امروز پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۶

2021/04/15 GMT +4:30

» نحوه استفاده از فایل robots.txt در سایت

web-seo-robots-txt

از زمان شکل گیری ابزار ارتباطی نوین به نام اینترنت و مشارکت عموم در ایجاد و استفاده از محتوا در بستر شبکه جهانی وب قوانین و قواعدی نیز در جهت تولید و دسترسی اصولی به پایگاه های اینترنتی وضع شد که در بحث بهینه سازی سایت یا سئو (SEO مخفف Search Engine Optimization) عمدتا موتورهای جستجوگر معروفی چون گوگل (Google)، بینگ (Bing)، یاهو (Yahoo) و ابرشرکت ها دخیل بوده اند، بدین ترتیب با هم اندیشی توسعه دهنده گان و مهندسین حوزه وب به تدریج استانداردها و قواعدی برای تعامل مدیران سایت ها با موتورهای جستجو تدوین شد که یکی از این قواعد امکان کنترل رفتار ربات های خزنده (Crawler Bots) موتورهای جستجو به وسلیه ایجاد و تنظیم فایلی به نام robots.txt در ریشه سایت است، بدین وسیله می توان تا حدودی رفتار ربات ها را در نحوه جستجو و ایندکس صفحات وبسایت ها مدیریت کنیم که در ادامه به چگونگی انجام این کار و بایدها و نبایدهای استفاده از این امکان اشاره خواهیم کرد.

فایل robots.txt چیست؟


طبق دستورالعمل پروتکل استثناء سازی ربات ها (REP مخفف Robots Exclusion Protocol) فایل robots.txt یک فایل متنی ساده است که می توان آن را با هر ویرایشگری ایجاد و با فرمت txt ذخیره نمود، این فایل در ریشه سایت قرار می گیرد (یعنی به طور مستقیم در فولدر www یا public_html و در بالاترین سطح) به طوری که اگر بعد از آدرس سایت عبارت robots.txt را تایپ کنیم این فایل در دسترس باشد، به طور مثال:
https://webgoo.ir/robots.txt
از فایل robots.txt عمدتا برای تعیین رفتار ربات های خزنده در تعامل با صفحات مختلف سایت (آدرس های URL) به دو صورت مجاز (Allow) و غیرمجاز (Disallow) استفاده می شود به فرض در مواردی ممکن است نخواهیم صفحاتی از سایتمان توسط ربات های خزنده موتورهای جستجو بررسی و ایندکس شود یا شاید قبلا این کار صورت گرفته و اکنون به هر دلیل می خواهیم این صفحات را از دیتابیس موتور جستجوی مورد نظرمان حذف کنیم، البته استفاده از فایل robots.txt برای حذف آدرس های ایندکس شده از نتایج موتورهای جستجو اولین گام است و برای تکمیل کار و ثبت درخواست حذف باید به ابزار وبمستر سرویس هایی مانند گوگل (Google) در آدرس:
https://www.google.com/webmasters/tools
و بینگ (Bing) در آدرس:
http://www.bing.com/toolbox/webmaster
مراجعه کنیم.
با این تفاسیر استفاده از این فایل از نظر فنی همیشه هم ضروری نیست و همانطور که گفتیم در موارد مسدود کردن دسترسی ربات ها به صفحات خاص (URLهای خاص) کاربرد دارد اما به دلیل اینکه اکثر ربات های جستجوگر (Crawler Bots) همواره فایل robots.txt را از سرور درخواست می کنند بهتر است برای اجتناب از افزایش خطاهای 404 که در بخش Log ها و آمار سایت جلوه خوبی ندارد حتی شده یک فایل خالی با این نام در ریشه سایت خود قرار دهیم.
نکته: استفاده از فایل robots.txt صرفا به مجاز و غیرمجاز کردن آدرس ها برای ربات های موتورهای جستجو محدود نمی شود، در ادامه خواهیم دید که تعیین دوره تاخیر رجوع به صفحات با دستور Crawl-delay و معرفی نقشه XML سایت نیز می تواند از جمله کاربردهای این فایل باشد.

