آگهی
article

تنظیم موقعیت در وسط و حذف حاشیه ها با CSS

css-body-div-center

اگر یک طراح وب حرفه ای یا علاقمند به طراحی قالب شخصی برای سایت یا وبلاگ خود باشید حتما با کدهای CSS آشنا هستید و بارها از آنها در شکل دهی فرم و ظاهر صفحات وب استفاده کرده اید، اگرچه کار با CSS به طور کلی چندان پیچیده و سخت نیست اما همواره جزئیات و ریزه کاری هایی وجود دارند که باعث می شوند نکاتی هرچند ساده به نظر مبهم و حل نشده باقی بمانند، در این مطلب می خواهیم یکی از شایع ترین این موارد را با هم مرور کنیم که تنظیم موقعیت عناصر HTML و به طور خاص بلاک های div در وسط بلاک والد یا در مرکز صفحه نمایش و همچنین حذف حاشیه ها از لبه های کناری مرورگر و صفحه نمایش به کمک CSS است، این نوع تکنیک ها معمولا در طراحی رابط کاربری وب و قالب هایی که از تمام ظرفیت صفحه نمایش استفاده می کنند مورد نیاز خواهند بود.

نحوه تنظیم بلاک در وسط بلاک والد با استفاده از CSS


در هنگام طراحی و کدنویسی قالب های وب معمولا تنظیم بلاک ها در سمت چپ یا راست بلاک والد به کمک عنصر float و مقادیر left, right یا استفاده از display با مقادیر inline-block و در نظر گرفتن margin مناسب به آسانی ممکن است، اما مشکل بیشتر کاربران تنظیم بلاک در وسط بلاک والد آن است که در تمام مرورگرها نیز یکسان باشد، در مثال زیر این کار را برای لایه div با کلاس فرضی center-block انجام داده ایم:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
<title>وبگو | تنظیم بلاک در وسط بلاک والد با CSS</title>
<!-- Webgoo.ir -->
<style type="text/css">
html, body{
    margin:0px;
    padding:0px;
    font-family:Tahoma, Geneva, sans-serif;
    font-size:12px;
    direction:rtl;
}
.parent-block{
    width:100%;
    height:200px;
    background-color:#C0C0C0;
    border:1px solid #F90004;    
}
.center-block{
    width:300px;
    height:200px;
    background-color:#CC3;
    margin-left:auto;
    margin-right:auto;
}
</style>
</head>
<body>
<div class="parent-block">
<div class="center-block"></div>
</div>
<hr>
برای تنظیم بلاک در وسط بلاک والد از margin-left و margin-right با مقادیر auto استفاده می کنیم، در نمونه کد بالا بلاک رنگی در وسط بلاک والد خود قرار گرفته و متمایز است.
</body>
</html>
پیش نمایش
همانطور که در کد ملاحظه می کنید از margin-left و margin-right با مقادیر auto استفاده کرده ایم، با این کار مرورگر بلاک مربوطه را در وسط بلاک والد آن تنظیم می کند، علاوه بر این می توانیم با مقادیر 
margin: 0 auto;
نیز یک بلاک را در وسط عنصر والد آن تنظیم کنیم.

