آگهی
article

چرا برخی سایت ها و وبلاگ ها رتبه الکسای بهتری دارند؟

web-alexa-rank

حتما تا به حال عنوان رتبه الکسا (Alexa) را بارها شنیده و به احتمال زیاد مطالبی در این خصوص خوانده اید، همان طور که می دانیم الکسا یک شرکت وابسته به سایت آمازون (Amazon.com) است که در زمینه جمع آوری و تحلیل اطلاعات آماری وبگاه ها و وبلاگ های مختلف فعالیت می کند که خواسته یا ناخواسته بین مدیران، کاربران و مخصوصا تبلیغ دهندگان شبکه جهانی وب از جایگاه به خصوصی برخوردار است، به همین دلیل در کنار فاکتوری دیگر به نام پیج رنک یا رتبه در گوگل (google pagerank)، فاکتور رتبه الکسا نیز به دغدغه های مدیران وبگاه ها و وبلاگ ها افزوده شده، هر چند که این آمار صد در صد مبتنی بر واقعیت نیست، با این حال نمی توان اهمیت آن را نادیده گرفت، به هر صورت بنا به درخواست برخی کاربران و طرح این سوال که چرا برخی وبلاگ و سایت ها رتبه بالاتری در الکسا دارند، قصد داریم در این مطلب از زوایای جدیدتری به این موضوع نگاه کنیم که شاید کم تر به آنها اشاره شده باشد.

منبع آمار الکسا (Alexa)


پیش از هر چیز باید بدانیم که منبع گردآوری اطلاعات آماری سایت الکسا چیست و رتبه بندی سایت ها و وبلاگ ها چگونه توسط این سرویس انجام می شود؟
پاسخ این است که بیشترین تکیه الگوریتم الکسا بر روی اطلاعاتی است که از تولبار (Toolbar) یا همان نوار ابزار خود که در مرورگر کاربران و توسط آنها نصب شده است بدست می آید، وقتی این تولبار در مرورگر نصب و فعال باشد، هر صفحه ای را که مشاهده کنید، اطلاعات آماری همزمان که به شما نشان داده می شود، برای سایت الکسا فرستاده شده و مورد پردازش قرار می گیرد، لذا فاکتور اصلی برای الکسا تعداد بازدید ها توسط کاربرانی است که این تولبار را نصب کرده اند، فاکتور بعدی که در رتبه بندی الکسا نقش دارد، میزان زمان صرف شده در هر صفحه و در کنار آن تعداد صفحاتی است که توسط کاربران بازدید می شود، در واقع این دو نکته از نظر الکسا سیگنال هایی برای سنجش میزان محبوبیت و کیفیت مطالب یک وبسایت یا وبلاگ است؛ اما باید توجه داشت که منبع اطلاعات الکسا تنها به تولبار آن ختم نمی شود.

ابزارک نمایش بازدید الکسا (Alexa Traffic Widget)


