i
در حال برنامه نویسی و آماده سازی نسخه جدید «وبگو» هستیم، در این نسخه قابلیت ها و ظاهر سایت به کلی متفاوت و کاملتر خواهد بود، این فرآیند زمانبر و از مدتی پیش شروع شده و همچنان ادامه دارد، روند پیشرفت پروژه در این قسمت به صورت درصدی مشخص است و به تناوب به روزرسانی می شود.
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشند که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
article

پیج رنک چیست و چگونه می توان آن را افزایش داد؟

web-page-rank

این واقعیت که با گسترش پیچیدگی های وب، موفقیت یک سایت یا وبلاگ نیز در آن به همان مقدار پیچیده شده است، امری است که نمی توان آن را انکار کرد، مجموعه عواملی که آن را این روزها (seo (Search Engine Optimization می نامند، خواسته یا ناخواسته در جلب مخاطبان و در نتیجه موفقیت بیشتر سهم عمده ای دارند، یکی از مهم ترین این فاکتورها پیج رنک (PageRank) نام دارد که عموما آن را به پیج رنک گوگل می شناسند، در صورتی که لااقل بر روی کاغذ این دو از هم متمایزند هرچند در عمل فرق چندانی ندارند؛ یادداشت پیش رو نگاهی خواهد داشت به این موضوع و اهمیت آن در پیشرفت و موفقیت یک سایت یا وبلاگ.

پیج رنک چیست؟


در بیانی ساده پیج رنک (PageRank) سیستمی است که با الگروتیم های پیچیده میزان نفوذ و قدرت یک صفحه وب را بر اساس معیارهایی که عمدتا بر میزان لینک های ورودی تکیه دارد، محاسبه می کند و امتیازی برای آن صفحه در نظر می گیرد (این امتیاز در موتور جستجوی گوگل بین 0 تا 10 است)، هر چند این سیستم ابتدا توسط گوگل پایه گذاری و به کار گرفته شد، اما امروزه بیشتر موتورهای جستجوی معروف کم و بیش از آن پشتیبانی می کنند.

نحوه محاسبه پیج رنک چگونه است؟


محاسبه پیج رنک بر اساس ارزش لینک های ورودی از سایت یا وبلاگ مبداء انجام می شود، به فرض اگر صد صفحه با پیج رنک 0 شما را لینک کنند، شاید ارزش آن معادل دریافت یک لینک از یک صفحه با پیج رنک 2 باشد، لذا میزان صفحاتی که لینک می دهند چندان مهم نیست (هر چند هرچه قدر این مقدار بیشتر باشد در نهایت بهتر است)، بلکه پیج رنک فعلی آنها است که باعث افزایش رتبه شما می شود، به یاد داشته باشیم، صفحاتی که به تعداد زیادی لینک خروجی می دهند، به همان نسبت ارزش لینک هایشان کاهش می یابد، به فرض اگر سایتی پیج رنک 6 داشته باشد اما به تعداد زیادی صفحه دیگر لینک خروجی دهد، ارزش آن برابر با سایت مشابه نیست که مثلا تنها به چند لینک بسنده کرده است (ارزش لینک های سایت اخیر خیلی بیشتر است).

چگونه از پیج رنک سایت یا وبلاگ خود مطلع شویم؟


بهترین توصیه ای که می شود در این خصوص کرد، استفاده از نوار ابزار (تولبار) گوگل است که به صورت پلاگین هایی بر روی مرورگرهای مختلف قابل نصب است، مثلا مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم امکانات خوبی در این خصوص در اختیارتان می گذارند؛ استفاده از ابزارهای وبلاگی نیز در صورتی که در بارگذاری صفحه خللی ایجاد نکنند و لینک های غیر استاندارد (پنهانی و تبلیغاتی) در خود نداشته باشند، می تواند انتخاب دوم باشد.

