دسته بندی
×
article

مفهوم پلتفرم (Platform) و فریم ورک (Framework)

web-platform-framework

پلتفرم (Platform) و فریم ورک (Framework)، دو مفهوم پرکاربرد در دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی هستند که بارها نامشان را شنیده و در مورد آنها مطالبی خوانده ایم، از آنجایی که این دو عبارت معمولا در کنار هم و یا حتی بعضا و به اشتباه به جای هم استفاده می شوند ممکن است این تصور در ذهنمان شکل گرفته باشد که این دو به یک معنی و مترادف هستند، در حالی که با بررسی دقیق تر خواهیم دید که این تصور صحیح نیست و هر کدام از واژه های مزبور بار معنایی خاصی دارند و معرف مفهوم ویژه ای هستند، برای آشنایی بیشتر در یادداشت پیش رو نگاهی خواهیم داشت به مفهوم پلتفرم و فریم ورک در برنامه نویسی و به طور خاص در برنامه نویسی وب.

پلتفرم (Platform)


پلتفرم در واقع بستری است که برنامه های نرم افزاری نوشته شده برای یک وسیله در آن قابل اجرا و استفاده است، این بستر هم شامل ملزومات سخت افزاری (مانند نوع سیستم و CPU) و هم شامل ملزومات نرم افزاری (مانند سیستم عامل) است، به طور مثال برنامه های کاربردی و بازی هایی که همه روزه با آنها سر و کار داریم بدون وجود دستگاه هایی مانند کامپیوترهای شخصی (PC)، تلفن های همراه، لپ تاپ ها، کنسول های بازی و... عملا قابل استفاده نیستند (سخت افزار) و از طرفی هر برنامه ای در یک سیستم عامل خاص (و یا حتی تحت نسخه خاص) قابل اجرا است (نرم افزار) که در مجموع به آنها پلتفرم می گوییم، مانند پلتفرم ویندوز XP 64 Bit، پلتفرم ویندوز 10، پلتفرم ویندوز موبایل، پلتفرم لینوکس، پلتفرم اندروید، پلتفرم جاوا، پلتفرم PC، پلتفرم XBOX و...، یا در حوزه وب در حال حاضر برنامه های نوشته شده به زبان ASP.NET نیاز به سرور با سیستم عامل به فرض ویندوز 2008 دارند (پلتفرم ویندوز سرور 2008)، با دقت در عبارت متوجه می شویم که یک پلتفرم در واقع معرف ملزومات سخت افزاری (سرور) و همچنین ملزومات نرم افزاری (سیستم عامل ویندوز سرور 2008) مورد نیاز برای اجرای یک برنامه کاربردی (ASP.NET) است، همچنین ممکن است به نسخه ویژه یک نرم افزار نیز اشاره شده باشد (نسخه 2008)، یا در مورد PHP می توان به پلتفرم لینوکس سرور یا ویندوز سرور اشاره کرد که در واقع به معنی سروری است که روی آن سیستم عامل لینوکس یا ویندوز نصب و فعال باشد و لذا به طور خلاصه می گوییم PHP با پلتفرم لینوکس سرور یا ویندوز سرور قابل اجرا و سازگار است.

فریم ورک (Framework)