نحوه تنظیم بلاک در وسط صفحه با استفاده از CSS


در طراحی رابط کاربری وب ممکن است نیاز به نمایش بلاکی در وسط صفحه مرورگر باشد که معمولا جهت نمایش پنجره پاپ آپ سفارشی یا نمایش پیام تائید، ایجاد قسمت ورود به سایت و مواردی از این دست استفاده می شود، طراحی این قسمت نیز با کدنویسی HTML و تعیین استایل CSS مناسب ممکن است:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
<title>وبگو | تنظیم بلاک در وسط صفحه نمایش با CSS</title>
<!-- Webgoo.ir -->
<style type="text/css">
html, body{
    margin:0px;
    padding:0px;
    font-family:Tahoma, Geneva, sans-serif;
    font-size:12px;
    direction:rtl;
}
.popup-block{
    position:fixed;
    top:50%;
    left:50%;
    width:300px;
    height:200px;
    margin-top:-100px;
    margin-left:-150px;
    background-color:#318DAF;    
}
</style>
</head>
<body>
<div class="popup-block"></div>
<hr>
برای تنظیم بلاک در وسط صفحه نمایش از position با مقادیر fixed یا absolute استفاده می کنیم، همچنین خاصیت های top و left باید با مقدار 50 درصد تعریف شوند، نکته مهم دیگر اینکه متناسب با top و left باید margin-top و margin-left با نصف مقدار height و width به صورت منفی مقداردهی شوند.
</body>
</html>
پیش نمایش
از چند خاصیت در این تکنیک استفاده شده، ابتدا بلاک div را با اندازه پیکسلی مشخص ایجاد و با خاصیت position و مقادیر fixed یا absolute مقداردهی می کنیم، این کار باعث می شود بلاک ما به صورت مستقل از سایر عناصر والد خاصیت های CSS را اجرا کند، در گام دوم برای اینکه بلاک در وسط صفحه قرار بگیرد با خاصیت top و left (یا right) از بالای صفحه نمایش 50 درصد و از سمت چپ (یا راست) نیز 50 درصد حاشیه ایجاد می کنیم، با توجه به اینکه تاثیر مقادیر از لبه های کناری بلاک محاسبه می شود و عنصر دقیقا در وسط صفحه قرار نمی گیرد باید margin-top و margin-left با مقادیر منفی در نظر بگیریم تا دقیقا از وسط بلاک مقدار top و left محاسبه شود، قاعدتا برای این کار باید margin-top و margin-left را با نصف مقادیر height و width به صورت منفی در نظر بگیریم تا بلاک از موقعیت فعلی خود به سمت بالا و چپ حرکت کند و دقیقا در وسط صفحه نمایش قرار گیرد.