در کنار تولبار الکسا، یک منبع دیگر نیز توسط این سایت برای سنجش رتبه مورد استفاده قرار می گیرد که همان ابزارک یا Widget نام دارد، Widget به طور خلاصه به برنامه های کوچک قابل اجرا در صفحات وب گفته می شوند که با وجود سادگی و ظرافت، می توانند پردازش هایی را مدیریت یا اطلاعات آماری خاصی را جمع آوری کنند، این ابزارک توسط الکسا در آدرس زیر ارائه می شود:
http://www.alexa.com/siteowners/widgets
مزیتی که این روش در مقایسه با تولبار دارد این است که در اینجا نیازی نیست الزاما کاربر در مرورگر خود نوار ابزار الکسا را نصب کرده باشد، بلکه با بارگذاری صفحه، این ابزار به طور خودکار اجرا خواهد شد، لذا ملاحظه می کنید که با استفاده از آن بسیاری از بازدیدهایی که تا پیش از این خبری از آنها به الکسا نمی رسید، زیر ذره بین آن قرار می گیرند که این موجب افزایش رتبه سایت یا وبلاگ خواهد شد، البته باید توجه نمود که ظاهرا اطلاعات این ابزارک ها در درجه اهمیت کمتری از تولبار الکسا قرار دارد، به این معنی که الگوریتم الکسا به دلایلی (شاید به این دلیل که به نحوی عدالت و تعادل بین سایت ها و وبلاگ هایی که از ابزارک استفاده می کنند و آنهایی که این کار را نمی کنند، رعایت و برقرار شود و تحلیل ها چندان غیر واقعی به نظر نرسند)، اهمیت خیلی کمتری به آنها می دهد (طبق آخرین مقایسه ها چیزی در حدود حداکثر 25 درصد ممکن است افزایش رتبه مشاهده شود).
اما عیبی که این روش و به طور کلی قرار دادن ابزارهای سوم شخص (third party) در صفحات وب دارد، احتمال از دسترس خارج شدن یا بارگذاری طولانی مدت آنها است که در این صورت اگر کدها را به فرض در ابتدای قالب سایت یا وبلاگ خود کپی کرده باشید، به احتمال زیاد شاهد بارگذاری خیلی کند صفحه خود خواهید بود، همان طور که گفتیم این مشکل ممکن است برای سایر ابزار های مشابه نیز اتفاق بیفتد، البته برای حل آن روش هایی پیشنهاد شده است که شاید ساده ترین و موثر ترین آن، قرار دادن کدها در انتهای قالب باشد، به این صورت کدهای اصلی و محتوای صفحه ابتدا بارگذاری شده و سپس نوبت به ابزار ها می رسد.

تاثیر تصاویر و فایل های جاوا اسکریپت در رتبه الکسا


تا اینجا صحبت از این بود که بازدیدکنندگان وارد سایت یا وبلاگ ما شده و آمار آنها بر رتبه الکسا تاثیر می گذارد، اما یک فرضیه دیگر را نیز می توان در این مورد مطرح کرد و آن وجود تصاویر یا فایل های جاوا اسکریپت مربوط به سایت ما در صفحات سایر سایت ها و وبلاگ ها است، به طور مثال سایت هایی که ابزارهای آنلاین ارائه داده و معمولا کدی در اختیار سایر کاربران قرار می دهند، عمدتا رتبه گوگل و الکسای بهتری دارند، علت اصلی این موضوع صرف نظر از کیفیت و کمیت خدمات آنها که مسلما در مجموع نقشی کلیدی دارد، می تواند (در مورد پیج رنک گوگل) وجود لینک به سایت مبدا در ابزار ها و (در مورد رتبه الکسا) به احتمال زیاد محاسبه شدن فایل هایی که از سرور سایت مبدا فراخوانی می شود، در رتبه سایت باشد، همین اتفاق ممکن است در مورد تصاویری که از سرور یک سایت در صفحات دیگر وب بارگذاری می شود رخ دهد، یعنی با بارگذاری هر فایل از سرور یک سایت و نمایش آن در صفحه ای دیگر، الکسا تاثیر مثبتی برای سایت مبدا قائل می شود که این در نهایت موجب بهبود رتبه کلی آن خواهد بود، در حالی که ممکن است بازدید مستقیم و واقعی از صفحات آن سایت به این اندازه صورت نگیرد.