آیا همه ربات ها از دستورات فایل robots.txt پیروی می کنند؟


پاسخ به این سوال قطعا خیر است، تنها ربات های خزنده برخی سرویس ها و شرکت های معتبر به قوانین فایل robots.txt احترام می گذارند و در مقابل برخی هکرها حتی برای ارسال اسپم یا نفوذ به صفحات حساس سایت ها نیز ممکن است از این فایل سوء استفاده کنند، لذا این نکته دارای اهمیت زیادی است که هیچگاه برای محافظت از دایرکتوری های حساس مانند دایرکتوری مدیریت سایت به این فایل تکیه نکنیم و آدرس دایرکتوری های مخفی را در فایل robots.txt قرار ندهیم چون محتوای این فایل به راحتی در معرض دید عموم است و درج اطلاعات ساختار سایت ممکن است موجبات سوء استفاده های احتمالی را فراهم کند، بهترین روش برای جلوگیری از ایندکس نشدن دایرکتوری های حساس این است که هیچ لینک خروجی و در معرض دید و دسترس ربات در صفحات خود نداشته باشیم و از طرف دیگر دسترسی به محتوای این نوع صفحات را با ایجاد سیستم دریافت نام کاربری و کلمه عبور محدود کنیم.

نحوه تنظیم دستورات فایل robots.txt


دستورات فایل robots.txt معمولا از دو قسمت اصلی به شکل نمونه Syntax زیر تشکیل می شوند:
User-agent: Googlebot
Disallow: /dir/
در این نمونه دستور قسمت User-agent نام خزنده یا ربات و قسمت Disallow آدرس دایرکتوری که دسترسی به آن را مسدود می کنیم را مشخص می کند، عبارت Googlebot نام ربات سرویس گوگل است که این قسمت می تواند با نام ربات های دیگر (به فرض Bingbot) یا کاراکتر * (همه ربات ها) تکمیل شود، به طور مثال اگر در فایل خود کد زیر را قرار دهیم:
User-agent: *
Disallow: /image/
با پیروی از این دستور ربات ها صرف نظر از نامشان دیگر محتوای فولدر image را بررسی نکرده و سرویس جستجوی مربوطه هم در لیست نتایج آدرس های متناظر با این دایرکتوری را نمایش نمی دهد، همان طور که اشاره شد هنگامی که از علامت ستاره (*) برای قسمت User-agent استفاده می کنیم واسط کاربری شامل تمام ربات ها می شود.
نکته: به یاد داشته باشیم که در ابتدای آدرس دایرکتوری ها باید از یک اسلش (/) نیز استفاده و در درج حروف به بزرگ یا کوچک بودن آنها نیز دقت کنیم (به فرض دایرکتوری Image در مقایسه با image از دید ربات ها معمولا دو آدرس متفاوت هستند).

چند مثال ساده از دستورات فایل robots.txt


برای آشنایی اولیه و شروع استفاده از فایل robots.txt در ادامه چند نمونه دستور ساده با تنظیمات متفاوت را با هم بررسی می کنیم.
- استفاده از فایل robots.txt و غیرمجاز (Disallow) کردن یک دایرکتوری خاص برای تمام ربات ها:
User-agent: *
Disallow: /old-posts/
این دستور دسترسی به فولدر فرضی old-posts را برای تمام ربات ها غیرمجاز می کند.
- استفاده از فایل robots.txt و غیرمجاز (Disallow) کردن یک فایل در دایرکتوری برای تمام ربات ها:
User-agent: *
Disallow: /old-posts/mypic.jpg
نمونه دستور بالا دسترسی به فایل mypic.jpg را که در دایرکتوری old-posts قرار دارد برای تمام ربات ها غیرمجاز می کند.
- استفاده از فایل robots.txt و غیرمجاز (Disallow) کردن یک فایل در ریشه سایت برای تمام ربات ها:
User-agent: *
Disallow: /expired.html
در این نمونه دستور فایل expired.html که در ریشه سایت قرار دارد برای تمام ربات ها غیرمجاز شده است.
-استفاده از فایل robots.txt و غیرمجاز (Disallow) کردن یک فولدر برای یک ربات خاص و مجاز (Allow) کردن آن برای سایر ربات ها:
User-agent: Googlebot
Disallow: /nofollow/
در صورت نیاز برای دیدن لیست کامل ربات ها و درج در قسمت User-agent می توانیم به دیتابیس موجود در آدرس زیر مراجعه کنیم:
http://www.robotstxt.org/db
اختصاص دستور برای ربات های خاص معمولا خیلی کاربردی نیست اما جهت آشنایی بیشتر اطلاع از اسامی و جزئیات ربات های سرویس های مختلف خالی از لطف نخواهد بود.
- غیرمجاز (Disallow) بودن تمام صفحات برای تمام ربات ها:
User-agent: *
Disallow: /
در استفاده از این شکل دستورات باید دقت زیادی داشته باشیم چون ممکن است به شکل ناخواسته ای دسترسی ربات ها به کل سایت را مسدود کنیم.
- مجاز (Allow) بودن تمام صفحات برای تمام ربات ها:
User-agent: *
Allow: /
یادآور می شویم که مجاز یا غیرمجاز بودن صرفا برای ربات هایی کاربرد دارد که به قوانین فایل robots.txt احترام بگذارند در غیر اینصورت دستورات این فایل برای ربات های ناشناس بی اثر خواهد بود.