حذف حاشیه ها از لبه های کناری با استفاده از CSS


به طور معمول مرورگرهای وب خاصیت هایی را با مقادیر مشخص به صورت پیش فرض روی عناصر موجود در صفحه وب اعمال می کنند که یکی از این موارد در نظر گرفتن مقدار padding و margin برای تگ html یا body است که موجب می شود اندک فضای خالی در گوشه ها و لبه های کناری مرورگر و صفحه نمایش ایجاد شود، خوشبختانه برای حذف این حاشیه هایی که شاید مد نظر ما نباشند می توانیم در قسمت استایل CSS برای این دو تگ padding و margin اختصاصی با مقدار 0 تعریف کنیم تا قالب به اصطلاح به طور کامل به گوشه های پنجره مرورگر بچسبد و تمام فضای موجود را پوشش دهد، به طور مثال:
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
<title>وبگو | حذف حاشیه ها از لبه های کناری با استفاده از CSS</title>
<!-- Webgoo.ir -->
<style type="text/css">
html, body{
    margin:0px;
    padding:0px;
    font-family:Tahoma, Geneva, sans-serif;
    font-size:12px;
    direction:rtl;
}
.top-block{
    width:auto;
    height:200px;
    background-color:#CC3;
}
</style>
</head>
<body>
<div class="top-block"></div>
<hr>
 با استفاده از ویژگی های padding و margin و در نظر گرفتن مقدار 0 برای تگ html و body، فاصله پیش فرض حاشیه های صفحه نمایش از تگ والد قالب حذف می شود.
</body>
</html>
پیش نمایش
در مثال بالا بلاکی با کلاس فرضی top-block را بین تگ body ایجاد کرده ایم که حاشیه آن 0 است و برای body و html نیز از مقادیر padding و margin با مقدار 0 استفاده کرده ایم، به این ترتیب هیچ حاشیه اضافه ای بین قالب وب و صفحه نمایش ایجاد نمی شود و می توانیم از تمام فضای موجود استفاده کنیم، این شیوه امروزه یک روش مرسوم در بین طراحان وب و به خصوص در طراحی قالب های واکنشگرا (Responsive) است، برخی طراحان نیز از فایل هایی تحت عنوان Reset استفاده می کنند که با این روش تمام خاصیت های پیش فرض CSS مرورگرها را نادیده می گیرند.
نکته: با وجود اینکه در استانداردهای جدید کنسرسیوم جهانی وب W3C تگ html نباید padding و margin پیش فرض داشته باشد، با این حال برخی مرورگرها همچنان رویه خاص خودشان را دارند و بهتر است که در کنار تگ body برای تگ html نیز padding و margin را برابر 0 قرار دهیم.
sectionدسته بندی: آموزش کاربردی » CSS
related مطالب بیشتر:
» حذف اسکرول افقی (Horizontal Scroll) با CSS
» ایجاد بلاک و تصویر شفاف (Transparent) با استفاده از CSS3
» ساخت منوی آبشاری (عمودی) با تگ ul li و CSS
» ساخت بلاک شناور عمودی با CSS
» چسبیدن فوتر قالب به پائین صفحه با CSS
commentنظرات (۲۷ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: محمد
زمان: ۱۸:۴۰:۳۴ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
سلام
از چه کدی استفاده کنم که فوترم ته ته دایو اصلی قرار بگیرد و با افزایش یا کاهش hieght دایو اصلی فوترم یا پانوشت تکان نخورد.
پاسخ: 
لطفا عبارت "چسبیدن فوتر قالب به پائین صفحه" را در وب جستجو کنید.
نویسنده: مصطفی
زمان: ۱۸:۰۷:۰۱ - تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
آقا ممنون بابت این سایت واقعا جامع و کاملتون،
فقط یه چیز بهتون بگم اونم اینکه من هرچی تو گوگل میزنم برا مطالبم یکی از بهترین نتیجه ها سایت شما هستش .
بازم ممنون
نویسنده: داوود
زمان: ۱۹:۱۳:۳۳ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۵/۱۹
سلام آقای مهندس، وقتتون بخیر؛ استاد تو یه مطلب آموزشی دیدم اینجوری نوشته، آیا درسته بنظرتون؟؟
نوشته بود "در حالت Block عنصر مورد نظر یک خط قبل و بعد از خودش را هم خالی می گذارد."
آیا بد ننوشته؟ چون در حالت block عنصر نسبت به همون خطی که هستش کل فضا رو تا انتها میگیره و به خط قبل و بعدش دیگه کاری نداره که اونجوری نوشته!!!
پاسخ: 
شاید منظور نویسنده این بوده که عنصر block در حالت معمول اجازه نمایش سایر عناصر در یک راستا را نمی دهد و آنها را به یک خط قبل یا بعد هدایت می کند.
نویسنده: موسوی
زمان: ۱۲:۱۵:۳۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۶/۰۷
سلام . ممنون از مطالب شما یه سئوال اساسی و مرتبط با این بخش داشتم که هنوز جوابش رو هیجا ندیدم.
چطور میشه فرضا یه تگ دیو با عرض 800 داریم و بخواهیم داخلش سه تا دیو در یک راستا دقیقا از هم دیگه و خود دیو مادر به یک فاصله باشن. فرض عرض دیو داخلی هر کدام 200 باشد . برای اینکار من مجبورم کلی ضرب و تقسیم کنم و سپس با مارگین و پادینگ و چیدن در راست و چپ این 3 دیو رو در وسط دیو مادر قرار بدم . حال اگه مثلا دیو مادر عرضش بشه 850 دوباره واس همه دیو های داخلی رو تنظیم کنیم . حالا همینطوریه یا روش دیگه هم هست ؟!!
پاسخ: 
چند شیوه طراحی در وب وجود دارد که یک حالت آن روش پیکسل دهی ثابت است، در این روش قاعدتا اندازه بلاک ها از قبل مشخص است و عناصر درونی نیز از بلاک والد خود پیروی می کنند، لذا اگر قرار به تغییر اندازه بلاک والد باشد، عناصر درونی نیز باید به همان نسبت تغییر اندازه دهند، در شیوه دیگر و بسته به نیاز ممکن است بلاک والد مقداردهی پیکسلی و بلاک های درونی مقدار دهی درصدی داشته باشند که در این صورت هر چقدر بلاک والد تغییر اندازه دهد، بلاک های درونی به همان نسبت، به صورت خودکار تغییر اندازه می دهند!
نویسنده: Ismaeil
زمان: ۱۴:۲۶:۱۸ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۶/۱۴
سلام
اگه میشه اینو اموزش بدید
یک متن بین دو دایو حرکت کند
پاسخ: 
برای این موارد بهتر است از jQuery استفاده کنید:
https://remysharp.com/2008/09/10/the-silky-smooth-marquee

