز در همان فایل باشد یا اینکه در همان صفحه include شده باشد، به طور مثال در آموزش حاضر action فرم بر روی فایل register.php تنظیم شده است، لذا اطلاعات به این فایل ارسال می شود، اگر بر روی نام فایل فعلی (فایل باید php باشد) تنظیم شود، به خودش ارسال می شود و در این صورت با دستورات شرطی if و else و... یا با isset می توانید بررسی و اعتبار سنجی کنید.
- راه حل دوم استفاده از آژاکس است، در این مورد لطفا به آموزش زیر مراجعه کنید:
اعتبار سنجی همزمان فرم با آژاکس (ajax) و php
نویسنده: علی
زمان: ۱۷:۰۶:۳۰ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
سلامی گرم خدمت دست اندر کاران webgoo
من از یک اسکریپت شبکه ی اجتمائی آماده استفاده میکنم
میخواستم بدونم میتونم مثلا در فرم های علایق کاربر و درباره ی من و... یک فرم به دلخواه اضافه کنم که در پرفایل نمایش داده شود؟
لطفا پاسخ کامل دهید
ممنون (منتظرم)
پاسخ: 
سلام
بدون مشاهده نمونه کدها و پایگاه داده نمی توان نظر قطعی داد، ولی در کل اگر اسکریپت شما متن باز باشد و ساختار خیلی پیچیده ای نداشته باشد، با شناخت ساختار و بررسی دیتابیس می توانید این کار را انجام دهید، البته باید تا حدود زیادی با php و mysql آشنایی داشته باشید.
نویسنده: علی
زمان: ۱۷:۲۶:۵۳ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
سلام
ممنون از پاسختون
دوباره سوال داشتم ):
باید چگونه از ساختار یک اسکریپت آماده آگاهی پیدا کرد؟
تا بهش امکان اضافه کنیم؟
یا حق
پاسخ: 
سلام
اگر تجربه و دانش برنامه نویسی داشته باشید، بررسی ساختار اسکریپت سخت نیست، در غیر این صورت دستکاری برنامه شدنی نیست و ممکن است موجب ناقص شدن آن شوید، ساختار برنامه یعنی اینکه ببینید از چه فایل ها، توابع، آرایه ها و... در اسکریپت استفاده شده و ارتباط بین قسمت های مختلف برنامه با هم چگونه است، به فرض وقتی کاربر ثبت نام می کند اطلاعات او در کجا و چگونه پردازش شده و در دیتابیس در چه ردیف هایی ذخیره می شوند و...
نویسنده: a
زمان: ۱۹:۱۵:۰۳ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
سلام
من این کارو کردم ولی وقتی دکمه ی عضویت رو میزنی این ارور میاید
root
Fatal error: Call to undefined function pgapir_ts() in /home/user/public_html/ts/register.php on line 6
مشکل از چیه
نام فایل ها رو اشتباه گذاشتم؟
پاسخ: 
سلام
خطای فوق یعنی تابع pgapir_ts برای مفسر php قابل دسترسی نیست، در صورتی که در برنامه فراخوانی شده است، دو دلیل اصلی این خطا اشتباه در include کردن فایل ها و یا اشتباه تایپی در نام توابع در هنگام تعریف و فراخوانی است.
نویسنده: -
زمان: ۲۰:۳۳:۳۵ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
سلام
شما اسکریپت طراحی می کنید؟
ما طرح بدهیم و شما با php بنویسید؟
در زمینه ی social network و هزینه هم توافقی
پاسخ را در همین جا مطرح سازید
با تشکر
پاسخ: 
سلام
خیر، به دلیل زمانبر بودن بیش از حد این نوع پروژه ها، در این زمینه فعالیتی نداریم؛ برای راه اندازی اینچنین شبکه هایی یا باید برنامه نویس باشید یا اینکه از اسکریپت های آماده استفاده کنید.
نویسنده: علی
زمان: ۱۸:۰۲:۳۲ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
سلام
ببخشید یه سوال ساده داشتم: میخواستم بدونم چه زبانی را برای ساخت شبکه ی اجتماعی پیشنهاد می کنید؟ تا من در آن زمینه مطالعاتم را گسترده کنم.
چون رشتم کامپیوتر یا برنامه نویسی نیست امکان دارد با مطالعه بتونم طراحیش کنم؟
یا حق
پاسخ: 
سلام