تنظیم فایل robots.txt با استفاده از الگو (Pattern)


علاوه بر دستورات ساده بالا برخی ربات ها (از جمله ربات سرویس گوگل) از قوانین پیچیده تری نیز پشتیبانی می کنند، این قوانین بر مبنای الگوی (Pattern) عبارات با قاعده (Regular Expressions) هستند با این تفاوت که در اینجا فقط دو کاراکتر دستوری خاص (* $) قابل استفاده است که در ادامه بررسی می کنیم.
- برای تطبیق توالی از عبارات از کاراکتر * استفاده می شود، به طور مثال اگر ما چند دایرکتوری داشته باشیم که با عبارت فرضی book شروع شده باشند و بخواهیم با یک دستور دسترسی ربات را به تمام آنها مسدود کنیم، خواهیم نوشت:
User-agent: Googlebot
Disallow: /book*/
به این ترتیب فولدرهای فرضی booksell، bookread، bookiran و... برای ربات مسدود خواهند شد، لذا نقش علامت * در الگو این است که عبارات بعد از آن در تطبیق نادیده گرفته می شوند.
- برای مسدود کردن آدرس های URL داینامیک از کاراکتر * به همراه علامت سوال (?) استفاده می کنیم، به فرض دستور زیر تمام آدرس های داینامیک را برای تمام ربات ها غیر قابل دسترس می کند:
User-agent: *
Disallow: /*?
دقت کنیم کاراکتر علامت سوال (?) مربوط به شروع قسمت داینامیک آدرس ها است، به فرض:
http://example.com/?id=1
و در فایل robots.txt صرفا یک کاراکتر متنی است (نه دستوری)، همان طور که گفتیم تنها دو کاراکتر * و $ نقش دستوری و حالت Regular Expressions دارند.
بر همین مبنا می توانیم برای ساب دایرکتوری ها (دایرکتوری های زیر مجموعه) نیز دسترسی را مسدود کنیم و از این نظر محدودیتی نیست:
User-agent: *
Disallow: /articles/*?
- برای مشخص کردن انتهای یک الگو از علامت $ استفاده می شود، به فرض اگر قصد ما مسدود کردن تمام فایل های با پسوند png برای ربات ها باشد خواهیم نوشت:
User-agent: * 
Disallow: /*.png$
به این ترتیب تمام فایل هایی که به پسوند png ختم شده باشند برای تمام ربات ها مسدود می شوند.
یا اگر بخواهیم آدرس هایی را که به عبارت فرضی private ختم می شوند را برای ربات گوگل مسدود کنیم خواهیم نوشت:
User-agent: Googlebot
Disallow: /*private$
که این دستور نمونه آدرس های فرضی
http://example.com/account/public-private
http://example.com/?domain=private
http://example.com/1234/private
را برای ربات گوگل مسدود خواهد کرد.

استفاده ترکیبی از قوانین در فایل robots.txt


تنظیمات فایل robots.txt به موارد گفته شده محدود نمی شود، می توانیم برای یک واسط کاربری چندین و چند آدرس یا دایرکتوری مجاز یا غیر مجاز تعریف کنیم یا با قوانین پیچیده دستورات پیچیده تری ایجاد نمائیم، به فرض در برخی سایت ها ممکن است مقادیر id سشن (session یا نشست) به عنوان بخشی از آدرس صفحه به صورت رندوم در لینک ها قرار داده شود (این موضوع یک اشکال در سئو محسوب شده زیرا موجب بروز مطالب تکراری با لینک های متفاوت می گردد) و در مقابل برخی آدرس ها نیز علامت ? را به طور طبیعی داشته باشند، در اینگونه موارد اگر بخواهیم به ربات بگوییم که به عبارات بعد از علامت ? در لینک های دارای سشن id توجه نکند، ولی لینک هایی را که به علامت ? (بدون وجود کاراکتری بعد از علامت ?) ختم می شوند، ایندکس کند، در یک فایل robots.txt خواهیم نوشت:
User-agent: *
Allow: /*?$
Disallow: /*?
به این ترتیب قانون اول اجازه ایندکس تمام آدرس هایی را که نهایتا به علامت ? ختم می شوند می دهد (علامت $ نشان دهنده پایان یک الگو است)، اما قانون دوم باعث نادیده گرفتن سشن id در لینک های داینامیک سایت می شود (در واقع وقتی از علامت $ در انتهای الگو استفاده نمی شود، یعنی هر عبارتی بعد از علامت ? بیاید، شامل آن الگو می شود).  
یا به فرض اگر بخواهیم چند لینک مختلف را در یک دستور مسدود کنیم، خواهیم نوشت:
User-agent: *
Disallow: /articles/22.html
Disallow: /articles/23.html
Disallow: /articles/?post=159&title=آموزش-برنامه-نویسی-وب