http://download.remysharp.com/marquee.html
نویسنده: داوود
زمان: ۰۸:۴۷:۱۸ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۷/۰۸
سلام آقای مهندس،
صبحتون بخیر.
استاد الان داشتم سوالات دوستان رو نگاه میکردم، فکر کنم تنها ( و بهترین) راه مورد نظر برای اینکه مژگان خانوم به هدفشون برسن، یادگیری ریسپانسیو هستش. درست عرض کردم خدمتتون؟؟
پاسخ: 
طراحی وب در کل چند سبک مختلف دارد که یکی از آنها می تواند طراحی واکنش گرا یا Responsive باشد، این شیوه بسته به نیاز و تا حدودی سلیقه است و مزایا و معایب خودش را دارد که یکی از مزایای این سبک سازگاری قالب با اندازه صفحه نمایش است، البته اگر کاربر مورد نظر تجربه کافی در طراحی قالب ها با مقدار ثابت یا درصدی را داشته باشد، رفع چنین مشکلاتی الزاما به استفاده از طراحی Responsive موکول نیست، اگر اینطور نبود باید تمام قالب های وب به این حالت طراحی می شد!
نویسنده: azin
زمان: ۱۱:۳۸:۳۶ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۷/۲۵
سلام
برای جداسازی div از فایل های css باید چیکار کنم؟
من الان ۲ تگ div که نمی خوام با فایل های css قاطی بشه باید چی کار کنم
پاسخ: 
پاسخ این نوع سوالات کوتاه و ساده نیست! قاعدتا هر طور که در فایل CSS استایلتان را تعریف کنید، به همان نحو در صفحه وب موثر خواهد بود، بر این اساس اگر تگ div مورد نظر دارای یک class است، می توانید نام آن را تغییر دهید و استایل متفاوتی برای کلاس جدیدتان در نظر بگیرید، اگر هم div دارای class نیست، باید در فایل CSS برای سلکتور div استایل را حذف کنید (البته این کار ممکن است بر روی سایر موارد نیز تاثیر داشته باشد که در این صورت باید مورد به مورد و به صورت اختصاصی در کلاس آنها، استایل را تعریف کنید)، در هر صورت حداقل آشنایی با CSS مورد نیاز است و بدون تجربه قبلی نمی توانید به راحتی این تغییرات را اعمال کنید.
نویسنده: سعیده
زمان: ۱۴:۳۰:۴۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۸/۲۳
<html>
<head>
<title>home page</title>
<style type="text/css">
body{
margin:0px;
padding:0px;
}
[class="c1"]{
background-color:#F74040; width:5%; height:4%; align-items:flex-start; float:left;
}
[class="c2"]{
background-color: #ff7464; width: 5%; height: 4%; float: left;
}
</style>
</head>
<body>
<div>
<div class="c1">1</div>
<div class="c2">2</div>
</div>
</body>
</html>
لطفا ارور برنامه بنده را بفرمایید. چون که عمل نمیکند
پاسخ: 
چند خطا در کدها وجود داشت (کد اصلاح شد):
- تگ style با فاصله استفاده شده که صحیح نیست!:
< style type="text/css">
- نحوه تعریف سلکتورها برای کلاس ها و نام انتخاب شده برای کلاس صحیح نیست (نام کلاس نمی تواند صرفا عدد یا با اعداد شروع شود):
class="1"
- کد رنگ استفاده شده صحیح نیست (باید شش کاراکتر باشد!):
background-color: #f474040;
نویسنده: زهرا
زمان: ۱۴:۲۲:۴۰ - تاریخ: ۱۳۹۴/۱۱/۲۹
سلام