فریم ورک در لغت به معنی "چارچوب" است و منظور از فریم ورک نرم افزاری، قابلیتی است که معمولا با کمک گرفتن از مجموعه ای ازدستورالعمل ها، کتابخانه ها، رابط کاربری، کلاس ها و در کل امکانات فراهم شده از جانب یک نرم افزار یا یک زبان برنامه نویسی، ساختاری جدید ایجاد می کند تا به کارگیری آن نرم افزار یا زبان برنامه نویسی در راستای اهداف ایجاد فریم ورک، ساده تر و نتیجه با سهولت بیشتری محقق گردد، به عبارتی هدف از ایجاد فریم ورک ها معمولا فراهم نمودن ساز و کاری است که بتوان از امکانات یک نرم افزار یا زبان برنامه نویسی به نحو سریع تر و در برخی موارد کاملتر و حرفه ای تر استفاده کرد، فریم ورک ها در مقایسه با کتابخانه های نرم افزای، به لحاظ مفهومی از وسعت بیشتری برخوردارند (هرچند به دلایلی مانند تجملی بودن اصطلاح فریم ورک، برخی سازندگان کتابخانه ها، محصول خود را با اصطلاح فریم ورک نیز می نامند)، به طور مثال یک کتابخانه (مانند jQuery برای JavaScript) صرفا یک کتابخانه است اما فریم ورک (مانند Zend یا CakePHP برای PHP) خود می تواند مجموعه ای از کتابخانه ها و ملزومات دیگر باشد، کتابخانه ها معمولا به صورت بسته هستند و قابلیت توسعه پذیری ندارند، یک متد از کتابخانه بر اساس API آن فراخوانده شده و نتیجه برگردانده می شود، اما فریم ورک ها معمولا ساختار خاص خود را تحمیل می کنند که در چارچوب آن، قابلیت توسعه پذیری فراهم می شود، وجه تمایز دیگر این دو در اصطلاحی به نام معکوس بودن کنترل (Inversion of Control) است، در کتابخانه ها معمولا مجموعه ای از توابع وجود دارند که در هنگام استفاده از آن کتابخانه، صرفا به فراخوانی متد مورد نظر خود می پردازیم (به عبارتی ما متد را صدا می زنیم) و آن بخش از متد اجرا می شود، اما فریم ورک همه چیز را تحت کنترل خود در می آورد و چارچوب خاصی را مشخص می کند که صرفا می توانیم در همان چارچوب، تنظیمات دلخواه خود را اعمال نمائیم (فریم ورک در زمان اجرا، تنظیمات ما را می خواند یا به عبارتی صدا می زند و بر همان اساس نتیجه تولید می شود)، باید مد نظر داشت که استفاده یا عدم استفاده از فریم ورک می تواند بسته به موقعیت و نیاز، امری صحیح و ضروری یا در عین حال زائد و اشتباه تلقی شود، مخصوصا این امر در وب نمود بارزتری دارد، چرا که سرعت پردازش و سبکی برنامه از ارکان کلیدی در موفقیت سایت های وب هستند و فریم ورک ها معمولا به این مقوله آسیب می زنند، با این وجود نیاز به برخی امکانات ویژه یا تسریع در روند اجرای پروژه، می تواند از علل گرایش به استفاده از فریم ورک باشد.
sectionدسته بندی: مهارتهای وب » دانستنی ها
related مطالب بیشتر:
» دلایل بهم ریختن قالب وبلاگ و سایت
» IP چیست و چه کاربردی دارد؟
» آموزش کاربردی عبارات با قاعده (Regular Expressions)
» لیست کدهای وضعیت HTTP و معنی خطاهای سرور
» چگونه با برنامه Outlook ایمیل ارسال و دریافت کنیم؟
commentنظرات (۴۵ یادداشت برای این مطلب ارسال شده است)
more یادداشت های جدید بر اساس تاریخ ارسال در انتهای یادداشت های موجود نمایش داده می شوند.
نویسنده: فرهاد مهریاری
زمان: ۲۱:۰۲:۰۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۹/۲۸
با سلام
مطلب مفیدی بود.
به نظر من هم نوشتن framework شخصی خیلی بهتر از فرم های موجود هست هرچند فرم ورک های موجود قابلیت های بسیاری دارن ولی با نوشتن فرم ورک شخصی باعث افزایش مهارت های بسیار زیادی میشه
نویسنده: مبلمان شهری
زمان: ۰۹:۱۷:۴۷ - تاریخ: ۱۳۹۴/۱۰/۱۹
ممنون دوست عزیز
مفهوم فریم ورک رو به نسبت جاهای دیگه خیلی شفاف تر توضیح دادید
نویسنده: صابر
زمان: ۰۱:۱۱:۱۱ - تاریخ: ۱۳۹۴/۱۲/۰۴
ببین فوق العاده است
نویسنده: شروین پاداش پور
زمان: ۱۷:۲۵:۴۵ - تاریخ: ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
با سلام . ممنون از اطلاعات رسانی دقیق در مورد این دو واژه ی تخصصی . و اما در مورد واژه ی "راجع" ، بله حق با شماست که این کلمه عربی ست . اما بسیاری از واژه هایی که در متن بالا درج شده اند، مثل : "ملزومات" "نسخه ، با جمع نُسَخ " "معرف" "مثال" و..... تمام عربی هستند و ریشه ی عربی دارند. در فرهنگ دهخدا نیز در مورد واژه ی "راجب" اینطور نوشته شده :
(املای اشتباه واژه ی "راجع به" بمعنای در مورد). و این که شما در پاسخ آقای "محمد" نوشته اید : "به معنی پیرامون و درباره چیزی...." به هیچ وجه صحیح نیست . بنابراین بهتر بود بجای تعصب، تشکری از این هموطن می کردید و اشتباه تایپی را ویرایش می کردید . این کار از ارزش کار آموزشی شما کم نمی کنه . با احترام
پاسخ: 
ضمن تشکر، حق با شما است! البته پاسخ ارئه شده بدون تعصب و... بوده (اساسا هیچ ادعایی در خصوص تسلط بر نگارش صحیح فارسی و... از طرف ما مطرح نیست :)) و قدردانی نیز در ابتدای پاسخ صورت گرفته! به هر صورت تمرکز ما بر روی مسائل فنی گاهی باعث کم توجهی به اصول نگارش می شود که جای تمرین و توجه بیشتر دارد.
نویسنده: حدیث
زمان: ۱۱:۵۳:۵۳ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۱/۳۱
سلام ... میبخشید من یه سوال دارم ... یعنی نیاز به کمک دارم ... میخام شروع کنم به کدنویسی تا حدی هم با php ..html...جاوا اشنایی دارم .... برای برنامه نویسی وب همه میگن نشستن و وقت گذاشتن برای cms و طراحی غلطه ... باید از وردپرس و .... استفاده کنی ... اما من مشکلم اینجاست که نمیدونم چکار باید بکنم .... از کجا شروع کنم ... واقعا هم باید وارد بازار کار بشم ... میشه خواهش کنم کمکم کنید
پاسخ: 
پاسخ به این نوع سوالات معمولا نسبی است و بر اساس تجربه شخصی افراد، شرایط و هدف هایی که تعیین می کنند، متفاوت است، در کل اگر بحث کسب درآمد در کوتاه مدت برایتان مهم است و هدف شما مواردی مانند طراحی سایت برای افراد و شرکت ها و... در حد امکانات معمول CMS های رایگان + افزودن برخی قابلیت های اختصاصی با کدنویسی است، بهتر است حداقل در این برهه زمانی سراغ نوشتن CMS شخصی نروید چون علاوه بر اینکه باید یک برنامه نویس حرفه ای باشید، زمان زیادی نیز از شما خواهد گرفت، اما اگر هدفتان ایجاد یک برند و سرمایه گذاری بلند مدت و خلق سایت ها و سرویس های خاص و با امکانات اختصاصی است که به راحتی قابل توسعه و ایجاد قابلیت های سفارشی باشند، همچنین اگر مقوله زمان برایتان اهمیت زیادی ندارد، می توانید بر روی طراحی و برنامه نویسی CMS شخصی کار کنید، در این مسیر داشتن ایده، صبر و حوصله و علاقه به کدنویسی جزء شرایط لازمه است.
نویسنده: mahboob.m
زمان: ۱۰:۵۷:۱۸ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۳/۰۸
ممنون از مطلبت خوبتون. فقط یک نکته اینکه jQuery یک کتابخونه است نه یک فریمورک. در واقع یک فریمورک مجموعه ای از کتابخونه ها میشه مثلا دات نت.
پاسخ: 
تذکر شما صحیح است! البته برخی منابع jQuery را فریم ورک عنوان کرده اند که ایراد مطلب به همین علت بوده (مطلب اصلاح خواهد شد!).
https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_JavaScript_frameworks