خوشبختانه یا بدبختانه برنامه نویسی وب و در کل دانش وب (در حد معمول) از آن دسته مهارتهایی است که به لحاظ آکادمیک نیاز به رشته خاصی ندارد، دانشجویان و فارغ التحصیلان کامپیوتری بوده و هستند که هیچ سررشته ای در وب ندارند، مسئله اصلی علاقه، استعداد و تلاش و پشتکار است، برای ایجاد یک شبکه اجتماعی شما به تسلط بر html، css، ajax و همچنین تسلط نسبی بر mysql و php نیاز خواهید داشت! البته از asp و sql هم می توانید استفاده کنید، اما مزیت های php و دنیای متن باز به محدودیت های asp در خیلی از موارد چربش دارد.
در مورد برنامه هم چون در وب کار اصلی کدنویسی است، Adobe Dreamweaver می تواند انتخاب کاملی باشد.
نویسنده: علی
زمان: ۱۵:۲۹:۳۴ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
سلام دوست عزیز
یکی از بهترین سایت هایی که پاسخ رو درست حسابی میده شمایید
منم سعی خودمو میکنم ببینیم چی میشه!
یاحق
نویسنده: mahdi
زمان: ۲۰:۰۲:۵۴ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۸/۰۳
اگه ما بخوایم برای عضویت یه فایل جدا با نام rigester.php برنامه نویسی کنیم حالا باید چجوری فایل روی ایندکس نمایش داده شود
index.php چون در اسکریپت های آماده کلا خلاص یعنی تو ادیت ایندکس حرف کمی شاملش میشه ولی در صفحه ی نخست کلا فرم در قالب قرار میگیره!
خواهشا با ذکر مثل تعریف کنید
با تشکر
پاسخ: 
اگر درست متوجه منظور شما شده باشیم، باید از include استفاده کنید، یعنی یک فایل را درون فایل اصلی وارد کنید، همچنین ممکن است از توابع هم برای این نوع کارها استفاده شود، یعنی تابع در یک فایل تعریف و فایل در صفحه include گردد و سپس در ادامه برنامه تابع فراخوانی شود، متال برای include:
<?php
include("my_folder/register.php");
?>
و مثال برای فراخوانی تابع:
<?php my_function(); ?>
به این ترتیب با اینکه کدهای اصلی در فایل index.php در دسترس هستند، ولی به صورت ظاهری قابل دیدن نیستند. علاوه بر این require نیز مانند include همین کار را می کند، البته تفاوت require با include در این است که اگر فایل به هر دلیل بارگذاری نشود و در دسترس نباشد (حتی درون حلقه های شرطی) Fatal Error دریافت می کنید و اجرای برنامه متوقف می شود.
نویسنده: mahdi
زمان: ۱۲:۱۹:۱۷ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۸/۰۴
سلام و تشکر از پاسختون
یعنی من register.php در پوشه ی reg و در پوشه ی include قرار بدم؟
یعنی اینچنین
public_html/include/reg/register.php
سپس ادرس را اینچنین در اینکس.پی اچ پی قرار دهم؟
<?php
include("reg/register.php");
?>
خوب من اینکار را کردم ولی به نتیجه ای نرسیدم یعنی محتویات پوشه ی عضویت نمایش داده نشد روی ایندکس!!
<?php my_function(); ?> 
رو ولی نمیدونم دقیقا در کجا قرار دهم!؟
با تشکر
پاسخ: 
سلام
فایل را به این صورت وارد صفحه ایندکس کنید:
<?php
include("include/reg/register.php");
?>
باید آدرس رسیدن به فایل را پوشه به پوشه از فایل index.php به صورت بالا تنظیم کنید، در ضمن دقت کنید زمانی فایل register.php خروجی می دهد که به فرض یک دستور echo درون خود داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است با وجود وارد شدن در صفحه هیچ خروجی نداشته باشید.
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
2 × 5
 refresh
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشد که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
آخرین دیدگاه ها
form adel
در:
سلام با تشکر از سایت خوب شما. یه سوال داشتم چگونه تمام این کدها را در جاوا اسکریپت همزمان قرار دهیم. من مثلا دستور این...
۲۱:۲۵:۴۰ ۱۳۹۸/۰۸/۲۴