تاثیر موضوع و نوع فعالیت سایت یا وبلاگ در رتبه الکسا


یک نکته دیگر که در تحلیل آمارهای الکسا باید به آن دقت شود، نوع فعالیت و موضوع سایت یا وبلاگ است، تجربه ثابت کرده، سایت ها و وبلاگ هایی که اکثر مخاطبان آنها از تجربه ای نسبی در وب برخوردارند، معمولا رتبه الکسای بهتری دارند که البته دلیل آن روشن است، چرا که تولبار الکسا برای بسیاری از کاربران عادی پدیده ای ناشناخته و بعضا نصب آن غیر ضروری است، لذا بیشتر، کاربرانی این تولبار را در مرورگر خود نصب شده دارند که با آن آشنا باشند، این کاربران نیز معمولا در وب به دنبال مطالب مورد علاقه خود هستند و اگر فعالیت و حوزه کاری یک سایت در ارتباط بیشتر با نوع نیازهای آنها باشد، مسلما رتبه الکسای بهتری نیز خواهد داشت، این در حالی است که ممکن است برخی سایت ها با بازدید واقعی بیشتر، رتبه کم تری در الکسا داشته باشند، البته این مطلب بیشتر در مورد سایت هایی با بازدید و شهرت متوسط می تواند صدق کند و سایت هایی که شناخته شده هستند معمولا توسط اکثر افراد دیده می شوند.

