i
در حال برنامه نویسی و آماده سازی نسخه جدید «وبگو» هستیم، در این نسخه قابلیت ها و ظاهر سایت به کلی متفاوت و کاملتر خواهد بود، این فرآیند زمانبر و از مدتی پیش شروع شده و همچنان ادامه دارد، روند پیشرفت پروژه در این قسمت به صورت درصدی مشخص است و به تناوب به روزرسانی می شود.
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشند که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
article

رتبه بندی الکسا (Alexa) چیست و چقدر اهمیت دارد؟!

web-alexa-ranking

شاید در گوشه کنار وب بارها عنوان رتبه الکسا (Alexa) را دیده و مطالبی در این خصوص خوانده باشیم، سایت ها و سرویس های خاص و فراوانی نیز حول این محور در گستره وب شکل گرفته اند که معمولا تحت عناوینی چون انجام بهینه سازی صفحات وب، آموزش SEO (مخفف Search Engine Optimization)، افزایش رتبه سایت در گوگل، جلب بازدیدکننده و... فعالیت می کنند، اینکه الکسا چیست و به چه منظوری ایجاد شده، چگونه آمار و تعداد بازدیدهای یک سایت را به دست می آورد و رتبه بندی آن تا چه میزان برای مدیران وب و افرادی که عمدتا قصد فعالیت های تبلیغاتی دارند اهمیت دارد، مطلبی است که در این یادداشت به آن خواهیم پرداخت تا نهایتا به نتیجه ای منطقی دست پیدا کنیم.

الکسا (Alexa) چیست؟


الکسا (Alexa) عنوان شرکتی وابسته به سایت Amazon.com است که مقر فعلی آن در کالیفرنیای امریکا قرار دارد و خدمات آن در آدرس Alexa.com ارائه می شود، هدف از این سرویس جمع آوری اطلاعات ترافیک وب و رتبه بندی پایگاه های اینترنتی از نظر تعداد بازدیدها است که با در نظر گرفتن یک سری معیارهای محاسباتی و الگوریتم های خاص، نهایتا سایت های شبکه جهانی وب را به لحاظ میزان دیده شدن صفحات آنها رتبه بندی کرده و حتی جزئیات مفیدی در رابطه با چگونگی کاوش و رفتار مخاطبین صفحات ارائه می دهد.
نکته: Alexa.com را نباید با پروژه دستیار شخصی هوشمند شرکت آمازون که در ساخت بلندگوهای این شرکت استفاده شده اشتباه گرفت، اگرچه نام این پروژه نیز Alexa می باشد اما سایت Alexa.com با این پروژه ارتباطی ندارد (صرفا تشابه اسمی می باشد).

اهمیت و دقت رتبه بندی الکسا (Alexa)


اما چرا رتبه الکسا برای مدیران سایت ها اهمیت زیادی دارد و آیا اساسا این رتبه بندی دقیق است؟ واقعیت این است که آمار این سرویس لزوما دقیق و کاملا براساس واقعیت نیست و تا حدودی مبتنی بر محاسبات فرضی و استقرایی است، چرا که طبق شواهد موجود منبع اصلی جمع آوری اطلاعات الکسا و پشتوانه آن، پلاگین یا تولبار (Alexa Toolbar) است که در مرورگر بازدیدکنندگان در سرتاسر دنیا نصب می شود، به فرض ممکن است تعداد زیادی از کاربران یک پایگاه اینترنتی بدون نصب تولبار از آن دیدن کنند و در مقابل سایتی دیگر به دلیل نوع فعالیتش بازدیدکننده های خاصی داشته باشد که تولبار الکسا را اکثر آنها نصب کرده باشند (معمولا وبسایت هایی که بازدیدکننده هایشان از تجربه کافی در فعالیت های وب برخوردارند رتبه الکسای بهتری نسبت به سایت های دیگر با بازدید مشابه دارند!)، اما با وجود همه ی این تفاسیر نباید سایت الکسا و رتبه آن را آنقدرها هم دست کم گرفت! خواسته یا ناخواسته، رتبه الکسا جای خود را بین کاربران باز کرده و اهمیتی نسبی در عرصه وب و کسب و کارهای بر بستر اینترنت پیدا کرده است، به طور مثال تبلیغ دهنده گان بیشتر تمایل دارند که با سایت های مرتبط با اهدافشان با توجه به رتبه الکسای آنها همکاری کنند، از طرفی اطلاعات سایت الکسا بعضا در تجزیه و تحلیل بهتر و هدف گذاری مخاطبان و نیازهایشان می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد یا در مقایسه چند سایت مشابه از لحاظ محبوبیت، تعیین کننده باشد، متاسفانه در این زمینه نیز برخی با توصل به روش های متقلبانه اقدام به افزایش رتبه سایت خود می کنند، به فرض به تعدادی از دوستان خود می گویند که با تولبار الکسا به طور مرتب از آدرس آنها دیدن کنند و واضح است که این نوع کارها جزء هدر دادن وقت و به اصطلاح گول زدن خود، ارزش دیگری ندارد و معمولا این گونه افراد پس از مدتی از این کار خسته شده و مخاطبان واقعی خود را نیز از دست می دهند.