http://www.w3schools.com/js/js_libraries.asp
نویسنده: َAran
زمان: ۱۹:۱۰:۱۶ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۷/۱۳
سلام، ممنون. واقعا سایت خوبی دارید.
نویسنده: علی
زمان: ۱۱:۳۲:۱۰ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
ممنون از توضیح کامل و سلیس شما.
مطلب بسیار خوبی بود.
نویسنده: کریم
زمان: ۰۱:۰۱:۵۶ - تاریخ: ۱۳۹۵/۰۹/۰۴
خیلی خوب و شیوا بود........ تشکر
نویسنده: سیدرضا بازیار
زمان: ۰۲:۴۹:۱۸ - تاریخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
تشکر
خوب بود
نویسنده: سعید
زمان: ۰۲:۱۳:۵۴ - تاریخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۳
ممنون
نویسنده: navid
زمان: ۱۹:۴۲:۱۲ - تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۱۳
ممنون مطلب خیلی خوبی بود
یه مطلب جدید یاد گفتیم
نویسنده: محمدرضا
زمان: ۱۳:۰۶:۵۰ - تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
سلام
مرسی از مطلبتون
ولی jquery مگه library نیست؟؟؟؟؟
پاسخ: 
ضمن سپاس از نکته سنجی، مطلب اصلاح شد.
نویسنده: اپلای رود
زمان: ۰۰:۵۴:۱۹ - تاریخ: ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
ممنون از مطلب مفید شما... استفاده کردیم.
خداقوت
نویسنده: ترجمه مقاله
زمان: ۰۹:۳۰:۲۰ - تاریخ: ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
ضمن تشکر. البته فریم ورک کاربردهای بسیار زیاد دیگری هم دارد
more لطفا پیش از ارسال یادداشت نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
- مواردی که به کلی خارج از موضوع این مطلب هستند را در فرم منوی "تماس با ما" مطرح و پاسخ را از طریق ایمیل دریافت کنید.
- به سوالات کلی، مبهم، غیرضروری و مشکلاتی که تلاشی برای رفع آن نکرده باشید پاسخ خاصی داده نخواهد شد.
- کدها و اسکریپت های طولانی را ترجیحا در یک صفحه وب آنلاین قرار دهید تا امکان تست و بررسی وجود داشته باشد.
- تمام یادداشت ها بررسی و برای هر کاربر زمان مشخصی جهت پاسخگویی در نظر گرفته می شود، لذا از طرح سوالات متعدد در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید.
9 × 4
 refresh
نکته:
با توجه به تاریخ نگارش آموزش های سایت و پیشرفت تکنولوژی های مرتبط با وب در سالیان اخیر، محتوای برخی از مطالب قدیمی ممکن است نیاز به ویرایش و به روزرسانی داشته باشد که این کار هم زمان با تهیه نسخه جدید «وبگو» به مرور در حال انجام است، لطفا در استفاده از مطالب سایت به این نکته دقت داشته و حتی المقدور از چند منبع مختلف استفاده نمائید.
آخرین دیدگاه ها
form adel
در:
سلام با تشکر از سایت خوب شما. یه سوال داشتم چگونه تمام این کدها را در جاوا اسکریپت همزمان قرار دهیم. من مثلا دستور این...
۲۱:۲۵:۴۰ ۱۳۹۸/۰۸/۲۴