افزودن نقشه سایت به فایل robots.txt


علاوه بر مجاز و مسدود کردن لینک ها، دایرکتوری ها و فایل ها، فایل robots.txt یک قابلیت دیگر نیز دارد، از طریق این فایل می توانید نقشه xml سایت خود را به تمام ربات های خزنده معرفی کنید، برای انجام این کار کافی است با یک فاصله، آدرس کامل نقشه سایت خود را وارد نمائید، به فرض:
User-agent: *
Disallow: /articles/22.html
Disallow: /articles/23.html
Disallow: /articles/?post=159&title=آموزش-برنامه-نویسی-وب

Sitemap: https://webgoo.ir/sitemap.xml

سایر روش های مسدود سازی لینک ها برای ربات جستجوگر


در پایان این مطلب، بد نیست اشاره ای نیز داشته باشیم به سایر روش های مسدود سازی لینک ها و صفحات، بر روی ربات های جستجوگر، علاوه بر استفاده از فایل robots.txt جهت کنترل رفتار خزنده های با اصل و نسب وب، دو روش دیگر نیز برای این کار وجود دارد، روش اول استفاده از متاتگ noindex است که در قسمت head صفحه قرار می گیرد، به فرض:
<meta name="robots" content="noindex" />
یا
<meta name="googlebot" content="noindex" />
روش دوم نیز ارسال یک سربرگ HTTP برای ربات ها در هنگامی که صفحه را درخواست می کنند است، انجام این کار در php با استفاده از توابع header و به شکل زیر صورت می گیرد:
header("X-Robots-Tag: noindex", true);
یا
header("X-Robots-Tag: noindex, nofollow", true);
دسته بندی: مهارتهای وب » بهینه سازی
related مطالب بیشتر:
» مشکلات رایج در کدنویسی معتبر و رفع آنها
» مقایسه خطای 404 و کد 301 ریدایرکت (Redirect)
» حل مشکل محتوای تکراری (Duplicate Content) در سایت
» رتبه بندی الکسا (Alexa) چیست و چقدر اهمیت دارد؟!
» چگونه سایت یا وبلاگ را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنیم؟
commentنظرات (۸۴ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: محمد
۲۱:۵۸ ۱۳۹۱/۰۶/۱۴
سلام. ممنون از مطلب مفیدتون.
سوالی داشتم آیا نمیشه کاری کرد گوگل این فایل را نخونه؟
سرویس میهن بلاگ خودکار این فایل رو درست کرده و داره بشدت به ما ضربه میزنه نگاه کنید اینجا را:
http://www.full-dl.com/robots.txt
پاسخ: 
سلام
متاسفانه در مورد این مشکل نمی توان کار خاصی انجام داد، کنترل سرور باید در اختیار شما باشد تا بتوانید تنظیمات این فایل را تغییر دهید که در سیستم های وبلاگی اینگونه نیست، اما ظاهرا این فایل نباید مشکل خاصی پیش بیاورد، لینک های فعلی سایت شما ایندکس می شوند و توسط این فایل مسدود نشده اند، تنها آدرس هایی که در سیستم پیش فرض میهن بلاگ کاربردی ندارند، مسدود شده اند.
نویسنده: محمد
۱۲:۳۱ ۱۳۹۱/۰۶/۱۵
با تشکر از شما. بله متوجه شدیم که مشکل از خود فایل نیست بلکه سرویس میهن بلاگ به دلایل نامعلوم اجازه دسترسی به این فایل رو به ربات گوگل چند روزی نداده. نمیدونم یا فایروال یا خود صاحبان سرور !!!!!!!!!!
حالا چون به این فایل اجازه دسترسی نیست، گوگل سایت را از دسترس خارج کرده. !!!!!
پاسخ: 
با بررسی که انجام دادیم، این فایل برای ربات گوگل مسدود نیست و حتی در صورت مسدود بودن هم نمی تواند باعث بروز مشکل شود؛ احتمالا حذف سایت شما از لیست گوگل دلیل دیگری دارد، مهم ترین مورد می تواند وجود لینک های متفاوت ولی با محتوای یکسان باشد، چون مطالب شما هم با آدرس میهن بلاگ و هم بودن آن قابل دسترس است؛ این مطلب شاید در تشریح مشکل کمک کند:
حل مشکل مطالب تکراری (duplicate content) در سایت
نویسنده: محمد
۱۳:۴۳ ۱۳۹۱/۰۶/۱۵
اما این متنی است که گوگل برای ما فرستاده :
http://www.full-dl.com/: Googlebot can't access your site
Over the last 24 hours, Googlebot encountered 13 errors while attempting to access your robots.txt. To ensure that we didn't crawl any pages listed in that file, we postponed our crawl. Your site's overall robots.txt error rate is 100.0%.