من وقتی یک div میسازم و داخلش تگ p میزارم با وجود اینکه به تگ p مارجین و پدینگ میدم بازم وقتی داخل تگ p متن مینویسم وقتی محدوده دیو تموم میشه متنم از دیو میزنه بیرون و نمیره خط بعدی البته به دیو هم مارجین و پدینگ دادم
چه کنم؟
پاسخ: 
در حالت معمولا نباید چنین اتفاقی رخ دهد، مگر اینکه از متن های به هم پیوسته بدون فاصله به فرض "وببببببب..." استفاده کنید یا برای خاصیت overflow مقدار خاصی در نظر گرفته باشید.
نویسنده: امیر
زمان: ۰۰:۰۰:۲۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
با سلام خسته نباشید. بنده میخام قالبی فروشگاهی طراحی کنم. چگونه تصاویر اجناس را در چند ردیف افقی کنار هم قرار بدم؟ به طوری که بعدا موقع نوشتن کدهای asp ان عکس ها روی هم قرار نگیرند؟؟
پاسخ: 
سوالتان کلی است!، برای طراحی قالب باید بر CSS و بحث فرمت بندی با تگ div و خاصیت display مسلط باشید که این کار نیازمند طی فرآیند یادگیری از مقدمات است، ضمن اینکه کدهای ASP چون سمت سرور هستند قاعدتا نباید در خروجی سمت کاربر دیده شوند و لذا مشکلی از این نظر نخواهد بود!
نویسنده: حبیب
زمان: ۱۰:۵۲:۲۴ - تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
با سلام و خسته نباشید
من یک وب سایت طراحی کردم و نمیخوام کسی داخل این صفحه بتونه از زوم استفاده کنه.
دستوری هست که من بتونم زوم صفحه رو غیر فعال کنم.
ممنون میشم راهنماییم کنید.
با تشکر
پاسخ: 
تا آنجا که اطلاع داریم انجام این کار صرفا در موبایل و با متاتگ زیر ممکن است:
<meta content='width=device-width, initial-scale=1.0, maximum-scale=1.0, user-scalable=0' name='viewport'>
نویسنده: Hashem
زمان: ۰۴:۳۵:۵۲ - تاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
با سلام به استاد گرامی.
آموزش های شما واقعا حرف ندارد و در کل وب بسیار نایاب است.
واقعا خسته نباشید میگم به شما استاد گرامی.
بنده عاجزانه یک درخواستی از شما استاد ارجمند دارم.
متاسفانه قالب سایت من نوشته ها را بصورت کامل در وسط صفحه نمایش نمی دهد و این موضوع به چپ و راست بودن قالب نیست و قالب کاملا راستچین است.
بنده می خواهم در قالب .. قسمت نوشته ها بصورت کامل در وسط صفحه نمایش داده بشن ولی هرکاری می کنم امکانپذیر نیست.
آدرس سایت بنده :
https://hamyargps.com/blog/mobile-tracking-without-installing-app/
اما یک سایتی هست که دقیقا از همین قالب استفاده می کند ولی کاملا وسط چین و شکیل است.
آدرس سایت مقابل :
https://superfamilyprotector.com/blog/
خواهش می کنم یک کدی چیزی به من معرفی کنید تا بتونم این مشکل بزرگ سایتم را برطرف کنم.
با تشکر از شما استاد گرامی.
پاسخ: 
هر دو سایت بررسی شد، ظاهرا مشکل بر طرف شده است؟!
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
2 × 2
 refresh
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشد که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
آخرین دیدگاه ها
form مجید بیگلوئی
در:
با سلام میخوام فایل پیوست بسازم برای اسکریپت وبلاگ از کد زیر استفاده میکنم تا فایل را آپلود و اطلاعات را به دیتابیس ارسال...
۱۰:۰۲:۵۸ ۱۳۹۸/۱۲/۰۶