form یه سوال کننده
در:
سلام. ببخشید چطور میشه ایمیل هایی رو میفرستن که ریپلای زدن رو ایمیلی که از طرف ما نبوده بیشتر تو تبلیغات دیدم امیدوارم منظورم و...
۰۳:۲۳:۰۸ ۱۳۹۸/۰۸/۲۴

form پرتو
در:
با عرض سلام و خسته نباشید امیدوارم حالتون خوب باشه من دو سه سال پیش وبلاگم رو حذف کردم ایا امکانش هست برگرده؟ ادرس...
۱۴:۵۵:۵۲ ۱۳۹۸/۰۸/۲۰

form علی
در:
سلام من نمی تونم html tag رو چطور در وبلاگم قرار بدم وبلاگم اینه
tagtak.blog.ir
۱۰:۲۳:۳۴ ۱۳۹۸/۰۸/۲۰

form حمید
در:
سلام. خسته نباشید. من میخاستم استایل فیلدهای فرمم رو تغییر بدم منتهی نمیدونم از چه کدهایی باید استفاده کنم. برای اینکه فرمی به شکل...
۱۰:۳۶:۱۹ ۱۳۹۸/۰۸/۱۹

form سمیه
در:
سلام ممنون بابت آموزش مفیدتون توی تگ ها هرچیزی که در تگ head قرار بگیره نمایش داده نمیشه، اما ممنون میشم...
۲۰:۴۹:۲۳ ۱۳۹۸/۰۸/۱۷

form استادمجازی
در:
سلام. از ادمین عزیز و همگی دعوت می کنم آموزش های خوبتون را بصورت آموزش ویدیویی یا صوتی و... در سایت ostadmajazi.com استادمجازی ...
۲۲:۱۲:۲۳ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳

form mohamad
در:
سلام و خسته نباشید ، توی فرمی که ساختم چند تا drop down دارم که میخوام با php براشون شرط بذارم به طوری...
۱۳:۵۱:۳۴ ۱۳۹۸/۰۸/۱۰

form رضا
در:
خسته نباشید این جلسه آخر html بود؟؟؟؟
۰۱:۱۵:۰۷ ۱۳۹۸/۰۸/۱۰

form امیرمحمد
در:
سلام و خسته نباشید استاد بنده میخوام بین دو کد زیر که مشخص کردم رو به دست بیارم
// ---------------------set سلام...
۱۹:۳۰:۵۳ ۱۳۹۸/۰۸/۰۸

form حجت
در:
خیلی ممنونم از لطف شما. اوکی شد.
۱۰:۲۸:۳۵ ۱۳۹۸/۰۸/۰۶

form میلاد
در:
آشنایی نسبی با css, php و ajax دارم و نمیخام از library های موجود در نت استفاده کنم. خواستم با همین متد که انصافا روان...
۲۳:۲۲:۵۵ ۱۳۹۸/۰۸/۰۵

form عرفان
در:
با سلام. مدتی بود که بدلایل مشکلات زیاد نتونستم به وبلاگم رسیدگی کنم ولی وقتی برگشتم میبینم که هزاران بازدید داشتم و همشونم به زبان...
۲۲:۴۹:۴۴ ۱۳۹۸/۰۸/۰۵

form raha
در:
سلام وقتتون بخیر ببخشید علامت @ در کل به چه معناست ممنون میشم پاسخ دهید
۲۰:۱۲:۵۹ ۱۳۹۸/۰۸/۰۵

form میلاد
در:
باسلام تشکر از مطالب روان و پرکاربردتان. در خصوص آموزش مذکور، نحوه و ترفند نمایش محور عمودی در سمت چپ نمودار (مشابه...
۰۲:۳۸:۴۰ ۱۳۹۸/۰۸/۰۵