رتبه وبلاگ ها و ساب دامین ها در الکسا


آخرین نکته ای که در این مطلب قصد پرداختن به آن را داریم، این مورد است که الکسا برای وبلاگ های برخی سرویس دهنده ها و ساب دامین ها (دامنه های زیر مجموعه)، به جای نمایش رتبه اصلی آن صفحه، رتبه صفحه اول را نمایش می دهد، به فرض اگر سایت سرویس دهنده با آدرس yoursite.com دارای رتبه فرضی 123 باشد، ممکن است برای آدرس زیر دامنه ای یا ساب دامین blog.yoursite.com نیز رتبه 123 نمایش داده شود، البته این موضوع در مورد سایت ها چندان مسئله ی مهمی به نظر نمی رسد، اما برای وبلاگ ها باعث می شود تا امکان نمایش رتبه حقیقی از آنها گرفته شده و بعضا برخی از کاربران با شگفتی مواجه شوند!
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » بهینه سازی
related مطالب بیشتر:
» حل مشکل محتوای تکراری (Duplicate Content) در سایت
» مقایسه خطای 404 و کد 301 ریدایرکت (Redirect)
» پیج رنک چیست و چگونه می توان آن را افزایش داد؟
» نحوه دوباره نویسی لینک (URL Rewrite) در htaccess
» نحوه استفاده از فایل robots.txt در سایت
commentنظرات (۱۹ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: محمدحسین زارع
زمان: ۲۲:۳۶:۲۷ - تاریخ: ۱۳۹۱/۰۹/۰۲
رتبه این وبلاگ چند است
پاسخ: 
کدام وبلاگ؟!
زمان: ۱۰:۳۲:۱۸ - تاریخ: ۱۳۹۱/۱۰/۱۹
سلام
اخيرا الكسا محاسبه رتبه سايتها بر اساس استفاده كنندگان از تولبار خودش رو حذف كرده است. لطفا مطلب را ويرايش نماييد.
با تشكر
پاسخ: 
سلام
ممنون از توجه شما، ولی چنین چیزی از سوی الکسا مطرح نشده است، تولبار معروف ترین و شاید تنها مرجع اصلی الکسا است:
http://www.alexa.com/toolbar
اگر در پائین صفحه دقت کنید:
Alexa could not exist without the participation of the Alexa Toolbar community...
خود الکسا معترف است که بدون تولبار قادر به فعالیت نیست.
نویسنده: نوید
زمان: ۰۱:۳۴:۱۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۵/۳۰
سلام خداقوت
رتبه الکسا تاثیری هم در بازدید داره ؟
مثلا اگه بالا باشه توی جستجوهای گوگل رتبه بهتری می گیریم یا صرفا آمار بازدید رو نشون میده ؟
پاسخ: 
سلام
از آنجایی که در حال حاضر الکسا جزء سایت های مرجع محسوب می شود، احتمال اینکه در الگوریتم های جستجو امتیازی نیز به رتبه الکسا اختصاص داده شود زیاد است، اما به جهت محرمانه بودن الگوریتم ها نمی توان به یقین در مورد آن قضاوت کرد، در عمل روند پیشرفت یک سایت به کمیت و کیفیت مطالب آن بیشترین وابستگی را دارد تا به چیزهای دیگر، اگر این جنبه را بهبود ببخشید، سایر فاکتورها وابسته به آن هستند و در پی آن افزایش پیدا می کنند.
نویسنده: مسلم
زمان: ۱۸:۵۰:۱۵ - تاریخ: ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
سلام . اگر در رتبه الکسا بهبودی حاصل شود آیا ماندگار خواهد بود؟ آیا با کمتر شدن بازدیدها از سایت رتبه به همان سرعت افت نخواهد داشت؟ منظورم بیشتر این است که آیا سابقه زمانی یک سایت از رتبه آن سایت در الکسا هیچ حمایتی نمی کند؟ و بهبود رتبه صرفا به بازدیدهای بیشتر و عواملی که فرموده اید بستگی دارد؟
پاسخ: 
سلام
رتبه الکسا یک فرآیند مستمر است و هر چند روز بر اساس آخرین اطلاعات به روز می شود، البته محاسبه میانگین معمولا از بازه زمانی یک ماه تا سه ماه صورت می گیرد (الگوریتم الکسا مخفی است)، بنابراین اگر سایتی افت بازدید داشته باشد، بر روی معدل کل آن موثر است و رفته رفته در رتبه آن تاثیر منفی خواهد داشت (هر چه بازدید کمتر، افت نیز محسوس تر)، در مورد افزایش رتبه نیز این موضوع صدق می کند، لذا سابقه سایت تنها بر میانگین موثر است و در بلند مدت امتیازی محسوب نمی شود.
نویسنده: رضا
زمان: ۱۸:۴۹:۴۸ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۴/۱۶
با سلام
می خواستم بدونم گذاشتن iframe باعث بالا رفتن رتبه الکسا می شود؟؟؟
پاسخ: 
سلام
سوالتان مبهم است! iframe به خودی خود تنها صفحه دیگری را فراخوانی و نمایش می دهد و قاعدتا آمار آن باید توسط الکسا محاسبه شود، البته استفاده از این شیوه به روش های متقلبانه توصیه نمی شود و ممکن است باعث شناسایی سایت یا وبلاگتان به عنوان spam شود.
نویسنده: تقی
زمان: ۰۳:۰۱:۱۳ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۷/۰۷
با سلام. مدت زیادی است که دیگر الکسا رتبه سایت مرا نشان نمی دهد و می گوید قابل دسترسی نیست. قبلا نشان می داد و ضمنا تعداد بازدیدکنندگان کم نشده که بیشتر هم شده است. متشکر می شوم اگر پاسخی بدهید.
پاسخ: 
سلام
از آنجایی که این سایت هر از چندگاهی در رود کاری خود تغییراتی ایجاد می کند، این احتمال وجود دارد که شمارش آمار برای وبلاگ ها محدود شده باشد یا به لحاظ فنی الکسا قادر به این کار نباشد!