form پیمان نقی پور
در:
سلام میخواستم بدونم فیلتر نویسی بورس هم با همین زبان جاوا انجام میشه؟ چطور میشه شرطی تعیین کرد تا نتیجه فیلتر در هنگام...
۱۸:۲۱:۳۲ ۱۳۹۸/۱۲/۰۵

form mahdi
در:
سلام استاد ، css رو تسلط کامل دارم تا حدودیش هم به لطف شما و جاوا اسکریپت هم چند روزی میشه شروع کردم به آموزش...
۱۵:۴۸:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۰۵

form amin
در:
با سلام آدرس مطالب سایت وبگو بعد از ای دی پست عنوان فارسی هست ولی زمانی که به سورس کد پست نگاه میکنیم قسمت فارسی...
۱۴:۵۹:۴۴ ۱۳۹۸/۱۲/۰۵

form mahdi
در:
سلام استاد ، لینک آموزش مقدماتی جاوا اسکریپت توی منوی بالایی خرابه ، به وظیفه شهروندیم عمل کردم :)
۱۵:۰۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱۲/۰۴

form aseman
در:
با سلام . میخوام هر وقت توی تکس باکسم عدد 1 وارد شد در خروجی تگ p معادل حروفی یک رو بهم بده. مثلا:...
۱۴:۴۵:۲۹ ۱۳۹۸/۱۲/۰۴

form mahdi
در:
سلام استاد ، گذاشتمش توی این وبلاگ رمزش هم ******* هستش ، واقعیت فهمیدم که میشه درستش کرد ولی چجوریشو نفهمیدم :) خیلی ممنون...
۱۳:۲۰:۱۴ ۱۳۹۸/۱۲/۰۴

form mahdi
در:
سلام استاد، وبلاگ ندارم، اینا رو برای یادگیری و یه هدف دیگه دارم سوال میکنم، مطالب مرتبط رو پیدا کردم راهشو، فقط قسمت ارسال نظر...
۲۰:۱۵:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۰۳

form نیما
در:
سلام. من میخوام با استفاده از یک input مقدار عددی رو از کاربر دریافت کنم و بعد از ضرب در عددی خاص که خودم تعیین...
۱۸:۰۷:۰۴ ۱۳۹۸/۱۲/۰۳

form وحید
در:
سلام وقت بخیر حدود شش ماه هست با فیلتر شکن کار میکنم به اسم Lightvpn. یک روز هست این خطا رو میده و...
۱۸:۰۰:۰۶ ۱۳۹۸/۱۲/۰۳

form mahdi
در:
سلام ، استاد شرمنده یه سوال دیگه هم داشتم مثل قبلی ، مطالب مرتبط که انتهای هر پست میاد رو چطوری با جاوا اسکریپت توی...
۲۳:۴۶:۲۳ ۱۳۹۸/۱۲/۰۲

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز ، توی لوکس بلاگ میشه چیزی مثل پست های شاخص که توی وردپرس هست با جاوا اسکریپت درست کنیم که مثلا داخل...
۲۳:۱۴:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۰۲

form mahdi
در:
سلام استاد ، بخش نظرات قالب لوکس بلاگ یعنی طرح کل صفحش رو چطوری دسترسی داشته باشیم که خودمون بتونیم طراحیش کنیم ؟ منظورم اینه...
۱۸:۱۱:۳۳ ۱۳۹۸/۱۲/۰۱

form علیرضا سهیلی
در:
سلام من وقتی میخوام شارژ بزنم این کد واسم میاد معنیش یعنی چی
۱۴:۳۳:۱۴ ۱۳۹۸/۱۲/۰۱

form mahdi
در:
سلام استاد ، فهمیدم چطوریه نیازی به پاسخ نیست، چقدرم ساده بود :) مرسی
۰۹:۴۸:۴۹ ۱۳۹۸/۱۱/۳۰
آگهی