Recommended action
If the site error rate is 100%:

Using a web browser, attempt to access http://www.full-dl.com//robots.txt. If you are able to access it from your browser, then your site may be configured to deny access to googlebot. Check the configuration of your firewall and site to ensure that you are not denying access to googlebot.
If your robots.txt is a static page, verify that your web service has proper permissions to access the file.
If your robots.txt is dynamically generated, verify that the scripts that generate the robots.txt are properly configured and have permission to run. Check the logs for your website to see if your scripts are failing, and if so attempt to diagnose the cause of the failure.

If the site error rate is less than 100%:

Using Webmaster Tools, find a day with a high error rate and examine the logs for your web server for that day. Look for errors accessing robots.txt in the logs for that day and fix the causes of those errors.
The most likely explanation is that your site is overloaded. Contact your hosting provider and discuss reconfiguring your web server or adding more resources to your website.
پاسخ: 
این مشکل می تواند چند دلیل داشته باشد، شاید به بلاک شدن IP های گوگل توسط فایروال سرور یا مشکل DNS دامنه مربوط شود، برای بررسی، بهتر است در سرویس وبمستر گوگل وضعیت سلامت سایت را چک کنید یا در بخش Fetch as Google آدرس فایل robots.txt را امتحان کنید.
نکته: یک اسلش (/) اضافه هم در آدرس فایل دیده می شود؟!
اگر این فایل بلاک شده باشد، پیشنهاد می کنیم با پشتیبانی میهن بلاگ موضوع را مطرح کنید.
نویسنده: محمد
۱۶:۳۸ ۱۳۹۱/۰۶/۱۵
متشکرم که با حوصله وقت گذاشتین و پاسخگو بودین.
در وب مستر تولز چک کردم :Unreachable
به پشتیبانی بلاگم ایمیل زدم منتظر پاسخ اونا هستم.
بازم تشکر
پاسخ: 
خواهش می کنیم، امیدواریم که مشکل هر چه زودتر حل شود.
نویسنده: حسین
۰۰:۴۲ ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
سلام اگه ما Disallow ها رو نوشتیم بقیه فایل و پوشه ها که در Disallow ننوشته به طور خودکار allow میشن ؟ یا نه اونا رو تک تک باید allow تعریف کنیم براشون؟ ممنون
پاسخ: 
سلام
بله، استفاده از Allow اختیاری است و به صورت پیش فرض هر فایل یا دایرکتوری که Disallow نباشد Allow است، البته الزاما این به معنی پیدا شدن و ایندکس شدن آن دایرکتوری یا فایل نیست، بلکه باید لینکی نیز در وبسایت شما به آن فایل یا دایرکتوری ارجاع داده باشد.
۱۰:۰۸ ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
سلام