در هر صورت به نظر مشکل به خود الکسا مربوط است نه از جانب شما (برای اطمینان چند وبلاگ دیگر از سرویس دهنده خود را تست کنید).
نویسنده: اندرویدک
زمان: ۰۰:۱۷:۰۵ - تاریخ: ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
عالی بود ممنون
نویسنده: امینی
زمان: ۱۷:۲۷:۴۹ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۱/۲۲
با سلام
من سایتم رتبه الکسا 1.132.000 است و در ایران 39.000 اما سایت دیگری را دیدم که الکسا 2.790.000 اما در ایران رتبه 30.200 دارد چرا با انکه الکسای جهانی سایت من خیلی کمتر است اما الکسا ایران من خیلی بیشتر و بدتر از سایت دیگر است
ممنون از راهنماییتون
پاسخ: 
سلام
رتبه کشوری الکسا بر مبنای تعداد بازدیدها با IP یک کشور خاص است، لذا این احتمال وجود دارد که نسبت بیشتری از کاربران سایت شما از کشوری به جزء ایران (یا با استفاده از برنامه های پراکسی) از سایتتان دیدن می کنند!
نویسنده: شبکه اجتماعی
زمان: ۱۵:۰۱:۵۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۲/۱۳
سلام
ممنون عالی بود
الان منظورتون اینه که آپلودسنتر عکس برای یه سایت میتونه خوب باشه؟
اگه آره چقدر؟
برای هاست اشتراکی مشکل ایجاد نمیکنه؟
پاسخ: 
سلام
اگر از این نظر (افزایش رتبه الکسا) به این موضوع نگاه کنیم، بله! هرچقدر فایل های بیشتری توسط سرویس شما میزبانی و در صفحات وب فراخوانی شوند، به همان نسبت رتبه شما در الکسا افزایش پیدا خواهد کرد، البته این نوع سرویس ها در صورتی که بخواهند شکل حرفه ای و با کاربر بالا داشته باشند، معمولا به سرورهایی با قدرتی فراتر از موارد اشتراکی، مجازی و... نیازمند هستند.
نویسنده: رضا
زمان: ۱۶:۰۴:۲۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۴/۰۴
با سلام
چرا شما در سایت خود از ابزارک نمایش بازدید الکسا استفاده نکردید؟
آیا استفاده از ابزارک نمایش بازدید الکسا ممکن است باعث کاهش رتبه الکسا شود؟
پاسخ: 
سلام
خیر، اتفاقا درج این ابزارک تا حدودی باعث بالا رفتن رتبه الکسا خواهد شد، منتها الزامی برای درج آن نیست!
نویسنده: هاشم غوابشی
زمان: ۱۵:۲۲:۲۲ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۵/۰۹
سلام
من رتبه الکسام الان روی 6000 ایران هست میخوام کمترش کنی ایا امکانش هست براتون؟
پاسخ: 
سلام
کاهش رتبه سایت در الکسا به روش های غیرواقعی کار حرفه ای نیست و در درازمدت جزء هزینه اضافه برای شما سودی نخواهد داشت و وضعیت به روال اولیه بازگشت خواهد نمود!
نویسنده: کوروش
زمان: ۱۲:۲۳:۲۴ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
سلام من چند وقته سایتم رو درست کردم ولی الکسا اصلا به سایتم رتبه نمیده نه جهانی و نه ایران دلیل این مشکل چیه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
ادرس سایت
http://web-designs.ir
پاسخ: 
سلام
احتمالا بازدیدهای سایت شما به اندازه ای نیست که الکسا بتواند اطلاعات لازم برای رتبه دادن به سایتتان را داشته باشد!
نویسنده: محمد خاموشی
زمان: ۰۰:۰۳:۲۵ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۷/۱۷
سلام من یک فروشگاه ساز دارم که تحت سابدامین به کاربران فروشگاه میده ولی رتبه الکسا برای تمام سابدامینها یکی است, در صورتی که در وبسایت بلاگفا و غیره از همون ابتدا رتبه 0 رو برای وبلاگ تازه ساز نشون میده , چه کدی رو باید به سایتم اضافه کنم؟
پاسخ: 
سلام
تا آنجا که اطلاع داریم هیچ کد خاصی برای ایجاد رتبه بندی جداگانه در زیردامنه ها وجود ندارد!، در حال حاضر الگوریتم های الکسا به نحوی است که احتمالا وقتی تعداد زیردامنه های یک سایت از میزان بخصوصی فراتر می رود، به صورت خودکار رتبه بندی جداگانه برای آنها قائل می شود، البته این امکان وجود دارد که در آینده بدون در نظر گرفتن تعداد زیردامنه های یک سایت، رتبه بندی مجزا برای تمام آنها نمایش داده شود.
نویسنده: sam
زمان: ۰۱:۰۷:۰۲ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۹/۲۲
در مورد تاثیر تصاویر و فایل های جاوا اسکریپت در رتبه الکسا اگه خودمون تصاویر رو آپ کنیم بهتره یا از مبدا کپی کنیم؟
پاسخ: 
بهترین حالت این است که تصاویر بر روی دامنه (هاست) شما آپلود شده باشند، در غیر اینصورت هیچ نقشی در رتبه الکسای سایت شما ندارند!
نویسنده: علی
زمان: ۱۱:۳۳:۱۱ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
مطلب بسیار خوبی بود ممنون
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
1 × 7
 refresh
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشد که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
آخرین دیدگاه ها
form نادی
در:
سلام من دارم تو ری اکت از تگ p استفاده میکنم باید چیکار کنم که نقطه رو نچسبونه به اول خط!؟
۱۰:۵۹:۵۴ ۱۳۹۹/۰۱/۱۱