تعداد بازدید و مدت زمان لازم برای کسب رتبه الکسا (Alexa)


الگوریتم های فعلی الکسا به نحوی تعریف شده که برای اختصاص رتبه به آدرس های وب نیاز به حداقلی از اطلاعات و داده های دریافتی است لذا اگر به تازگی سایت خود را راه اندازی کرده ایم برای اینکه در قسمت نمایش اطلاعات سایت الکسا جایی داشته باشیم باید پس از عضویت در آن و ثبت آدرس سایت خود، معمولا مدتی بین 1 تا 3 ماه از زما ن ثبت سایت بگذرد، هرچه بازدیدکننده سایتمان بیشتر باشد شانسمان بیشتر خواهد بود، لذا می توان گفت بهترین کار برای کسب رتبه بالاتر (در سیستم الکسا هرچه عدد کوچکتر باشد یعنی رتبه سایت بالاتر است!) تلاش در جهت انتشار مطالب بهتر، مفیدتر و اهمیت قائل شدن برای مخاطبان است، به این ترتیب هر چه که فعالیت ما در وب مستمر و با کیفیت باشد، سایت الکسا نیز اهمیت بیشتری برایمان قائل شده و نوع تجزیه تحلیل و آمارهای ارائه شده آن نیز به مرور زمان متفاوت خواهد بود.
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » بهینه سازی
related مطالب بیشتر:
» مقایسه خطای 404 و کد 301 ریدایرکت (redirect)
» نحوه استفاده از فایل robots.txt در سایت
» چگونه سایت یا وبلاگ را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنیم؟
» مشکلات رایج در کدنویسی معتبر و رفع آنها
» حل مشکل مطالب تکراری (duplicate content) در سایت
commentنظرات (۵۸ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
نویسنده: m9avril
زمان: ۰۷:۱۸:۱۵ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
ممنونم از راهنمایی بسیار خوبتون اگه میشه به وب منم یه سری بزنین و آهنگ جدید جدید و همچنین فیلم ها جدید را از آنجا دانلود کنید
نویسنده: Abolfazl Mehdi Zadeh
زمان: ۱۷:۴۳:۱۷ - تاریخ: ۱۳۹۱/۱۱/۲۸
ممنونم ازکمکتون. به سایت من www.abolfazlsport.blogdehi.com هم سری بزنید
نویسنده: dashti
زمان: ۱۲:۲۸:۳۴ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۵/۰۶
آیا الکسا برای دامین آلیاس ها (Domain Aliases) هم کاربرد داره ؟
پاسخ: 
بله، منتها باید توجه داشته باشید که رنک هر دامنه به صورت مجزا حساب می شود، به این دلیل استفاده از چند دامنه برای یک سایت چه از نظر رنگ گوگل و چه از نظر رنک الکسا توصیه نمی شود، مگر اینکه از روش های استانداردی مانند ریدایرکت 301 استفاده کنید.
نویسنده: ماهان
زمان: ۱۳:۵۷:۲۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۰۵
ممنون بسیار کامل و مفید بود
نویسنده: رویا
زمان: ۱۹:۰۶:۵۰ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۸/۰۱
مطلب خوبی بود استفاده کردم
موفق باشید
نویسنده: علی
زمان: ۱۱:۲۸:۰۱ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
مطلب مفیدی بود ممنون
نویسنده: pezhvakgame
زمان: ۲۳:۰۲:۴۳ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۲/۲۹