پیج رنک چقدر اهمیت دارد؟


اینکه پیج رنک چقدر اهمیت دارد، در مجموع بحث پیچیده ای است، مدتها پیش که این تکنولوژی توسط گوگل به کار گرفته شد، اهمیت آن خیلی بیشتر از زمان حاضر بود، به طوری که این عامل باعث به راه افتادن بازار سیاه بین صاحبان رنک بالا و مشتاقان کسب رنک بالاتر بود، اما به مرور و در نبرد بین گوگل و این انحصارگرایان وب، الگروتیم های محاسبه اهمیت پیج رنک رو به سوی هوشمندتر شدن پیش رفت و امروزه صرف دریافت یک لینک از یک سایت معتبر به خودی خود عامل تعیین کننده نیست، بلکه یکی از فاکتورهای موفقیت محسوب می شود، از طرفی صفحاتی که به طور غیر عادی افزایش لینک دریافتی دارند (که معمولا ناشی از خریداری شدن لینکها یا استفاده از سیستم های لینک دهنده است) ممکن است از طرف گوگل شناسایی و از لیست جستجو حذف گردنند، لذا به نظر می رسد تلاش در جهت ایجاد محتوایی مناسب و در پیش گرفتن روش های جوانمردانه به جای حقه های بی ارزش، گزینه مناسب تری است. 