اگر بخواهيم اجازه دسترسي به همه فايلها را به گوگل بدهيم بايد يك فايل متني خالي با نام robots ايجاد كرده و در سايت قرار دهيم؟
وجود اين فايل بهتر است يا نبود آن؟
پاسخ: 
سلام
بهتر است یک فایل ایجاد کنید و کد زیر را در آن قرار دهید:
User-agent: *
Allow: /
هر چند فایل خالی باشد هم در عمل تفاوتی نیست.
اگر فایل وجود داشته باشد بهتر است، چون ربات های جستجوگر به دفعات، وجود این فایل در سرور را بررسی می کنند و اگر وجود نداشته باشد، خطاهای 404 در log سرور بی مورد ثبت می شوند، ضمن اینکه اگر در ابزارهای وبمستر گوگل یا bing مایکروسافت عضو باشید، به احتمال زیاد، پیام هشدار به این خاطر دریافت خواهید کرد.
نویسنده: Mousa
۱۰:۳۶ ۱۳۹۱/۱۱/۰۸
با سلام و خسته نباشید.
مطلب خیلی خوبی بود. چند وقتی بود که با این فایل robots درگیر بودم. مرسی
نویسنده: رضا
۱۵:۳۱ ۱۳۹۱/۱۲/۰۷
با سلام و خسته نباشید.
مطلب خیلی خوبی بود.
یعنی با استفاده از این کد میتوان ان را از همه جستجوگرها پنهان کرد؟
پاسخ: 
سلام
از جسجوگرهای استاندارد (که از دستورات فایل robot.txt پیروی می کنند) و با رعایت سایر نکاتی که در آموزش عنوان شده.
نویسنده: رضایی
۰۲:۱۸ ۱۳۹۲/۰۱/۲۳
با سلام و خسته نباشید
یک سوال داشتم
من مثلآ سایتم
www.site.com
است و یک سایت دیگه طراحی کردم و تو پوشه test ریختم یعنی وقتی آدرس
www.site.com/test
رو میزنم سایت جدید میاد بالا
حالا میخام که در پوشه test موقتآ صفحات و لینکهای داخل صفحات در گوگل ایندکس نشود در فایل روبوت چه باید بنویسم و محل قرار گیریش در کجای هاست باید باشد. ممنون میشم یه راهنمایی بفرمایید
با تشکر از سایت مفیدتون
رضایی
پاسخ: 
سلام
همان طور که در آموزش توضیح داده شده، کافی است بنویسید:
User-agent: *
Disallow: /test/
، فایل robots.txt را هم در ریشه سایت اصلی قرار دهید، البته تا زمانی که از سایت جدید آدرسی در دسترس ربات ها نباشد (لینکی در صفحات قابل دسترس فعلی به سایت جدید نباشد)، آنها این دایرکتوری را ایندکس نمی کنند.
نویسنده: مهدی
۱۱:۴۴ ۱۳۹۲/۰۱/۲۹
باسلام. ممنون از اطلاعات دقیق شما. سوالی داشتم سایتی که راه اندازی کردم مدتی است با نوشتن این متن
((به دلیل robots.txt این سایت، توضیحی برای این نتیجه وجود ندارد)) متاسفانه سایت بالا نمیاد یا صفحه باز نمیشه ممنون میشم که راه حل این مسئله رو بدونم منتظر جواب هستم
پاسخ: 
سلام
اگر برای راه اندازی سایت از CMS (مانند وردپرس، جوملا و...) استفاده کرده اید، در درجه اول باید به انجمن آن مراجعه کنید، چون این نوع مشکلات ممکن است به موارد دیگری نیز ارتباط داشته باشد، اما با فرض اینکه از وردپرس استفاده می کنید، ابتدا یک پشتیبان از فایل robots.txt فعلی تهیه کنید و سپس محتویات آن را به حالت پیش فرض تغییر دهید، حالت پیش فرض:
Sitemap: http://www.example.com/sitemap.xml