form یه سوال کننده
در:
سلام. ببخشید چطور میشه ایمیل هایی رو میفرستن که ریپلای زدن رو ایمیلی که از طرف ما نبوده بیشتر تو تبلیغات دیدم امیدوارم منظورم و...
۰۳:۲۳:۰۸ ۱۳۹۸/۰۸/۲۴

form پرتو
در:
با عرض سلام و خسته نباشید امیدوارم حالتون خوب باشه من دو سه سال پیش وبلاگم رو حذف کردم ایا امکانش هست برگرده؟ ادرس...
۱۴:۵۵:۵۲ ۱۳۹۸/۰۸/۲۰

form علی
در:
سلام من نمی تونم html tag رو چطور در وبلاگم قرار بدم وبلاگم اینه
tagtak.blog.ir
۱۰:۲۳:۳۴ ۱۳۹۸/۰۸/۲۰

form حمید
در:
سلام. خسته نباشید. من میخاستم استایل فیلدهای فرمم رو تغییر بدم منتهی نمیدونم از چه کدهایی باید استفاده کنم. برای اینکه فرمی به شکل...
۱۰:۳۶:۱۹ ۱۳۹۸/۰۸/۱۹

form سمیه
در:
سلام ممنون بابت آموزش مفیدتون توی تگ ها هرچیزی که در تگ head قرار بگیره نمایش داده نمیشه، اما ممنون میشم...
۲۰:۴۹:۲۳ ۱۳۹۸/۰۸/۱۷

form استادمجازی
در:
سلام. از ادمین عزیز و همگی دعوت می کنم آموزش های خوبتون را بصورت آموزش ویدیویی یا صوتی و... در سایت ostadmajazi.com استادمجازی ...
۲۲:۱۲:۲۳ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳

form mohamad
در:
سلام و خسته نباشید ، توی فرمی که ساختم چند تا drop down دارم که میخوام با php براشون شرط بذارم به طوری...
۱۳:۵۱:۳۴ ۱۳۹۸/۰۸/۱۰

form رضا
در:
خسته نباشید این جلسه آخر html بود؟؟؟؟
۰۱:۱۵:۰۷ ۱۳۹۸/۰۸/۱۰

form امیرمحمد
در:
سلام و خسته نباشید استاد بنده میخوام بین دو کد زیر که مشخص کردم رو به دست بیارم
// ---------------------set سلام...
۱۹:۳۰:۵۳ ۱۳۹۸/۰۸/۰۸

form حجت
در:
خیلی ممنونم از لطف شما. اوکی شد.
۱۰:۲۸:۳۵ ۱۳۹۸/۰۸/۰۶

form میلاد
در:
آشنایی نسبی با css, php و ajax دارم و نمیخام از library های موجود در نت استفاده کنم. خواستم با همین متد که انصافا روان...
۲۳:۲۲:۵۵ ۱۳۹۸/۰۸/۰۵

form عرفان
در:
با سلام. مدتی بود که بدلایل مشکلات زیاد نتونستم به وبلاگم رسیدگی کنم ولی وقتی برگشتم میبینم که هزاران بازدید داشتم و همشونم به زبان...
۲۲:۴۹:۴۴ ۱۳۹۸/۰۸/۰۵

form raha
در:
سلام وقتتون بخیر ببخشید علامت @ در کل به چه معناست ممنون میشم پاسخ دهید
۲۰:۱۲:۵۹ ۱۳۹۸/۰۸/۰۵

form میلاد
در:
باسلام تشکر از مطالب روان و پرکاربردتان. در خصوص آموزش مذکور، نحوه و ترفند نمایش محور عمودی در سمت چپ نمودار (مشابه...
۰۲:۳۸:۴۰ ۱۳۹۸/۰۸/۰۵