با سلام. رتبه ی کشوری من در سایت الکسا از بین رفته (نمایش داده نمیشود) میخواستم بپرسم که دلیل این اتفاق چی میتونه باشه و آیا راهی هست که بشه رتبه رو برگردوند ؟
پاسخ: 
سلام
عدم نمایش رتبه کشوری دو دلیل عمده دارد:
- کاهش کلی بازدیدهای سایت.
- توزیع متوازن بازدیدها بین کشورهای مختلف، به نحوی که مورد برجسته ای وجود نداشته باشد.
راه حل:
افزایش کلی بازدیدها (با بهبود مطالب و عملکرد سایت) و همچنین جذب مخاطب بیشتر با IP ایران.
نویسنده: آناز جان
زمان: ۱۷:۲۳:۲۷ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۳/۲۹
سپاس
از مطالب مفید سایت تشکر می کنم.
عالی بود.
با توجه به اینکه الکسا دیگر خدمات ثبت نام رایگان ندارد آیا روشی وجود دارد که کشور سایت به الکسا معرفی کنیم.
پاسخ: 
تا جایی که اطلاع داریم الکسا همچنان امکان ثبت نام رایگان را دارد (گزینه Create an Account)، اما اگر منظور از ثبت کشور، رتبه سایت در یک کشور خاص است، این امکان به صورت هوشمند و با توجه به تعداد بازدیدها اعمال می شود (که برای برخی سایت ها اختصاص داده و برای برخی خیر)، در قسمت ثبت اطلاعات اکانت هم (احتمالا) امکانی برای تعیین کشور سایت وجود دارد.
نویسنده: محمد
زمان: ۱۱:۰۵:۳۴ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۴/۱۸
سلام دوستان عزیز خسته نباشین
یه سوال در باره الکسا:
ایا الکسا با تعداد بازدید رابطه مستقیم دارد مثلا روزانه 32000 بازدید واقعی از موتورهای جستجوگر + اینکه گاهی بازدید ها کمتر از 10 ثانیه ولی به صفحه بعدی برویم و از سایت خارج نشویم
ممنون میشم اگه جواب بدین
پاسخ: 
سلام
در مورد الکسا باید به چند نکته توجه نمود:
- بازدیدهایی موثر هستند که کاربران، تولبار الکسا (یا سایر برنامه های مرتبط) را بر روی مرورگر خود نصب کرده باشند.
- هر چه میزان بازدیدها بیشتر، احتمال افزایش رتبه نیز بیشتر خواهد بود.
- هر چه کاربران، بیشتر در صفحات سایت بمانند، کیفیت بازدیدها از نظر الکسا بهتر خواهد بود، بازدیدهای کوتاه به اندازه خود موثر هستند اما نه به اندازه بازدیدهای کیفی.
- دیدن صفحات تکراری در یک روز تاثیری در افزایش رتبه ندارد.
نویسنده: سینا شیرازی
زمان: ۲۳:۴۶:۳۱ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۵/۱۹
ممنون جالب بود
نویسنده: هادی
زمان: ۱۶:۴۵:۰۹ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۹/۲۹
اگر کدی در سایت باید که مداوم صفحه را رفرش کند، آیا در رتبه بندی الکسا و گوگل تاثیر دارد؟!!!
پاسخ: 
الگوریتم های موتورهای جستجو مخفی هستند و لذا پاسخ قاطعی نمی توان ارائه کرد، اما به تجربه در موارد زیر مشکلی دیده نشده و سایت های زیادی این کار را انجام می دهند:
- در صورتی که فاصله بین دو رفرش نسبتا مناسب (به فرض بیش از یک دقیقه) باشد.
- در صورتی که از اسکریپت نویسی برای این کار استفاده شود نه تگ های HTML.