form amir
در:
سلام و ارادت سال نو مبارک ... من یه صفحه دارم که شامل یه سری پست هست و میخوام امکان لایک مطالب پست...
۱۳:۲۲:۲۱ ۱۳۹۹/۰۱/۱۰

form hadis
در:
سلام من تازه کارم میخاستم بدون اون قسمت درباره وبلاگ تعداد سطرها رو بیشتر و هم طرف راست و هم طرف چپ باشه میشه...
۰۴:۵۲:۱۸ ۱۳۹۹/۰۱/۱۰

form نیلوفر
در:
سلام من منوی سایتم فونتش بهم ریخته من هیچ دستکاری نکردم سایت وردپرسی هستش لطفا اگر اطلاعاتی دارین به من بدید ممنونم
۱۸:۵۹:۵۲ ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

form محمود
در:
سلام. ممنون از راهنمایتان و متشکرم. دوباره مزاحم می شوم.
۱۰:۵۹:۴۷ ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز ، عذر میخوام من سوال زیاد میپرسم ، میخواستم بدونم چه توی css و چه javascript ما ie8 رو در نظر بگیریم...
۱۲:۱۳:۲۸ ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

form محمود
در:
سلام و عرض ادب. وقتی روی فایل pdf روی سایتم کلیک می شود ،PDF در همان تب باز می شود ولی من می خام...
۱۱:۵۵:۱۸ ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز ، Bubble یا حباب دقیقا یعنی چی ؟ یعنی گسترده شدن رویداد یک عنصر تا عنصر فرزندش؟
۱۰:۴۱:۵۴ ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

form D.A.Y.A.N.A
در:
سلام یه سوال داشتم وقتی که میخوام وب رو تو موتورهای جست و جو قرار بدیم اون که کد به ما...
۱۴:۵۳:۲۶ ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

form محمود
در:
سلام و احترام. خیلی عالی بود، بسیار متشکر هستم، تمام.
۱۲:۵۴:۲۳ ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

form mimi
در:
سلام. روی میهن بلاگ وبلاگ دارم و قالبش رو خودم تهیه کردم. چند ماهه که قالب وبلاگ همینه. رفرنس کدهای css در یک سایت...
۱۰:۰۲:۱۳ ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

form محمود
در:
سلام استاد گرامی قبلن از اینکه سایت بسیار پر بار ، عالی و بدرد بخور دارید به شما تبریک می گویم. من می...
۱۳:۰۸:۲۰ ۱۳۹۹/۰۱/۰۲

form mahdi
در:
سلام استاد ، یه سوالی داشتم ، من باید دونه دونه ایونت ها رو یاد بگیرم ؟ چون خیلیاشون رو دیدم که اصلا الکی هستن...
۲۰:۲۸:۱۴ ۱۳۹۹/۰۱/۰۱

form mahdi
در:
سلام استاد عزیز و گرامی و با معرفت ، سال نو رو تبریک میگم بهت امیدوارم خودت و خانوادت سالم و سلامت و همدل و...
۱۹:۴۶:۴۰ ۱۳۹۸/۱۲/۲۹

form Meysam
در:
با سلام میخواستم وقتی پست وبلاگ باز میشه بجای post130 بیاد عنوان پست تو لینک قرار بگیره یجوری میخوام باشه که وقتی پست تو...
۱۱:۴۲:۴۴ ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
آگهی