چگونه می توانیم پیج رنک خود را افزایش دهیم؟


هر چند پاسخ این سوال را به طور پراکنده در مطالب بالا گفته ایم، اما برای یادآوری باید بگوییم که افزایش پیج رنک در درجه اول به کسب اعتبار برای سایت یا وبلاگتان بستگی دارد که این موضوع خود برمی گردد به خدمات و محتوایی که در اختیار بازدیدکننده گان قرار می گیرد، علاوه بر این رعایت استانداردهای وب از جمله در کدنویسی، استفاده از کلمات کلیدی مناسب و متاتگ ها نیز فاکتوری تعیین کننده است، در مجموع می توان در دو جمله خلاصه گفت: سخت کوشی در تهیه محتوای خوب و تلاش در جهت افزایش دانش وب.
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » بهینه سازی
related مطالب بیشتر:
» چرا برخی سایت ها و وبلاگ ها رتبه الکسای بهتری دارند؟
» حل مشکل مطالب تکراری (Duplicate Content) در سایت
» چگونه سایت یا وبلاگ را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنیم؟
» نحوه دوباره نویسی لینک (URL Rewrite) در htaccess
» مقایسه خطای 404 و کد 301 ریدایرکت (Redirect)
commentنظرات (۲۹ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: غریبه
زمان: ۱۸:۴۰:۰۸ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۱/۰۸
ممنون.خواهش میکنم توضیح کاملتری درباره ی روش آگاهی از میزان پیج رنک بدهید.
پاسخ: 
برای آگاهی از پیج رنک چند روش وجود دارد، می توانید از پلاگین های مربوط به مرورگر خود (فایرفاکس، گوگل کروم و...) اضافه کنید، این پلاگین ها از قسمت Add-ons قابل دریافت و نصب هستند.
روش دیگر استفاده از ابزارهای وبلاگی و سایت های مرتبط است، کافی است در وب عبارت "ابزار نمایش پیج رنک" را جستجو کنید.
نویسنده: مهدی
زمان: ۲۲:۰۰:۰۸ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۴/۰۵
سلام برای مشاهده پیج رنک گوگل و رتبه الکسا یک سایت ایرانی هست که پیشنهاد میکنم اونو تو سایت قرار بدین.
چون سایت سریع ، سبک و مفیدیه.
http://multipagerank.ir
نویسنده: میلاد زلفی
زمان: ۱۹:۱۳:۲۹ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۴/۰۶
با سلام؛
سایتی دارم که از حدود 1 سال پیش دامین آن رزرو شده بود. 2 ماه پیش این دامین را خریداری کرده و به هاستی وصل کردم. وقتی پیج رنگ گوگل را چک می کنم، پاسخی مبنی بر غیر فعال (Not Available) بودن دریافت می کنم!
مشکل از کجاست؟ برای فعال سازی چه کاری باید انجام دهم؟ لطفاً راهنمایی کنید.
با سپاس فراوان ...
پاسخ: 
سلام
برای اینکه گوگل به وبسایت شما رتبه ای (حتی صفر) اختصاص دهد، باید مدت زمانی از فعالیت آن در وب بگذرد (یعنی سایت به یک سرور متصل و در دسترس باشد، صرف فعال بودن دامنه آن کافی نیست)، و از همه مهم تر اینکه تعدادی سایت یا وبلاگ شما را لینک کرده باشند.
نویسنده: میلاد زلفی
زمان: ۱۴:۵۸:۵۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۴/۰۷
ممنون از توجه شما.
در صورت امکان بفرمائید که چه مدت پس از اینکه سایت در دسترس قرار گرفت، گوگل رتبه ای به آن اختصاص میدهد؟
لازم به ذکر هست که از حدود 2 ماه پیش بیش از 20 سایت و وبلاگ تبلیغات متنی داشتم و حداقل 10 تبلیغ بنری.
ممنون.
پاسخ: 
صرف وجود لینک ها آن هم از نوع تبلیغی (که ممکن است به صورت nofollow درج شده باشند) باعث رتبه دادن به یک سایت نمی شود، اصلی ترین مورد بحث کیفیت محتوای (عموما متنی) سایت و تعداد صفحات ایندکس شده در موتورهای جستجو و لینک های غیر تبلیغاتی از سایت ها یا وبلاگ های دیگر است، به عبارتی هر چند تبلیغات می تواند به شناخته شدن سایت شما کمک کند، اما بر طبق استاندارد های جدید و با افزودن خاصیت nofollow، موتورهای جستجو می توانند تبلیغی بودن لینک را شناسایی کرده و در نتیجه از نظر پیج رنک ارزشی به آن ندهند.
راه حل: باید محتوای بیشتری به سایت خود اضافه کنید و همچنین آن را در ابزار وبمستر گوگل ثبت نمائید، در صورت امکان اطلاعات خود در زمینه سئو را نیز افزایش دهید، بعد از مدتی (بین 1 تا 5 ماه) حداقل رتبه به آن تعلق خواهد گرفت.
نکته: بنا بر تجربه و در حال حاضر پیج رنگ گوگل هر سه ماه به روز می شود.
نویسنده: میلاد زلفی
زمان: ۰۱:۴۶:۳۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۴/۰۹
از پاسخگویی و راهنمایی بی نظیرتان بسیار ممنون.
پیروز باشید...
نویسنده: مسلم
زمان: ۱۸:۱۸:۳۲ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
سلام آیا خریدن تعدادی دامین و پارک کردن آنها بر روی سایتم تاثیری در رنکینگ گوگل خواهد داشت؟ البته دامین هایی که موضوعیت قابل توجه و محتوای جداگانه ای در داخل سایتم داشته باشند؟