در هر حال باید به این نکته نیز توجه کنید که تنها رفرش همان صفحه ممکن است در کاهش رتبه تاثیر خاصی نداشته باشد لذا انتقال به یک آدرس دیگر یا تغییر آدرس URL فعلی به صفحه ای دیگر از همان سایت ممکن است نتیجه منفی داشته باشد و حتی موجب مسدود شدن سایت در موتورهای جستجو شود.
نکته: توصیه می کنیم به جای رفرش خودکار، لینک یا دکمه ای برای رفرش دستی در نظر بگیرید.
نویسنده: سلام
زمان: ۲۲:۱۴:۰۳ - تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۱۷
من وبلاگی دارم که تا حالا یک میلیون بازدید داشته میخوام ببینم تو الکسا رتبم چنده باید چیکار کنم؟
پاسخ: 
به سایت زیر مراجعه و آدرس وبلاگتان را درج کنید!
http://www.alexa.com
نویسنده: hossein
زمان: ۲۲:۱۷:۲۵ - تاریخ: ۱۳۹۳/۱۰/۱۸
سلام خسته نباشيد رتبه كشوري من در الكسا نمايش داده نميشود با اينكه امار بازديد سايتم خيلي خوب هستش ميخواستم بدونم مشكل كجاست چون قبلا نشون ميداد
پاسخ: 
سلام
پاسخ الکسا برای مشکل سایت شما:
No data available for this site.
We do not have enough data to estimate these metrics
به عبارتی هنوز تعداد بازدیدهای سایت شما به آن حد نرسیده یا پراکندگی IP بازدیدکنندگان زیاد است (به فرض به دلیل استفاده از پراکسی) و کشور خاصی برتری محسوس ندارد.
نویسنده: sadrasaberi
زمان: ۰۱:۵۲:۲۲ - تاریخ: ۱۳۹۳/۱۲/۰۷
سلام
حاجی دمت گرم خیلی برام مفید بود
واقعا مرسی
نویسنده: سعید
زمان: ۲۲:۲۹:۴۸ - تاریخ: ۱۳۹۳/۱۲/۱۰
سلام سایت بنده روزی تقریبا 300 تا 500 بازدید دارم و میزان تبادل لینک بنده عدد 70 است و رتبه بنده در الکسا ایران 43000 است ولی یک سایت دیگه ام روزی 100 تا بازدید داره میزان تبادل لینک هم عدد 2 است بعد رتبه اش 23000 است !!!!
الکسا چه جوری داره محاسبه میکنه؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ: 
سلام
هرچند بدون بررسی سایت های مدنظر نمی توان علت این مسئله را دقیق توضیح داد، اما قاعدتا چنین اختلافی بی علت نیست! دقت کنید که میزان تبادل لینک به خودی خود هیچ تاثیری در رتبه الکسا ندارد (مگر اینکه بازدید سایتتان را نیز افزایش دهد)، از طرفی تنها اطلاعات بازدیدهایی برای الکسا ارسال می شود که به نحوی سیستم جمع آوری اطلاعات این سایت (مانند تولبار الکسا) در مرورگر کاربر نصب شده باشد.
paged صفحه 1 از 4
more لطفا دقت کنید که یادداشت های زیر منتشر نشده و حذف خواهند شد:
- یادداشت های خارج از موضوع این مطلب.
- سوالات کلی، غیر ضروری و مشکلاتی که هیچ تلاشی برای رفع آن نکرده باشید.
- نظرات حاوی کدها و اسکریپت های خیلی طولانی (به طور مثال کد کامل قالب وبلاگ).

2 × 8
 refresh
آگهی
رنگین کمان عکس
Ranginkamaan.com

آرشیو عکس های باکیفیت با موضوعات متنوع...
پرشین آی تی
Persianit.net

آموزش و دانلود پروژه های برنامه نویسی سی شارپ (#C)
سامانه استخدام ایران
Iran-karyab.com

اطلاع رسانی استخدام های معتبر دانلود رایگان نمونه سئوالات