# Google Image
User-agent: Googlebot-Image
Disallow:
Allow: /*

# Google AdSense
User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

# digg mirror
User-agent: duggmirror
Disallow: /

# global
User-agent: *
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /wp-content/cache/
Disallow: /wp-content/themes/
Disallow: /trackback/
Disallow: /feed/
Disallow: /comments/
Disallow: /category/*/*
Disallow: */trackback/
Disallow: */feed/
Disallow: */comments/
Disallow: /*?
Allow: /wp-content/uploads/
اگر مشکل حل نشد، ممکن است مسئله از مورد دیگری باشد.
نویسنده: مهدی
۱۸:۲۷ ۱۳۹۲/۰۱/۲۹
چگون میتونم پشتیبان تهیه کنم؟عذر میخوام اگه میشه جواب بدین
پاسخ: 
وارد پنل هاست خود شوید و در ریشه سایت، فایل robots.txt فعلی را دانلود کنید (و در یکی از درایوهای کامپوتر خود جهت استفاده های بعدی ذخیره کنید)، سپس فایل جدیدی که ساخته اید را جایگزین آن نمائید.
نویسنده: سامان
۱۱:۰۶ ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
سلام
خسته نباشید
یه سوال:
من سایتم رو گوگل سرچ کردم به زور یه دونه میاره ، اونم نوشته "به دلیل robots.txt این سایت، توضیحی برای این نتیجه وجود ندارد – بیشتر بیاموزید."
باید چکار کنم؟
اصلا فایل روبات robots.txt در هاست وجود نداره که درستش کنم! این فایل کجا است؟
ممنون کمکم کنید
پاسخ: 
سلام
فایل robots.txt در ریشه سایت (فولدر www یا public_html) وجود دارد، یعنی برای سایت شما به صورت زیر قابل دسترسی است:
yoursite.ir/robots.txt
با تایپ این آدرس متوجه می شویم که دستور زیر در آن قرار دارد:
User-agent: *
Disallow: /
و این دستور دسترسی ربات خزنده را به تمام دایرکتوری ها ممنوع می کند، برای رفع مشکل، دستور را به شکل زیر تغییر دهید:
User-agent: *
Allow: /
برای کسب اطلاعات بیشتر نیز آموزش را مطالعه کنید.
نویسنده: سامان
۱۸:۴۴ ۱۳۹۲/۰۲/۱۳
سلام دوباره!
خیلی ممنون از قسمت بالا!
ولی اون فایل روبات اصلا نیست من خودم یه دونه ساختم گذاشتم ولی گوگل باز همون یکی اولی رو نشون میده ، فایل منو اصلا خیالش نمیاره
با تشکر
پاسخ: 
سلام
در مورد اینکه فایل نیست، ممکن است به صورت داینامیک ایجاد شود و فایل حقیقی نباشد، به هر صورت خروجی مهم است نه روش ساخت، اما در مورد اینکه گوگل از تنظیمات همان فایل قبلی استفاده می کند، باید مدتی صبر کنید (حداقل سه روز) تا اطلاعات جدید فراخوانی شده و رفتار خزنده بر آن اساس تغییر کند.
نویسنده: behbod
۰۲:۱۲ ۱۳۹۲/۰۲/۲۷
ممنون از مطلب مفیدتون من که خیلی استفاده کردم
فقط یه سوال دارم که اگر جواب بدید ممنون میشم
تفاوت فرمان
User-agent: *
Disallow:
و فرمان
User-agent: *
Allow: /
در چیست؟
پاسخ: 
سلام
همان طور که در آموزش توضیح داده شده، دستور Disallow با واسط کاربری * دسترسی به کل سایت را برای تمام ربات ها غیر مجاز می کند (البته برای ربات هایی که از دستورات فایل robots.txt پیروی می کنند)، اما دستور Allow با واسط کاربری * برعکس، دسترسی به تمام دایرکتوری ها را مجاز می کند.
نویسنده: behbod
۱۹:۴۴ ۱۳۹۲/۰۲/۲۷
ممنون از جواب سریعتون
ولی همونطور که در کد معلومه جلوی دستور Disallow چیزی نیست میخوام بدونم اگر / نباشه بازم دسترسی محدود میشه یا عملکردش مشابه دستور Allow میشه
چون یک سایت رو دیدم در گوگل صفحه اول بود و از این دستور استفاده کرده بود:
User-agent: *
Disallow:
پاسخ: 
بله، با حذف علامت / که به معنی ریشه سایت است، عملکرد Disallow مانند Allow می شود، البته بهتر است از Allow استفاده شود، چون مشخص تر و به هدف از به کاربردن دستور نزدیک تر است.
نکته: در مورد حالت فوق نحوه استفاده از دستورات هیچ تاثیری در رتبه گوگل ندارد.
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- موارد غیرمرتبط با مباحث آموزش ها را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ مختصر داده خواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- از درج عناوین تبلیغاتی در فیلدها خودداری کنید، در صورتی که یادداشت تبلیغاتی تشخیص داده شود حذف خواهد شد.
- تمام یادداشت ها بررسی و زمانی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لطفا از طرح سوالات متعدد خودداری کنید.

4 × 2
 refresh

آخرین دیدگاه ها
more برای دسترسی سریع به یادداشت مربوطه می توانید از لینک مطلب در کادر زیر استفاده کنید.
form شریفی
در:
سلام مجدد. من یه سوال خیلی تخصصی دارم. ممنون میشم پاسخ بدین. برای پروژه پایان نامه. دارم روی موتورهای جستجوگر تحقیق میکنم. فرض...
۱۴۰۰/۰۱/۲۵

form شریفی
در:
سلام استاد. من از متد file_get_contents استفاده می کنم برای دریافت اطلاعات از سایت های مختلف. بعضی وقتها سایت ها دیر لود میشه. آیا...
۱۴۰۰/۰۱/۲۵

form hh
در:
سلام خدمت شما بنده یه سوال داشتم تمام مراحل شما رو انجام دادم و نتیجه گرفتم و لازمه یه تشکرم بکنم. وبسایت من،...
۱۴۰۰/۰۱/۲۵

form erfan
در:
سلام من واسه یه دکمه یه محتوایی تعریف کردم که وقتی کلیک شد محتوا رو نشون بده اما تو دوجاش موندم یک اینکه چیکار کنم...
۱۴۰۰/۰۱/۲۱

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز ، بازم معذرت میخوام سوالام زیاد شد ولی همشون در یک موضوع هستن ، تونستم که با این روش برای هر اسلایدر...
۱۴۰۰/۰۱/۱۸