پاسخ: 
سلام
هر دامنه از دید موتورهای جستجو یک سایت و هویت جداگانه محسوب می شود، هرچند که به یک صفحه ختم شود (مگر اینکه از کدهای HTTP استاندارد مانند 301 و ... استفاده کنید)، لذا رنکینگ هر دامنه به صورت مجزا محاسبه خواهد شد و اگر مطالب به یک شکل باشند، برچسب همسان بودن خواهند گرفت (که از نظر سئو امتیاز منفی حساب می شود)، اما اگر دامنه ها به صورت مستقل هستند و محتوای آنها به هم مربوط نیست، مشکلی از این نظر پیش نخواهد آمد (جزء اینکه هر دامنه برای خودش یک سایت مستقل محسوب می شود).
زمان: ۱۵:۵۴:۲۶ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
سلام خیلی ممنون از مطالب خوبتون
نویسنده: milad
زمان: ۲۰:۲۵:۳۴ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۵
مرسی
نویسنده: farid
زمان: ۱۶:۱۹:۴۸ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۲۸
سلام
من یک پروژه دارم مبنی برساخت رنکر برای یک موتور جستجو اما هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم و متاسفانه توی سایت های دیگه هم مطلبی پیدا نکردم. میشه کمی منو راهنمایی کنید ؟؟ مثلا اینکه باید از کجا شروع کنم؟؟؟؟
پاسخ: 
سلام
هر چند عبارت "رنکر" خیلی واضح نیست و نمی دانیم دقیقا چه کاری می خواهید انجام دهید، اما قاعدتا به هر زبانی (PHP، ASP و...) که بخواهید برنامه بنویسید باید از مقدمات تا حد متوسط به بالا با آن آشنا باشید، هیچ روش معجزه گونه ای وجود ندارد، باید تمرین کرده و تجربه کسب کنید.
نکته: یادگیری PHP و... خود نیازمند آشنایی با دیگر مباحث وب (مبانی وب، HTML، CSS و...) است.
نویسنده: omid
زمان: ۱۷:۵۵:۰۹ - تاریخ: ۱۳۹۲/۱۲/۱۹
عالی بود ممنون خیلی خیلی ممنون ممنون
نویسنده: gilan
زمان: ۱۹:۵۹:۳۸ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
با سلام
من این وب رو 2 سالی میشه ثبت کردم
آماره خوبی داره
ورودی گوگل واقعی حدود روزی 100 الی 200 تا داره
آمارشم میانگین 1900 تا هستش
لینک از سایتای با رنک بالاهم داره
چرا باز پیج رنکم 0 هستش
پاسخ: 
سلام
معیارهای گوگل برای دادن رتبه به سایت ها خیلی پیچیده است و صرفا به لینک شدن یک سایت مربوط نمی شود، در هر صورت به نظر می رسد در آینده نزدیک رتبه 1 به سایتتان تعلق گیرد (البته کیفیت و میزان تکرار لینک های دریافتی بررسی نشده)، همچنین باید اصول سئو (SEO) را بیشتر رعایت کنید.
نویسنده: سعید
زمان: ۲۰:۵۹:۳۹ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
تشکر از شما ... مفید بود ... ولی فکر کنم مهمترین عامل در رنک گوگل و الکسا میزان بازدیدکنندگان باشه ... آیا مطالب تکراری ( مطالبی که از دیگر سایت ها برداشته می شود) در بد شدن رنک موثر است؟
پاسخ: 
سلام
به نظر کمی مباحث را مخلوط کرده اید!
مهمترین عامل برای رنک گوگل --> تعداد و کیفیت بک لینک ها
مهمترین عامل برای رنک الکسا --> تعداد بازدیدکننده و صفحات بازدید شده + زمان صرف شده در هر بازدید و...
مواردی مانند مطالب تکراری در سئو کلی سایت موثر است که این مورد بیشتر به تعداد بازدیدها و به صورت غیر مستقیم به کم شدن رنک سایت (کمتر دیده شدن و لذا کمتر لینک شدن) می انجامد.
نویسنده: ابراهیم
زمان: ۲۱:۰۷:۰۵ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
ممنون از مطالب مفیدتون، استفاده کردم
نویسنده: azar
زمان: ۱۶:۲۹:۱۱ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۵/۲۵
سلام, اول بابت پاسخ گویی و سایت خوبتون ممنون, سوالم اینه که اگه سایتی رو باز کنیم و این پنجره تا یه مدت طولانی باز باشه و ما در پنجره های دیگه مشغول بازدید باشیم, آیا در رتبه الکسای اون سایت موثر هست یا نه؟
پاسخ: 
سلام
الگوریتم به کار رفته توسط الکسا مخفی است، با این حال به نظر هر چه بیشتر یک صفحه در مرورگر باز باشد، در کیفیت بازدید و در نتیجه افزایش رنک الکسا موثر است.
نویسنده: funbig
زمان: ۱۶:۲۱:۳۴ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۶/۰۳
سلام. من ساب دامین هام رو واگذار میکنم . آیا مشکل امنیتی به وجود نمیاد؟
پاسخ: 
سلام
سوالتان کلی است، بدون بررسی دقیق نمی توان جواب خاصی داد!
paged صفحه 1 از 2
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که هیچ تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
3 × 6
 refresh
آگهی
سفارش آگهی تبلیغاتی
Webgoo.ir

هزینه منصفانه، بازخورد مناسب