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز عذر میخوام بار سومه پیام میزارم ، مشکلش از ست اینترول بود که قطع نمیشد و با هم تداخل داشتند ولی بدون...
۱۴۰۰/۰۱/۱۸

form mahdi
در:
سلام وقت بخیر استاد عزیز ، یک تابع رو چطور میشه در جاوا اسکریپت اورراید کرد؟ که مثلا با هر فراخوانی مجدد ، قبلی ها...
۱۴۰۰/۰۱/۱۸

form متین
در:
سلام چجوری برای خود صفحه ادرس بسازیم که سایتی که رو ساختیم رو با دستگاه دیگه پیداش کنیم
۱۴۰۰/۰۱/۱۶

form امیرحسین برزویی
در:
من یک وبلاگ دارم و 9 سالمه من در وبلاگم مداحی می گذارم ولی وقتی قاب گذاشتم از این سایت من دیگه فیلم...
۱۴۰۰/۰۱/۱۶

form بنده خدا
در:
سلام خسته نباشین، خدا قوت. یه سوال دارم. چرا در بخش نظردهی وبلاگ به جای عنوان پست می نویسه مطلب مورد نظر یافت نشد؟!...
۱۴۰۰/۰۱/۱۵

form روح الله
در:
موقعی میخواهم وارد سایت ایران خودرو بشم پیام میده از Ip داخلی استفاده کنید دلیلش چیست
۱۴۰۰/۰۱/۱۴

form غریب
در:
تشکر از شما مشکلم حل شد امیدوارم موفق و پیروز باشید هر جا که هستید
۱۴۰۰/۰۱/۱۱

form غریب
در:
سلام مجدد ممنون و تشکر از کمکتون کد به خوبی کار میکنه اما همچنان من مشکلی دارم که حل نتونستم کنم...
۱۴۰۰/۰۱/۱۰

form غریب
در:
سلام مجدد این کدی که دادید خوب هست ولی من بد و ناقص توضیح دادم توجه کنید کد این هست تقریبا ممنون...
۱۴۰۰/۰۱/۱۰

form غریب
در:
سلام خسته نباشید من کدی دارم که میخوام داخل یه بخشیش نتیجه یه رویداد رو فراخوانی کنم و راهش و نمیدونم اگر میشه کمک...
۱۴۰۰/۰۱/۱۰

form محسن
در:
سلام ، سوال من مربوط به پنل کارگزاری هاست ، وقتی اسم یک سهم (نماد) را در قسمت جست و جو سرچ میکنم...
۱۴۰۰/۰۱/۰۸

form ترجمه
در:
باسلام همه صفحات من دارای دو url می باشد که یکی با حروف کوچک است و دیگری با حروف بزرگ چجوری این مشکل را...
۱۴۰۰/۰۱/۰۸

form سهیل ملکی
در:
سلام خسته نباشید ببخشید من میخوام از تابع navigator.online توی جاوا اسکریپت استفاده کنم تا باهاش بفهمم کاربر آنلاین هست یا نه و اگه بود...
۱۴۰۰/۰۱/۰۴

form Rabbiten
در:
سلام. من چند ماه است که دنبال کد استایل تصویر مثل تبلیغات بالای سایت شما هستم. اما هیچ جا پیدایش نمی کنم. لطف می...
۱۴۰۰/۰۱/۰۱

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز سال نو رو تبریک میگم بهتون ، امیدوارم که خودتون و خانوادتون همیشه سالم و سلامت باشید و امسال پر از...
۱۳۹۹/۱۲/۳۰

form korosh abbasy
در:
سلام وقت بخیر ببخشید در مورد این مطلب سوالی پرسیدم شما در مورد output buffering توضیح دادید کد کار نمیکنه میخواستم ببینم نیازی هست من...
۱۳۹۹/۱۲/۲۹

form احمد
در:
سلام مجدد عذرخواهی میکنم یه موردی دیگه بود فراموش کردم در مورد سوال هدر بگم اینکه روی لوکال به هدر ارسال میشه ولی روی هاست...
۱۳۹۹/۱۲/۲۸

form احمد
در:
با سلام خسته نباشید ببخشید قبلا یه سری دستورات جی کوری رو از خودتون گرفتم وقتی فیلدهای فرمم تکمیل شده است توسط هدر بره به...
۱۳۹۹/۱۲/۲۸

form korosh abbasy
در:
سلام دم شما گرم این دستور برای خوندن فایل هم استفاده میشه؟ من میخوام دسترسی تعیین کنم که اگر یک متغییر true...
۱۳۹۹/۱۲/۲۷
  در انتظار بررسی: ۱
 پاسخگویی به سوالات ممکن است تا 24 ساعت زمان ببرد.